δουλοπρεπεια ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    δουλοπρεπεια ?

    αν παρατηρησετε τις ειδησεις , πολλοι ' δημοσιογραφοι ' αποκαλουν τον ερντογαν , Κυριο ερντογαν , ενω τον πουτιν τον ποκαλουν σκετο πουτιν ( δικαιως ) , ενω τον μπαιντεν , η μπαιντεν η τζο μπαιντεν ........τι εχει κανει ο ερντογαν και αξιζει την προσφωνηση Κυριος ? τιποτα , ενα ρεμαλι ειναι, που εχει βυθισει την χωρα του σε υφεση , αλλα εμεις γιατι να τον αποκαλουμε κυριο? ευτυχως δεν το κανουν ολοι οι ' δημοσιογραφοι ' αλλα κι αυτοι που το κανουν ? γιατι ρε παιδια ? μπας και μας εχει μεινει απο την τουρκοκρατια η δουλοπρεπεια ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Βρίσκω την απορία σου δικαιολογημένη και μάλιστα αξίζει να ρωτήσεις τα κανάλια όπου αποκαλείται έτσι, να δικαιολογηθούν!

    Γράψε στο κανάλι την απορία σου, που είναι και δική μου, με τόλμη και θάρρος!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    να σου πω , homebod , δικιο εχεις ......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    δεν το εχω παρατηρήσει, εντυπωση μου κάνει επίσης.!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    συνεχως σουλτανο τον λεγαν, ε καπου επρεπε να σταματησει αυτο.
    ειναι σιγουρο οτι το ζητησε ο κουλης η απο την τουρκια οι βαρβαροι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    δεν το εχω παρατηρήσει, εντυπωση μου κάνει επίσης.!
    κι ομως , τοχω ακουσει πολλακις .........ειμαι παρατηρητικος ' ακροατης ' ........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    συνεχως σουλτανο τον λεγαν, ε καπου επρεπε να σταματησει αυτο.
    ειναι σιγουρο οτι το ζητησε ο κουλης η απο την τουρκια οι βαρβαροι
    δεν σε καταλαβαινω Νικο ..........τι ζητησε ο κουλης ? απο τα λιγα τουρκικα που ξερω ( αν τα γραψω εδω , σιγουρα θα μου τα σβησουν ! ) και τον κουλη δεν τον λεει κυριο ο ερντογαν , αλλα σκετα μητσοτακη .....δεν εξεταζω αν ειναι κυριος ο κουλης , αλλα δεν δειχνει σεβασμο ο ερντογαν ........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    δεν σε καταλαβαινω Νικο ..........τι ζητησε ο κουλης ? απο τα λιγα τουρκικα που ξερω ( αν τα γραψω εδω , σιγουρα θα μου τα σβησουν ! ) και τον κουλη δεν τον λεει κυριο ο ερντογαν , αλλα σκετα μητσοτακη .....δεν εξεταζω αν ειναι κυριος ο κουλης , αλλα δεν δειχνει σεβασμο ο ερντογαν ........
    υπαρχει μια πιθανοτητα οι βαρβαροι να μην χρησιμοποιουν την προσφωνηση κυριε η οποια ετσι και αλλιως ειναι νομιζω γαλλικης προελευσεως

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    υπαρχει μια πιθανοτητα οι βαρβαροι να μην χρησιμοποιουν την προσφωνηση κυριε η οποια ετσι και αλλιως ειναι νομιζω γαλλικης προελευσεως

    μαλιστα , καταλαβα , κι ομως η λεξη βαρβαροι εχει προελθει απο το οτι δεν καταλαβαιναν οι αρχαιοι Ελληνες τι λεγαν οι ' βαρβαροι' και αποκαλουσαν την γλωσσα τους κοροιδευτικα ' βαρβ-βαρβ-βαρβ-βαρβ , κι οι γερμανοι ηταν πρωην βαρβαροι ( βησιγοτθοι-γοτθοι ) , κι ομως εχουν εξελιχθει ......

    οι γαλλοι ηταν πρωην γαλατες , οχι και τοσο ξεφτιλα .........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μαλιστα , καταλαβα , κι ομως η λεξη βαρβαροι εχει προελθει απο το οτι δεν καταλαβαιναν οι αρχαιοι Ελληνες τι λεγαν οι ' βαρβαροι' και αποκαλουσαν την γλωσσα τους κοροιδευτικα ' βαρβ-βαρβ-βαρβ-βαρβ , κι οι γερμανοι ηταν πρωην βαρβαροι ( βησιγοτθοι-γοτθοι ) , κι ομως εχουν εξελιχθει ......

    οι γαλλοι ηταν πρωην γαλατες , οχι και τοσο ξεφτιλα .........
    δεν καταλαβαινω τι ακριβως θελεις να πεις παντως η λεξη βαρβαρος δεν βγαινει απο το βαρ βαρ ακομα και αν το εγραψε νομιζω ο Αριστοτελης. οι ελληνες ελεγαν ολους ετσι ολους τους ανατολιτες κυριως περσες που ειχαν μακρια γενειαδα. απο τους ελληνες την πηραν οι ρωμαιοι και εφτιαξαν τον μπαρμπερι........... για τους γερμανους δεν ξερω, αμα θελεις να τους κοροιδεψεις ουννους τους λες το οποιο ειναι αρκετα κοντα στην ιστορικη πραγματικοτητα οσο για τους γαλλους θυμιζω οτι οι ιδιοι αυτοαποκαλουνται φρανζ και παρομοιως η χωρα τους που ειναι απο το γερμανικο φυλο των φραγκων που κατεκτησαν την περιοχη. τωρα εαν οι ελληνες παραμενουν ρομαντικοι και τους λενε γαλλους και γαλλια εν αντιθεσει με ολους τους αλλους λαους, αυτο ειναι αλλο θεμα.
    βεβαια, μπορει και να εχουν καποια σχεση εξ αιματος με τους γαλατες, το θεμα ειναι τι πολιτιστικη σχεση εχουν με αυτους, νομιζω ΚΑΜΜΙΑ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν ειμαι βεβαιος φυσικα οτι η λεξη βαρβαρος βγαινει απο το βαρ-βαρ-βαρ , μου τοχε πει μια φιλη αγιογραφος που ειχε σπουδασει καλων τεχνων ......ουτε γνωριζω με βεβαιοτητα οτι οι γερμανοι ειναι πρωην γοτθοι, η ουννοι .....ουτε και γνωριζω με βεβαιοτητα για τους πρωην γαλλους οτι ειναι οι γαλατες .....ισως γνωριζεις το αντικειμενο καλυτερα απο μενα .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ...ισως γνωριζεις το αντικειμενο καλυτερα απο μενα .....
    δεν ισχυει!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δεν ισχυει!

    σε ' παω ' γιατι εισαι σεμνος ........παραυτα μπορει και να ισχυει........

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •