Κοντεύουν να τιναχτούν όλα στον αέρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294

    Κοντεύουν να τιναχτούν όλα στον αέρα

    Καλησπέρα σας,
    είμαι 35 χρονών, παντρεμένη πριν μισό χρόνο και δουλεύω σε μια μεγάλη εταιρεία.
    Θα έλεγε κάποιος ότι όλα είναι οκ, μόνο που εγώ τον τελευταίο καιρό έχω πάλι έντονο άγχος, κρίσεις πανικού, εμμονές. Πάσχω από αγχωδη διαταραχή και ΙΔΨ διαταραχή από τα 15 μου με εξάρσεις και υφέσεις. Ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή με anafranil, tranxene και abilify. Τον τελευταίο μήνα δεν θέλω να πηγαίνω στη δουλειά, λείπω συνέχεια, όταν πηγαίνω πραγματικά υποφέρω παρόλο που μου φέρονται καλά. Ο άντρας μου δεν καταλαβαίνει το άγχος μου και με πιέζει να πηγαίνω με το ζόρι στη δουλειά γιατί αλλιώς θα χωρίσουμε. Η αλήθεια είναι ότι χρειαζόμαστε τα χρήματα. Προχτές μετά από πολύ έντονο άγχος, πήγα στο ψυχίατρο και με συμβούλευσε ότι στη δουλειά δεν μπορώ να πηγαίνω με το ζόρι γιατί θα αρρωστήσω και να κάτσω να ηρεμήσω λίγο καιρό, για να ξαναβγω στην αγορά εργασίας με καλύτερη ψυχολογία. Μου αύξησε το αγχολυτικο και μου είπε να κάνω αυτό που θέλω και με ευχαριστεί. Ενημέρωσα στην εργασία μου πως για 15-20 μέρες δεν θα μπορώ να εργάζομαι και περιμένω να μου απαντήσει η διοίκηση αν μου δίνουν άδεια ( δεν δικαιούμαι τόσο γιατί εργάζομαι μόνο 2 μήνες στην εταιρεία) ή θα με απολύσουν. Το δεύτερο είναι και το πιθανότερο σενάριο. Στον άντρα μου δεν τολμαω να πω την αλήθεια γιατί θα με χωρίσει του λέω όλο ψέματα γιατί δεν πηγαίνω στο γραφείο. Φυσικά θα αποκαλυφθεί κάποια στιγμή. Όλο αυτό μου δημιουργεί πιο πολύ άγχος. Οι συνέπειες του άγχους μου. Δηλαδή για το άγχος θα χάσω τη δουλειά και τον άντρα μου. Τι θα κάνω; Τρελαίνομαι και μόνο στη σκέψη. Θα χάσω ότι χτίζω, δίνω μία και τα πετάω όλα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Καλησπερα, θα σε συμβουλευα να επικεντρωθεις στη σχεση που εχεις με.τον.αντρα σου. Σε απειλει οτι θα χωρισετε αν αφησεις τη δουλεια σου; Απο ολα αυτα που γραφεις, εμενα αυτο μου φαινεται το πιο επειγον. Το χεις συζητησει αυτο με τον ψυχιατρο σου;

Similar Threads

  1. ΖΩΗ ΣΤΟΝ ΑΡΗ!!
    By Deleted-member-250416b in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 28
    Last Post: 17-10-2015, 00:48
  2. Να το πω στον γιατρο μου η οχι
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-10-2013, 09:19
  3. θέμα με τον αέρα
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 05-01-2012, 16:35
  4. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23
  5. στον nikosD.
    By 2sweet2b4go10_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 05-09-2008, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •