Νιώθω κάτι σαν απειλή... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Ενταξει ειναι προφανες οτι εννοουσα να μην φοβασαι να βιαστεις, για αυτο μιλουσαμε. Σαφως κι ολοι παιρνουμε τα μετρα μας για να προφυλαξουμε τον εαυτο μας..Επισης, το θεμα.μας δεν ειναι αν οντως θα νιωσει καποια ασφαλης εαν εσυ αλλαξεις πεζοδρομιο, το θεμα μας ειναι το πώς ακουγεται να θεωρεις πιο σημαντικο το να μην αλλαξεις εσυ πεζοδρομιο απο το φοβο που μπορει να νιωσει μια γυναικα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Ενταξει ειναι προφανες οτι εννοουσα να μην φοβασαι να βιαστεις, για αυτο μιλουσαμε. Σαφως κι ολοι παιρνουμε τα μετρα μας για να προφυλαξουμε τον εαυτο μας..Επισης, το θεμα.μας δεν ειναι αν οντως θα νιωσει καποια ασφαλης εαν εσυ αλλαξεις πεζοδρομιο, το θεμα μας ειναι το πώς ακουγεται να θεωρεις πιο σημαντικο το να μην αλλαξεις εσυ πεζοδρομιο απο το φοβο που μπορει να νιωσει μια γυναικα.
    Αν πίστευα πως θα σταματούσε να φοβάται μια γυναίκα αν έκανα το τετράγωνο, θα το έκανα.
    Το ίδιο θέμα είναι

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω μία λίγο διαφορετική άποψη για αυτά τα πράγματα, αλλά τεσπα, θα ξεφύγουμε από το θέμα και το ερώτημα της θεματοθέτρια ήταν "τι θα κάνατε στη θέση μου".
    Εγώ τη γνώμη μου την είπα. Εσείς τι θα κάνατε; Γιατί συχνά ρωτάει κάποιος κάτι συγκεκριμένο και αντί να μιλήσουμε για αυτό το γυρνάμε σε γενική συζήτηση.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Έχεις δίκιο Sonia.. ξεφύγαμε.
    Αν και θα με ενδιέφερε η γνώμη σου πάνω στο θέμα.

    Ο τύπος μπορεί να το κάνει για να την πειράξει.. αλλά μπορεί και όχι.
    Απο αυτό που της είπε η άλλη εργαζόμενη νομίζω περισσότερο πως την πειράζουν.
    Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι όντως ενοχλητικός ή αν υπερβάλει η θεματοθέτρια.
    Πρώτα πρέπει να του ξεκαθαρίσει πως δεν θέλει να την χαιρετάει καν. Να του πει πχ "σε παρακαλώ μη μου ξαναμιλήσεις γιατί με ενοχλείς"
    Αν συνεχίσει, όπως έχει δικαίωμα αυτός να την ενοχλεί, έχει και εκείνη δικαίωμα να του πει "αν μου ξαναμιλήσεις θα παω στην αστυνομία"
    Όχι οτι θα έκανε κάτι η αστυνομία, αλλά θα τον φοβίσει. Δεν συμφωνώ "κοινωνικά" με αυτό, αλλά δεν βλέπω άλλη λύση.

    Άσχετα με αυτά, μου φαίνεται περίεργο που δίνει τόση σημασία σε ένα "καλημέρα, τι κάνεις?" ή ακόμα και σε κάποιο πείραγμα, απο τη στιγμή που γίνεται πολύ σπάνια.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Μμμ ξερεις τι; Με κανεις και αναρωτιεμαι τωρα, οντως καποιοι αντρες εχετε επιγνωση των προνομιων σας
    για γραψε μας μερικα

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Εσενα σε ζοριζει να αλλαξεις ενα πεζοδρομιο. Οι γυναικες παλι καθημερινα ειτε βιαζονται ειτε παρενοχλουνται ειτε φοβουνται μηπως βιαστουν η παρενοχληθουν. Εσυ θες να περπατας χωρις περιορισμους, εμας μας θες να παρουμε ταξι ή.μποντιγκαρντ.
    ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ.
    υπαρχουν απειρες στατιστικες αστυνομιας που αποδεικνυουν οτι η συντριπτικη βια στους δρομους ασκητε εναντιον ΑΝΤΡΩΝ
    αυτα που γραφεις ειναι βλακειες απο τα ΑΓΡΑΦΑ.
    ξερω ομως γιατι τα γραφεις, γιατι μονο ενας βρεθηκε να σου πει οτι λες ΨΕΜΜΑΤΑ

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Μια πιθανή λύση είναι να τον αντιμετωπίσεις κατάμουτρα. Δηλαδή σε κοιτάζει επίμονα, μην κάνεις την πάπια, πήγαινε εκεί και πες του με δυνατή φωνή, ευγενική αλλά αυστηρό ύφος, "βλέπω που με κοιτάζετε τόση ώρα, συμβαίνει κάτι, χρειάζεστε κάτι;". Σε πετυχαίνει, στο διάδρομο να σας ρωτήσει αν είσαι καλά. Του λες με δυνατή φωνή, "γιατί με ρωτάτε κάθε φορά αν είμαι καλά, μια χαρά είμαι, θέλετε κάτι άλλο;". Ότι υπονοουμένο, κρυφό κοιταγμα κάνει, μην το αγνοείς, να σε έχει διαρκώς αντιμέτωπη. Εσύ μεν ευγενική αλλά αυστηρή και κοφτή. Απάντα του ξεκάθαρα! Η άποψη μου είναι μην τον προσβάλλεις, γτ δεν ξέρεις και τι ψυχολογικά κουβαλάει.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Μια πιθανή λύση είναι να τον αντιμετωπίσεις κατάμουτρα. Δηλαδή σε κοιτάζει επίμονα, μην κάνεις την πάπια, πήγαινε εκεί και πες του με δυνατή φωνή, ευγενική αλλά αυστηρό ύφος, "βλέπω που με κοιτάζετε τόση ώρα, συμβαίνει κάτι, χρειάζεστε κάτι;". Σε πετυχαίνει, στο διάδρομο να σας ρωτήσει αν είσαι καλά. Του λες με δυνατή φωνή, "γιατί με ρωτάτε κάθε φορά αν είμαι καλά, μια χαρά είμαι, θέλετε κάτι άλλο;". Ότι υπονοουμένο, κρυφό κοιταγμα κάνει, μην το αγνοείς, να σε έχει διαρκώς αντιμέτωπη. Εσύ μεν ευγενική αλλά αυστηρή και κοφτή. Απάντα του ξεκάθαρα! Η άποψη μου είναι μην τον προσβάλλεις, γτ δεν ξέρεις και τι ψυχολογικά κουβαλάει.
    Σιγά μη του πιάσω και τη κουβέντα, ενώ με απωθεί η φάτσα του η γελοία! Πολύ απλά θα του πω να σταματήσει να με ενοχλεί. Κάποιοι θέλουν όντως να τους προσβάλλεις για να σταματήσουν. Τη δική μου ψυχολογία την υπολογίζουν; Έχω τόσα πράματα που με στεναχωρούν και έχω και αυτόν τον μπάρμπα που μάλλον ψάχνει γυναίκα, να εμφανίζεται σαν μπάστακας μπροστά μου. Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου, αλλά δεν θα την ακολουθήσω.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by broken heart 1985 View Post
    Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου, αλλά δεν θα την ακολουθήσω.
    το 99% αυτο θα εκανε και μαλιστα δεν θα περιμενε να του το πει ο Art_Phil

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Νιωθω οτι κατι εχω στον λαιμο
    By Katerina4545 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 31-01-2024, 23:50
  2. Νιωθω αδυναμια ακομα και να σκεφτω κατι, οτιδηποτε ...
    By Del-meme290719b in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 137
    Last Post: 28-07-2019, 20:36
  3. Νιώθω ηλεκτρικό ρεύμα και σα να περπατάει κατι πανω μου
    By Katerinaki23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 07-03-2019, 02:17
  4. Νιωθω οτι κατι σερνεται στα νευρα κατω απο το δερμα μου
    By PenyP in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 19-11-2016, 21:58
  5. Απειλή
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 29-04-2010, 01:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •