Ψυχοσωματικα κουσούρια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70
  1. #1

    Ψυχοσωματικα κουσούρια

    Καλημέρα σε όλους έχει τύχει σε κανέναν να έχει κάποιο ψυχοσωματικο η ψυχοσωματικα για αρκετό καιρό σε κανέναν και αν αυτό μετά από ποσό και με ποιους τρόπους υποχωρούν

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Εγω εχω μυικες συσπασεις 1 χρονο τωρα καθημερινα και παντου. Δεν νομιζω οτι θα περασουν ποτε... Εκανα μυογραφημα, οκ. Η νευρολογος μου πε πως αν ηταν κατι θα χε φανει μετα απο τοσον καιρο. Επισης, εχω αρρυθμιες, οχι καθημερινα αυτες. Κι αυτες τις συνηθισα. Επισης, εχω 4 επεισοδια θολωσης οφθαλμων μεσα σε 6 μηνες. αυτο το τελευταιο ακομη το ψαχνω με εξετασεις...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Εγω εχω μυικες συσπασεις 1 χρονο τωρα καθημερινα και παντου. Δεν νομιζω οτι θα περασουν ποτε... Εκανα μυογραφημα, οκ. Η νευρολογος μου πε πως αν ηταν κατι θα χε φανει μετα απο τοσον καιρο. Επισης, εχω αρρυθμιες, οχι καθημερινα αυτες. Κι αυτες τις συνηθισα. Επισης, εχω 4 επεισοδια θολωσης οφθαλμων μεσα σε 6 μηνες. αυτο το τελευταιο ακομη το ψαχνω με εξετασεις...

    Δοκίμασες συμπληρώματα μαγνησίου;;
    Πολλοί έχουμε έλλειψη λόγο κακής διατροφής και δεν φαίνεται στις εξετάσεις, μόνο ένα 10% κυκλοφορεί στο αίμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Δοκιμασα για ενα διαστημα. Δεν εκανε κατι σπουδαιο στις μυικες συσπασεις, μου εξαφανισε τις αρρυθμιες, ομως. Τα σταματησα ομως οταν επαθα το επεισοδιο θολωσης που ετρεχα,εδω πια και με το ζορι.τρεφομαι.

  5. #5
    Και εγώ μυικες συσπάσεις φωτοευαισθησια και τσιμπήματα στα χέρια πήγα σε νευρολογο φοβούμενος σκπ και έβαλε τα γέλια μου είπε ότι μπορεί να φταίει το βαρύ φόρτο εργασίας που είχα του είπα για μαγνητική και μ είπε δεν χρειάζεται

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    αρρυθμιες χρονια τωρα. απαλευετες ειναι οι ατιμες. επισης πλεον δεν μπορω να φαω τιποτα χωρις να νιωθω οτι παθαινω εμφραγμα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    εγω την παρασκευη θα κανω οπτικα προκλητα, νευρολογικη εξεταση για να αποκλεισω τη σκληρυνση η τυχον αλλες νευρολογικες ασθενεις. Αν βγει αρνητικη, δεν ξερω αν θα ασχοληθω αλλο, ισως θα πρεπει να πειστω μετα οτι ακομη κι οι θολωσεις ορασης ειναι ψυχοσωματικο (αν και δυσκολευομαι να το αποδεχτω). Παντως, οι μυικες συσπασεις κι οι αρρυθμιες οντως ειναι ψυχοσωματικα μαλλον. Αλλα φοβαμαι οτι θα τα εχω μονιμα. Παντως στις αρρυθμιεε με βοηθησε το μαγνησιο.

  8. #8
    Εύχομαι σε όλους να τελειώσουν αυτό μαρτυριο και καλη επιτυχία για της εξετάσεις εύχομαι να μην είναι απολύτως τίποτα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Aπο ψυχοσωματικά άλλο τίποτα,4 μήνες αγωγής κ έχω θέματα...ζαλάδες,σβημάρα,να� �τία,πόνο στο στήθος χαμηλότερης έντασης από πριν την αγωγή βέβαια αλλά κάθε μέρα είναι μία μάχη!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Και τα οπτικα προκλητα καλα.βγηκανε. Τι να πω πια; οτι θα θολωνε η οραση απο αγχος μου.φαινοταν αδιανοητο. . Να παω ξανα σε οφθαλμιατρο; Εχω κανει 2 φορες βυθοσκοπηση σε 2 διαφορετικους, με ειδε και ενας τριτος κι αρνηθηκε να μου κανει κι αλλη βυθοσκοπηση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Και τα οπτικα προκλητα καλα.βγηκανε. Τι να πω πια; οτι θα θολωνε η οραση απο αγχος μου.φαινοταν αδιανοητο. . Να παω ξανα σε οφθαλμιατρο; Εχω κανει 2 φορες βυθοσκοπηση σε 2 διαφορετικους, με ειδε και ενας τριτος κι αρνηθηκε να μου κανει κι αλλη βυθοσκοπηση.
    Πως γίνεται αυτή η εξέταση; Ευτυχώς που είναι όλα καλά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Ειναι η πιο ευκολη εξεταση που εχω κανει εβερ. Σε καλωδιωνουνε (οχι κατι.τρομερο) και.εσυ απλα κοιτας μια σκακιερα. Πρωτα στο ενα ματι και μετα στο αλλο. Τα αποτελεσματα τα μαθαινεις επιτοπου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Και τα οπτικα προκλητα καλα.βγηκανε. Τι να πω πια; οτι θα θολωνε η οραση απο αγχος μου.φαινοταν αδιανοητο. . Να παω ξανα σε οφθαλμιατρο; Εχω κανει 2 φορες βυθοσκοπηση σε 2 διαφορετικους, με ειδε και ενας τριτος κι αρνηθηκε να μου κανει κι αλλη βυθοσκοπηση.
    Να μην ξαναπάς. Ξέχασε το και θα σε ξεχάσει κι αυτό.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    7
    Olivia καλησπέρα σε εχω πετύχει σε αναλογα που θεματα που αφορουν κ εμενα και εχουμε παρομοια περιπτωση.Αρρυθμιες φουλ οι παλμοι μου ανεβαινουν σαν τρελοι απο καθιστη σε ορθια σε θεση.Πηγα σε καρδιολογο καρδιογραφημα ξαπλωμενη 74 παλμοι καρδιογραφημα καθιστη 104 παλμοι.εκανα τριπλεξ φυσιολογικοτατο.τριπλεξ καρωτιδων τελειο.Μου λεει δεν εχεις κάτι.Φευγω με πιανουν εμβοες παω ωρλ με στελνει για μαγνητικη εγκεφαλου και μαντεψε...ορισμενες αλλοιωσεις μη ειδικου απεικονιστηκου χαρακτηρα.Παω στην νευρολογο μου λεει δεν ειναι σκπ για τα τυπικα σε ενα χρονο ξανακανε μαγνητικη κ την ρωταω τι ειναι αυτες οι αλλοιωσεις?κ μου λεει πολλοι εχουν χωρις να ειναι κατι ετσι οπως τις βλεπω εγω πιστευω οτι ειναι κατι μικρα αγγειακια.Κ εδω ειναι το ερωτημα μηπως αυτες οι ταχυπαλμιες προκαλεσαν τις εστιες?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Δεν γνωριζω να σου απαντησω. Εμενα βρεθηκε.μια στικτη εστια στην οποια ουτε ο ακτινολογος ουτε η νευρολογος εδωσαν σημασια.. Η νευρολογος μου πε πως οσο μεγαλωνουμε κανουμε εστιες χωρις να σημαινει σκπ. Οι εστιες στη σκληρυνση εχουν συγκεκριμενη μορφολογια απο ο,τι καταλαβα Εμενα δεν μου πε να επαναλαβω τη μαγνητικη.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά
    By peace93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-05-2022, 10:11
  2. Ψυχοσωματικά sos
    By ΒΊΚΥ 79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 55
    Last Post: 21-10-2019, 13:12
  3. Ψυχοσωματικά
    By bubble11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 06-09-2019, 00:14
  4. Ψυχοσωματικα
    By tzina2012 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 24-06-2016, 06:26
  5. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-06-2012, 00:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •