Βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Βοηθεια

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Βοηθεια

    Με έχει πιάσει πανικος. Ο γιατρός δεν δέχτηκε την δικαιολογία μου (του ειπα οτι έχω το στομάχι μου οπως την προηγούμενη φορα) Εχω πολυ κακό προαισθημα,είμαι σίγουρος οτι θα καταληξω. Με γενική νάρκωση πρεπει να μείνεις μέσα, αυτός γιατί με αφηνει να φύγω; Λίγες ώρες μετά λέει θα είμαι περδικι. Οχι,όχι,όχι,όχι. Επρεπε να πω ότι κολλησα κοβιντ. Δεν πάω με τιποτα,φοβαμαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    ΞΕΚΟΛΛΑ!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Με γενική νάρκωση δεν πρεπει να μείνεις μέσα ένα βράδυ; Είμαι παραλογος;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ναι, είσαι παράλογος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Γιατί; Αφού έτσι είθισται, έτσι γράφουν όλα τα σαιτ και έτσι έγινε σε όσους ρωτησα και έχουν κανει γενική νάρκωση. Δεν παω. Θα βρω έναν τροπο να ενημερωσω το γιατρό και θα κλείσω το κινητό μου μετά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τι πάει να πει είθισται; Επειδή διάβασες κάτι σε κάποια sites ή έτσι έγινε με κάποιους που ρώτησες; Κι εγώ ξέρω αρκετούς που κάναν κάτι απλό όπως θα κάνεις κι εσύ, οι γιατροί κρίναν ότι ήταν σε καλή φυσική κατάσταση, είδαν ότι ο οργανισμός τους αντέδρασε μία χαρά και φύγαν σε λίγες ώρες. Δηλαδή τι πας σε γιατρούς άμα κάνεις τον ειδικό μόνος σου μονίμως;

    Την κολοκυθιά θα παίζουμε τώρα ρε Αντώνη;

    Είχες πει ότι ξεπέρασες την αρρωστοφοβία και τα άγχη σου, αλλά εγώ μόνο αυτό δεν βλέπω. Τι να σου πω, ότι καταλαβαίνεις θα κάνεις έτσι κι αλλιώς, αλλά μη ζητάς σύμμαχους στον παραλογισμό σου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν με νοιάζει αν έχω καρκίνο και ζήσω έναν πολυχρονο επιπόνο θάνατο,με πειραζει να πεθάνω ξαφνικα για κάτι χαζο όπως η αναισθησία ή υπογλυκαιμια λόγω αναισθησίας. Ο γιατρός δεν μπορει να προβλεψει τα παντα,ειδικός σε έναν τομέα ειναι, οχι παντογνωστης, ούτε ξέρει όλο το ιστορικό μου. Ακόμα δεν έχω μιλήσει με τον αναισθησιολογο,την Τεταρτη θα παω υποτιθεται. Προτιμω να κολλησω κοβιντ. Καταρχάς δεν θα μπορω να κοιμηθω απο το άγχος,θα είμαι ένα ράκος ΔΕΝ ΘΕΛΩ να το κάνω,θα πάω σε άλλο γιατρό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Γιατί; Αφού έτσι είθισται, έτσι γράφουν όλα τα σαιτ και έτσι έγινε σε όσους ρωτησα και έχουν κανει γενική νάρκωση. Δεν παω. Θα βρω έναν τροπο να ενημερωσω το γιατρό και θα κλείσω το κινητό μου μετά.
    οχι, δεν ειθισται. οσοι μενουν μεσα, ειναι γιατι χρειαζονται παρακολουθηση αναλογα με το τι επεμβαση εχουν κανει. δεν τους κρατανε λογω ναρκωσης σε καμια περιπτωση. απο την ναρκωση, απαξ και ξυπνησεις, εισαι οκ. δεν παρακολουθουν κατι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οχι, δεν ειθισται. οσοι μενουν μεσα, ειναι γιατι χρειαζονται παρακολουθηση αναλογα με το τι επεμβαση εχουν κανει. δεν τους κρατανε λογω ναρκωσης σε καμια περιπτωση. απο την ναρκωση, απαξ και ξυπνησεις, εισαι οκ. δεν παρακολουθουν κατι
    Ο πατερας μου έχει κανει μια εγχείρηση στο ποδι,τον κράτησαν. Οταν ειχε κανει τον άφησαν. Αλλά εμένα δεν θέλει να μου κανει μέθη,είναι ανένδοτος. Η αδερφή μου,μικρότερη απο μένα, που έκανε αφαίρεση χολής,έμεινε μέσα μια νύχτα. Δηλαδή ήταν σε χειρότερη φυσική κατάσταση απο μένα; Δεν το νομίζω.

    Οι ταινίες ζαχαρου ήρθαν σήμερα τελικά. Και παλι φοβαμαι όμως. Ζαλιζομαι απο το άγχος και με επιασε βαρος. Δεν θέλω να παω. Είναι καταρχάς ταλαιπωρια μες στη ζέστη. Παραδεχτηκε και ο ίδιος ότι θα μπορουσε να γινει δυο μήνες μετά. Φαγωθηκε όμως.
    Last edited by Skiouros8; 11-07-2022 at 19:01.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Διάβαζα και ένα βιβλίο για τον Μητσοτάκη απο εχθες. Δεν το πιστευω ότι θα γίνει αυτή τη βδομάδα. Πρεπει να αναβληθεί.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μην συγκρινεις το ποδι και μην λες ανοησιες..
    το ποδι εχει αλλα θεματα. κυκλοφορια του αιματος, θρομβωσεις, μετεγχειρητικα αν ειναι ορθοπεδικο (πχ ισχιο) και πολλα αλλα. κι εγω εκανα ολικη για κατι ελαφρυ κι εφυγα 20 λεπτα μετα που ξυπνησα. μην κανεις τον γιατρο και τον ξερολα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εικοαι λεπτα μονο; λες αληθεια;

    Αν κλαίω και οδυρομαι και είμαι σε πανικο θα το κάνουν έτσι κι αλλιώς; Γιατί αυτό θα συμβεί. Μου φαίνεται αδιανόητο να χασω τον έλεγχο των αισθήσεων μου. Δεν εμπιστευομαι κανέναν. Φοβαμαι και μου φαίνεται παραλογο. Δεν θα μπορω να ηρεμησω ήδη και μονο στη σκέψη είμαι σε πανικο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εικοαι λεπτα μονο; λες αληθεια;

    Αν κλαίω και οδυρομαι και είμαι σε πανικο θα το κάνουν έτσι κι αλλιώς; Γιατί αυτό θα συμβεί. Μου φαίνεται αδιανόητο να χασω τον έλεγχο των αισθήσεων μου. Δεν εμπιστευομαι κανέναν. Φοβαμαι και μου φαίνεται παραλογο. Δεν θα μπορω να ηρεμησω ήδη και μονο στη σκέψη είμαι σε πανικο.
    στο ορκιζομαι. ξυπνησα, ειχα αναγουλες, που συμβαινει συχνα μετα την ναρκωση, ξερασα κατι νερα, γιατι ημουν εντελως νηστικη οπως επρεπε.. εκατσα εκει δεκα λεπτα ακομα να σιγουρευτουν οτι ολα ειναι οκ και εφυγα περπατωντας.

    δεν ξερω σε τι βαθμο υστεριας μπορεις να φτασεις. ετσι κι αλλιως οι επεμβασεις που δεν ειναι λογω αυτοκτονιας, θελουν την συναινεση σου. αν κλαις και οδυρεσαι , προφανως θα σε αφησουν να φυγεις.. ακομα κι αν σε "υποχρεωνει", με την θεληση σου πρεπει να πας. αν κανεις υστεριες θα σε διωξουν.
    αλλα ο γιατρος σου δεν επιμενει για πλακα. εχουν κακη προβλεψη αυτα τα ειδη, αν παραμεινουν και πολυ καλη αν αφαιρεθουν. οποτε, ασε τις αναβολες. πρεπει να το κανεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    στο ορκιζομαι. ξυπνησα, ειχα αναγουλες, που συμβαινει συχνα μετα την ναρκωση, ξερασα κατι νερα, γιατι ημουν εντελως νηστικη οπως επρεπε.. εκατσα εκει δεκα λεπτα ακομα να σιγουρευτουν οτι ολα ειναι οκ και εφυγα περπατωντας.

    δεν ξερω σε τι βαθμο υστεριας μπορεις να φτασεις. ετσι κι αλλιως οι επεμβασεις που δεν ειναι λογω αυτοκτονιας, θελουν την συναινεση σου. αν κλαις και οδυρεσαι , προφανως θα σε αφησουν να φυγεις.. ακομα κι αν σε "υποχρεωνει", με την θεληση σου πρεπει να πας. αν κανεις υστεριες θα σε διωξουν.
    αλλα ο γιατρος σου δεν επιμενει για πλακα. εχουν κακη προβλεψη αυτα τα ειδη, αν παραμεινουν και πολυ καλη αν αφαιρεθουν. οποτε, ασε τις αναβολες. πρεπει να το κανεις.
    Μετά την επεμβαση δεν σου κανουν κανέναν έλεγχο; Εγώ θα ζητησω να μου κάνουν ξανά καρδιογραφημα.
    Μετά απο πόση ώρα εφαγες; Μπορει να σου είχε πέσει το ζαχαρο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Θα κλαίω σίγουρα. Και στην κολονοσκοπηση εκλαιγα. Θα μου βάλουν ναρκωση αν κλαίω; Δεν υπαρχει φόβος να πνιγω απο τις μυξες μου;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 23:33
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 12-04-2019, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •