Η πρώην του (τι πρωτότυπο!)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    26

    Η πρώην του (τι πρωτότυπο!)

    Καλησπέρα σε όλους, έχω σχέση με κάποιον με τον οποίο είμαι πολύ ερωτευμένη. Από τη μία όμως η "πρώην" που μόνο παρελθόν δε λέει να γίνει τόσους μήνες, από την άλλη οι αντιδράσεις μου και οι επικοί μας καβγάδες σχεδόν μέρα παρά μέρα για την κατάσταση αυτή, κάνουν να είναι απορίας άξιο το πώς είμαστε ακόμα μαζί.
    Αυτή, που λέτε, του στέλνει μηνύματα κάθε μέρα -και ακόμα περισσότερο κάθε νύχτα- , όπου τα σορόπια εναλλάσσονται με λόγια και φωτογραφίες ...αυστηρώς ακατάλληλα για ανηλίκους. Αυτός απαντάει τυπικά και λακωνικά, αλλά γενικά είναι το στυλ του έτσι. Και συνήθως καταλήγουν ως εξής: Αυτή:Να σε πάρω; Αυτός: Πάρε.
    Η αλήθεια είναι ότι όσες φορές μπόρεσα να δω το κινητό του, την επικοινωνία την ξεκινούσε αυτή. Τώρα πια το κρύβει προκλητικά και επιδεικτικά, ενώ αυτός εξακολουθεί να κοιτάει πότε-πότε το δικό μου. Έφτασα να του ζητάω -με κρυα καρδιά μεν, αλλά επανειλημμένα και επίμονα- να χωρίσουμε και να γυρίσει σε αυτήν αφού την έχει τόση ανάγκη στη ζωή του και αρνείται να ξεκόψει μαζί της. Επιμένει παρόλα αυτά να μην ξεκόβει με καμία. Και να ισχυρίζεται στους πιο έντονους τόνους ότι "δεν έχει κάτι μαζί της". Το να του μιλάει κάποια κάθε μέρα με τέτοιο τρόπο, κατά τη γνώμη του δεν είνα "κάτι". Επίσης παραδέχεται ότι του έχει ζητήσει να βρεθούν από κοντά (αυτό έλειπε, να πίστευα το αντίθετο) αλλά λέει ότι δε δέχτηκε. Μα είναι δυνατον να συνεχίζει αυτή στο ίδιο βιολί καθημερινά για 8 μήνες χωρίς να βρίσκονται;!; Όσο ερωτευμένη / απελπισμένη / φορτική / αδίστακτη κι αν είναι!
    Βρισκόμαστε κάθε μέρα, και τις περισσότερες φορές που τον έχω τσεκάρει ενώ δεν είμαστε μαζί αποδεικνύεται αθώος. Παρόλα αυτά, χρόνος υπάρχει για να βρεθούν αν θέλουν.
    Εν τω μεταξύ, είναι και το άλλο: Ο σύντροφός μου έχει κατάστημα στο οποίο αυτή είναι πελάτισσα. Εγώ και τα άτομα του μέχρι τώρα κύκλου μου δεν είχαμε σχέση με την αγορά και τις επιχειρήσεις και δεν ξέραμε το χώρο αυτό, βλέπω όμως ότι για να μη χάσει πελάτες αναγκάζεται να κάνει πολλά πράγματα που δε θελει, ακόμα κι αν φοβάται για την υγεία του. Και αναρωτιέμαι πολλές φορές, όταν ένας άνθρωπος που έχει περάσει πολύ βαριά την covid τρέχει σε κάθε συνωστισμο που τον καλούν για να μην τους χάσει από πελάτες κι ας "αρρωσταίνει" από το άγχος του το διάστημα πριν την εκδήλωση, δε θα ανεχτεί την πολιορκία μιας γυναίκας; Και όταν το βλέπω έτσι με πιάνουν και ενοχές, σκέφτομαι "δε φτάνει που αναγκάζεται να κάθεται σούζα στον καθένα, έχει κι εμένα να του γκρινιάζω".
    Επίσης είναι και πάρα πολύ προληπτικός και μου περνάνε και ιδέες μήπως αυτή τον "παίζει" και με αυτό το θέμα όπως ο Γκιωνάκης το Σταυρίδη στην ταινία "Τρίτη και 13".
    Να πω εδώ ότι στις αρχές όχι μόνο αντάλλασσαν μηνύματα αλλά και τηλεφωνιόντουσαν μπροστά μου, στο σπίτι μου, στο κρεβάτι μου (και κάπου εδώ αισθάνομαι ότι με φασκελώνετε όλοι μαζί) . Μετά από πολλούς καβγάδες, το "μπροστά μου", τουλάχιστον, κόπηκε. Βλέπω βέβαια τη μούρη της να σκάει κάθε τόσο στο κινητό του και τρελαίνομαι, αλλά τουλάχιστον δεν ασχολείται αυτός μαζί της όσο μπορώ εγώ να το αντιληφθώ.
    Να σημειώσω επίσης ότι απ' ό,τι λέει, αυτή την είχε τον πρώτο καιρό που ήμασταν μαζί και τη "χώρισε" λίγο μετά από όταν ξεκινήσαμε μαζί, ενώ νωρίτερα είχε χωρίσει με κάποια άλλη για χάρη αυτηνής.
    Άλλο ενδιαφέρον σημείο είναι ότι τη μία και μοναδική φορά που από αντίδραση προσποιήθηκα ότι κάποιος μου έστελνε πονηρά μηνύματα, αυτός νευρίασε και σηκώθηκε κι έφυγε. Και ανάλογα μου έχει πει ότι αντιδρούσε και σε παλιότερες σχέσεις του σε ανάλογη περίπτωση. Και εκεί νευρίασα ακόμα περισσότερο: Εσύ δεν το ανέχεσαι ούτε μια φορά, εγώ γιατί να το ανέχομαι τόσους μήνες;
    Δε θέλω να χωρίσουμε, δε μου αρέσει να του φέρομαι άσχημα, αλλά δε μπορώ και να είμαι εντάξει με αυτή την κατάσταση. Περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας.

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάνε ακόμα. (Αλλά δε θέλω να ξέρω γιατί μού έχει συμβεί στο παρελθόν να ενδιαφέρομαι για κάποιον να μην ξεκόβει με την πρώην του-ηταν άθλιο συναίσθημα να μου λέει ότι δεν έχουν τίποτα) Δεν ξέρω τι εξέλιξη θα έχει αυτό στη σχέση σας.
    Περιμενε και θα δεις να πω; Από τη μία θα σού έλεγα σήκω φύγε. Αλλά αυτό το λένε πάντα ως εύκολη λύση. Δεν ξέρω αν αξίζει να προσπαθήσεις. Δεν ξέρω τι άνθρωπος είναι και τι είναι ικανός να κάνει.
    Αν είναι ικανός να κάνει πράγματα που θα σε αδικήσουν τότε πρέπει να φύγεις. Δεν ξέρω, εγώ δε θα το ανεχομουν μάλλον. Πόσα είσαι ικανή να αντέξεις; Πιστεύεις ότι αξίζει ο τύπος;
    Αν σού σπάει τα νεύρα η κατάσταση καλύτερα να το αφήσεις.
    Δεν ξέρω θα δεις και τι θα σού πουν οι άλλοι ....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    3
    Ρε φιλη!!!! Ειναι δυνατον να ειστε μαζι 8 μηνες και αντι να ειστε μεσα στα μελια οπως θα επρεπε, να εχετε τοσον καιρο που ασχολειστε με την πρωην;
    Εγω δεν θεωρω οτι εισαι φορτικη ουτε αδικη!Ισα ισα θεωρω οτι εχεις πολυ υπομονη που καθεσαι σε μια κατασταση που σε χαλαει. Κατανοω οτι εισαι πολυ ερωτευμενη και σου ειναι δυσκολο να σκεφτεις εναν χωρισμο αλλα διαβαζοντας το ποστ σου νομιζω οτι κι εσυ η ιδια ξερεις τι πρεπει να γινει. Πρεπει να θεσεις τα ορια σου. Δεν ειναι μονο δικη του η σχεση για να σε ενδιαφερει μην πιεστει και νιωσει ασχημα αυτος και εχει και θεμα με την δουλεια και τα λοιπα και τα λοιπα. Πρεπει να δεις κι εσυ πως νιωθεις γιατι στην τελικη αμα τον πιεζε και τοσο πολυ η πρωην και η συνεχης επικοινωνια θα την ειχε διακοψει οχι χθες αλλα 8 μηνες πριν. Και οχι μονο δεχεται τα μηνυματα και τα βλεπει, απανταει κιολας, κι οχι μονο απανταει, μιλανε και στα τηλεφωνο.
    Κατσε σκεψου καλα οτι πιθανον αυτος ο ανθρωπος που εστω δεν εχει τιποτα μαζι της, την αφηνει να επηρεαζει την σχεση σας και βλεπει την συντροφο του να ενοχλειται απο την κατασταση χωρις να κανει κατι.
    Ενα πραγμα ειπα και θα ξαναπω ΑΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΗΝ, ΘΑ ΕΙΧΕ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΚΟΨΕΙ. Μια χαρα θαρρος της δινει αυτος και συνεχιζει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    πρεπει να θεσεις ορια.
    δεν το κανεις, και θα εχεις μπλεξιματα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Το πιο σημαντικό είναι να κοιτάξεις το πως νιώθεις εσύ σε αυτή την σχέση και να βάλεις τα όρια σου αν αυτή η κατάσταση σε ενοχλεί. Δεν λέω φυσικά να κοιτάμε μόνο τον εαυτό μας και να μην δίνουμε σημασία στο πως νιώθει και ο σύντροφος μας αλλά δεν γίνεται να τα «ανέχεσαι» όλα προκειμένου να μην χαλάσει κάτι στην σχέση σας. Το να κρατάει επαφές με πρώην είναι επιεικώς απαράδεκτο κατά την γνώμη μου. Και για το χρονικό διάστημα που είστε μαζί είναι σαν μην σέβεται την σχέση σας. Να πεις ότι είχε περάσει κάποιος καιρός και είχε «χτιστεί» η εμπιστοσύνη μεταξύ σας, ή δεν υπήρχε ο χ ενθουσιασμός πλέον να έλεγα οκ, αλλά μόνο 8 μήνες σχέση και να διατηρεί επαφές με την πρώην του…Αυτή μπορεί να γίνεται φορτική κλπ κλπ αλλά θεωρώ ότι αν γούσταρε να της το κόψει θα το έκανε. Πολύ περίεργο το ότι το ανέχεται αυτό. Εκτός και αν είναι από τους τύπους που θέλουν να παίρνουν συνεχώς επιβεβαίωση ακόμα και από προηγούμενες σχέσεις τους. Αλλά προσωπικά δεν το θεωρώ φυσιολογικό όλο αυτό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,624
    δηλαδη, καθεται και σου δειχνει τις πορνο φωτος/μηνυματα που του στελνει αυτη, κι επειδη σου λεει οτι δεν σκοπευει να την συναντησει, συνεχιζεις μαζι του, εχεις πει εκατονταδες φορες οτι χωριζετε γιατι δεν το ανεχεσαι , αλλα ενα αορατο χερι σε σταματαει, γιατι ως γνωστον, δεν επιτρεπεται να φυγεις, αλλα πρεπει να σου δωσει αδεια ο αλλος, και τελος, κανεις την λογικοτατη σκεψη, οτι αφου α υτος κανει τεμεναδες και υποχωρησεις για να εχει πελατες, ειναι πολυ λογικο οτι καθεται και στην πρωην του...
    Ο,ΤΙ ΝΑΝΑΙ...

    ΣΑΛΒΑΤΟΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!!

  7. #7
    Remedy ειλικρινά μόλις διάβασα ένα μέρος της ιστορίας του , σταμάτησα να συνεχίζω να διαβάζω.

    Βασικά έχω ξενερώσει με την ολη κατάσταση.
    Θα μιλήσω για την δική μου περίπτωση

    Ενώ έχω βρει αμέτρητα τρολ και μάλιστα μερικές περιπτώσεις ήταν εξαιρετικά δύσκολες και έπρεπε να συνδυάσεις πολλά διαφορετικά στοιχεία για να το βρεις, δεν υπήρχε ούτε ένα σχόλιο να πει ένα τυπικό ευχαριστώ που τους γλίτωνα τόσο ( το λιγότερο ) χαμένο χρόνο και να τους δουλεύει ένα τρολ.
    Ο μόνος που μου εκανε ένα θετικό σχόλιο ήταν το μέλος Κάρμα.
    Εννοείται ότι σε οποιοδήποτε άλλο φόρουμ δεν θα υπήρχε αυτή η μη αντίδραση.

    Αντίθετα έχω δεχτεί μεγάλες αντιδράσεις και κατηγόριες ( από άλλα μέλη) στην προσπάθεια μου να αποδείξω ότι είναι τρολ.
    Δηλαδή εκτός από το ίδιο το τρολ που έκανε τα πάντα να μην αποκαλυφθεί , είχα και τα άλλα μέλη που χρησιμοποιούσαν χαρακτηρισμούς και ειρωνείες στο πρόσωπο μου.
    Μάλιστα οι πιο σκληροί επικριτές μου ήταν αυτοί που μίλαγαν ήδη με το τρολ και δεν μπορούσε να σηκώσει ο εγωισμός τους ότι τους δουλεύει ένα τρολ και κάναν επίθεση σε αυτόν που τους άνοιγε τα μάτια.
    Βεβαια μόλις αποδεικνύονταν ότι ήταν τρολ, αυτά τα μέλη δεν λέγαν κουβέντα και συνέχιζαν σαν να μην έτρεχε τίποτα.

    Επίσης δεν υπάρχει ούτε ένα μέλος που δεν θα ήθελε να βρίσκει τα τρολ.
    Ποιος δεν θα ήθελε άλλωστε να βρίσκει το ψέμμα και την υποκρισία;
    Την αδυναμία τους σε αυτόν τον τομέα την βαπτίζουν ότι είναι κάτι που δεν τους ενδιαφέρει και γενικότερα όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια .

    Καλά μην σχολιάσω (φαντάζομαι ) πόσοι περιμένουν να κάνω κάποιο λάθος και να βγουν από τα λαγούμια τους , να με αρχίσουν στις ηθικοπλαστικές μαλακίες.
    Ένα λάθος μου περιμένουν για να με κράξουν και να ακυρώσουν μονομιάς την συνολική μου προσπάθεια.

    ( Έχω πολλές τέτοιες περιπτώσεις να παραθέσω αλλά η διαχείριση ακόμα δεν έφτιαξε να βλέπεις τα προηγούμενα σου θέματα και έτσι δεν μπορώ να βρω παλιες μου απαντήσεις για να στηριξω αυτά που λέω )

    Η διαχείριση δεν κάνει (και μάλλον δεν μπορεί ) τίποτα σε αυτόν τον τομέα , ενώ αντίθετα μου έχει σβήσει πόσα ποστ.




    Οπότε από την στιγμή που δεν υπάρχει έστω ένα μικρό όφελος και έχεις να αντιμετωπίσεις τόσες επιθέσεις, ποιος ο λόγος να ασχολείσαι με καμένες υποθέσεις;

    Έτσι έχω σκοπό (για ένα διάστημα ) να τον αφήσω να αλωνιζει,

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    26
    Ευχαριστώ όσους καλοπροαίρετα διαβάσατε το θέμα μου και μου δώσατε την άποψή σας πάνω σε αυτό, και με συγχωρείτε που λόγω του προγράμματός μου άργησα να απαντήσω . Kopela93, και εγώ έχω εκπλαγεί από το πόσο έχω αντέξει αυτή την κατάσταση. Ενώ, όπως σωστά λες, Εύη, κατά βάθος ξέρω και εγώ τι πρέπει να κάνω αφού αυτός δεν ενδιαφέρεται για το πώς με κάνει να αισθάνομαι. Έλα όμως που αυτό που πρέπει, είναι αυτό που δε θέλω... Εκεί μπλοκάρω. Προσπάθησα να θέσω τα όρια που λέτα κι εσύ και ο Νίκος, αλλά τα μόνα που σεβάστηκε ο καλός μου ήταν να μη γίνεται αυτή η επικοινωνία θρασύτατα και απροκάλυπτα μες στα μούτρα μου. Rainbow86, ο φίλος είναι όντως από τους τύπους που επιζητούν την επιβεβαίωση, πράγμα που δεν είναι ό,τι χειρότερο, αλλά, όπως λες, δεν είναι και τόσο υγιές. Και δε νομίζω ότι αυτός είναι ο μόνος λόγος για τη συμπεριφορά του, τη στιγμή που εξαιτίας της κατέστρεψε άλλη μια σχέση στο παρελθόν. Πιθανότατα να έλεγε και σε εκείνη την ιστορία "τη χώρισα λίγο μετά από όταν τα φτιάξαμε και την παρηγορώ". Εν τω μεταξύ, μόνο απαρηγόρητη δε φαίνεται η τύπισσα.
    Τι στο καλό σημαίνει αυτή η γυναίκα γι'αυτόν, που από τη μια υποβαθμίζει και κατααστρέφει τις σχέσεις του για χάρη της, αλλά από την άλλη δε μένει μαζί της και μόνο; Δε μπορώ να καταλάβω. Τους διεγείρει να αισθάνονται παράνομοι; Τι να πω;
    Last edited by Vasiliquí; 13-07-2022 at 15:30.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,624
    καταλαβαινω πως σκεφτεσαι σαλβατορε, αλλα δεν πρεπει να το παιρνεις τοσο βαρια.
    ναι, ειναι γελοιος.
    αλλα συνολικα, το θεμα ειναι ασημαντο.
    τελειως ασημαντο.
    ενας παρλαπιπας, προσπαθει να κανει ψευτικους λογαριασμους σε ενα φορουμ οπου συζητουν αγνωστοι μεταξυ αγνωστων. χεστηκε η φατμε, στο γενι τζαμι...
    η διαχειριση δεν μπορει να κανει τπτ διαφορετικο απο αυτα που κανει.
    ναι, εχει δηλωσει οτι δεν ειναι τεχνικα εφικτο να μπαναρει ολα τα τρολ, ομως ουτε μπορει να αγνοει παντα αναφορες για κατηγοριες με ενδειξεις αλλα οχι αποδειξεις.
    κι αυτους τους καταλαβαινω.
    για εμας και για σκεπτομενους γενικοτερα, αυτα που λεμε, ειναι αποδειξεις. αποδειξη ομως, κανονικα, ειναι κατι που θα φαινεται στον σερβερ.

    εγω θα μιλαω οταν θελω κι αν θελω, οποτε τον βαριεμαι θα τον αγνοω η θα του δινω μουφα συμβουλες για να γελαω, και κατα την γνωμη μου, η καλυτερη σταση ειναι η αγνοηση. ουτε συμμετοχη στα θεματα του, ουτε καυγαδες.
    αλλα σπανια κρατιεμαι να μη δειξω σε καποιον οτι αυτος ειναι ο βλακας κι οχι αυτοι που νομιζει οτι εξαπατει.
    χαχαχαχαχαχα!!! καλη συνεχεια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Πραγματικά δεν ξέρω τι να σου απαντήσω.
    Σε φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση, πιθανώς του αρέσει να είναι το επίκεντρο και να νιώθει την πολιορκία και από τις δύο μεριές.
    Δεν νομίζω ότι αξίζει να χάσεις την ψυχική σου υγεία. Δεν είναι νορμάλ αυτό που συμβαίνει.
    Δεν μπορεί να υπάρξει καλή σχέση μεταξύ σας με τέτοιους όρους. Δεν νομίζω ότι σε σέβεται, πιθανώς έχει πολύ μεγαλες ανασφάλειες και τεράστιο θέμα επιβεβαίωσης. Φύγε και άστον να σκεφτεί και να επιλέξει.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    26
    Σε ευχαριστώ και με συγχωρείς για την καθυστέρηση. Η αλήθεια ειναι ότι μετά την τελευταία μας έντονη αντιπαράθεση για το θέμα, έχω καιρό να δω τη φάτσα της στο κινητό του. Ή κρύβεται καλύτερα ή ξεμπλέξαμε από αυτήν. Μακάρι να είναι το δεύτερο.

Similar Threads

  1. Η πρώην και... εγώ!
    By bluesky12 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 04-10-2019, 11:59
  2. Πρωτότυπο: Νοσοφοβία
    By foufoutos32 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 13
    Last Post: 29-05-2015, 18:31
  3. Δεν θα πω κάτι πρωτότυπο...
    By Αναστασία1984 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 17-03-2015, 12:51
  4. σεξ με πρώην
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2012, 14:24
  5. τρελη και αλλοπαρμενη!!!!! ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ???????????????
    By Κωνστ@ντίνα :-) in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 26-09-2011, 11:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •