Αντικαταθλιπτικα και μεταβολισμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407

    Αντικαταθλιπτικα και μεταβολισμος

    θα σας παρουσιασω πρωτα ενα κολλαζ απο ολα τα στοιχεια που βρηκα..

    Τα αντικαταθλιπτικά χάπια μπορούν να επιβραδύνουν το μεταβολισμό σας και μείωση της θερμιδικής εισαγωγής σας ή η άσκηση άλμα-έναρξη αυτό πάλι.

    Ίσως τα συνηθέστερα ορισμένα αντικαταθλιπτικά χάπια στον κόσμο είναι τα SSRIS - οι εκλεκτικοί ανασταλτικοί παράγοντες Reuptake σεροτονίνης (SSRIs) Αυτό περιλαμβάνει Celaxa, Prozac, Luvox, Paxil και Zoloft. Αρχικά αυτά τα φάρμακα πωλήθηκαν ως ενισχύσεις απώλειας βάρους έως ότου πραγματοποιήθηκε ότι μετά από μια εβδομάδα ή έτσι της αρχικής απώλειας βάρους που το σώμα θα άρχιζε σταθερά το βάρος. Το μέσο κέρδος βάρους που αναμένεται μετά από να πάρει αυτά τα φάρμακα είναι δεκαπέντε έως είκοσι λίβρες. Από τους όλος, Paxil θεωρείται για να προκαλέσει το πιό ανεξήγητο κέρδος βάρους.

    Τα ψυχοφάρμακα επιδρούν στο κεντρικό νευρικό σύστημα και επηρεάζουν τους νευρώνες του εγκεφάλου που σχετίζονται με την όρεξη για φαγητό. Αυξάνουν την επιθυμία μας (κυρίως) για υδατάνθρακες -ζυμαρικά, γλυκά, ψωμί, πατάτες-, αλλά και γενικότερα το αίσθημα της πείνας, ενώ επιβραδύνουν το βασικό μεταβολικό ρυθμό.

    αυτα λοιπον..ομως δεν βρηκα πουθενα αν ο μεταβολισμος επανερχεται στα φυσιολογικα του επιπεδα και αν ναι μετα απο ποσο καιρο..μηπως γνωριζει καποιος?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Σε μένα επανήρθε αλλά μετά από πολύ δυσκολία,γύρω στα 1,5-2 χρόνια νομίζω.Αλλά είναι και θέμα οργανισμού.Με τα ladose ας πούμε άλλοι χάνουν,εγώ πήρα κιλά.
    Γιατί melene?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Την ιδια απορία έχω και εγώ.Μάλιστα μου είπε ο γιατρός τώρα θα αδυνατίσεις αλλά το αντίθετο συνέβη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    γενικα ηξερα οτι εχω παχυνει ομως πρωτη φορα βρεθηκα αντιμετωπη με το παλιο μου τζιν..
    δραμα,δεν μου εκλεινε καν..το τζιν που μου \'ταν και φαρδυ.δεν ειχα ποτε προβλημα με το σωμα μου,τωρα πια με κοιταω στον καθρεφτη και δεν με αναγνωριζω και με στεναχωρει παρα πολυ αυτο.επειδη απο οκτωβρη σταματαω τα χαπια προσπαθω να βρω απο καπου να πιαστω μη με παρει απο κατω..
    μετα απο πολυ δυσκολια τι εννοεις?διαιτες,ασκηση κλπ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by giota
    Μάλιστα μου είπε ο γιατρός τώρα θα αδυνατίσεις αλλά το αντίθετο συνέβη
    Ακριβώς,και σε μένα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    την περιοδο αποθεραπειας(ετσι δεν λεγεται?)παχαινεις κιολας..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by melene
    γενικα ηξερα οτι εχω παχυνει ομως πρωτη φορα βρεθηκα αντιμετωπη με το παλιο μου τζιν..
    δραμα,δεν μου εκλεινε καν..το τζιν που μου \'ταν και φαρδυ.δεν ειχα ποτε προβλημα με το σωμα μου,τωρα πια με κοιταω στον καθρεφτη και δεν με αναγνωριζω και με στεναχωρει παρα πολυ αυτο.επειδη απο οκτωβρη σταματαω τα χαπια προσπαθω να βρω απο καπου να πιαστω μη με παρει απο κατω..
    μετα απο πολυ δυσκολια τι εννοεις?διαιτες,ασκηση κλπ?
    Στην αρχή δίαιτα.Δεν παιζόταν,εγώ που χάνω με τη μία να μην φεύγει γραμμάριο!!!!!Είχα απελπιστεί:mad:
    Λίγο αργότερα άρχισα την άσκηση με την οποία επιτέλους πήρα μπρος!!!!!
    Οπότε απ\'τη δική μου εμπειρία θα έλεγα ότι η άσκηση κινητοποιεί τον μεταβολισμό σε συνδυαμό με λίγο κράτημα στη διατροφή.Είχα πάρει και λεκιθίνη θυμάμαι.
    Αλλά melene σε κάποια φάση έπαιρνα και αντισυληπτικά,οπότε καταλαβαίνεις είχε αποσυντονιστεί εντελώς ο μεταβολισμός μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    http://www.stress.gr/viewmessage.php?id=1356

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Πόσα κιλά πήρες σε πόσο χρονικό διάστημα και πόσο χρόνων είσαι;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    εγω με το που σταματησα τα αντισυλληπτικα πηρα αμεσως αντικαταθλιπτικα..
    περιττο να σου πω πως και εγω εχανα πααρα πολυ ευκολα κιλα.τις πρωτες μερες που ειχα κρ.πανικου εχασα σε 2-3 μερες πεντε κιλα και γενικα παντα ημουν η πιο αδυνατη της παρεας.τωρα δεν χανω ουτε γραμμαριο ομως δεν παιρνω κιολας!εχω κολλησει..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    πηρα οσα ηταν να παρω και σταματησα εκει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Βρε ξεκίνα γυμναστήριο από τώρα και μην ανησυχείς!
    γυμνάσου λίγο παραπάνω και ελάττωσε γλυκά,τηγανικά κ.λ.π. και θα επανέρθεις.
    Στην αποθεραπεία εγώ δεν πήρα,τα είχα πάρει ήδη....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    και γυμναστηριο πηγα και τα πατατοειδη εκοψα αλλα τιποτα..οχι τιποτα αλλο αλλα με αυτη μου τη γνωριμια με τα αντικαταθλιπτικα αν ποτε χρειαστει να ξαναπαρω-χτυπαω ξυλο-θα ειμαι παρα πολυ επιφυλακτικη.ειναι μεγαλο το τιμημα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by melene
    πηρα οσα ηταν να παρω και σταματησα εκει
    κι εγώ κάπου είχα σταματήσει.Στα 80!!!!Θεε μου τι νούμερο!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by melene
    και γυμναστηριο πηγα και τα πατατοειδη εκοψα αλλα τιποτα..
    Επιμονή κάποια στιγμή θα γίνει ένα κλικ και θα αρχίσει να ξυπνάει ο μεταβολισμός.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •