Βοηθεια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 35 of 35

Thread: Βοηθεια

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    ενταξει οτι κατι δεν παει καλα με τους γιατρους, δεν μπορω να το αμφισβητησω. ειμαι παθουσα. Πηγαινε σε εναν παθολογο να αξιολογησει τις εξετασεις σου και ζητα παραπεμπτικο για ο,τι περαιτερω εξετασεις χρειαζονται. Δεν γινεται κατι αλλο. Εβαλες πολλα πραγματα στο μυαλο σου. Εκει που χες το.χεορουργειο, ξαφνικα ασχολεισαι με τα νεφρα σου. Βαλτα σε μια σειρα. Κι οι ψυχολογοι δεν χρειαζονται μονο στους νοσοφοβικους, χρειαζονται και σε αυτους που θελουν βοηθεια για να αντιμετωπισουν υπαρκτα προβληματα υγειας.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ε όταν πια μου ανακοινωσουν με συγκαταβαση οτι μου απομένουν λίγοι μήνες ζωής επειδη αυτοι είναι αστοιχειωτοι,παρολο που προσπαθω να βρω άκρη χοντρικά τρια χρόνια, θα παω σε ψυχολόγο να νιωσω καλύτερα για τον ελάχιστο χρόνο που θα μου απομενει.

    Μιλησα πριν με έναν ουρολογο,μου φάνηκε σοβαρός, για να δούμε. Για το άλλο θέμα θα προσπαθησω να αποφασισω άμεσα αν θα το κάνω με μέθη έστω να τελειωνω ή αν θα γινει σωστά με νάρκωση. Σήμερα λέω να προσπαθησω να κάνω την δωδεκαωρη νηστεία να δω πώς θα νιωσω.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Ο τροπος σκεψης σου ειναι ασπρο μαυρο. Και δεν διαφερει σε τπτα απο τον δικο μου αλλα ξερεις στην απεξω βλεπουμε καλυτερα. Το να χεις προβλημα υγειας δεν σημαινει οτι πεθαινεις κιολας, ετσι; Αλλα κοιτα τι λεμε τωρα; Πηρες το υποθετικο σεναριο οτι οντως εχεις κατι στα νεφρα, και το ξεχειλωσες και το φθασες στο οτι πεθαινεις. Και καπως ετσι ξεχναει και το μυαλο σου οτι επρεπε να κανεις ενα χειρουργειο που δεν εκανες.

  4. #34
    Εγώ πάντως όπως διαβάζω ολα τα παραπάνω καταλήγω ότι κάτι σοβαρό τρέχει σίγουρα σε μορφή ψυχιατρικής διαταραχής σκιουρε, ένας αντικειμενικός εξωτερικός παρατηρητής μπορεί άμεσα να καταλάβει ότι δεν είναι νορμάλ όλα αυτά που γράφεις, ότι μετράς σάκχαρα κ ότι άλλο από μόνος σου κ ότι έχεις κολλήσει τόσο πολύ για κάτι που ο μέσος άνθρωπος θα το έκανε τσακ μπαμ χωρις τετοια κολλήματα...για μένα προφανώς κ έχεις αρρωστοφοβια, ένα σύνηθες χαρακτηριστικό της είναι να μην εμπιστεύεται ο ασθενής τις διαβεβαιώσεις των γιατρών, μπες κ διάβασε συμπτώματα σε αρρωστοφοβικους κ θα καταλάβεις ότι είσαι μεσα
    Μάλλον εξαιτίας του χειρουργείου που φοβάσαι κ αποφεύγεις, η αρρωστοφοβια σου είναι σε έξαρση κ έχεις αρχίσει να παραλογιζεσαι
    Εκεί καταλήγω εγώ διαβάζοντας τα μηνύματα σου

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    To ζαχαρο μου το μετραω γιατί έχω διαγνωστεί με αρχικό στάδιο προδιαβητη και κάνω αντιδραστικες υπογλυκαιμιες λόγω αυξημένης ινσουλίνης, οπως διαπιστώθηκε στη σχετική καμπυλη γλυκόζης που έγινε εργαστηριακά. Μου προταθηκε απο δυο ενδοκρινολογους φαρμακευτική αγωγή με γλουκοφας ή διατροφή και προς το παρον προτιμησα τη διατροφή,χωρίς να με έχει βοηθήσει όμως. Οταν πεφτω στο 70 έχω πολυ άσχημα συμπτωματα,μέχρι και εμετό. Πολλες απο τις κρίσεις πανικου μου μάλιστα εν τελεί ήταν αντιδραστικες υπογλυκαιμιες. Και είναι σοβαρή διαταραχή για την οποια πρεπει να βρεθεί λύση.
    Δυστυχώς πολλοι εχουν άγνοια σχετικά με τις προδιαβητικες ή εξωδιαβητικες διαταραχές ζαχαρου με αποτελεσμα να υποφερει πολυς κόσμος χωρίς να το ξέρει.
    Ξέροντας λοιπον πώς νιώθω με 70 ζαχαρο και 80/50 πιεση, θα ήταν χαζο να προχωρησω σε μια επεμβαση με έναν γιατρό που βλεπω ότι δεν έχουμε καλή επικοινωνια για να εκφρασω τις ανησυχίες μου και να μου λύσει τις οποιες αποριες μου. Κατα 95% ολα θα πανε καλα. Απλως θελω να βρω τροπους να κανω τη διαδικασια λιγοτερο κουραστικη και επιπονη για μενα.
    Η συζήτηση που είχαμε σήμερα ήταν περισσοτερο διαφωτιστικη , αλλά και παλι έχω καποιους ενδοιασμούς. Νομίζω οτι θα προχωρησω στην επεμβαση με την ολική ναρκωση -και οχι με τη μέθη- απλως χρειαζομαι λίγο χρονο.

    Προσωπικα έχω διαγνωστει με ΙΔΨ στο υπέδαφος της οποιας πολλα μπορει να αναπτυχθουν, οπως και η αρρωστοφοβια. Στην συγκεκριμενη περιπτωση εκφραζω ανησυχίες που βασίζονται στην αναλυτικοτητα του ΙΔΨ αλλά μπορουν να στηριχθούν αντικειμενικά στην ιατρικη βιβλιογραφία.
    Αλλα γενικα δεν νομίζω πως αντιδρω περισσότερο σπασμωδικα απο πολλους "φυσιολογικους". Ξέρω πολλα άτομα που θα εκλαιγαν 24/7 αν είχαν διαγνωστεί με όσα έχω διαγνωστεί εγώ. Είναι φυσικό να υπαρχει άγχος πριν καποιες ιατρικές πράξεις. Για μένα είναι πολυ σημαντικο να μου εμπνεει εμπιστοσυνη ο ιατρός. Και απο κει και περα έχω φοβία με τη ναρκωση αλλά και αδυνατω να μην φαω για δώδεκα ώρες χωρίς να έχω τάση για εμετό. Καπως πρεπει να λυθεί αυτό. Είναι το βασικό μου προβλημα αυτή τη στιγμή.

    Και σε τελική ανάλυση το θέμα δεν ειναι αν είμαι ή οχι αρρωστοφοβικος και να είμαι και να μην ειμαι το κωλυμα παραμενει και δεν ξέρω πώς να το υπερσκελισω.
    Last edited by Skiouros8; 13-07-2022 at 18:49.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 22:33
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 11-04-2019, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •