Κρίσεις άγχους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    11

    Κρίσεις άγχους

    Καλησπέρα είμαι καινούρια εδώ είμαι 30 ετών και έχω αγχωδη διαταραχή. Κάνω ψυχοθεραπεία εβδομαδιαία εδώ και ένα χρόνο πασχω από κρισεις άγχους τελευταία και κάποιες φορές πανικου .ξεκίνησα με τον ψυχίατρο αγωγη με bespar το οποίο δεν έχει αποτελέσματα οπότε πήγαμε στο minitran αρχικά 2-10 και μετά 4-10 το παίρνω περίπου 3 εβδομάδες έχω δει κάποια διαφορά αλλά ακόμα έχω κάποιες ταχυπαμιες που με κάνουν να θέλω από τον χώρο που βρίσκομαι..έχετε κάποια ιδέα για αυτό το φάρμακο αν είναι καλό αν βοηθάει στις κρισεις πανικου-αγχους?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    Quote Originally Posted by Alex1994 View Post
    Καλησπέρα είμαι καινούρια εδώ είμαι 30 ετών και έχω αγχωδη διαταραχή. Κάνω ψυχοθεραπεία εβδομαδιαία εδώ και ένα χρόνο πασχω από κρισεις άγχους τελευταία και κάποιες φορές πανικου .ξεκίνησα με τον ψυχίατρο αγωγη με bespar το οποίο δεν έχει αποτελέσματα οπότε πήγαμε στο minitran αρχικά 2-10 και μετά 4-10 το παίρνω περίπου 3 εβδομάδες έχω δει κάποια διαφορά αλλά ακόμα έχω κάποιες ταχυπαμιες που με κάνουν να θέλω από τον χώρο που βρίσκομαι..έχετε κάποια ιδέα για αυτό το φάρμακο αν είναι καλό αν βοηθάει στις κρισεις πανικου-αγχους?
    ποιος είναι ο χώρος από τον οποίο θέλεις να φεύγεις?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by diogenis View Post
    ποιος είναι ο χώρος από τον οποίο θέλεις να φεύγεις?
    Συνήθως μέτρο λεωφορείο και όταν είμαι σε πολύ κόσμο γιατί αρχικά εκεί ξεκίνησε και μου έχει μείνει..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Μετρό λεωφορείο έχω θέμα κ εγώ τα αποφεύγω πλέον.
    Τα φΡμακα θα αρχίσουν να δρουν και θα σε βοηθήσουν.
    Υπομονή και επιπλέον πρέπει να καταβάλλεις και προσπάθεια.
    Μην μείνεις άπραγη και περιμένεις μόνο τα χάπια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by Alex1994 View Post
    Καλησπέρα είμαι καινούρια εδώ είμαι 30 ετών και έχω αγχωδη διαταραχή. Κάνω ψυχοθεραπεία εβδομαδιαία εδώ και ένα χρόνο πασχω από κρισεις άγχους τελευταία και κάποιες φορές πανικου .ξεκίνησα με τον ψυχίατρο αγωγη με bespar το οποίο δεν έχει αποτελέσματα οπότε πήγαμε στο minitran αρχικά 2-10 και μετά 4-10 το παίρνω περίπου 3 εβδομάδες έχω δει κάποια διαφορά αλλά ακόμα έχω κάποιες ταχυπαμιες που με κάνουν να θέλω από τον χώρο που βρίσκομαι..έχετε κάποια ιδέα για αυτό το φάρμακο αν είναι καλό αν βοηθάει στις κρισεις πανικου-αγχους?
    Καλημέρα μετά από ένα χρόνο ψυχοθεραπειας δεν έχεις φτάσει να δεις πραγματικα ποια γεγονότα σε έφτασαν στο σήμερα και τεχνικές που θα σε βοηθήσουν να διαχειριστεις το άγχος σου ;

    Βλέπω είσαι ακόμα στην υιοθέτηση της συμπεριφοράς αποφυγής.
    Αποφεύγεις τον χώρο δηλαδή που εκδηλώσεις την κρίση πανικού.
    Αυτό βαχθπροθεσμα μπορεί να σε ανακουφίζει αλλά μακροπροθεσμα σου δημιουργεί δυσλειτουργικοτητα στην καθημερινότητα σου ...

    Έτυχε να εκδηλωθεί εκεί, δεν είναι όμως η αιτία αυτού.

    Η αγωγή απλά θα σε ηρεμήσει εσύ πρέπει να μάθεις να αλλάζεις τις αυτόματες αρνητικές σου σκέψεις που σε οδηγούν σε ολο αυτό !

    Δοκίμασε την Γνωσιακη Συμπεριφοριστικη Θεραπεία με εξειδικευμένο ψυχολόγο, έχει πολύ καλά και άψογα αποτελέσματα σε πολύ πιο σύντομο χρόνο από οποιαδήποτε άλλη μορφή ψυχοθεραπειας εφόσον στοχεύει κατευθείαν στην αναδόμηση της σκέψης που σε οδηγούν σε όλο αυτό.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    11
    Στα μέσα δεν γίνεται να μην μπαίνω είμαι νοσηλεύτρια και είμαι κάθε μέρα πάνω κάτω με τις βάρδιες.. Όσο για την ψυχοθεραπεία είχα απλά έντονο αγχος και έτσι ξεκίνησα αυτό με τις κρίσεις αγχους-πανικού ξεκίνησε εδώ και 2 μήνες η ψυχοθεραπεία που έκανα περίπου ένα χρόνο δεν δούλεψε σε εμενα με το συγκεκριμένο άτομο οπότε έχω 4 μήνες που έχω ξεκινήσει με κάποιον άλλον ψυχοθεπευτη.πολυ ενδιαφέρον αυτό που ανέφερες για την γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεπαπεια θα το συζητήσω μαζί του.. η αληθεια είναι πως ναι το έχω αφήσει απλά όλο πάνω στα χαπια και περιμένω από αυτά να λυθούν.Λαθος μου αλλά φοβάμαι να το διαχειριστώ.μολις ξεκινάει απλά τα χάνω και θέλω να φύγω..
    Ευχαριστώ που μου απαντήσατε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Το καταλαβαίνω όταν αυτό πλέον σε έχει κυριεύσει ειναο δύσκολο να το κοντρολάρεις χωρίς κάποιος ειδικό να σου πει τουλάχιστον τα βασικά.

    Συζήτησε το μαζί του εφόσον η γνωσιακη πλέον εφαρμόζετε και στη νοσοκομειακή περίθαλψη μιας που τα αποτελέσματα ανακούφισης φαίνονται από τις πρώτες συνεδρίες .

    Προσπάθησε να εφαρμόζεις τις τεχνικές γείωσης και τις ασκήσεις χαλαρώσεις όταν αντιλαμβανεσαι ότι είσαι μέσα σε επεισόδιο και να θυμάσαι ένα βασικό πράγμα.
    Πως από κρίση πανικού δεν πέθανε ποτέ κανένας ούτε έπαθε κάτι τόσο σοβαρό ώστε να μην είναι ικανός να το αντιμετωπίζει.
    Αυτή και μόνο η σκέψη να σου γίνει εμμονή που λέμε, δεν μπορεί να σου κάνει κακό, μόνο στο μυαλό μας ει αι και εμείς το θρεφουμε και το κάνουμε τόσο ισχυρό.

    Εύχομαι γρήγορη ανακούφιση εφόσον γνωρίζω τι εστι κρίση πανικού...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    11
    Μιλάς πολύ ωραία και φαίνεται ότι έχεις γνώσεις και ελπίζω να το έχεις ξεπεράσει.. Δεν φοβάμαι μήπως πεθάνω απλά έχω ακούσει διάφορα ότι μπορεί σε μια κρίση να λιποθυμήσεις η κάτι με δάχτυλα ότι γυρνάνε κάτι περίεργα οπότε μόλις με πιάνει ταχυπαλμια σκέφτομαι αυτό μέχρι που θα φτάσει και μόλις νιώθω λίγο το μούδιασμα εκεί τα παρατάω και φεύγω...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by Alex1994 View Post
    Μιλάς πολύ ωραία και φαίνεται ότι έχεις γνώσεις και ελπίζω να το έχεις ξεπεράσει.. Δεν φοβάμαι μήπως πεθάνω απλά έχω ακούσει διάφορα ότι μπορεί σε μια κρίση να λιποθυμήσεις η κάτι με δάχτυλα ότι γυρνάνε κάτι περίεργα οπότε μόλις με πιάνει ταχυπαλμια σκέφτομαι αυτό μέχρι που θα φτάσει και μόλις νιώθω λίγο το μούδιασμα εκεί τα παρατάω και φεύγω...
    Καλημέρα ναι τα έχω ξεπεράσει όλα ευτυχώς καο σε περιπτώσεις που υπάρχει άγχος έχει "εκπαιδευτει" πλέον το μυαλό και δεν υπάρχουν αυτές οι αυτόματες αρνητικές σκέψεις που να με οδηγούν στην κορύφωση της καμπύλης του άγχους ώστε να εμφανίσω μια κρίση πανικού..

    Ειναι απόλυτα λογικό όταν υπάρχει άγχος να νιώθουμε και ζαλη ,υπερένταση και ταχυκαρδία..
    Όλο το αίμα διοχετευεται στα άκρα ώστε να μπορέσουμε να φύγουμε εξου και νιώθεις όλο αυτό. Για σκέψου όταν βλέπουμε ένα αυτοκίνητο να έρχεται καταπάνω μας το άγχος μας είναι αυτό που παράγει αδρεναλίνη και δίνει την δύναμη στα ακρα για να τρέξουμε και να το αποφύγουμε.
    Μην το φοβάσαι το άγχος λειτουργεί αμυντικά απλά να σκέφτεσαι κατά πόσο ρεαλιστικός ειναι ο εκαστοτε κίνδυνος .

    Όταν λοιπόν αισθάνεσαι να ξεκινά απλά κάθισε όπου και να είσαι και πάρε ανασουλες. Θα κάθεσαι δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα. Ακόμα και να ζαλιστεις θα περάσει !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    11
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου για τις συμβουλές σου ελπίζω σιγά σιγά να μαθω να το διαχειρίζομαι.. <3

Similar Threads

  1. Βοήθεια, κρίσεις αγχους
    By Dimitra01 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 14-03-2022, 23:41
  2. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  3. ΚΡΙΣΕΙΣ ΑΓΧΟΥΣ?ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    By ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΖ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-01-2014, 04:15
  4. Κρίσεις άγχους..
    By Hrw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 15-11-2012, 08:29
  5. ΚΡΙΣΕΙΣ ΑΓΧΟΥΣ
    By joanna_a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-2009, 09:13

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •