Νιώθω κάτι σαν απειλή...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218

    Νιώθω κάτι σαν απειλή...

    Καλησπέρα! Έχω ένα πρόβλημα από πέρυσι στη δουλειά μου, παρότι τώρα έχω σταματήσει. Εργαζόμουν ως ταμίας σε κάποιο σουπερμαρκετ και είχα προσαρμοστεί. Όλοι ήταν ευχαριστημένοι με μένα και γω με αυτούς. Ξαφνικά ήρθε κάποιος άνω των πενήντα ηλικιακά και δούλευε εποχιακά για το καλοκαίρι στις αποθήκες. Από τη πρώτη στιγμή,ένιωσα ότι το άτομο αυτό με έβαλε στο μάτι και εννοώ ότι του άρεσα εμφανισιακά. Δεν ένιωθα καθόλου άνετα, ένιωθα και νιώθω μια απέχθεια διότι απλά δεν μου αρέσει όλο αυτό που συμβαίνει. Όταν ήμουν στη βραδινή βάρδια και ο κόσμος λιγόστευε επειδή σε λίγο θα έκλεινε το κατάστημα, αυτός καθόταν σαν μπάστακας στη πόρτα και με κοίταζε επίπονα. Νιώθει μια γυναίκα πότε αρέσει σε κάποιον. Έκανα πως δεν καταλαβαίνω και κλείδωνα το ταμείο και πήγαινα να φτιάξω τα ράφια για να τον αποφύγω. Όταν ήθελε κάτι να αγοράσει, πάντα ερχόταν στο δικό μου ταμείο και σε κανένα άλλο. Τον εξυπηρετούσα διότι ήμουν στη δουλειά και δεν μπορούσα να τον διώξω να πάει αλλού. Δεν ήθελα να δώσω και στόχο στους άλλους για να σχολιάζουν μετά. Όταν σχολούσα, έφευγα πολύ γρήγορα γιατί είμαι και πεζή γενικώς. Εν ολίγοις, ενώ ήθελα να δουλέψω, ευχόμουν να μην είναι στη βάρδιά μου. Πέρυσι το φθινόπωρο πήγα στο ατμ για μια συναλλαγή και έτσι όπως γύρισα να φύγω, στεκόταν πάλι αυτός ο τύπος και μου είπε : " Γεια σου τι κάνεις; Καλά είσαι''; Τρόμαξα γιατί δεν ήξερα ότι ήταν πίσω μου και σκέφτηκα μήπως με ακολούθησε. Δεν απάντησα και αμέσως έφυγα. Αυτό το στυλ της ερώτησης που μου κάνει με εκνευρίζει, διότι δεν λέει απλά μια τυπική καλημέρα ή καλησπέρα για να πω τυπικά επίσης. Νιώθω ότι προσπαθεί με το ζόρι να μου πιάσει τη κουβέντα, ενώ δεν θέλω! Δεν μου αρέσει καθόλου και νιώθω μια αηδία! Με το τρόπο μου που δεν απαντώ και φεύγω, αυτός δεν σταματά και συνεχίζει. Πριν λίγες μέρες πήγα να ψωνίσω και πάλι άρχισε ακριβώς την ίδια ερώτηση. Έκανα έναν μορφασμό ότι ενοχλούμαι και πάλι έφυγα. Νιώθω κάτι σαν παρενόχληση και μάλλον είναι παρενόχληση αυτό και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι όντως. Σκέφτομαι να πάω και στη αστυνομία να του κάνει μία σύσταση για να πάψει να με ενοχλεί. Δεν θέλω ούτε να του μιλήσω, ούτε με ενδιαφέρει να τον γνωρίσω. Με το ζόρι;Τι δεν καταλαβαίνουν μερικοί; Την επόμενη φορά θα του πω να πάψει να με ενοχλεί γιατί θα τον καταγγείλω. Τι θα κάνετε εσείς;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    γεωργια
    εσυ;;;;;;;;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    γεωργια υπα αριθμον 2
    εσυ;;;;;;;;;
    Τι ερώτηση είναι αυτή; Έγραψα απλώς ανώνυμα κάποιο θέμα μου. Αν σκοπεύεις να με ειρωνευτείς πήγαινε αλλού.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    κοιτα δεν απασχολει κανεναν τι αισθανεσαι εσυ, εαν φοβασε, εαν αισθανεσαι κατι σαν απειλη, εαν τρομαζεις εαν αισθανεσαι αηδια εαν δεν σου αρεσει καθολου συμφωνα παντα με τα λεγομενα σου.

    η αληθεια ειναι οτι ο ευγενικος αυτος ανθρωπος το μονο που σου λεει ειναι, Γεια σου τι κάνεις; Καλά είσαι'';

    εαν αυτο το θεωρεις παρενοχληση σιγουρα θα βρεςι αρκετες φεμιναζι να συμφωνησουν μαζι σου αλλα μονο αυτες καμμενες δηλαδη κανεναν αλλον.

    στο κατω κατω της γραφης γλωσσα εχεις πηγαινε και πες του να μην σου ξαναμιλησει γιατι ας πουμε δεν σου αρεσει η φατσα του η τελος παντων κατι αλλο γιατι εδω που τα λεμε εαν σου αρεσε δεν θα το θεωρουσες παρενοχληση.

    οχι λοιπον συμφορουμιτισα το πως εκλαμβανεις εσυ τα λεγομενα των αλλων κανεις δεν δινει δεκαρα τσακιστη ειδικα οταν τα συνδεεις με παραβατικη συμπεριφορα που βρισκετε μονο στην φαντασια σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    κοιτα δεν απασχολει κανεναν τι αισθανεσαι εσυ, εαν φοβασε, εαν αισθανεσαι κατι σαν απειλη, εαν τρομαζεις εαν αισθανεσαι αηδια εαν δεν σου αρεσει καθολου συμφωνα παντα με τα λεγομενα σου.

    η αληθεια ειναι οτι ο ευγενικος αυτος ανθρωπος το μονο που σου λεει ειναι, Γεια σου τι κάνεις; Καλά είσαι'';

    εαν αυτο το θεωρεις παρενοχληση σιγουρα θα βρεςι αρκετες φεμιναζι να συμφωνησουν μαζι σου αλλα μονο αυτες καμμενες δηλαδη κανεναν αλλον.

    στο κατω κατω της γραφης γλωσσα εχεις πηγαινε και πες του να μην σου ξαναμιλησει γιατι ας πουμε δεν σου αρεσει η φατσα του η τελος παντων κατι αλλο γιατι εδω που τα λεμε εαν σου αρεσε δεν θα το θεωρουσες παρενοχληση.

    οχι λοιπον συμφορουμιτισα το πως εκλαμβανεις εσυ τα λεγομενα των αλλων κανεις δεν δινει δεκαρα τσακιστη ειδικα οταν τα συνδεεις με παραβατικη συμπεριφορα που βρισκετε μονο στην φαντασια σου
    Σε δικαιολογώ εν μέρει γιατί δεν είσαι γυναίκα για να καταλάβεις τη δική μου ψυχολογία συμφορουμύτη. Μάθε όμως να φέρεσαι έστω λίγο ανθρώπινα. Μην ασχολείσαι με το θέμα μου αφού δεν σε ενδιαφέρει. Θα ήθελα απαντήσεις από άτομα που έχουν ενσυναίσθηση. Όταν νιώθεις απειλή και σου προκαλείται μία άσχημη ψυχολογία, δεν αποτελεί φαντασία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by broken heart 1985 View Post
    Σε δικαιολογώ εν μέρει γιατί δεν είσαι γυναίκα για να καταλάβεις τη δική μου ψυχολογία συμφορουμύτη. Μάθε όμως να φέρεσαι έστω λίγο ανθρώπινα. Μην ασχολείσαι με το θέμα μου αφού δεν σε ενδιαφέρει. Θα ήθελα απαντήσεις από άτομα που έχουν ενσυναίσθηση. Όταν νιώθεις απειλή και σου προκαλείται μία άσχημη ψυχολογία, δεν αποτελεί φαντασία.
    Πρόσεξε εσύ λες σου προκαλεί μία άσχημη ψυχολογία, αλλά από την άλλη είσαι έτοιμη να πας στην αστυνομία, εσύ αλήθεια σκέφτηκες ποτέ τι τρόμο θα του προκαλούσες με αυτή την κίνηση; Και όλα αυτά γιατί; Επειδή δεν του λες ή ντρέπεσαι ή για οποιοδήποτε λόγο πως δεν θέλεις καμία επαφή μαζί του; Ντρέπεσαι να του το πεις ή δεν θες να του το πεις κατάμουτρα, αλλά στην αστυνομία δεν ντρέπεσαι που θα πας και θα τους στείλεις τα όργανα φάντης μπαστούνι μπροστά του. Δικαίωμα σου να συμπεριφερθείς και να κάνεις ό,τι θέλεις.... δημοκρατία έχουμε...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Πρόσεξε εσύ λες σου προκαλεί μία άσχημη ψυχολογία, αλλά από την άλλη είσαι έτοιμη να πας στην αστυνομία, εσύ αλήθεια σκέφτηκες ποτέ τι τρόμο θα του προκαλούσες με αυτή την κίνηση; Και όλα αυτά γιατί; Επειδή δεν του λες ή ντρέπεσαι ή για οποιοδήποτε λόγο πως δεν θέλεις καμία επαφή μαζί του; Ντρέπεσαι να του το πεις ή δεν θες να του το πεις κατάμουτρα, αλλά στην αστυνομία δεν ντρέπεσαι που θα πας και θα τους στείλεις τα όργανα φάντης μπαστούνι μπροστά του. Δικαίωμα σου να συμπεριφερθείς και να κάνεις ό,τι θέλεις.... δημοκρατία έχουμε...
    Δεν ντρέπομαι, ούτε και φοβάμαι κανέναν. Απλώς πίστευα πως θα απομακρυνθεί με την αρνητική μου στάση. Εξάλλου δεν του έχω δώσει δικαιώματα. Αυτός με ποιο δικαίωμα με ενοχλεί; Με ξέρει και από χθες; Δεν καταλαβαίνει ότι ΔΕΝ ενδιαφέρομαι; Η στάση μου είναι ξεκάθαρη. Αυτόν ονειρευόμουνα δηλαδή; Παναγία σώσε! Αν με ενοχλήσει ξανά με το γλοιώδη τρόπο του, φυσικά θα του το πω κατάμουτρα να σταματήσει να με ενοχλεί. Αν δεν παίρνει από λόγια και συνεχίζει, τι μου απομένει; Δεν θα πάω στην αστυνομία; Πρέπει δηλαδή να νιώθω ταραχή και να με κάνει σκατ@ κάποιος παντελώς άγνωστος τύπος που θέλει με το ζόρι να μου πιάσει τη κουβέντα; Και γιατί να ντρέπομαι να καλέσω αστυνομία; Πού να απευθυνθώ δηλαδή; Στο μπακάλη της γειτονιάς; Ειλικρινά πολύ άκυρο αυτό που λες. Να ντρέπομαι επειδή παρενοχλούμαι από το τρόπο κάποιου ή να ντρέπεται μήπως αυτός ο τύπος; Δεν είμαστε καλά!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by broken heart 1985 View Post
    Δεν ντρέπομαι, ούτε και φοβάμαι κανέναν. Απλώς πίστευα πως θα απομακρυνθεί με την αρνητική μου στάση. Εξάλλου δεν του έχω δώσει δικαιώματα. Αυτός με ποιο δικαίωμα με ενοχλεί; Με ξέρει και από χθες; Δεν καταλαβαίνει ότι ΔΕΝ ενδιαφέρομαι; Η στάση μου είναι ξεκάθαρη. Αυτόν ονειρευόμουνα δηλαδή; Παναγία σώσε! Αν με ενοχλήσει ξανά με το γλοιώδη τρόπο του, φυσικά θα του το πω κατάμουτρα να σταματήσει να με ενοχλεί. Αν δεν παίρνει από λόγια και συνεχίζει, τι μου απομένει; Δεν θα πάω στην αστυνομία; Πρέπει δηλαδή να νιώθω ταραχή και να με κάνει σκατ@ κάποιος παντελώς άγνωστος τύπος που θέλει με το ζόρι να μου πιάσει τη κουβέντα; Και γιατί να ντρέπομαι να καλέσω αστυνομία; Πού να απευθυνθώ δηλαδή; Στο μπακάλη της γειτονιάς; Ειλικρινά πολύ άκυρο αυτό που λες. Να ντρέπομαι επειδή παρενοχλούμαι από το τρόπο κάποιου ή να ντρέπεται μήπως αυτός ο τύπος; Δεν είμαστε καλά!
    Τι σχέση έχει το τι ονειρεύεσαι με το ότι κάποιος τύπος απλώς λέει κάτι που μπορεί να το λέει και σε αλλες 200 γυναίκες που δουλεύουν σε ένα σουπερ μάρκετ; Εσένα μπορει να μην σου αρέσει να στο λέει με γεια σου και χαρά σου. Πες του το είναι τόσο απλό...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Τι σχέση έχει το τι ονειρεύεσαι με το ότι κάποιος τύπος απλώς λέει κάτι που μπορεί να το λέει και σε αλλες 200 γυναίκες που δουλεύουν σε ένα σουπερ μάρκετ; Εσένα μπορει να μην σου αρέσει να στο λέει με γεια σου και χαρά σου. Πες του το είναι τόσο απλό...
    Πιστεύω πως στο θέμα που έγραψα τα εξηγώ. Ο τύπος το πάει αλλού το θέμα. Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι πως πέρυσι τέτοιο καιρό,μία εργαζόμενη μου είπε πως ο τάδε ήθελε να με συνοδεύσει σπίτι μου. Ενοχλήθηκα γιατί απλά δεν θέλω να τον γνωρίσω και δεν μου αρέσει. Με ποιο δικαίωμα;;;;; Της μίλησα και της είπα με ενοχλημένο τόνο ''ούτε για αστείο''. Αυτός εν ολίγοις μάλλον της το είπε για να μου το πει έμμεσα. Ναι έχεις δίκιο ότι πρέπει να του το πω στα ίσα να μη με ενοχλεί γιατί δεν θέλω τίποτα από αυτόν. Νιώθω μια απίστευτη αντιπάθεια και με νευριάζει το γεγονός στο ότι κάνει πως δεν καταλαβαίνει ότι δεν θέλω. Εκτός και αν όντως είναι ζαβός ή απλά δεν έχει αξιοπρέπεια. Και ναι έχω συγκεκριμένο τύπο άντρα στο μυαλό μου που με ελκύει. Ο καθένας μας έχει δικές του προτιμήσεις. Ήθελα απλώς να βρω μια συμπαράσταση εδώ γράφοντας, μιας και δεν έχω μιλήσει πουθενά για αυτό παρά μόνο στη μητέρα μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Ως γυναικα και ως φανατικη φεμιναζι θα σου πω πως εχεις δικιο να νιωθεις οπως νιωθεις. Δεν εισαι υπερβολικη. Επι του πρακτεου, φροντισε να μην μενεις ποτε μονη μαζι του. Αστυνομια, αν δεν κανει κατι χοντρο, π.χ να σε παρακολουθει, μην πας, δεν θα κανουν τιποτα. Αν ομως του το κοψεις και συνεχισει ή χειροτερεψει η συμπεριφορα του, να απευθυνθεις στον υπευθυνο της επιχειρησης στην οποια δουλευεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Ως γυναικα και ως φανατικη φεμιναζι .
    καλημερα!!
    οχι, δεν εισαι φανατικη φεμιναζι, αυτες δεν γραφουν τετοια.
    απλα μεθυσες απο το πρωινο σου γαλα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις δει αυτόν τον τύπο από τότε το φθινόπωρο στο ΑΤΜ και τις προάλλες που πήγες να ψωνίσεις; Πότε παίζει να τον ξανασυναντήσεις;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Ως γυναικα και ως φανατικη φεμιναζι θα σου πω πως εχεις δικιο να νιωθεις οπως νιωθεις. Δεν εισαι υπερβολικη. Επι του πρακτεου, φροντισε να μην μενεις ποτε μονη μαζι του. Αστυνομια, αν δεν κανει κατι χοντρο, π.χ να σε παρακολουθει, μην πας, δεν θα κανουν τιποτα. Αν ομως του το κοψεις και συνεχισει ή χειροτερεψει η συμπεριφορα του, να απευθυνθεις στον υπευθυνο της επιχειρησης στην οποια δουλευεις.
    Σε ευχαριστώ για τη συμπαράσταση και τις προτροπές.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχεις δει αυτόν τον τύπο από τότε το φθινόπωρο στο ΑΤΜ και τις προάλλες που πήγες να ψωνίσεις; Πότε παίζει να τον ξανασυναντήσεις;
    Το περασμένο φθινόπωρο έγινε το περιστατικό στο ΑΤΜ και λίγες μέρες πριν που πήγα να ψωνίσω, επαναλήφθηκε. Με ξάφνιασε δυσάρεστα όπως και τώρα. Το θέμα είναι πως μένω σε επαρχία και δεν έχω τη πολυτέλεια να πάω σε άλλα σουπερμάρκετ. Είναι περιορισμένα εδώ τα πράματα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν ευσταθεί με την καμία σε νομικό επίπεδο η κατηγορία της παρενόχλησης. Το να απαντήσεις ένα "Καλά είμαι" κι αν πάει να σου πιάσει την πάρλα να του πεις "Χωρίς παρεξήγηση, δεν θέλω πολλά πολλά μαζί σου και θα έπρεπε να το έχεις καταλάβει ήδη" δεν το θεωρώ κάτι δύσκολο. Πιο κουλό είναι το να σηκώνεσαι και να φεύγεις χωρίς κουβέντα. Αν πάει να συνεχίσει τη συζήτηση και να ρωτήσει τι και πως, θα του πεις "Ότι είχα να πω το είπα, γειά σου" και δεν θα αφήσεις περιθώρια από εκεί και πέρα.

    Δεν αμφισβητώ το πως νοιώθεις, αλλά νομίζω ότι δεν μπορεί για το παραμικρό να έχεις έναν αστυνομικό από δίπλα να αντιμετωπίζει τους κρίπουλες πέφτουλες για εσένα. Θα γνωρίσεις πολλούς τέτοιους τριμάλακες στη ζωή σου. Αν κάνει κάτι παραπάνω να ξεφύγει από τα όρια, το ξανασυζητάμε, αλλά το να σου λέει ο άλλος ένα "Τι κάνεις;" δεν στοιχειοθετεί παρενόχληση.

    Σου λέω εγώ τι θα έκανα. Τώρα ότι καταλαβαίνεις κάνε, τι να σου πω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νιωθω οτι κατι εχω στον λαιμο
    By Katerina4545 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 31-01-2024, 22:50
  2. Νιωθω αδυναμια ακομα και να σκεφτω κατι, οτιδηποτε ...
    By Del-meme290719b in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 137
    Last Post: 28-07-2019, 19:36
  3. Νιώθω ηλεκτρικό ρεύμα και σα να περπατάει κατι πανω μου
    By Katerinaki23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 07-03-2019, 01:17
  4. Νιωθω οτι κατι σερνεται στα νευρα κατω απο το δερμα μου
    By PenyP in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 19-11-2016, 20:58
  5. Απειλή
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 29-04-2010, 00:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •