Αιματουρία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Αιματουρία

    Λοιπον εψαξα να δω παλιες μου εξετάσεις ούρων,τυπου περσινες και προπερσινες και σε όλες λέει είτε ίχνη αιμοσφαιρίνης είτε ερυθρά αιμοσφαίρια (κάτω απο 2).

    Το γκουγκλαρα και λέει ότι πρεπει να θεωρείται ως ένδειξη κακοηθειας στο ουροποιητικο μέχρι να γίνουν όλες οι εξετάσεις που περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων και κυστεοσκοπηση. Εγώ αρκετές φορες νιώθω ενοχλήσεις στην πλατη,στο σημείο των νεφρών. Τόσοι γιατροί ππυ με έχουν δει πώς γίνεται να μην το αξιολογησαν;

    Πήρα τον γιατρό που υποτιθεται θα με εγχειρησει μεθαυριο και λέει να το δούμε μόλις τελειώσουμε με την εγχειρηση.

    Μπορει πραγματικά να ειναι κάτι πολυ σοβαρό ολο αυτό και τόσοι γιατροί παιζαν μαζι μου όλα αυτά τα χρόνια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Λοιπον εψαξα να δω παλιες μου εξετάσεις ούρων,τυπου περσινες και προπερσινες και σε όλες λέει είτε ίχνη αιμοσφαιρίνης είτε ερυθρά αιμοσφαίρια (κάτω απο 2).

    Το γκουγκλαρα και λέει ότι πρεπει να θεωρείται ως ένδειξη κακοηθειας στο ουροποιητικο μέχρι να γίνουν όλες οι εξετάσεις που περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων και κυστεοσκοπηση. Εγώ αρκετές φορες νιώθω ενοχλήσεις στην πλατη,στο σημείο των νεφρών. Τόσοι γιατροί ππυ με έχουν δει πώς γίνεται να μην το αξιολογησαν;

    Πήρα τον γιατρό που υποτιθεται θα με εγχειρησει μεθαυριο και λέει να το δούμε μόλις τελειώσουμε με την εγχειρηση.

    Μπορει πραγματικά να ειναι κάτι πολυ σοβαρό ολο αυτό και τόσοι γιατροί παιζαν μαζι μου όλα αυτά τα χρόνια.
    Δεν νομίζω πως αν οι γιατροί σου είχαν εντοπίσει κάτι τέτοιο να μην σε ενημέρωναν. Και άντε πες ότι ένας μπορεί να είναι ανίδεος ή μαλάκας ΚΑΝΕΝΑΣ να μην πει τίποτα;
    Μην μπαίνεις στο Ίντερνετ. Είναι φτιαγμένο για να φοβίζει κόσμο. Σημασία έχει τι σου λένε οι θεράποντες ιατροί σου ή μια ιστοσελίδα που δεν ξέρεις καν από ποιον είναι γραμμένη; Μην ξεχνάς, πως όσοι γράφουν ιατρικά ζητήματα στο Ίντερνετ δεν είναι απαραίτητα επιστήμονες, ούτε έχουν ειδικότητα γιατρού. Απλά ο καθένας εκφράζει τις προσωπικές του απόψεις. Συνεπώς μην δίνεις βάση σε όλα όσα γράφονται και μην παίρνεις τα πάντα προσωπικά. Αν είσαι και αγχώδης ειδικά (στο λέω εκ πείρας που έκανα το ίδιο λάθος) τα πράγματα γίνονται χειρότερα. Εδώ πονοκέφαλο να κάνεις αναζήτηση, θα σου βγάλει ότι έχεις καρκίνο στο κεφάλι. Απλά το Ίντερνετ γράφει όλες τις πιθανές περιπτώσεις. Αναλύει και τα πιο «ήπια» που μπορεί να έχει κάποιος αλλά και τα πιο «σοβαρά». Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι μας έχουμε σώνει και ντε κάτι σοβαρό.
    Αλλά σου λέω, γενικότερα μην δίνεις βάση και μην μπαίνεις στο Ίντερνετ. Θα αρρωστήσεις. Γιατροί γιατί υπάρχουν; Αν είναι έτσι τότε να «στηριζόμαστε» όλοι στο διαδίκτυο και οι γιατροί να παρατήσουν την δουλειά τους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Καποιες απο τις εξετάσεις τις έκανα μόνος μου. Οταν ένας γιατρός αποφασισει να σε κατατάξει ως αρρωστοφοβικο τελείωσε, δεν βρισκεις άκρη ακόμα και όγκο να σου βρουν. Εχω ένα σωρό θέματα υγείας κι όμως περασα αρκετό καιρο να χανω το χρόνο μου με ανιδεους γιατρούς. Τέλος παντων
    Αύριο θα μου κανουν ουρολογικες παλι στον προεγχειρητικο, θα δούμε. Σκέφτομαι να παω στον προεγχειρητικο έλεγχο για τσεκ απ αφού έτσι κι αλλιώς πληρωνει ο πατέρας μου και θα δω μετά αν θα παω και στην εγχείρηση
    Αν ο αναοσθησιολογος ειναι το ιδιο ανιδεος με το γιατρό,δεν θα παω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Απο ανιδεους γιατρους προσυπογραφω. Επισης, θα πρεπε να ξεραν πως και οι νοσοφοβικοι αρρωσταινουν. Διαβαζα στην ψυχιατρικη οτι το 1/3 των ασθενων που διαγνωστηκαν με διαταραχη μετατροπης(αυτο που λεγανε παλαια υστερια, υστερικη τυφλωση, κωφωση, κλπ) τελικα αργοτερα φανηκε πως επασχαν ειτε απο κρυφη κακοηθεια ειτε απο νευρολογικες νοσους. Αυτα θεωρητικα. Πρεπει ομως να βρουμε καποιον γιατρο να εμπιδτευτουμε, ρε γαμωτο γιατι μετα κατανταει εμμονικο το πραγμα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Οσον αφορα τις εξετασεις σου, τις ειδε γιατρος; Πιθανολογω πως μπορει η ποσοτητα που ανιχνευθηκε.να μην ηταν σημαντικη. Συμφωνω σε ευτο με το ιντερνετ. εγω επαψα να ψαχνω γιατι αυτο με τρελανε. ΤΠολλα πραγματα δεν ξερουμε καν να τα ψαξουμε σωστα στο ιντερνετ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Eχω επαρκεις ιατρικές γνώσεις. Δεν τις έχουν δει όλες γιατροί, καποιες. Ενας απο αυτούς μου είχε γράψει υπερηχο οπου βρέθηκαν αμμολιθοι παρολο που πινω αρκετό νερό
    Θα επρεπε κανονικά να μου έχουν γραψει αξονική, μπορει να ειναι ογκος. Εχω πονους στην περιοχη των νεφρών ,στην πλατη κυρίως, δυο χρόνια τώρα. Εχω γενικά πολλα θέματα υγείας και ξαφνικά μου προτεινουν το ένα χειρουργείο πίσω απο το άλλο.
    Με τα νεφρά όμως δεν παιζουν. Ξέρω ανθρωπο που διαγνώστηκε με καρκίνο στην ουροδόχο κύστη και σε δυο μήνες πεθανε. Το βασικο συμπτωμα ήταν πονος στην πλατη.
    Οι περισσοτεροι γιατροί δεν είναι σοβαροί. Τέλος παντων. Αύριο θα παω για τον έλεγχο και θα δω τι θα μου πουν. Ισως τελικά δεν κριθω καν κατάλληλος για να μπω χειρουργείο, ποιος ξέρει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Να σου πω, αυτη τη στιγμη σε εχει κυριευσει το αγχος.και οι σκεψεις σου εχουν επηρρεαστει και.δεν μπορεις να σκεφθεις.ψυχραιμα. Σε καταλαβαινω γαιτι κι εγω περναω το δικο μου.λουκι.αυτον τον καιρο. Βημα βημα θα το πας και.μερα μερα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Λοιπον Αντωνη πριν χρονια ειχα κ εγω 0-2 ερυθρα στα ουρα.Μου εδωσαν λοιπον να κανω αξονικη κοιλιας,πυελογραφια,υπερηχ ους,κυτταρολογικη ουρων,αιματολογικες.Το πορισμα ηταν αμμος στα νεφρα.Γενικα ομως 0-2 ερυθρα στα ουρα ειναι πολυ συνηθες ευρημα δεν αξιολογειται.(Απο οτι εχω ακουσει ανησυχουν για πανω απο 5 κ.ο.π)Μπορει να εχεις αιμα στα ουρα ακομα κ αν την προηγουμενη μερα ετρεχες η εκανες γυμναστικη.Αφου εχεις αμμο ομως 99.9% ειναι απο αυτο.Συμφωνω ομως οτι ενας υπερηχος ειναι απαραιτητος,καποιοι γιατροι ειναι αμελεις.Μην ανησυχεις ομως.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Λοιπον Αντωνη πριν χρονια ειχα κ εγω 0-2 ερυθρα στα ουρα.Μου εδωσαν λοιπον να κανω αξονικη κοιλιας,πυελογραφια,υπερηχ ους,κυτταρολογικη ουρων,αιματολογικες.Το πορισμα ηταν αμμος στα νεφρα.Γενικα ομως 0-2 ερυθρα στα ουρα ειναι πολυ συνηθες ευρημα δεν αξιολογειται.(Απο οτι εχω ακουσει ανησυχουν για πανω απο 5 κ.ο.π)Μπορει να εχεις αιμα στα ουρα ακομα κ αν την προηγουμενη μερα ετρεχες η εκανες γυμναστικη.Αφου εχεις αμμο ομως 99.9% ειναι απο αυτο.Συμφωνω ομως οτι ενας υπερηχος ειναι απαραιτητος,καποιοι γιατροι ειναι αμελεις.Μην ανησυχεις ομως.
    Απορω εμένα γιατι αρκεστηκαν στον υπερηχο ενώ ειναι επαναλαμβανομενο. Θα παω να κάνω αξονική, μιας και πρεπει να κάνω και στο κεφάλι για τα αυτιά μου.

    Εκανα σήμερα μια γενική και παλι έχει δυο ερυθρά αιμοσφαίρια και αυτή τη φορά και τέσσερα πυοσφαιρια.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    9
    Σας ευχαριστούμε που μοιραστήκατε αυτό το άρθρο. Κατανοώ τις ανησυχίες σας σχετικά με τα αποτελέσματα των εξετάσεών σας incredibox V9 και τις αντιδράσεις των γιατρών που έχετε δει. Η αντιμετώπιση και αξιολόγηση ιατρικών προβλημάτων απαιτεί συνεργασία με ειδικούς που θα αξιολογήσουν την περίπτωσή σας.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    3
    I really appreciated how the author presented both sides of the argument in a fair and balanced way connections. It helped me better understand the issue.

Similar Threads

  1. Αιματουρια
    By Lordpel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-11-2020, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •