Η νέα ζωή ενός ανασφαλιστου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363

    Η νέα ζωή ενός ανασφαλιστου

    Πρέπει να πάω στο ΙΚΑ η στο νοσοκομείο και να κάνω φασαρία, να τα σπάσω όλα εκεί μέσα και όταν με συλλάβουν και με ρωτήσουν γιατί το έκανες αυτό να τους πω δεν παίρνω τα φάρμακα μου και όταν με ρωτήσουν γιατί δεν τα παίρνεις να τους πω γιατί είμαι ανασφαλιστος. Πήγα σήμερα στο ΙΚΑ μου λένε πρέπει να στο συνταγογραφήσει το φάρμακο ο ψυχίατρος που σε εξετάζει, ωραία και κατανοητά μέχρι εδώ, αργότερα παίρνω τηλέφωνο τον ψυχίατρο μου και λέει δεν γίνεται να στα συνταγογραφησω είσαι ανασφαλιστος και με ρωτάει στο φαρμακείο δεν στο δίνουν εάν το πληρώσεις, 18,60 η τιμή του δεν έχω, οπότε καπουτ το φάρμακο, μπουρλότοοοοοοοοοοο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Μεγάλο σφάλμα της κυβέρνησης. Θα πρέπει να ταλαιπωρείται ο εκάστοτε ανασφάλιστος στα δημόσια νοσοκομεία και σε γιατρούς που ούτε σε έχουν ξαναδεί ούτε γνωρίζουν το ιστορικό σου.
    Ελπίζω όταν γίνουν εκλογές να πάρουν αυτό που τους αξίζει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Πρέπει να πάω στο ΙΚΑ η στο νοσοκομείο και να κάνω φασαρία, να τα σπάσω όλα εκεί μέσα και όταν με συλλάβουν και με ρωτήσουν γιατί το έκανες αυτό να τους πω δεν παίρνω τα φάρμακα μου και όταν με ρωτήσουν γιατί δεν τα παίρνεις να τους πω γιατί είμαι ανασφαλιστος. Πήγα σήμερα στο ΙΚΑ μου λένε πρέπει να στο συνταγογραφήσει το φάρμακο ο ψυχίατρος που σε εξετάζει, ωραία και κατανοητά μέχρι εδώ, αργότερα παίρνω τηλέφωνο τον ψυχίατρο μου και λέει δεν γίνεται να στα συνταγογραφησω είσαι ανασφαλιστος και με ρωτάει στο φαρμακείο δεν στο δίνουν εάν το πληρώσεις, 18,60 η τιμή του δεν έχω, οπότε καπουτ το φάρμακο, μπουρλότοοοοοοοοοοο
    οι γονεις σου, δεν ειναι ασφαλισμενοι να σε δηλωσουν προστατευομενο μελος;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    με μια γρηγορη ματια ειδα οτι μπορει πολυ ευκολα να σου κανει συνταγογραφηση ΙΑΤΡΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ.
    αυτο ισχυει για ολους τους ανασφαλιστους που ζουνε στην ελλαδα συμπεριλαμβανομενων και ολων των λαθρο, νομιμων, τουριστων, κτλ κτλ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    με μια γρηγορη ματια ειδα οτι μπορει πολυ ευκολα να σου κανει συνταγογραφηση ΙΑΤΡΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ.
    αυτο ισχυει για ολους τους ανασφαλιστους που ζουνε στην ελλαδα συμπεριλαμβανομενων και ολων των λαθρο, νομιμων, τουριστων, κτλ κτλ
    Ρώτησα στο νοσοκομείο και μου είπαν ότι δεν γράφουν φάρμακα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ρώτησα στο νοσοκομείο και μου είπαν ότι δεν γράφουν φάρμακα
    ειναι φαρμακο για ψυχικη παθηση χρονια που εχεις, ή ειναι καποιο φαρμακο που ζητησες εσυ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειναι φαρμακο για ψυχικη παθηση χρονια που εχεις, ή ειναι καποιο φαρμακο που ζητησες εσυ;
    Ο ψυχίατρος μου μου είπε να το πάρω, γιατί η διάθεση μου δεν είναι καλή το τελευταίο διάστημα και είναι ένα έξτρα φάρμακο μαζί με τα υπόλοιπα, απλός είναι η πρώτη φορά και πρέπει κάποιος να το συνταγογραφήσει ώστε μαζί με τα υπόλοιπα να τα παίρνω από το ΙΚΑ. Εδώ στην πόλη μου δεν υπάρχει ψυχίατρος ούτε δωρεάν, ούτε ιδιώτης. Ο ψυχίατρος μου ζει σε άλλη πόλη όπου είχα πάει μια, δύο φορές στο γραφείο του.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ρώτησα στο νοσοκομείο και μου είπαν ότι δεν γράφουν φάρμακα
    Πρέπει να πας στον ψυχίατρο του δημόσιου νοσοκομείου, αυτός θα σου γράψει το φάρμακο λογικά. Τους είπες ότι είσαι ανασφαλιστος; Δεν υπάρχει ψυχίατρος στο νοσοκομείο;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    γιατι δεν πας σε γενικο γιατρο του νοσοκομειου να στα γραψει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πρέπει να πας στον ψυχίατρο του δημόσιου νοσοκομείου, αυτός θα σου γράψει το φάρμακο λογικά. Τους είπες ότι είσαι ανασφαλιστος; Δεν υπάρχει ψυχίατρος στο νοσοκομείο;
    Δεν υπάρχει ψυχίατρος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Μπορεί να τα γράψει και παθολόγος ή γενικός γιατρός.

  12. #12
    Καλησπέρα.
    Έχω παρόμοιο πρόβλημα.
    Να πω καταρχάς και είναι σίγουρο αυτό πως τα ψυχιατρικά φάρμακα και μόνο γίνεται να γραφτούν ακόμα και σε ανασφαλιστους.
    Το θέμα είναι ποιος να το γράψει;

    Μέχρι το προηγούμενο δίμηνο πήγαινε η μητέρα μου σε γιατρό και της τα έγραφε στο αμκα μου.
    Μία ωραία μέρα αποφάσισε η μητέρα μου πως δεν θέλει να πάει στον γιατρό να μου γράψει.
    Προσπαθώ να κλείσω ραντεβού σε νοσοκομείο και μου λένε πως ανήκω στο κψυ παγκρατίου.
    Έχω τηλεφωνήσει εδώ και ένα μήνα και ακόμα περιμένω για ραντεβού, είναι θέμα να έχω φάρμακα για μια εβδομάδα ακόμα και η κατάσταση πλέον είναι σοβαρή μιας και είμαι διπολική με μεταιχμιακη διαταραχή...

    Δεν ξέρω κι εγώ τι να κάνω, είμαι σε απόγνωση.
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by καθρεπτης View Post
    Καλησπέρα.
    Έχω παρόμοιο πρόβλημα.
    Να πω καταρχάς και είναι σίγουρο αυτό πως τα ψυχιατρικά φάρμακα και μόνο γίνεται να γραφτούν ακόμα και σε ανασφαλιστους.
    Το θέμα είναι ποιος να το γράψει;

    Μέχρι το προηγούμενο δίμηνο πήγαινε η μητέρα μου σε γιατρό και της τα έγραφε στο αμκα μου.
    Μία ωραία μέρα αποφάσισε η μητέρα μου πως δεν θέλει να πάει στον γιατρό να μου γράψει.
    Προσπαθώ να κλείσω ραντεβού σε νοσοκομείο και μου λένε πως ανήκω στο κψυ παγκρατίου.
    Έχω τηλεφωνήσει εδώ και ένα μήνα και ακόμα περιμένω για ραντεβού, είναι θέμα να έχω φάρμακα για μια εβδομάδα ακόμα και η κατάσταση πλέον είναι σοβαρή μιας και είμαι διπολική με μεταιχμιακη διαταραχή...

    Δεν ξέρω κι εγώ τι να κάνω, είμαι σε απόγνωση.
    Πήγαινε χωρίς ραντεβού εκεί που πρέπει και πες το πρόβλημα σου ότι έχεις το τάδε και σου τελειώνουν τα φάρμακα!

  14. #14
    Πηγα στο αιγινητειο όταν είχαν εφημερία.
    Ήδη είχα αρχίσει να ξανακοβομαι και προφανώς ο γιατρός το είδε.
    "δεν ανήκετε εδώ, να πάτε στο κψυ παγκρατίου."
    Παρόλο που του εξήγησα το θέμα με την καθυστέρηση δεν έβγαλα άκρη.

    Εσύ έβγαλες άκρη; κι αν ναι πως;
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Μια από τα ίδια κ εγώ τραβάω δράμα για τα χάπια και τα πληρώνω από τσέπη χωρίς να έχω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Απιστία ενός μετανιωμένου
    By markos56 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 20-09-2014, 14:19
  2. ΤΙ ΣΑΣ ΘΛΙΒΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ? Η ΘΕΑ ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Η ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΖΩΟΥ?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 08-03-2012, 20:56
  3. Το ημερολόγιο ενός (νεο)άστεγου”…
    By Kat711 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 26-12-2011, 12:41
  4. Με την αγοραφοβία του ενος
    By Wintertimes in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 03-08-2010, 21:19
  5. p_k : Το ιστορικό ενός θριάμβου!
    By NADINE_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 18
    Last Post: 23-02-2009, 14:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •