Γνωστικές λειτουργίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Γνωστικές λειτουργίες

    Καλησπέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Τα ψυχιατρικά φάρμακα επηρεάζουν τις γνωστικές λειτουργίες; Σας ρωτάω γιατί αυτό βλέπω από την δική μου εμπειρία. Βέβαια η ψυχίατρος μου διαφωνεί.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Δε γνωρίζω κατά πόσο επηρεάζουν τα φάρμακα (αν και δε θα μου έκανε εντύπωση) αλλά σίγουρα κάποια από τα συμπτώματα ορισμένων ψυχικών ασθενειών είναι τα γνωστικά ελλείμματα (μνήμη, προσοχή, κτλ).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι πιο ευκολο να μιλησεις για ενα συγκεκριμενο φαρμακο ή εστω κατηγορια φαρμακων και μια συγκεκριμενη παθηση. Το να τα βαζεις ολα μαζι σαν μια γενικοτητα δεν εχει νοημα. Σε γενικες γραμμες δεν πιστευω οτι επηρεαζουν τοσο πολυ τις γνωστικες λειτουργιες οσο μια παθηση, αλλα μπορει να εχεις αυτη την εντυπωση γιατι καποια πραγματα μπορει να ειναι απλα "αλλιως".
    Για παραδειγμα εαν ενα συμπτωμα που νοιωθεις απο την ασθενεια ειναι η ανηδονια, δηλαδη η αδυναμια του να βρεις ευχαριστηση σε αυτο που κανεις, δεν δυνασαι να εχεις τις ιδιες αποδοσεις με εναν αλλο που αντλει ευχαριστηση απο αυτο. Σαν απλο παραδειγμα εαν παρουμε κατι που ειναι διασκεδαστικο οπως ενα παιχνιδι που το παιζεις για να διασκεδασεις, αυτος που παιζει με παθος και την εχει καταβρει ειναι το πιθανοτερο να εχει πολυ υψηλοτερες αποδοσεις απο καποιον που το παιζει με βαριεμαρα γιατι προσπαθει να διασκεδασει και δεν εχει κατι καλυτερο να κανει.

    Γενικα οι παθησεις περιεχουν πολλες ορολογιες που ειναι απλα πολλες λεξεις μεχρι να νοιωσεις τη σημασια των λεξεων στο πετσι σου.

    Προσωπικα με καποια εντονη περιπετεια που ειχα πριν καποια χρονια, πολλα απλα δουλευαν διαφορετικα χωρις τα φαρμακα, εγω επεξεργαζομουνα και αντιδρουσα σε καταστασεις διαφορετικα και οι καταστασεις προσαρμοζονταν στον τροπο που αλληλεπιδρουσα μαζι τους. Καποια πραγματα αλλαζουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    εγω σε μενα εχω παρατηρησει οτι το αγχος και ολα τα συμπτωματα τα του , μου εχουν καπως κανει ζημια στη μνημη μου και ξεχναω συχνα μανα πραγματα που εχω να κανω η που εκανα.

Similar Threads

  1. Replies: 14
    Last Post: 25-04-2015, 20:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •