Έκτακτη η κάτι άλλο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728

    Έκτακτη η κάτι άλλο?

    Περπατουσα πριν λίγο και ένιωσα δυο δυνατές κλοτσιές στο στήθος. Να ήταν έκτακτη? Να ήταν κίνηση του οισοφάγου? Εχω περασει κοβιντ προσφατα και γενικά το άγχος μου είναι μεγάλο. Πήγα στον καρδιολογο όλα οκ μου είπε. Μου έγραψε και αιματολογικές να κάνω αργότερα. Έχει νιώσει κανείς παρομοιο πραγμα σαν κλωτσιά στο στήθος? Τι είναι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Μηπως συνηθιζεις να παθαινεις μυικες συσπασεις σε διαφορα μερη του σωματος.σου;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Δεν νομίζω. Τι είναι ακριβώς αυτό? Το έχεις νιώσει?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Εαν δεν παθαινεις, αστο ξεχνα το. Μπορει να χτυπησε η καρδια σου πιο δυνατα, μου συμβαινει.κι εμενα με.τις αρρυθμιες μου. Επισης, μπορει επειδη προσεχουμε τα παντα.στο.σωμα μας, να καταλαβαινουμε και.πραγματα που καποιος αλλος δεν θα καταλαβαινε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Ακριβώς αυτό που λέει η Ολίβια.. Το σώμα μας είναι σε κατάσταση συναγερμού και μόλις νιώσουμε κάτι δίνουμε σήμα στον εγκέφαλο ότι κινδυνεύουμε, ενώ στην πραγματικότητα μπορεί να μην ισχύει. όλοι οι άνθρωποι γύρω μας κάπου πονανε, αλλα μάλλον δε δίνουν όλη τους τη προσοχή εκεί.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Μάλλον έχετε δίκιο. Δεν αντέχω άλλο το άγχος μου. Ευτυχώς έχω να τα λέω εδώ γιατί ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα. Δεν μιλάω ευκολα και τα κρατάω όλα μέσα μου. Και σκάω. Και φοβάμαι. Και μου εχουν βγει όλα. Νιώθω έκτακτες με δέκα διαφορετικούς τρόπους. Το στομάχι μου είναι χάλια και πιστευω τα κάνει χειρότερα. Νιώθω ράκος ψυχολογικά.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    9
    Αυτό που ανέφερες το νοιώθω εγώ σχεδόν κάθε μέρα μια 2 φορές στο κέντρο του στήθους η στην καρδιά σαν μυικος σπασμος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλυτερα έτσι το νιώθω. Μια φορά όμως ένιωθα όπως όταν έχω έκτακτες και επιασα το σφυγμό μου και τελικά δεν εκανα και ήταν σπασμος? Οισοφάγου? Κάτι άλλο? Δεν ξέρω. Πάντως το σώμα μας είναι πραγματικά εκπληκτικό το τι μπορεί να κάνει. Σίγουρα τα υπεραναλυω και κάθομαι και σκάω για τα παντα χωρίς λόγο. Θα προσπαθησω να το κόψω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Πάλι τα ίδια. Έκτακτες όλη μέρα. Το τρομερό είναι ότι αισθάνομαι σαν να τρίζει η καρδιά μου. Πιάνω σφυγμό και δεν είναι έκτακτη. Το έχει νιώσει κανεις? Παρακαλώ πολυ βοήθεια έχω φρικαρει παλι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Μηπως ειναι.ηχοι απο το.στομαχι σου; Το.τριξιμο εννοω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Δεν ξέρω. Είμαι σε μόνιμο άγχος. Τώρα βγήκα να βγάλω λεφτά και όπως γυρνουσα ένιωσα να πεφτει μια σταλα στο μπράτσο μου και να με καίει. Δεν βλέπω κάτι και μετά περασε. Δεν κατάλαβα τι έγινε και μου κολλησε η ιδέα ότι κάποιος μου κάρφωσε συρηγγα και με κόλλησε AIDS. Η κάτι έγινε. Δεν είδα φυσικά τίποτα δίπλα μου και γενικά είμαι σε μια συγχυση. Σε μόνιμο άγχος. Δεν ξέρω μου βγαίνουν πολλα. Ανησυχίες που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Δεν ξέρω γιατί έτσι. Δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τίποτα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Χρειαζεσαι βοηθεια απο ειδικο, δεν νομιζω να μπορεις να το παλεψεις μονη αυτο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Εχω επίσης και ένα πονο εδω και πολυ καιρό κάτω από τη γνάθο και ένα γρομπαλακι που μεγαλώνει και μικραίνει. Βέβαια έχω ταλαιπωρηθει με ένα δόντι εκεί εδώ και καιρό μαζί πανε άρα φαντάζομαι είναι από εκεί. Απλά κααααθε μέρα έχω και κάτι να με απασχολεί και να με φοβίζει. Φοβάμαι τα παντα. Θα παω σε ψυχολόγο για να με βοηθήσει. Το θέλω πολυ. Να ηρεμήσω λίγο. Αλλά ρε γμτ πρεπει να βοηθησω και εγώ τον εαυτό μου αυτό σκέφτομαι και παρολα αυτά δεν μπορώ να διώξω αυτές τις ανησυχίες. Που σίγουρα φταίνε και για τις έκτακτες και το στομάχι που έχω θέμα.

  14. #14
    Νιώθεις ένα φόβο και τρόμο για όλα.βιωνω κι εγώ μια παρόμοια κατάσταση.δεν μπορώ να ελέγξω τις σκέψεις μου και νιώθω ότι χάνω το μυαλό μου.εγω το είχα περάσει ξανά στο παρελθόν και πήγα σε ψυχίατρο.κ τώρα πάλι είμαι σε αγωγή.καλυτερα να μιλήσεις με κάποιον ειδικό κ εσύ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Κι εγω το ιδιο πραγμα εχω χρονια τωρα..σκεφτομαι να παω σε ψυχολογο μηπως ηρεμησω λιγο..η καρδια μου καθε μερα χτυπαει ακανονιστα..καθε μερα ολη μερα..απελπισια σκετη..πλεον δεν μου δινει κανεις σημασια ουτε καν ο καρδιολογος μου..μου ειπε οτι η καρδια μου ειναι μια χαρα οτι οι εκτακτες δεν ειναι επικινδυνες και να παω σε ψυχολογο..ειμαι πολυ μπερδεμενη..αν εχω κατι και δεν φαινεται?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτη ή κάτι άλλο?
    By gl08 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 03-11-2021, 21:46
  2. Φόβος η κάτι άλλο ;
    By annoulaki1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-02-2021, 22:31
  3. αποπροσωποποιηση ή κατι αλλο?
    By boo in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 3
    Last Post: 14-04-2020, 01:48
  4. Εχω καταθλιψη ή κατι αλλο?
    By Stavrosbmw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 34
    Last Post: 01-04-2017, 23:29
  5. ΙΨΔ; Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
    By Red_Rabbit in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-08-2014, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •