το 1988 ειχα αγορασει εναντι 8,500 ευρω ( τοτε δεν υπηρχαν ευρω εννοειται ) εναν πινακα ζωγραφικης του Νικηφορου Λυτρα ( εζησε γυρω στο 1900 ) .... , τα 8,500 ευρω ηταν μεγαλο ποσον για τοτε , απο την δασκαλα του πιανου του γυιου καποιου ανθρωπου εμπιστοσυνης μου που ασχολειτο με την ζωγραφικη .............. το πηγα στην Εθνικη πινακοθηκη , για να μου βεβαιωσουν την γνησιοτητα του , το οποιον και εκαναν , ημουν ομως αρκετα ασχετος ( και ηλιθιος ) ωστε να παρω μια γραπτη βεβαιωση .......η οποια δεν ηταν και τζαμπα ...........ελα ομως που ο γνωστος δημοπρατης που του απεσυρε ο γνωστος μου τον πινακα αυτον πριν απο μια δημοπρασια ( δεν θυμαμαι τον δημοπρατη , γνωστος τοτε ομως , με επιρροη στην αγορα ) και ' τσαμπουκαλεψε ' τον πινακα αυτον ( αυτο σημαινει οτι εβγαλε βρωμα στην αγορα οτι ειναι πλαστος ).........ναι, ξερω , θα μου πειτε επεσα θυμα απατης ......ελα ομως που την ιδια χρονια τον πηγα στο Λονδινο, σε γκαλεριστα , γνωστο επισης , και μου προσεφερε 5,500 ευρω για να τον αγορασει , αρα ηταν γνησιος ......ομως προφανως τον παραπληρωσα ........πως μπορω να κινηθω /πουλησω τον πινακα αυτον που θα αξιζει τωρα χχχχχχ ευρω ? ειναι αγνωστος πινακας του ζωγραφου, αναπαριστα μια γυναικα που υφαινει σε αργαλειο.....ειναι εφικτη η πωληση του ? ψαχνω τους γκαλεριστες εποχης , δεν υπαρχει, ισως ναχει πεθανει ....μαλλον.....