Ταχυπαλμια covid
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Vendettas77
    Guest

    Ταχυπαλμια covid

    Καλησπέρα σε όλους. Κόλλησα και εγώ τελικά κοβιντ όντας 3πλα εμβολιασμενος. Απο εκείνη την ημέρα περαν του πυρετού του απίστευτου πονόλαιμου έχω και συνέχεια μεταξύ 88 και 95 παλμών ο γιατρός μου είπε πως ήταν φυσικό λόγω κακουχιας και πυρετου.. Να ανησυχώ; το είχε κανείς αλλος αυτό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το περνάω κι εγώ τώρα που μιλάμε, αλλά πάρα πολύ ελαφρά. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδρά διαφορετικά. Μην ανησυχείς, άραξε και ξεκουράσου όσο μπορείς και ακολούθησε τις οδηγίες των γιατρών.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Είναι αυτό που λέει η Σόνια. Δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι, υπάρχουν και τριπλά εμβολιασμένοι που έχουν βαριά συμπτώματα. Προσωπικά εγώ που το έχω περάσει δεν ταλαιπωρήθηκα ιδιαίτερα και είμαι διπλά εμβολιασμένη και ο παππούς μου που είναι τριπλά το πέρασε βαριά. Οπότε μην ανησυχείς.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Κόλλησα και εγώ τελικά κοβιντ όντας 3πλα εμβολιασμενος. Απο εκείνη την ημέρα περαν του πυρετού του απίστευτου πονόλαιμου έχω και συνέχεια μεταξύ 88 και 95 παλμών ο γιατρός μου είπε πως ήταν φυσικό λόγω κακουχιας και πυρετου.. Να ανησυχώ; το είχε κανείς αλλος αυτό;
    Καλησπέρα κ από μένα την ομοιοπαθουσα , αν έχεις 88 παλμούς καλά είσαι,εγώ κόλλησα την περασμένη Τετάρτη πρώτη μέρα, έκανα 3 μέρες ακατέβατο πυρετό 39 μισό κ οι παλμοι ήταν 140 περίπου, τρόμαξα πήρα το γιατρό μ είπε παλμούς προκαλεί ο κοβιντ κ φυσικά ο πυρετός, από χθες είμαι απυρετη μετά από μέρες ταλαιπωρίας απίστευτης. Μέτρησα σήμερα με το ρολόι παλμούς 80 και την δεύτερη 77 . Έπεσαν επειδή έπεσε κ ο πυρετός, έχω πολύ πονόλαιμο κ βηχα αλλά με την αντιβίωση περνα κ ο βηχασ σιγα σιγά, θέλει υπομονή, περαστικά εύχομαι ότι καλύτερο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Καλησπέρα και περαστικα σου. Δυστυχώς υποφέρω και εγώ από ταχυπαλμία φοβερή και κουραση μαζί. Δεν αντέχω ουτε τα πιο απλά να κάνω. Και έχω και έκτακτες. Πολλές έκτακτες. Θα παω στον καρδιολογο μια και περασα μόλις και εγώ κοβιντ πολυ δυσκολα. Για μένα μιλάω παντα έτσι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Καλη δυναμη σου ευχομαι και να επανέλθεις συντομα. Μη φοβάσαι μόνο ο φόβος μας τα κάνει όλα χειρότερα μόνο.

  6. #6
    Αχ θελω κ εγω καποιο να μιλησουμε για τον κοβιτ εγω εχω οπισθορινικη καταρροη με πονολαιμο λιγο κ καποτε νομιζω δεν αναπνεω καλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Η οπισθορινικη καταρροή τι ακριβώς είναι? Σαν να τρέχει η μυτη σου πχ φλεμματα προς τα μέσα? Εγώ έχω ακόμα πολυ κουραση ταχυπαλμία έκτακτες και πονο στους μυς και το λαιμό τον οποίο ακόμα νιώθω κάπως και οι αδένες μου είναι πρησμενοι. Το έχει παρατηρησει κανεις αυτό με τους αδένες? Αλλά θα μου πεις με τέτοιο ζόρι στο λαιμό τι να κάνουν και αυτοί.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Κόλλησα και εγώ τελικά κοβιντ όντας 3πλα εμβολιασμενος. Απο εκείνη την ημέρα περαν του πυρετού του απίστευτου πονόλαιμου έχω και συνέχεια μεταξύ 88 και 95 παλμών ο γιατρός μου είπε πως ήταν φυσικό λόγω κακουχιας και πυρετου.. Να ανησυχώ; το είχε κανείς αλλος αυτό;
    Καλησπερα,η ταχυπαλμια ειναι φυσιολογικη οταν καποιος εχει πυρετο.Και εγω οταν ανεβαζω πυρετο για οποιοδηποτε λογο εχω ταχυπαλμια οπως και ολοι οι ανθρωποι.Στα παιδια ειδικα ειναι ακομη εντονοτερο.Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανησυχεις εφοσον οπως ειπες εχεις ηδη ενημερωσει κι το γιατρο σου.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    2
    Από τον βήχα και την πίεση είναι, μην αγχώνεσαι
    derm

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    1
    Καλησπέρα και σε εσένα. Αρχικά αυτό το διάστημα που αναφέρεις (88-95) παλμών το λεπτό, δεν είναι ταχυκαρδία. Ταχυκαρδία στους ενήλικες νοήτε άνω των 100 παλμών καθώς το φυσιολογικό εύρος είναι (60 - 100). Ωστόσο και εγώ που πέρασα covid-19 πριν απο 3 εβδομάδες περίπου, όσο είχα πυρετό - δέκατα (περίπου 3 ημέρες) είχα και ανεβασμένους παλμούς, 110+. Είναι φυσιολογικό. Μαζί με τον πυρετό θα φύγει και αυτό.

Similar Threads

  1. Ταχυπαλμια
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 18-09-2019, 02:46
  2. Ταχυπαλμια όταν στεκομαι όρθια
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-09-2018, 20:48
  3. Αρρυθμιες και ταχυπαλμια.αγχος?
    By sunset in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 12-05-2016, 20:40
  4. ανχος ταχυπαλμια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-01-2010, 14:29
  5. ταχυπαλμια!!!!!!!
    By anastasia-p318 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 14-11-2009, 21:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •