Als
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Als

  1. #1

    Als

    Καλησπέρα... Όνομαζομαι Γιάννης και είμαι 27 χρόνων...έχω γράψει και παλαιότερα για κάτι θέματα με το στόμαχι από το άγχος... είμαι νοσοφοβικος και πάσχω από αγχώδη διαταραχή.Πριν 3 βδομάδες έκανα μαγνητική εγκεφάλου και αυχενα για κάτι ζαλάδες που είχα...όλα πεντακάθαρα!Εδώ και 3 μέρες νιώθω το αριστερό μου χέρι αδύναμο..το ίδιο και στο πόδι.Δεν ξέρω πώς ακριβώς να το περιγράψω...αλλά αυτό που με τρόμαξε είναι οι έντονοι σπασμού που έχω στην πλάτη... έχεις κάποιος ανάλογη εμπειρία;;;να πάω σε νευρολόγο;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Εχω μυικους σπασμους σε ολο το σωμα 1 χρονο τωρα. Ειναι πολυ συνηθισμενο ψυχοσωματικο συμπτωμα. Η als ειναι μια πολυ σπανια ασθενεια που πληττει κυριως ανδρες ανω των 50. Για να ηρεμησεις και.για να μην σου μπαινουν ιδεες θα σου ελεγα να πας σε νευρολογο, κι αν αυτος το θεωρει απαραιτητο ή εσενα θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα να κανεις ενα νευρο μυογραφημα. Δεν ειναι δυσκολη εξεταση και μαθαινεις επιτοπου τα αποτελεσματα.

  3. #3
    Το πρόβλημα σε εμένα είναι ότι έχω σπασμούς μόνο σε ένα σημείο... αυτό θα κάνω λογικά... είχα κάνει και μαγνητική πριν λίγο καιρός...να ξεκίνησε κάτι μετά..τι να πω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    αφου εχεις αποδεχτει τα δυο σου προβληματα γιατι δεν δοκιμαζεις μεσω ας πουμε ψυχοθεραπειας;; να τα λυσεις;

    εχω εναν νοσοφοβικο στην δουλεια μου και πραγματικα ειναι πολυ βαρετος. πλενει συνεχως τα χερια του, φορα μασκα κονεως
    πηγε και εκανε χολτερ γιατι λεει το δικαιουται γιατι να μην το κανει;; λειποντας φυσικα απο την εργασια του, περνει και κατι βιταμινες που ασφαλως δεν χρειαζεται πινει νερο απο γυαλινο μπουκαλι γιατι λεει κατι βλακειες για τα πλαστικα, ειναι πολυ εγκρατης με το χρημα, ας πουμε τσιγκουνης απο το αγχος, το καταλαβαινω αυτο, τετοια πραματα....
    βεβαια τα λαστιχα στο αυτοκινητο του ειναι σχεδον σαπια

  5. #5
    Εγώ δν έχω τέτοια κολλήματα προσωπικά....εγω απλά βάζω στο μυαλό μου πάντα το χειρότερο σενάριο..και η συγκεκριμένη ασθένεια είναι ότι το χειρότερο...και με έχει πιάσει πανικός

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Να τα κανει να ησυχασει και παραλληλα να ξεκινησει.ψυχοθεραπεια_ ψυχιατρο για να παψουν η να ελλατωθουν τα ψυχοσωματικα.

  7. #7
    Μακάρι να είναι ψυχοσωματικό...και θα κάνω ότι χρειαστεί μετά.Σε ευχαριστώ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    ετσι πιστευω και εγω, στα 27 ειναι πολυ μικρος και σιγουρα θα δει μεγαλη βελτιωση

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Η μαγνητικη δεν δειχνει ασθενειες του περιφερικου συστηματος, δειχνει μονο του κεντρικου νευρικου συστηματος. Με το μυογραφημα αποκλειεις νοσους του περιφερικου. Μπορει να σου ξεκινησαν απο πλατη και μετα να επεκταθουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Στο λεω μονο για να ησυχασεις να τις κανεις, να αποκλεισεις τα παντα, πιστευω οτι ειναι απο στρες.

  11. #11
    Θα το κάνω και ο θεός βοηθός...σας ευχαριστώ όλους!Απλά είμαι από την φύση μου αρνητικος...και βάζω τον εαυτό μου στην χειρότερη κατάσταση....νμζ ότι θα κάνω χαρακίρι σε τέτοια περίπτωση

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Ετσι σκεφθομαι κι εγω. Βρισκω τη χειτοτερη ασθενεια και.κολλαω οτι την εχω. Κι εγω φοβομουν την als. Αντιμετωπισε το γρηγορα γιατι εγω με αυτα κι μ' αυτα νοσησα ψυχικα...

  13. #13
    Νομίζω και σε εμένα έχει χαθεί η μπάλα...δν μπορώ να ζήσω πλέον φυσιολογικά....απλά αυτή την ασθένεια την τρέμω!!!όσο και αν ακούγεται κάπως θα προτιμούσα να έχω τν χειρότερ καρκίνο παρά αυτό.... μακάρι να γίνεις καλά .. είναι κρίμα για όλους μας!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Ξερεις τι; Οταν ξεκινησα να πηγαινω στο.γιατρο και μου λεγαν δεν εχεις τιποτα ανακουφιζομουν. Τωρα ουτε κι αυτο. Περιμενω το επομενο.συμπτωμα για να αρχισω παλι να ανησυχω.

  15. #15
    Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται;;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •