Νιώθω κάτι σαν απειλή... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Καλα τωρα σιγουρα ο τυπος εχει καταλαβει πολυ καλα οτι την ενοχλει, απλα αδιαφορει, μπορει και να του αρεσει που την τρομαζει. Το ζητημα εδω ειναι η ασφαλεια της θεσμοθετριας. Παντως, δυστυχως νομικα.δεν μπορει να κανει κατι, εκτος εαν αυτος το παρατραβηξει...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα αυτό λέω, αφού δεν βρίσκουν ανταπόκριση, συχνά τέτοιοι τύποι αρέσκονται να σε κάνουν να τρομάζεις και να νοιώθεις αμήχανα. Αν η θεματοθέτρια δείχνει με τη στάση της ότι την πιάνει πανικός, του το καλλιεργεί παραπάνω να συνεχίζει να την ενοχλεί. Αν θέσει όρια καθαρά και ξάστερα μπορεί να το κόψει. Ψυχραιμία χρειάζεται, σιγά μην αλλάξεις σουπερ μάρκετ υπο το καθεστώς φόβου!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μα αυτό λέω, αφού δεν βρίσκουν ανταπόκριση, συχνά τέτοιοι τύποι αρέσκονται να σε κάνουν να τρομάζεις και να νοιώθεις αμήχανα. Αν η θεματοθέτρια δείχνει με τη στάση της ότι την πιάνει πανικός, του το καλλιεργεί παραπάνω να συνεχίζει να την ενοχλεί. Αν θέσει όρια καθαρά και ξάστερα μπορεί να το κόψει. Ψυχραιμία χρειάζεται, σιγά μην αλλάξεις σουπερ μάρκετ υπο το καθεστώς φόβου!
    η θεματοθετρια δεν εχει γραψει πουθενα οτι εδειξε σε αυτον τρομο η πανικο και πιαθανοτατα ουτε ο ιδιος ειδε κατι τετοιο.
    επιπλεον αν και δεν μπορω να το επιβεβαιωσω υπολογιζω οτι εχει καποια θεματακια ελλειψης κοινωνικοποιησης για αυτο και δεν μπορει να βγαλει ακρη.
    εμενα η λυσεις που εχει σκεφτει εως τωρα αυτο με κανουν να πιστευω.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι από τις πολύ λίγες φορές που δεν διαφωνώ εντελώς μαζί σου. Αν δηλαδή είναι όπως τα λέει και δεν του έδωσε θάρρος στην αρχή, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να φεύγεις όταν κάποιος σου μιλάει και να μην του απαντάς καν.

    Από την άλλη ρε Νίκο μη μου πεις ότι τόσο καιρό μετά ένας 50αρης είναι τόσο στην κοσμάρα του που βλέπει τη συμπεριφορά της κοπέλας για φυσιολογική. Και μη μου πεις ότι μπερδεύει τη συμπεριφορά της θεματοθέτριας με ντροπή και τσαλίμια επειδή τον γουστάρει και όχι ξεκάθαρα με την ενόχληση που νοιώθει η κοπέλα. Θα πρέπει να είναι εντελώς απροσάρμοστος για να μην καταλαβαίνει ότι της τη σπάει η συμπεριφορά του κι ότι δε γουστάρει.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Αναφέρω ξανά με αντιγραφή και επικόλληση κάποιο χθεσινό μου σχόλιο, μήπως δεν έχετε δώσει βάση και είναι το εξής:
    "Ο τύπος το πάει αλλού το θέμα. Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι πως πέρυσι τέτοιο καιρό,μία εργαζόμενη μου είπε πως ο τάδε ήθελε να με συνοδεύσει σπίτι μου. Ενοχλήθηκα γιατί απλά δεν θέλω να τον γνωρίσω και δεν μου αρέσει. Με ποιο δικαίωμα;;;;; Της μίλησα και της είπα με ενοχλημένο τόνο ''ούτε για αστείο''. Αυτός εν ολίγοις μάλλον της το είπε για να μου το πει έμμεσα''.

    Επί του παρόντος, παρότι έχει περάσει ένας χρόνος από όλο αυτό, πριν λίγες μέρες που πήγα να ψωνίσω, με πέτυχε στο διάδρομο και μου είπε το εξής ως επαναλαμβανόμενη κασέτα :'' Γεια σου τι κάνεις; Καλά είσαι; ''. Δεν μίλησα ξανά, απλώς έδειξα μια ενόχληση στο πρόσωπό μου. Πώς να το εξηγήσω; Νιώθω αηδία στη κυριολεξία. Ευτυχώς που δεν είναι μόνιμος αλλά εποχιακός, αλλά και πάλι νιώθω ότι έχει κάποιο αρρωστημένο κόλλημα. Όσον αφορά το θέμα κοινωνικοποίησης που αναφέρθηκε παραπάνω, όχι δεν έχω θέμα διότι παρόλο που δεν έχω παρέες καθόλου να βγω, όσοι με γνωρίζουν με συμπαθούν και μιλάω μαζί τους ανεξαρτήτου ηλικίας. Είμαι περισσότερο φυσικά εσωστρεφές άτομο. Έτσι ήμουν από παιδί κάπως μοναχική. Όταν κάτι μου αρέσει φυσικά και το δείχνω.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Εγω βρισκω προβληματικο.στο οτι στεκομαστε στο.τι κανει.σωστα ή λαθος.η κοπελα ενω θεωρουμε δεδομενο.να υπαρχουν γυρω μας τοσοι μαλακες που θεωρουν δικαιωμα τους να παρενοχλουν μια γυναικα. Γιατι.το να σου δειχνει η αλλη οτι την ενοχλεις, εστω και με.τη γλωσσα του σωματος, και να το.συνεχιζεις, ειναι παρενοχληση.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μα αυτό λέω, αφού δεν βρίσκουν ανταπόκριση, συχνά τέτοιοι τύποι αρέσκονται να σε κάνουν να τρομάζεις και να νοιώθεις αμήχανα. Αν η θεματοθέτρια δείχνει με τη στάση της ότι την πιάνει πανικός, του το καλλιεργεί παραπάνω να συνεχίζει να την ενοχλεί. Αν θέσει όρια καθαρά και ξάστερα μπορεί να το κόψει. Ψυχραιμία χρειάζεται, σιγά μην αλλάξεις σουπερ μάρκετ υπο το καθεστώς φόβου!
    Σονια μου αντεστρεψε τους όρους, δηλαδή τα άτομα και πες μου τι σκέφτεσαι. Αν για παράδειγμα σε ένα χώρο εργασίας μια γυναίκα πηγαίνει και λέει συνεχώς τι κάνεις σε κάποιον ο οποίος κάποιος δεν την συμπαθεί ρε παιδί μου, ή όταν πηγαίνει αυτός στην κουζίνα τσουπ να και αυτή στο καπάκι αυτός τι πρέπει να κάνει ή τι πιστεύεις πως θα κάνει;

    Θα της πει ξέρεις δεν θέλω να μιλάω μαζί σου; Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα το πει επειδή είναι χώρος εργασίας, αν από την άλλη εκείνη του πει πχ βγαίνουμε; τότε ενδεχομένως να της πει, δεν ενδιαφέρομαι. Πρόσεξε τώρα κάτι, αν το κάνει η γυναίκα στον άνδρα, αυτό θα περάσει στο ντούκου, γιατί ο ίδιος ο άνδρας θα το πάρει ελαφριά, αν από την άλλη το κάνει ο άνδρας σε γυναίκα, τότε ξεκινάμε και μιλάμε για παρενόχληση κτλ.

    Διαβαζα καπου μια μέρα πως σωστό θα ήταν αν είσαι βράδυ και κυκλοφορείς στο δρόμο και δεις μια γυναίκα από μακριά τότε θα πρέπει να αλλάξεις πλευρά του δρόμου αν εισαι από την ίδια, να μην επιταχύνεις το βήμα σου ή να μην επιβραδύνεις το βήμα σου μη τυχόν και τρομάξει. Καταλαβαίνεις που έχουμε φτάσει; Σε λίγα χρόνια οι άνδρες δεν θα μπορουν να κυκλοφορήσουν καν στο δρομο και το λέω κυριολεκτικά αυτό. Και έρχομαι και σε ρωτάω το εξής, εγώ τι φταίω αν η άλλη φοβάται; Δηλαδή γιατι να πρέπει να αλλάξω πλευρά στο δρομο, που ας πάει στα κομμάτια θα το κάνω, αλλά γιατί; Στο κάτω-κατω ας πάρει ταξί να πάει σπίτι της το βράδυ, ας πάρει τον πατέρα της τηλέφωνο, ας πάρει τον αδερφό της, ας πάρει και bodyguard. Πρόσεξε τώρα και κάτι άλλο, αν δεν μπω στην διαδικασία να σκεφτώ, ότι η χ άγνωστη που είναι 100 μέτρα μακριά μου ενδέχεται να φοβηθεί και ότι πρέπει να κάνω όλα αυτά, τότε εγώ είμαι ο κακός της ιστορίας. Δηλαδή θα πρέπει να μπω στο μυαλό της αλλης. Δηλαδή θα φτάσουμε στο σημείο, αν τυχον έχουμε παρκαρισμένο το αυτοκίνητο από την πλευρά που περπατάει κάποια μονη της για να μην την τρομάξουμε, να κάνουμε και ένα γύρο το τετράγωνο για να πάμε να το παρουμε. Το τέρμα σε όλο του το μεγαλείο!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Εσενα σε ζοριζει να αλλαξεις ενα πεζοδρομιο. Οι γυναικες παλι καθημερινα ειτε βιαζονται ειτε παρενοχλουνται ειτε φοβουνται μηπως βιαστουν η παρενοχληθουν. Εσυ θες να περπατας χωρις περιορισμους, εμας μας θες να παρουμε ταξι ή.μποντιγκαρντ.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Εσενα σε ζοριζει να αλλαξεις ενα πεζοδρομιο. Οι γυναικες παλι καθημερινα ειτε βιαζονται ειτε παρενοχλουνται ειτε φοβουνται μηπως βιαστουν η παρενοχληθουν. Εσυ θες να περπατας χωρις περιορισμους, εμας μας θες να παρουμε ταξι ή.μποντιγκαρντ.
    Μόλις επιβεβαίωσες πως ο mindcrime έχει δίκιο...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Μόλις επιβεβαίωσες πως ο mindcrime έχει δίκιο...
    Μμμ ξερεις τι; Με κανεις και αναρωτιεμαι τωρα, οντως καποιοι αντρες εχετε επιγνωση των προνομιων σας και φοβαστε μην τα χασετε ή τελικα η ριζα του προβληματος ειναι η ελλειψη της ενσυναισθησης; Ή μηπως και τα δυο;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Μμμ ξερεις τι; Με κανεις και αναρωτιεμαι τωρα, οντως καποιοι αντρες εχετε επιγνωση των προνομιων σας και φοβαστε μην τα χασετε ή τελικα η ριζα του προβληματος ειναι η ελλειψη της ενσυναισθησης; Ή μηπως και τα δυο;
    Ποια είναι τα προνόμια?
    Προσωπικά αλλάζω πεζοδρόμιο, αλλά δεν θα κάνω και το τετράγωνο.
    Το θεωρώ παράλογο. Γιατί κάποια που φοβάται κάποιον που αλλάζει πεζοδρόμιο, θα φοβάται και τις σκιες.
    Η ρίζα του προβλήματος είναι ο φόβος, και όχι η αντίδραση των άλλων.
    Ακόμα και αν αλλάξω εγω πεζοδρόμιο δεν θα αλλάξει ο βιαστής.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Εσυ θες να περπατας χωρις περιορισμους
    Ευχαριστώ πολύ που με αφήνετε και αναπνέω, ή να θέσουμε περιορισμούς και σε αυτό;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Προνομιο ειναι να κυκλοφορεις ελευθερα στο δρομο τη νυχτα χωρις να φοβασαι..Προνομιο ειναι να θεωρεις πιο σημαντικο το να.μην κανεις εσυ το τετραγωνο, απο το να νιωσει η αλλη ασφαλης. Η ριζα του προβληματος ειναι οτι υπαρχουν οι βιαστες. Οι βιαστες δεν γεννιουνται βιαστες, γινονται.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα δεν διαφωνώ σε αυτά που λέτε, όμως ακριβώς επειδή ζούμε στον κόσμο που ζούμε, αντιδράμε ανα περίπτωση, θέτουμε όρια, αντιδράμε δυναμικά και ταυτόχρονα προφυλλάσοντας τον εαυτό μας.

    Αν είναι να λέμε δεν μιλάω γιατί θα περάσει στο ντούκου τότε τι θα αλλάξει;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Προνομιο ειναι να κυκλοφορεις ελευθερα στο δρομο τη νυχτα χωρις να φοβασαι..Προνομιο ειναι να θεωρεις πιο σημαντικο το να.μην κανεις εσυ το τετραγωνο, απο το να νιωσει η αλλη ασφαλης. Η ριζα του προβληματος ειναι οτι υπαρχουν οι βιαστες. Οι βιαστες δεν γεννιουνται βιαστες, γινονται.
    Ποιος σου είπε οτι κυκλοφορώ ελεύθερα τη νύχτα χωρίς να φοβάμαι?
    Δεν υπάρχουν μόνο βιαστές. Υπάρχουν και μεθυσμένοι και κλέφτες.
    Φαντάσου να έλεγα σε όλους να αλλάξουν πεζοδρόμιο για αυτό...
    Απλά προσπαθώ να είμαι προνοητικός για να αισθάνομαι όσο πιο ασφαλής γίνεται.

    Μα και να κάνω το τετράγωνο δεν θα νιώσει ασφάλεια.
    Το θέμα είναι να καταλάβεις πως με το να αλλάζουν όλοι πεζοδρόμιο δεν ξεπερνιέται ο φόβος.
    Μπορείς πχ να παρεις κάποιο σπρέι που χρωματίζει τον άλλο για να τον πανικοβάλεις, και είναι νόμιμο.
    Γενικά, να κάνεις κάτι που θα σε κάνει να νιώσεις πιο ασφαλής, αλλά και που θα λειτουργούσε πρακτικά.
    Ούτε τον κόσμο μπορείς να αλλάξεις, ούτε να κατηγορείς κάποιον πως είναι βιαστής πριν γίνει.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νιωθω οτι κατι εχω στον λαιμο
    By Katerina4545 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 31-01-2024, 22:50
  2. Νιωθω αδυναμια ακομα και να σκεφτω κατι, οτιδηποτε ...
    By Del-meme290719b in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 137
    Last Post: 28-07-2019, 19:36
  3. Νιώθω ηλεκτρικό ρεύμα και σα να περπατάει κατι πανω μου
    By Katerinaki23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 07-03-2019, 01:17
  4. Νιωθω οτι κατι σερνεται στα νευρα κατω απο το δερμα μου
    By PenyP in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 19-11-2016, 20:58
  5. Απειλή
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 29-04-2010, 00:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •