Τι κάνετε για να νιώσετε καλύτερα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    kopela93
    Guest

    Τι κάνετε για να νιώσετε καλύτερα;

    Πάμε να δούμε τι μας βοηθάει να βγούμε από τον όλεθρο των άσχημων συναισθημάτων προσωρινά. Γράψτε τι σας βοηθάει. Θα γράψω τι με βοηθάει, τι πιστεύω ότι μπορεί να με βοηθήσει κτλ

    Με βοηθάει :

    να κάνω ένα μπάνιο (με ανακουφίζει προσωρινά)

    να τρώω ένα κανονικό γεύμα που θα είναι θρεπτικό (φρουτοσαλάτα/σαλάτα/κρέας με λαχανικά)

    να βγαίνω με μια καλή παρέα είτε δική μου είτε άλλων. Γενικά ευχάριστα άτομα που θα με κάνουν να ξεχάσω για λίγο, κάτι θα πουν, θα γελάσουμε, άσχετα με το θέμα μου. (Αυτή η λύση δε με βοηθάει όταν είμαι σκατά γιατί απορρίπτω κάθε έξοδο και κάθε κοινωνική συναναστροφή. Με έχει βοηθήσει όμως όταν είμαι μέτρια στεναχωρημένη)

    να μιλήσω τηλ με ένα φίλο που πάντα με στηρίζει και θα κάτσει να ασχοληθεί και θα κάτσει να προσπαθήσει για να είμαι καλά
    (Βοηθάει στις άσχημες καταστάσεις)

    να έχω κάτι στο νου μου ότι θα κάνω αύριο που είναι exciting που δεν κάνω συχνά και έτσι μόνο και μόνο να το σκέφτομαι με συναρπάζει και δεν πέφτω τόσο βαθιά στο λάκκο των συναισθημάτων

    να ακούσω καταθλιπτική μουσική και να κλάψω (βοηθάει στις πιο άσχημες καταστάσεις εβερ-αλλα την επόμενη μέρα δεν είμαι καλά επίσης. Απλά με ανακουφίζει προσωρινά όταν δεν με καταλαβαίνει κανείς)

    να κάνω ψώνια. (Αλλά και πάλι. Αν είμαι σκατά ψυχολογικά δε βγαίνω καν)

    Το να δουλεύω με βοηθάει με χαλαρώνει ξεχνιέμαι ανεβάζει τη διάθεση μου επειδή νιώθω χρήσιμη, παραγωγική και νιώθω ότι προχωράω και δε με μένω στάσιμη σε προβλήματα σκέψεων κτλ (αυτή η λύση δυστυχώς ενώ είναι τόσο αποτελεσματική δεν είναι τόσο συχνή/εφικτή επειδή δεν έχω σταθερή δουλειά)

    Τι δε με βοηθάει:
    Να δω ταινία. Με αποπροσανατολίζει από το συναίσθημα που πρέπει να νιώσω και δε με βοηθάει καθόλου ίσα ίσα μού σπάει τα νεύρα

    Το να έρθουν και να με ρωτάνε τι έχεις, άτομα που δε θέλω να τους πω

    Το να μού λένε πάμε μια βόλτα ενώ δε θέλω γιατί δεν είμαι καλά

    Το να κάνω δουλειές στο σπίτι δε με βοηθάει να νιώσω καλύτερα

    Το να κάνω τα χόμπι μου δε με βοηθάει γιατί δε θα κάνω τίποτα όταν δεν είμαι καλά απλά θα κάθομαι και θα το ζω

    Το να έρθουν και να μού λένε τι κάνεις; Και να κάθονται να μού λένε τα νέα τους ενώ έχω τον πόνο μου. Με εκνευρίζει αφάνταστα και δυσκολεύομαι να προσποιηθώ ότι είμαι καλά κι αυτό με κάνει χειρότερα μετά γιατί νιώθω ότι είμαι εγωκεντρική και δίνω σημασία μόνο σε μένα και όχι στους άλλους

    Δε με βοηθάει να βγω να περπατήσω γιατί δε θέλω να κάνω τίποτα. Αν κλαίω μέσα στο σπίτι θα κλαίω και έξω. Μέσα έχω και το κρεβάτι μου, γιατί να βγω;

    Δε θέλω να βλέπω εμψυχωτικα βίντεο γιατί δε με βοηθάνε όταν δεν είμαι καλά, ίσα ίσα μού υπενθυμίζουν να είμαι καλά και το πόσο σημαντικό είναι, και εγώ εκείνη την ώρα παλεύω με τα συναισθήματα μου δεν τα καταφέρνω και είναι σα να μού λένε "δεν τα κατάφερες να είσαι καλά"


    Πείτε τι σας βοηθάει και τι όχι.
    Δεν έχω κατοικίδιο και ούτε θα πάρω. Δε θέλω να διαβάζω βιβλία όταν δεν είμαι καλά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    γεια σου.
    υπάρχουν και ταινίες που βοηθάνε να εκτονωθεί ένα συναίσθημα, εγώ προτιμώ τις σειρές τελευταία, μιας και γίνεται τρελά καλή δουλειά στην τηλεόραση πλεον.
    με κάνει να νιώσω καλύτερα το να φάω κάτι ανθυγιεινό, όπως πατάτες τηγανητές, παγωτό κλπ. φυσικά μετά συνηθως είσαι στα ίδια αλλά το κάνω.
    με κάνει να νιώσω καλύτερα να μένω απολύτως μόνη μου για λίγο, αν είμαι σε δουλειά.
    με κάνει να νιώσω καλύτερα να καθαρίσω το σπίτι, αν είμαι ενεργειακά επαρκής και σε ελευθερη κατάσταση εκείνη την μέρα.
    δεν με κάνει να νιώσω καλύτερα να μιλήσω με κάποιον γι αυτό ούτε να με ενοχλούν, αυτό εμποδίζει να διαχειριστώ την κατάσταση.
    δεν με κάνει να νιώσω καλύτερα να είμαι νηστικιά πάνω από 2 ώρες και να μην έχω φροντίσει γι αυτό.
    δεν με κάνει να νιώσω καλύτερα να κάνω θετικές σκέψεις.

  3. #3
    kopela93
    Guest
    Φυσικά, δεν αντιλέγω αν σε βοηθάνε οι σειρές κάντο.
    Για το ανθυγιεινό φαγητό το έκανα παλιά και βοηθούσε για λίγο όπως λες. Πλέον δεν μπορώ να το κάνω για θέματα υγείας επειδή προσέχω.

    Για πόσο λίγο θες να μένεις μόνη σου; Εκείνη την ώρα τι κάνεις;

    Όταν καθαρίζεις το σπίτι εκτονώνεσαι; Πώς νιώθεις;

    Αν δε μιλάς γι'αυτό, πώς το εξωτερικευεις;;;

    Κάθε πόσες ώρες τρως;

    Οι θετικές σκέψεις είναι κακή λύση όταν δε νιώθεις καλά. Θες κάτι να ταιριάζει στην κατάσταση σου. Σε καταλαβαίνω συμφωνώ σε αυτό

    Εμένα πολύ λίγα πράγματα με βοηθάνε. Ο,τι να να γίνει σίγουρα δεν ξεφεύγω από το άσχημο συναίσθημα. Έχω μάθει να το συζητάω επειδή τάχα μου έτσι με βοηθάει. Εκείνη τη στιγμή ψάχνω βοήθεια. Αλλά μήπως τελικά το αναπαράγω;

    Σε βοηθάει το περπάτημα ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    το περπάτημα είναι εξαιρετικό. διώχνει στρες, τοξίνες, καθαρίζει το μυαλό. το συστήνω πάντα.
    ό,τι και να γίνει πρέπει να προσπαθήσεις.
    για μισή ώρα ατ ληστ.
    αισθάνομαι ευφορία. δεν λέω ότι είμαι νοικοκυρά κλπ. καμία σχέση. είναι και άσκηση πειθαρχείας για μένα. υγιης πειθαρχείας.
    θέλω να πω, δεν παίρνω τηλ. ούτε στέλνω μηνύματα, δεν με εκφράζει. το εξωτερικεύω με γυμναστική ίσως;
    δεν εχω ωράριο στο φαΐ. το παλεύω όμως.

  5. #5
    kopela93
    Guest
    Άρα το περπάτημα σε βοηθάει και η γυμναστική..
    Όταν νιώθεις απαίσια ποιο από όλα τα εργαλεία αυτά χρησιμοποιείς που θ σου δώσει σίγουρη λύση;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    δυστηχος τρωω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    ρίχνω ένα καλό ύπνο και μου αλλάζει διάθεση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Εμένα με βοηθάει ν' ακούω μουσική, να τρώω σοκολάτα κι επίσης το shopping therapy όπως κι εσένα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Αυτό το διάστημα τίποτα

  10. #10
    kopela93
    Guest
    Ελάτε παιδιά, μπορούμε να βρούμε κι άλλες λύσεις. Δεν είναι μόνο το φαγητό και ο ύπνος! Ας βάλουμε κάτι πιο δημιουργικό που να μας κάνει καλό!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Ελάτε παιδιά, μπορούμε να βρούμε κι άλλες λύσεις. Δεν είναι μόνο το φαγητό και ο ύπνος! Ας βάλουμε κάτι πιο δημιουργικό που να μας κάνει καλό!
    η βόλτα με τη μηχανή σου κάνει ?Και αυτό μου αλλάζει τη διάθεση

  12. #12
    kopela93
    Guest
    Ναι γράψτε όλες σας τις ιδέες. Δεν είπα να είναι μόνο για μένα. Μπορεί κι άλλοι να βρουν λύσεις

  13. #13
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Ναι γράψτε όλες σας τις ιδέες. Δεν είπα να είναι μόνο για μένα. Μπορεί κι άλλοι να βρουν λύσεις
    1.Ενα μπανιο στη θαλασσα.και λιγη εκθεση στον ηλιο βοηθαει στην καλη μας διαθεση αλλωστε η βιταμινη D που περνουμε απο την ηλιο βοηθαει πολυ στην ψυχολογια μας.εγω οταν πηγαινω θαλασσα και με βλεπει ηλιος τα ξεχναω ολα.
    2.βολτα με τον σκυλο μου.διωχνει απιστευτα το στρεσ.και επισης καθε αγκαλια με ενα ζωο εχει αποδειχθει οτι μειωνει το αγχος.αν δεν εχεις δικο σου φροντισε καποιο αδεσποτο.
    3.ψωνια στα μαγαζια (σημαντικο)
    4. βολτα με το αυτοκινητο.νυχτα μονη να ακουω τραγουδια τερμα.πολυ χαλαρωτικο
    5.αν εχεις φιλους σε βοηθανε πολυ.γενικα να μιλας να μοιραζεσαι τα προβληματα σου.

    παντως μη σε περνει απο κατω λιγο πολυ ολοι ετσι ειμαστε και ειδικα τελευταια με ολα αυτα.εσυ εκτος απο τις προσωπικες σου σχεσεις με το αλλο φυλο που οπως καταλαβαινω αυτο σε ριχνει στα αλλα θεματα της ζωης σου εισαι καλα?υγεια?δουλεια?φιλοι?οι κονομικα?

  14. #14
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    1.Ενα μπανιο στη θαλασσα.και λιγη εκθεση στον ηλιο βοηθαει στην καλη μας διαθεση αλλωστε η βιταμινη D που περνουμε απο την ηλιο βοηθαει πολυ στην ψυχολογια μας.εγω οταν πηγαινω θαλασσα και με βλεπει ηλιος τα ξεχναω ολα.
    2.βολτα με τον σκυλο μου.διωχνει απιστευτα το στρεσ.και επισης καθε αγκαλια με ενα ζωο εχει αποδειχθει οτι μειωνει το αγχος.αν δεν εχεις δικο σου φροντισε καποιο αδεσποτο.
    3.ψωνια στα μαγαζια (σημαντικο)
    4. βολτα με το αυτοκινητο.νυχτα μονη να ακουω τραγουδια τερμα.πολυ χαλαρωτικο
    5.αν εχεις φιλους σε βοηθανε πολυ.γενικα να μιλας να μοιραζεσαι τα προβληματα σου.

    παντως μη σε περνει απο κατω λιγο πολυ ολοι ετσι ειμαστε και ειδικα τελευταια με ολα αυτα.εσυ εκτος απο τις προσωπικες σου σχεσεις με το αλλο φυλο που οπως καταλαβαινω αυτο σε ριχνει στα αλλα θεματα της ζωης σου εισαι καλα?υγεια?δουλεια?φιλοι?οι κονομικα?
    Δουλειά το προσπαθώ. Υγεία επίσης προσπαθώ
    Σε όλα είμαι καλά (προς μέτρια). Όλα αυτά θα τα βελτιώσω συν τω χρόνω. Απλώς το θέμα είναι ότι τα ερωτικά με επηρεάζουν επειδή καλώς ή κακώς εκεί συνδέω πιο πολύ την αυτοεκτίμηση μου. Κάνοντας όμως βήματα στα άλλα πεδία, θα μπορέσω να επανορθώσω κάπως.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    1.Ενα μπανιο στη θαλασσα.και λιγη εκθεση στον ηλιο βοηθαει στην καλη μας διαθεση αλλωστε η βιταμινη D που περνουμε απο την ηλιο βοηθαει πολυ στην ψυχολογια μας.εγω οταν πηγαινω θαλασσα και με βλεπει ηλιος τα ξεχναω ολα.
    2.βολτα με τον σκυλο μου.διωχνει απιστευτα το στρεσ.και επισης καθε αγκαλια με ενα ζωο εχει αποδειχθει οτι μειωνει το αγχος.αν δεν εχεις δικο σου φροντισε καποιο αδεσποτο.
    3.ψωνια στα μαγαζια (σημαντικο)
    4. βολτα με το αυτοκινητο.νυχτα μονη να ακουω τραγουδια τερμα.πολυ χαλαρωτικο
    5.αν εχεις φιλους σε βοηθανε πολυ.γενικα να μιλας να μοιραζεσαι τα προβληματα σου.

    παντως μη σε περνει απο κατω λιγο πολυ ολοι ετσι ειμαστε και ειδικα τελευταια με ολα αυτα.εσυ εκτος απο τις προσωπικες σου σχεσεις με το αλλο φυλο που οπως καταλαβαινω αυτο σε ριχνει στα αλλα θεματα της ζωης σου εισαι καλα?υγεια?δουλεια?φιλοι?οι κονομικα?

    δεν τους λυπασε αυτους που κοιμουνται και ξυπνανε απο την μουσικη?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Sex κανετε;
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 01-09-2021, 21:39
  2. Συγνώμη. Προσπάθησα. Ήμουν καλύτερα αλλά........ : ( Μην μου κάνετε μήνυση. Μόνο μπαν
    By Epitheoritis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-07-2021, 12:03
  3. Τα καλύτερα παιδιά!!!!
    By σουζι1 in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 0
    Last Post: 20-09-2017, 18:58
  4. Replies: 7
    Last Post: 10-11-2013, 20:20
  5. ειμαι καλυτερα
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 01-12-2010, 17:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •