Escitalopram Ariti
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    13

    Escitalopram Ariti

    Καλησπέρα σε όλους,

    Πρόκειται να ξεκινήσω θεραπεία 6 μηνών με Escitalopram Ariti 10mg, και θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία σας γενικότερα με το συγκεκριμενο σκεύασμα, θετικά, αρνητικά, παρενέργειες και συνολικά αν πρέπει κάτι να γνωρίζω.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα σχόλια σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Δεν γράφεις τι συμπτώματα έχεις, οπότε δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά αργεί λίγο να δράσει π.χ. στην αϋπνία λόγω κατάθλιψης. Εγώ δηλαδή που δεν κοιμόμουν καθόλου μέχρι να πιάσει σε αυτό το θέμα έπαιρνα ζαναξ για να κοιμάμαι. Κάνει καλή δουλειά στο άγχος, σε δερματολογικά ψυχοσωματικά, και στους σχετιζόμενους με κατάθλιψη μυοσκελετικους πόνους. Αρνητικά ότι προκαλεί μείωση της λίμπιντο, δυσκολία στον οργασμό τους πρώτους μήνες, ζαλάδα, θολούρα. Να το παίρνεις σταθερή ώρα ώστε οι παρενεργειες να μην κρατήσουν πολύ. Αν κάποια στιγμή το σταματήσεις να το κάνεις πολύ πολύ σταδιακά, πιο αργά και σταδιακά από αυτό που θα σου πει ο γιατρός σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    13
    Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου.

    Δεν το έχω ξεκινήσει ακόμη όμως θα ήθελα να ξέρω όσα περισσότερα γίνεται μιας και θα είναι πρώτη μου φορά...Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή, και ένα αίσθημα θλίψης, όχι τόσο κατάθλιψης.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ο καθε άνθρωπος έχει διαφορετική αντίδραση στα φάρμακα αυτά. Άλλους τους βοηθούν άλλους όχι. Είναι πολύ πίσω η ψυχιατρική όσον αφορά την εξατομίκευση της φαρμακοθεραπειας.
    Οι παρενέργειες συνηθίζονται αν δεν σου προκαλούν σοβαρή δυσφορία απλά όταν φτάσεις στους 2-3 μήνες αγωγής θα πρέπει να ζυγισεις τα οφέλη με τις παρενέργειες και να κρίνεις αν σου κάνει η όχι σαν φάρμακο, πάντα υπο την καθοδήγηση του γιατρού εννοείται.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Εμένα προσωπικά με βοήθησε λίγο στην αγχώδη διαταραχή και καθόλου στο καταθλιπτικό συναίσθημα.
    Οι παρενέργειες όπως η χαμηλή λίμπιντο συνέβαλαν στο να το αντικαταστήσω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Σε κάποιους ανθρώπους για να μην πω σε άπαντες προκαλούν απάθεια, δηλαδή σε κάνουν λιγότερο συναισθηματικό. Αυτό είναι που ουσιαστικά σε βοηθάει με το άγχος κτλ ...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    13
    Εν ώρα εργασίας, μπορεί κάποιος να είναι πλήρως λειτουργικός;

  8. #8
    Quote Originally Posted by Retired View Post
    Εν ώρα εργασίας, μπορεί κάποιος να είναι πλήρως λειτουργικός;
    σιγουρα με τα συμπτωματα αγχους δε μπορει να ειναι λειτουργικος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Retired View Post
    Εν ώρα εργασίας, μπορεί κάποιος να είναι πλήρως λειτουργικός;
    Εννοείς παίρνοντας την εσιταλοπραμη; Εννοείται αλλά αυτό θα το δεις εσύ συγκεκριμένα. Θέλω να πω ότι ανάλογα στον άνθρωπο. Εγώ δεν το έπαιρνα όσο ήμουν στη δουλειά γιατί μου προκαλούσε υπνηλία. Σε άλλους όμως δεν το προκαλεί οπότε το παίρνουν άλλοι πρωί κι άλλοι μεσημέρι, ανάλογα τι τους είπε ο γιατρός τους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Να εξαντλήσεις όλες τις εναλλακτικές πριν καταλήξεις στα αντικαταθλιπτικα...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Retired View Post
    Καλησπέρα σε όλους,

    Πρόκειται να ξεκινήσω θεραπεία 6 μηνών με Escitalopram Ariti 10mg, και θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία σας γενικότερα με το συγκεκριμενο σκεύασμα, θετικά, αρνητικά, παρενέργειες και συνολικά αν πρέπει κάτι να γνωρίζω.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα σχόλια σας.
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση

    Οι παρενέργειες είναι απόλυτα φυσιολογικές αν υπάρξουν ( υπερδιέγερση, έντονες σκέψεις κτλ). Φαντάσου έναν παχύσαρκο 150 κιλά που ξεκινάει δυναμική γυμναστική σήμερα: Δεν θα πονέσει? Δεν θα λαχανιάσει? Δεν θα αγχωθεί??? Αυτά για την ώρα, αλήθεια με τι έχεις διαγνωστεί δεν είπες
    Last edited by Aeon; 10-01-2023 at 16:49.

Similar Threads

  1. Escitalopram
    By Jr1983 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 21
    Last Post: 31-12-2022, 12:10
  2. Escitalopram για ΙΨΔ
    By nymeriawolf63 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 14-02-2019, 01:54
  3. Escitalopram
    By Alice_1990 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 09-02-2019, 17:02
  4. Escitalopram actavis
    By dmtx23 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 21
    Last Post: 13-09-2018, 23:18
  5. Escitalopram και κοκαινη
    By Maria Papadopoylou in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 22
    Last Post: 25-04-2018, 14:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •