Παραίτηση από δουλειά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    22

    Παραίτηση από δουλειά

    Στην δουλειά περνάω δύσκολα. Φταίει το καθεστώς. Είμαι συμβασιούχος και η υπεύθυνη είναι μια δύσκολη γυναίκα. Νομίζω πως απλά είναι υστερική. Συνεργάζομαι μαζί της χρόνια αλλά θεωρώ πως κάπως έχει ξεφύγει τελευταία. Τσακωνόμαστε όλοι μαζί στην δουλειά, τα πράγματα είναι δύσκολα. Μου την βιδώνει αυτή η αβεβαιότητα αν θα ανανεωθεί η σύμβασή μου. Προτιμώ να μαι κάπου σαν υπάλληλος αορίστου χρόνου. Γενικά βιώνω μια δύσκολη κατάσταση και εισπράττω ανάρμοαστες συμπεριφορές. Το πιο γελοίο είναι ότι είμαι σε ένα μέρος όπου "υποτίθεται" είμαστε όλοι άνθρωποι με πτυχία και μεταπτυχιακά αλλά και ο τελευταίος κάφρος φαίνεται καλύτερος από μερικούς.

    Μην τα πολυλογώ σκέφτομαι να παραιτηθώ και είμαι σε φάση αναζήτησης δουλειάς. Έχει μπει στο μυαλό μου η ιδέα της μετανάστευσης. Έχω σκεφτεί την Γαλλία σαν επιλογή, έχω έναν Γάλλο φίλο που έχουμε καλή σχέση και μου έχει πει ότι θα με βοηθούσε να πήγαινα στην Γαλλία (και καλά θα έβγαζα παραπάνω χρήματα, καλύτερες συνθήκες). Γαλλικά μιλάω αλλά αυτος βρίσκεται σε πολύ μικρή πολή. Αλλά με φοβίζει και αυτό. Όποιον ξέρω από το εξωτερικό τελικά γύρισε πίσω. Δεν θέλω να πάω κάπου και να βρίζω, δεν θέλω να έχω σχέση με ανθρώπους που βρίσκονται σε διαρκή νόστο. Θέλω να πάω κάπου και να ζήσω όμορφα όχι να βρίζω καταραμμένη ξενιτιά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    εαν εισαι μικρος, πηγαινε Γαλλια

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    εαν εισαι μικρος, πηγαινε Γαλλια
    Ε δεν είμαι και μικρός, 29 είμαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    29 και δεν εισαι μικρος;; Αχ, αχ αχ που μας εχουν μαθει να πιστευουμε οτι στα 30 γερασαμε... Σε αυτην.την ηλικια κι αν δεν εχεις κι υποχρεωσεις, κυριως αυτο, εχεις πολλες επιλογες μπροστα σου. Η μεταναστευση δεν ειναι ευκολη υποθεση και στο εξωτερικο δεν ειναι παραδεισος. Μονο αυτο μπορω να πω εγω. Σκεψου καλα και πραξε. Το ιδανικο για τον καθενα εινσι διαφορετικο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προτιμάς να 'σαι κάπου σαν υπάλληλος αορίστου χρόνου και θα το βρεις στη Γαλλία;;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by istioploos View Post
    Ε δεν είμαι και μικρός, 29 είμαι
    τυπε εισαι νηπιο.
    αν νομιζεις οτι εξω θα εχεις περισσοτερες ευκαιριες κανετο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by istioploos View Post
    Στην δουλειά περνάω δύσκολα. Φταίει το καθεστώς. Είμαι συμβασιούχος και η υπεύθυνη είναι μια δύσκολη γυναίκα. Νομίζω πως απλά είναι υστερική. Συνεργάζομαι μαζί της χρόνια αλλά θεωρώ πως κάπως έχει ξεφύγει τελευταία. Τσακωνόμαστε όλοι μαζί στην δουλειά, τα πράγματα είναι δύσκολα. Μου την βιδώνει αυτή η αβεβαιότητα αν θα ανανεωθεί η σύμβασή μου. Προτιμώ να μαι κάπου σαν υπάλληλος αορίστου χρόνου. Γενικά βιώνω μια δύσκολη κατάσταση και εισπράττω ανάρμοαστες συμπεριφορές. Το πιο γελοίο είναι ότι είμαι σε ένα μέρος όπου "υποτίθεται" είμαστε όλοι άνθρωποι με πτυχία και μεταπτυχιακά αλλά και ο τελευταίος κάφρος φαίνεται καλύτερος από μερικούς.

    Μην τα πολυλογώ σκέφτομαι να παραιτηθώ και είμαι σε φάση αναζήτησης δουλειάς. Έχει μπει στο μυαλό μου η ιδέα της μετανάστευσης. Έχω σκεφτεί την Γαλλία σαν επιλογή, έχω έναν Γάλλο φίλο που έχουμε καλή σχέση και μου έχει πει ότι θα με βοηθούσε να πήγαινα στην Γαλλία (και καλά θα έβγαζα παραπάνω χρήματα, καλύτερες συνθήκες). Γαλλικά μιλάω αλλά αυτος βρίσκεται σε πολύ μικρή πολή. Αλλά με φοβίζει και αυτό. Όποιον ξέρω από το εξωτερικό τελικά γύρισε πίσω. Δεν θέλω να πάω κάπου και να βρίζω, δεν θέλω να έχω σχέση με ανθρώπους που βρίσκονται σε διαρκή νόστο. Θέλω να πάω κάπου και να ζήσω όμορφα όχι να βρίζω καταραμμένη ξενιτιά.
    κατ αρχας, συζητα με τον φιλο στην γαλλια ΕΠΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ, τι μπορει να σου βρει, ελα σε επαφη, μαθε λεπτομερειες της δουλειας, να δεις πως σου φαινεται και ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ τελικα, γιατι αλλα σου λεει ενας φιλος σε μια γενικολογη συζητηση και κυριως ΥΠΟΘΕΤΙΚΗ και εντελως αλλα, αν οντως θελησεις να πας..

    απαξ και ειναι πραγματικη η προσφορα του και ισχυει, σταθμισε την δουλεια, τα λεφτα, το τι αφηνεις εδω (πχ, σχεση σταθερη, εχεις; ), και αποφασισε.
    μεγαλος δεν εισαι παντως, αν σε απασχολει αυτο..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    22
    @Sonia
    δεν κατάλαβα τι εννοείς.

    @Remedy
    Επί συγκεκριμένου μιλάμε, αρκετά χρόνια μου το λέει κάθε φορά που του γκρινιάζω. Κλωτσάει λίγο μέσα μου ότι είναι κάτι μεταξύ μικρής πόλης και χωριού. Με φαντάζομαι να αρμέγω αγελάδες. Ξέρω και την θέση εκεί που είναι στο αντικείμενό μου. Στο κομμάτι της εργασίας είναι καλά στο επίπεδο που μπορώ να ξέρω. Σταθερή σχέση δυστυχώς δεν έχω (ούτε και ασταθή). Έναν αδερφό έχω ο οποίος ζει σε άλλη πόλη οπότε δεν θα αλλάξει και κάτι φοβερά μεταξύ μας. Η ηλικία με αγχώνει λίγο αλλά οκ δούλεψα και σπούδασα.

    Το θέμα το μεγαλύτερο είναι η τωρινή δουλειά δεν παλεύεται. Έχω πάθει burn out. Βλέπω σερβιτόρους και τους ζηλεύω, ψυχολογικά τα χω παίξει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by istioploos View Post
    @Sonia
    δεν κατάλαβα τι εννοείς.

    @Remedy
    Επί συγκεκριμένου μιλάμε, αρκετά χρόνια μου το λέει κάθε φορά που του γκρινιάζω. Κλωτσάει λίγο μέσα μου ότι είναι κάτι μεταξύ μικρής πόλης και χωριού. Με φαντάζομαι να αρμέγω αγελάδες. Ξέρω και την θέση εκεί που είναι στο αντικείμενό μου. Στο κομμάτι της εργασίας είναι καλά στο επίπεδο που μπορώ να ξέρω. Σταθερή σχέση δυστυχώς δεν έχω (ούτε και ασταθή). Έναν αδερφό έχω ο οποίος ζει σε άλλη πόλη οπότε δεν θα αλλάξει και κάτι φοβερά μεταξύ μας. Η ηλικία με αγχώνει λίγο αλλά οκ δούλεψα και σπούδασα.

    Το θέμα το μεγαλύτερο είναι η τωρινή δουλειά δεν παλεύεται. Έχω πάθει burn out. Βλέπω σερβιτόρους και τους ζηλεύω, ψυχολογικά τα χω παίξει.
    "δυστυχως" θα ηταν αν ηθελες να μεινεις εδω.
    αν θελησεις να φυγεις, ειναι "ευτυχως" το οτι δεν σε κραταει κατι.
    σε μια μικρη πολη στην γαλλια, η ζωη μπορει να ειναι πολυ πιο ωραια και οργανωμενη απ οτι σε μια μεγαλη βρωμικη πολη εδω...
    εξαρταται το τι ψαχνεις, εσυ.
    εγω θα πηγαινα με χιλια στην δικη σου ηλικια, αν δεν ειχα σχεση και υποχρεωσεις. τρεχοντας..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by istioploos View Post
    @Sonia
    δεν κατάλαβα τι εννοείς.
    Τι να εννοώ; Όπως το γράφεις στο αρχικό μήνυμα το κριτήριό σου είναι ότι προτιμάς αορίστου χρόνου κι όχι συμβάσεις. Δεν γράφεις άλλες λεπτομέρειες.
    Δηλαδή οι επιλογές σου είναι είτε να μείνεις στη δουλειά με τις συμβάσεις είτε να πας στο Γαλλικό κεφαλοχώρι;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    22
    @Remedy
    Έτσι όπως το λες ναι καλύτερα είναι. Μπορεί να βρω την Γαλλίδα των ονείρων μου. Το συζητούσα σήμερα μαζί του μου έλεγε να μείνω σπίτι του. Έχω μια αίσθηση ότι βαριέται και αυτός απίστευτα και χρειάζεται παρέα. Μην γίνουμε σαν τους γερους του muppet show μονο

    @Sonia
    Κατάλαβα τι λες. Απλά είμαι σε μια φάση που έχω μπουχτίσει. Ίσως μια αλλαγή βοηθήσει. Θεωρώ ότι ούτως ή άλλως υποαμοίβομαι για τα προσόντα μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όπου γης και πατρίς φίλε. Να προετοιμάσεις τον εαυτό σου όμως ότι όλα παίζουν. Μην το δένεις κόμπο ότι θα πας και μετά δεν θα έχεις άλλες επιλογές ή ότι σώνει και καλά θα μείνεις εκεί μια ζωή. (Μπορεί να γίνει κι αυτό, δεν λέω) Πες θα πάω και βλέπουμε. ΑΝ πράγματι είναι δουλειά εξειδικευμένη πάνω στο αντικείμενό σου, είναι πολύ καλό αυτό κατ' αρχήν. Όπως το έγραψες στο πρώτο μήνυμα ήταν σαν να λες θα πάω κι ότι βρω ή θα βρω κάτι άσχετο. Αν είναι στο αντικείμενό σου και κάτι που θέλει ειδίκευση και την έχεις, έχεις και την γλώσσα, πας με καλές προϋποθέσεις. Βέβαια μπορεί κι εκεί να βρεις τρεις φορές πιο τριμάλακες προϊσταμένους/συναδέλφους ή μπορεί να σου φαίνεται καλός ο μισθός με τα δεδομένα Ελλάδας, αλλά με τα δεδομένα Γαλλίας να είναι ψίχουλα. Μπορεί τελικά με τον φίλο σου να μην τα βρείτε και σύντομα να ψάχνεις σπίτι. Μπορεί να μην σου αρέσει ο τρόπος ζωής. Μπορεί να πας και να είναι όλα τέλεια. Μπορεί να είναι τα πράγματα κάπου στη μέση (το πιο πιθανό).
    Αν δεν πας, δεν θα το μάθεις ποτέ πως θα ήταν, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Αν σου αρέσει, όλα καλά. Αν δεν σου αρέσει, δεν σε κρατάει κανείς με το ζόρι. Επιλέγεις το επόμενο βήμα με τα τότε δεδομένα.

    Αλλά είναι βασικό που μπορείς να πας με εξασφαλισμένη διαμονή για κάποιο διάστημα και με δουλειά στα χέρια σου.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Όπου γης και πατρίς φίλε. Να προετοιμάσεις τον εαυτό σου όμως ότι όλα παίζουν. Μην το δένεις κόμπο ότι θα πας και μετά δεν θα έχεις άλλες επιλογές ή ότι σώνει και καλά θα μείνεις εκεί μια ζωή. (Μπορεί να γίνει κι αυτό, δεν λέω) Πες θα πάω και βλέπουμε. ΑΝ πράγματι είναι δουλειά εξειδικευμένη πάνω στο αντικείμενό σου, είναι πολύ καλό αυτό κατ' αρχήν. Όπως το έγραψες στο πρώτο μήνυμα ήταν σαν να λες θα πάω κι ότι βρω ή θα βρω κάτι άσχετο. Αν είναι στο αντικείμενό σου και κάτι που θέλει ειδίκευση και την έχεις, έχεις και την γλώσσα, πας με καλές προϋποθέσεις. Βέβαια μπορεί κι εκεί να βρεις τρεις φορές πιο τριμάλακες προϊσταμένους/συναδέλφους ή μπορεί να σου φαίνεται καλός ο μισθός με τα δεδομένα Ελλάδας, αλλά με τα δεδομένα Γαλλίας να είναι ψίχουλα. Μπορεί τελικά με τον φίλο σου να μην τα βρείτε και σύντομα να ψάχνεις σπίτι. Μπορεί να μην σου αρέσει ο τρόπος ζωής. Μπορεί να πας και να είναι όλα τέλεια. Μπορεί να είναι τα πράγματα κάπου στη μέση (το πιο πιθανό).
    Αν δεν πας, δεν θα το μάθεις ποτέ πως θα ήταν, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Αν σου αρέσει, όλα καλά. Αν δεν σου αρέσει, δεν σε κρατάει κανείς με το ζόρι. Επιλέγεις το επόμενο βήμα με τα τότε δεδομένα.

    Αλλά είναι βασικό που μπορείς να πας με εξασφαλισμένη διαμονή για κάποιο διάστημα και με δουλειά στα χέρια σου.
    Ίσως δεν το εξήγησα καλά. Έχω συζητήσει και με τους υπεύθυνους εκεί και είμαστε σε καλό δρόμο, έχω θετικές εντυπώσεις. Διστάζω λίγο για το βήμα γιατί καταλαβαίνω πως θα είναι δύσκολο να ζητήσω. Όλοι μου λένε πολύ εύκολα πήγαινε, φύγε κτλ αλλά ταυτόχρονα κανείς τους δεν έχει φύγει από Ελλάδα. Έχουν θάρρος εκ του ασφαλούς. Για τον φίλο μου σκέφτομαι ότι νιώθει πολύ μόνος και θέλει παρέα. Επίσης νιώθω ότι έχω τρελό burn out. Είναι δυνατόν να σκέφτομαι ή να λέπω την υπεύθυνη και να με πιάνει πονοκέφαλος; Νομίιζω ότι ο εγκέφαλος μου δεν την αντέχει καθόλου. Ούτε κακίες ούτε τίποτα, απλά να μην την ξαναδώ και ξανακούσω ποτέ μου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω φύγει από Ελλάδα αλλά όχι με σκοπό να φιάξω μια μόνιμη κατάσταση έξω, δύο φορές. Περίπου στα 23 και μετά στα 26. Έμεινα ένα διάστημα κάθε φορά και μετά έχω γυρίσει από επιλογή, όχι επειδή δεν μου πήγαν καλά τα πράγματα. Την πρώτη φορά είχαμε στο περίπου εξασφαλισμένο ένα σπίτι με ενοίκιο και πήγα μαζί με τρεις καλούς φίλους, αλλά όχι με δουλειά. Ούτε καν υποψία δουλειάς ή γνωριμίες εκεί. Πήγα κι έψαξα. Τη δεύτερη φορά πήγα εντελώς μόνη σε άλλο μέρος χωρίς δουλειά ή κάτι, μόνο επειδή ήθελα να πάω και κλείνοντας κάποια συνέντευξη στο μέρος που ήθελα να πάω.

    Μια χαρά ήταν. Και τις δυο φορές. Απλώς για τα δεδομένα μου τότε, μια χαρά ήταν κι εδώ. Όχι εύκολα, αλλά καλά με λίγη προσπάθεια. Δεν θέλω να πω πολλές λεπτομέρειες. Απλά εγώ παραδέχομαι ότι γενικά είμαι και λίγο της άστατης ζωής, ποτέ δεν με προβλημάτιζε ιδιαίτερα "να δέσω τον γαϊδαρό μου" που λένε. Επίσης με θεωρώ αρκετά αυτάρκη σαν άνθρωπο, θα τη βρω την άκρη μου κάπως, με πιστεύω. Όταν χτύπησε η κρίση και κάποια περιπέτεια υγείας που με πήγε λίγο πίσω, είμαι σε μία φάση κάπως πιο μόνιμη ας πούμε από άποψη τόπου διαμονής και ασχολίας, αλλά και πάλι είμαι πολύ της αλλαγής και του πειραματισμού. Δεν έχω κάποιο σιγουράκι δηλαδή σαν πηγή εσόδων κτλ. Θεωρώ ότι είναι λάθος να ψάχνουμε το "σιγουράκι". Και δύσκολο την σήμερον ημέρα.

    Αν το δεις κάπως πιο χαλαρά, νομίζω ότι είσαι σε καλή φάση να πας εκεί και να δεις τι θα γίνει. Και να μην έρθουν όπως τα θες, δεν χάλασε ο κόσμος, πραγματικά.

Similar Threads

  1. Παραιτηση απο δουλεια,συναισθηματικη καταρρευση.
    By JohnyK33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 106
    Last Post: 11-09-2023, 05:12
  2. Παραίτηση από την ζωή!!
    By andreas86 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-01-2021, 03:44
  3. Παραίτηση από την ζωή!
    By andreas86 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 05-11-2020, 02:14
  4. Παραίτηση
    By ioannis2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 08-03-2020, 21:43
  5. Παραίτηση....
    By agp in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 23-01-2017, 00:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •