Ψυχοσωματικα κουσούρια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 70
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Εγω ειμαι σε φαση να προσπαθησω να ξρεμησω γιατι παλι ξανακυλαω και δεν πειθομαι πως δεν εχω κατι. Διαβασα κιολαε πωε καμια εξεταση δεν ειναι εκατο τοις εκατο.εγκθρη για τη διαγνωση της σκπ κι αρχιζω παλι να αμφιβαλω. Με τις αρρυθμιεες εχω παψει να ασχολουμε οπως και με τιε μυικρς συσπασεις.Και τα δυο μου εμφανιστηκαν μετα αποστρες. Πιστευω πως θα τα εχω μονιμα και τα δυο.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    7
    κ εμένα τα ιδια μου ειπε η νευρολογος μου ειπε αν θελω σε 1 χρονο να την επαναλαβω για να δω οτι θα ειναι το ιδιο.κ να το ξεχασω κ να κανω οτι δεν τις ειδα ποτε.αλλα εχω διαβασει τοσα κ εχω τρελαθει η αληθεια ειναι δεν ειμαι καθολου καλα ψυχολογικα εχω επηρεαστεί πολυ στην καθημερινοτητα μου κ εχω κ ενα 4χρονο παιδι που με εχει αναγκη.ευχομαι να ειναι ολα περαστικά κ στο μυαλο μας

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Μου ειπε η νευρολογοςχαρακτηριστικα οτι αν.βαζαμε ολους τους ανθρωπους να καναν μαγνητικη κατι θα βρισκαμε χωρις να σημαινει τπτα. Πραγματικα ειναι η μονη γιατρος που μου ενεπνευσε εμποστοσυνη. Μας συμβουλευω να το ξεχασουμε.και να το αφησουμε. Μην κανεις ξανα μαγνητικη, δεν θα τελειωσει ποτε αυτο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Πάσχω από ΣΚΠ εδώ και 4 χρόνια. Ότι θέλετε ρωτήστε με.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Πάσχω από ΣΚΠ εδώ και 4 χρόνια. Ότι θέλετε ρωτήστε με.
    Με τι συμπτώματα διαγνώστηκες;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Ana_ View Post
    Με τι συμπτώματα διαγνώστηκες;
    Ξεκίνησε από μούδιασμα στην δεξιά μου πατούσα. Μέσα σε δέκα μέρες δεν ένιωθα καθόλου το πόδι μου. Είχε νεκρωθει όλο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Ξεκίνησε από μούδιασμα στην δεξιά μου πατούσα. Μέσα σε δέκα μέρες δεν ένιωθα καθόλου το πόδι μου. Είχε νεκρωθει όλο.
    Ana_ κανόνισε τώρα που στο είπε να αρχίσεις να το νιώθεις..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Ana_ κανόνισε τώρα που στο είπε να αρχίσεις να το νιώθεις..
    Δεν θέλω και πολύ...

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    43
    Καλησπέρα. Εγω έχω συμπτώματα 7 μήνες τώρα όπως μια καθημερινή ζαλάδα:
    -αίσθηση όταν πάω να κάτσω οτι πέφτω
    -αίσθηση όταν κοιτάω από ψηλά οτι πέφτω
    -αίσθηση όταν περπατάω οτι επιπλέω
    -γενικότερα αισθήσεις σαν ιλίγγου αλλά χωρίς να είναι ίλιγγος, λες και έχω ανεβει σε ταψί σε λούνα πάρκ που μόλις ξαπλώσω σπίτι μου φεύγουν όλα. Κοιμάμαι σαν πουλάκι και όταν ξαπλώνω και αράζω δεν το έχω.
    Τα αιτία δεν τα γνωρίζω , υπάσχουν δυο υποψίες:
    1) μπορεί να είναι ψυχολογικό διότι μετά τον κοβιντ καταπιέστηκα παρα πολύ με τα ραπιντ με τα εμβόλια με τις κομμένες ώρες με τον κόσμο και τις απόψεις του με την προσωπική μ ζωή …..
    2) δεν είμαι γιατρός αλλά έχω την εντύπωση οτι μπορεί να είναι νευρολογικό και πιθανον ΣΚΠ

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    43
    Οπααα…..
    Πηγές κατευθειαν γιατρό ή το άφησες καιρό ;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Christina5 View Post
    Καλησπέρα. Εγω έχω συμπτώματα 7 μήνες τώρα όπως μια καθημερινή ζαλάδα:
    -αίσθηση όταν πάω να κάτσω οτι πέφτω
    -αίσθηση όταν κοιτάω από ψηλά οτι πέφτω
    -αίσθηση όταν περπατάω οτι επιπλέω
    -γενικότερα αισθήσεις σαν ιλίγγου αλλά χωρίς να είναι ίλιγγος, λες και έχω ανεβει σε ταψί σε λούνα πάρκ που μόλις ξαπλώσω σπίτι μου φεύγουν όλα. Κοιμάμαι σαν πουλάκι και όταν ξαπλώνω και αράζω δεν το έχω.
    Τα αιτία δεν τα γνωρίζω , υπάσχουν δυο υποψίες:
    1) μπορεί να είναι ψυχολογικό διότι μετά τον κοβιντ καταπιέστηκα παρα πολύ με τα ραπιντ με τα εμβόλια με τις κομμένες ώρες με τον κόσμο και τις απόψεις του με την προσωπική μ ζωή …..
    2) δεν είμαι γιατρός αλλά έχω την εντύπωση οτι μπορεί να είναι νευρολογικό και πιθανον ΣΚΠ
    Πολύ ωραία.. Σαν να με διαβάζω.. κι εγώ έπειτα από μια περιόδου αυξημένου στρες και άγχους και φόβου με κοβιντ και εμβόλια μου βγήκε καθημερινή ζαλάδα.. Σα να νιώθω ότι θα πέσω αλλά δεν έχω πέσει ποτέ.. Νιώθω αυτά που περιγράφεις.. Χωρίς να είμαι γιατρός πιστεύω ότι είναι καθαρά ψυχολογικό.. Βέβαια εγώ έχω και τα θεματακια μου με τον αυχένα αλλά έχω παρατηρήσει ότι όταν ξεχνιέμαι και δε το σκέφτομαι δε νιώθω κάτι.. Αν ήταν παθολογικό θεωρώ ότι δε θα μας περνούσε όταν αραζαμε πχ όπως λες.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Εγω δεν μπορω να καταλαβω πώς επεσα σε αυτη την παγιδα του φαυλου κυκλου. Απεκτησα νοσοφοβια, μετα συμπτωματα, η νοσοφοβια ενταθηκε τα συμπτωματα επισης. Οι γιατροι μου λενε δεν εχω τπτα και η.λογικη μου μου λεει να τους ακουσω αλλα οι αμφιβολιες με.τριβελιζουν. Και το χειροτερο καταλαβα πως πια δεν μπορω να επιστρεψω στην κανονικοτητα μου. Συνηθισα να ζω.με τον φοβο και δεν μπορω να αισθανθω κανενα θετικο.συναισθημα. Και τελικα απο το φοβο μη νοσησω απο σωματικη ασθενεια, νοσησα απο ψυχικη ασθενεια η οποια ειναι κι η πιο δυσκολη να αντιμετωπιστει.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    7
    Ακριβώς το ιδιο εχω παθει.Την ωρα που εστειλα το τελευταιο μηνυμα εδω ξαπλωσα και ανεβασα 153 παλμους εκανα 30 λεπτα να καταφερω να τους ριξω πηρα τον καρδιολογο πηγα απο εκει μου κανει καρδιογραφημα 60παλμοι σηκωνομαι 90 μετα ξαναπεφτουν.Του λεω οτι εχω αισθημα παλμων στο λαιμο μου λεει αυτο μπορει να ειναι αρρυθμια κ μου ειπε να παω απο βδομαδα να μου βαλει ενα χολτερ 48ωρο αν κ δεν πιστευει οτι εχω κατι ισως κριση πανικου.εμενα ολα αυτα ξεκινησαν 2 μηνες τωρα μεχρι προτινος πηγαινα τα κλασσικα οδοντιατρο γυναικολογο κ ενα τσεκ απ γενικο 1 φορα το χρονο και ενδοκρινολογο.Πριν 2 μηνες ειχα κανα χρονο ενα γρομπαλακι στον καρπο δεν με ενοιαζε με ειχε πριξει ο αντρας μου να παω να το δω παω στον δερματολογο κ μου λεει πηγαινε να το βγαλεις καλου κακου κ να κανουμε μια βιοψια.εκανα το λαθος κ μπηκα στο ιντερνετ κ εψαχνα παρομοια κ μου εβγαζε ολο για οζωδες μελανωμα μεχρι να βγει η βιοψια με εκλαιγα πραγματικα μερα νυχτα.εννοειται δεν ηταν τιποτα ηταν ενα απλο δερματοινωμα.επειτα με πιανει το στομαχι παω στα επειγοντα μου λεει ψιλαφιζω την αορτη σου βγαλε μια αξονικη παθαινω σοκ.αξονικη πεντακαθαρη απλα επειδη ειμαι αδυνατη παντα σε εμενα ψιλαφιζεις την αορτη.περναει κ αυτο με πιανουν εμβοες κ νευραλγιες κ ενας πανικος οτι μπορει να εχω καρκινο παω στον ωρλ μου κανει ενδοσκοπηση κτλ μου λεει ειναι ολα τελεια εχω ενα θεμα με την ακοη βεβαια αναιπαισθητο.μου γραφει μαγνητικη εγκεφαλου με το πορισμα που ειπαμε αισθητα προκλητα βγηκαν τελεια τυμπανογραμμα τελειο κ ηλεκτρονυσταγμογραφημα εχω οριακη υπαισθησια που σημαινει σε ενταση μπορει να με πιανει ζαλαδα ιλλιγγος.πηγα στον καρδιολογο τριπλεξ καρδιογραφηματα κλτ τελεια.ε σημερα μου λεει θα σου βαλω ενα χολτερ να δουμε.ολα αυτα μεσα σε 2 μηνες,δεν μπορω να ζησω φυσιολογικα εχω παραμελησει σπιτι αντρα παιδι.κ νομιζω οτι ο επομενος γιατρος θα ειναι ο ψυχολογος

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Πήγα σε ορθοπεδικο νομίζοντας ότι θα είναι από την μέση το πόδι μου..με παρέπεμψε κατευθείαν σε νευρολόγο. Με έβαλε κατευθείαν για 3 μαγνητικές και βρέθηκε η εστία στην σπονδυλική στήλη. Σειρά είχε η παρακέντηση νωτιαίου μυελού. Από τότε κάνω θεραπεία και είναι σα μην έχω τίποτα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Εγω παντα φοβουν τις αρρωστιες και απεφευγα να πηγαινω σε γιατρους απο φοβο. Αλλα δεν με επηρρεαζε στην.καθημερινοτητα μου, το χα καπου βαθεια κρυμμενο. Παθαινω ενα μικρο προβλημα υγειας το οποιο μεχρι να.διαγνωστει περασα ενα διασρημα εντονου στρες. Εκει πηγα και σε πολλους γιατρους κι εχασα και την εμπιστοσυνη μου γιατι ο καθενας μου λεγε και κατι αλλο. Ε, μετα μου.μπηκε στο.μυαλο οτι.θα μου βγει.καποια ασθενεια, ενιωσα ευαλωτη ξαφνικα, ειπα αφου ηδη νοσησα αρα γιατι να μην παθω και κατι πιο σοβαρο. Ε, μετα αρχισαν τα συμπτωματα και μετα τα τουρ στους γιατρους. Αλλα βλεπω τελικα πως οσες εξετασεις και να.κανω δεν θα ησυχασω. Ελεγχω συνεχως την οραση μου, την ακοη μου... Πιο παλαια ειχα παθει κολλημα οτι θα μουδιασω,μουδιαζα απο λαθος σταση σωματος.και μεχρι να μου περασει, παθαινα πανικο. Δεν εχει τελμα αυτο.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά
    By peace93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-05-2022, 09:11
  2. Ψυχοσωματικά sos
    By ΒΊΚΥ 79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 55
    Last Post: 21-10-2019, 12:12
  3. Ψυχοσωματικά
    By bubble11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 05-09-2019, 23:14
  4. Ψυχοσωματικα
    By tzina2012 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 24-06-2016, 05:26
  5. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 02-06-2012, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •