Nιωθω πως πνιγομαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    1

    Nιωθω πως πνιγομαι

    Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Θελω να μιλήσω για το πρόβλημά μου, έχω ανάγκη να βρω λίγη υποστήριξη νομίζω.
    Είμαι ο ορισμός αυτής της κατηγορίας που κοροϊδεύουν "30 χρονών και μένει με τους γονείς του". Είμαι όντως 30, ζούσα με τους γονείς μέχρι που έχασα τον πατέρα μου οπότε ζω με την μητέρα μου. Τα πράγματα είναι λίγο ανάποδα, εγώ συντηρούσα τους δικούς μου όχι αυτοί εμένα. Καθυστέρησα όσο δεν πάει τον στρατό για να μπορέσει η μητέρα μου να βγει στην σύνταξη. Στην παρούσα φάση έχω μισθό 1000 ευρώ αλλά ζούμε δύο άτομα. Έρχεται η στιγμή να πάω φαντάρος και χάνω την γη κάτω από τα πόδια μου. Σκέφτομαι λογαριασμούς κτλ πως θα ανταπεξέλθουμε. Η μητέρα μου θα έχει σύνταξη αλλά δεν θα ναι και πολλά (για να ανταπεξέλθει) οπότε προσπαθώ να αποταμιεύσω.

    Το 2ο πρόβλημα είναι ότι έχω άντρα σύντροφο σε μια χώρα που δυσκολεύεται να δεχτεί την ομοφυλοφιλία. Δεν ζητάω πολλά. Να μπορώ να λέω από δω ο σύντροφος μου και όλα καλά. Να μην πάω σε γάμους σαν τον μπακούρη, να μην κρύβομαι. Θα μου πεις τράβα πες το τι μας πρήζεις; Δεν μπορώ. Σε μια έξοδο με συναδέλφους/φίλους αναρωτιόμασταν αν κάποιος διάσημος είναι "γκει, μπαι ή άντρας". Το αστείο είναι ότι αυτός αν του πω ότι είμαι γκει δεν νομίζω ότι θα με ξεκόψει απλά θα ξέρει ότι δεν είμαι άντρας και ότι επειδή είναι αυτός άντρας εγώ τον θέλω. Έχω δύο φίλους που είναι γκει και προφανώς ξέρουν αλλά δεν θέλω να ζήσω στον δικό μου μικρόκοσμο. Δεν θέλω να κάνω παρέα μόνο με όμοιους. Έχω σχέση τόσα χρόνια και δεν το ξέρει η μάνα μου (ο πατέρας μου παίζει να το χε καταλάβει). Η μάνα μου περιμένει νύφη και όλα αυτά τα κοινωνικά δεσμά με πνίιγουν.

    Κοινωνικά νιώθω αποτυχημένος. Κάτι ότι οικονομικά ζορίζομαι κάτι ότι δεν ξέρει κανείς για μένα βυθίζομαι στην αφάνεια. Κάνω μια δουλειά που αγαπώ, υπηρετώ μια επιστήμη που λατρεύω. Έχω χωθεί στην μελέτη της που όντως μαρέσει αλλά είναι και η τέλεια πρόφαση να κρύβομαι γιατί δεν έχω γυναίκα "γιατί είμαι ένας αφοσιωμένος ερευνητής". Νιώθω πως θέλω να φύγω στο εξωτερικό. Που δεν θα ξέρω κανέναν και δεν θα με ξέρει κανείς. Θέλω να μηδενίσω και να ξαναρχίσω. Είμαι γεμάτος όνειρα και ζωή δεν μαρέσει έτσι όπως είμαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Έρχεται σχόλιο για troll account σε 3... 2... 1...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    ΧαΧαΧαΧα! Μα έχει ξαναγραφτεί σχεδόν πανομοιότυπα, λέξη προς λέξη αυτό. Μην μου πεις να στο δείξω, βαριέμαι να ψάξω, αλλά το θυμάμαι καθαρά.

Similar Threads

  1. Πνίγομαι...
    By gimit in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 06-09-2021, 01:10
  2. Πνιγομαι
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-05-2020, 07:59
  3. Nιώθω μόνη και αβοήθητη!!!
    By marlet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 26-06-2018, 15:49
  4. Πνιγομαι..
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 01-02-2012, 13:03
  5. NΙΩΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣΦΑΛΗΣ...ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΟΜΑΙ
    By LOGOPSYXOS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 25-11-2005, 15:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •