χωρισμός και ενδιάμεση κατάσταση - πως να το χειριστώ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κι εμενα αυτην την εντυπωση μου εδωσε γι αυτο και στο ειπα..
    δινει την εντυπωση οτι κατι πηγε να ξεκινησει αλλα δεν τραβαει. ειτε αποα υτον , ειτε απο την αλλη πλευρα.
    και το να μην τραβαει απο αυτον, θα ηταν καλο, αλλα αν δεν τραβαει απο την αλλη πλευρα, ειναι πολυ α σχημα νεα...
    το θεμα ειναι να ειναι μαζι σου απο επιλογη, οχι επειδη δεν τον θελει αλλη.
    το να ενδιαφερθει για καποια και να την απορριψει στην συγκριση μαζι σου, δεν το θεωρω και κακο. συμβαινουν αυτα και καμια φορα, για ΠΟΛΥ Καλο.. ;)

    κοιτα... στην θεση σου, αν ενδιαφερομουν ακομα για σχεση, θα προτεινα κοινες διακοπες. εκει και θα φανουν ολα και υπαρχει περιθωριο για επανενωση και χωρις να χρειαστιε να ρωτησεις τπτ για αλλες. το να ψιλοπηδιεστε για να μην μενει παραπονεμενος οσο περιμενει απαντησεις και να πατε χωριστες διακοπες χωρισμενοι, το θεωρω μεγα λαθος...
    Συναντηθήκαμε πάλι του έκανα μια κουβέντα και μου είπε πως δεν διανοείται να κάνουμε πάλι την σχέση που είμαστε μαζί καθώς θεωρεί δεδομένο ότι θα πέσουμε στη λούμπα της σχέσης και θα χαθεί πάλι όλο. Τώρα λέει νιώθει όπως στις αρχές . Δεν θα ήθελε να το ορίσουμε ως σχέση ούτε ως κάτι γιατί δεν θέλει να μπει σε κουτάκια πάλι. Λέει είναι σίγουρος ότι αυτό θα γίνει και θα χαθεί η μαγεία. Μπορούμε να κάνουμε πιο ποιοτικά πράγματα σε σχέση με αυτά που θα κάναμε όταν ήμασταν σε σχέση χωρίς όμως να έχουμε αυτή την ταμπέλα, λέει δεν χρειάζονται. Μου πρότεινε να πάμε διήμερο στο τέλος του καλοκαιριού και γενικά έκανε πολλές προτάσεις για κοινά πράγματα.

    Λοιπόν επδ το τσεκαρα άλλη δεν έχει . ΑΛΛΑ.
    Συνομιλεί με μια τύπισσα από το εξωτερικό που ήταν στο συνέδριο. Μιλάνε με μυνήματα και σε κάποια φάση έφυγε από το τραπέζι μας να πάει τουαλέτα και είχε αργήσει πολύ και μπαίνω στο μαγαζί κι τον βλέπω να χαμογελάει γραφωνγας στο κινητό πλησιάζω κι βλέπω το όνομα της. Φυσικά έκανα θέμα καθώς με πείραξε. Υπήρξε ένταση και μου είπε πως αυτό του δίνει να καταλάβει πως τον θέλω ετσι , δηλαδή να μην έχει φίλους να μην γνωρίζει αλλα άτομα και να είμαστε εγώ και αυτός. Μου είπε ότι λένε ότι οι άνθρωποι δεν αλλάζουν . Συνεπώς από αυτά τα λεγόμενα κατάλαβα ότι αυτά είναι που τον προβληματίζουν δηλαδή η πίεση. Μου είπε ότι υπάρχει μεγάλος έρωτας ανάμεσα μας και ότι πολλές φορές σκέφτεται να με πάρει τηλέφωνο αλλά λέει μην την πάρεις σήμερα την πήρες χθες δεν θα της αρέσει , αναφέροντας ότι στις αρχές με κυνήγησε πολύ και ότι ίσως αυτό και ο ίδιος με τις κινήσεις του έκανε την μαγεία να φύγει και λέει ότι ήταν λάθος κι τώρα το πάει αλλιώς. Μου είπε ότι μου έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν θέλει ποτέ ξανά να είμαστε μαζί και όταν του ανέφερα ότι είπες ότι θες χρόνο κλπ απάντησε ότι δεν σκέφτεται το μετά και δεν ξέρει που θα βγει μπορεί να βγει σε σχέση μπορεί όχι και γενικά έχει φάει κόλλημα με την ταμπέλα της σχέσης.

    Με αυτή την κοπέλα μιλούσαν και πριν πάει στο εξωτερικό καθώς την είχε γνωρίσει σε ένα αλλο συνέδριο περίπου τρεις μήνες από το προηγούμενο. Είχα βρει κάποια μηνύματα αλλά σε φιλικό επίπεδο και μου είπε να πάρω να δω ότι θέλω στο κινητό και ότι δεν τρέχει κάτι. Αυτή τη φορά δεν μου έδωσε το κινητό του γτ προφανώς κάτι κρύβει και στις απαντήσεις του δεν έλεγε αλήθεια και το τσεκαρα αυτό. Επίσης δεν βρίσκω φυσιολογικό να κάνουμε σεξ και μετά να σηκώνεται μα καπνίσει και να παίρνει και το κινητό να απαντήσει στην τύπισσα. Μου είπε ότι λέω παράλογα πράγματα καθως θα ήταν πιο φυσικό να κάνει κάτι με μια από εδώ παρά με αυτή που είναι σε άλλη χώρα. Ίσως έχει δίκιο αλλά επίσης αφύσικο να μιλάει με μια τύπισσα που την έχει δει δύο φορές στη ζωή του.... Έκανα την Κατινια (οκ το ξέρω Κατινια) και πήρα το κινητό του και είδα κάτι αντιδράσεις κάπως πιο περίεργες μεταξύ φιλικού και ερωτικού... Του είπα ότι ίσως υπάρχει κάτι ερωτικό μεταξύ τους και μου απάντησε δεν ξέρω λες ; Και του λέω τι είμαι φίλος σου να ζητάς συμβουλες...

    ΤΙ ΦΑΣΗ με την τύπισσα. Το δέχομαι ότι αποκλείεται να γίνει κάτι μεταξύ τους αλλά μπορεί κάπως να έχει ενθουσιαστεί μαζί της...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    .................................................. .................................................. .........
    Last edited by Cmos; 22-07-2022 at 21:30.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω σου προτείνω αρχικά να σταματήσεις να στέλνεις εσυ πρώη, μην επικοινωνείς για αρχή με κανένα τρόπο, ουτε σοσιαλ ουτε τηλέφωνα τίποτα. Αν σε καλέσει αυτος για κατι απαντάς κανονικά. Τωρα πώς μένετε? Μένει ο καθένας μονος του ή κάνατε συγκατοίκηση?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Then View Post
    Συναντηθήκαμε πάλι του έκανα μια κουβέντα και μου είπε πως δεν διανοείται να κάνουμε πάλι την σχέση που είμαστε μαζί καθώς θεωρεί δεδομένο ότι θα πέσουμε στη λούμπα της σχέσης και θα χαθεί πάλι όλο. Τώρα λέει νιώθει όπως στις αρχές . Δεν θα ήθελε να το ορίσουμε ως σχέση ούτε ως κάτι γιατί δεν θέλει να μπει σε κουτάκια πάλι. Λέει είναι σίγουρος ότι αυτό θα γίνει και θα χαθεί η μαγεία. Μπορούμε να κάνουμε πιο ποιοτικά πράγματα σε σχέση με αυτά που θα κάναμε όταν ήμασταν σε σχέση χωρίς όμως να έχουμε αυτή την ταμπέλα, λέει δεν χρειάζονται. Μου πρότεινε να πάμε διήμερο στο τέλος του καλοκαιριού και γενικά έκανε πολλές προτάσεις για κοινά πράγματα.

    Λοιπόν επδ το τσεκαρα άλλη δεν έχει . ΑΛΛΑ.
    Συνομιλεί με μια τύπισσα από το εξωτερικό που ήταν στο συνέδριο. Μιλάνε με μυνήματα και σε κάποια φάση έφυγε από το τραπέζι μας να πάει τουαλέτα και είχε αργήσει πολύ και μπαίνω στο μαγαζί κι τον βλέπω να χαμογελάει γραφωνγας στο κινητό πλησιάζω κι βλέπω το όνομα της. Φυσικά έκανα θέμα καθώς με πείραξε. Υπήρξε ένταση και μου είπε πως αυτό του δίνει να καταλάβει πως τον θέλω ετσι , δηλαδή να μην έχει φίλους να μην γνωρίζει αλλα άτομα και να είμαστε εγώ και αυτός. Μου είπε ότι λένε ότι οι άνθρωποι δεν αλλάζουν . Συνεπώς από αυτά τα λεγόμενα κατάλαβα ότι αυτά είναι που τον προβληματίζουν δηλαδή η πίεση. Μου είπε ότι υπάρχει μεγάλος έρωτας ανάμεσα μας και ότι πολλές φορές σκέφτεται να με πάρει τηλέφωνο αλλά λέει μην την πάρεις σήμερα την πήρες χθες δεν θα της αρέσει , αναφέροντας ότι στις αρχές με κυνήγησε πολύ και ότι ίσως αυτό και ο ίδιος με τις κινήσεις του έκανε την μαγεία να φύγει και λέει ότι ήταν λάθος κι τώρα το πάει αλλιώς. Μου είπε ότι μου έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν θέλει ποτέ ξανά να είμαστε μαζί και όταν του ανέφερα ότι είπες ότι θες χρόνο κλπ απάντησε ότι δεν σκέφτεται το μετά και δεν ξέρει που θα βγει μπορεί να βγει σε σχέση μπορεί όχι και γενικά έχει φάει κόλλημα με την ταμπέλα της σχέσης.

    Με αυτή την κοπέλα μιλούσαν και πριν πάει στο εξωτερικό καθώς την είχε γνωρίσει σε ένα αλλο συνέδριο περίπου τρεις μήνες από το προηγούμενο. Είχα βρει κάποια μηνύματα αλλά σε φιλικό επίπεδο και μου είπε να πάρω να δω ότι θέλω στο κινητό και ότι δεν τρέχει κάτι. Αυτή τη φορά δεν μου έδωσε το κινητό του γτ προφανώς κάτι κρύβει και στις απαντήσεις του δεν έλεγε αλήθεια και το τσεκαρα αυτό. Επίσης δεν βρίσκω φυσιολογικό να κάνουμε σεξ και μετά να σηκώνεται μα καπνίσει και να παίρνει και το κινητό να απαντήσει στην τύπισσα. Μου είπε ότι λέω παράλογα πράγματα καθως θα ήταν πιο φυσικό να κάνει κάτι με μια από εδώ παρά με αυτή που είναι σε άλλη χώρα. Ίσως έχει δίκιο αλλά επίσης αφύσικο να μιλάει με μια τύπισσα που την έχει δει δύο φορές στη ζωή του.... Έκανα την Κατινια (οκ το ξέρω Κατινια) και πήρα το κινητό του και είδα κάτι αντιδράσεις κάπως πιο περίεργες μεταξύ φιλικού και ερωτικού... Του είπα ότι ίσως υπάρχει κάτι ερωτικό μεταξύ τους και μου απάντησε δεν ξέρω λες ; Και του λέω τι είμαι φίλος σου να ζητάς συμβουλες...

    ΤΙ ΦΑΣΗ με την τύπισσα. Το δέχομαι ότι αποκλείεται να γίνει κάτι μεταξύ τους αλλά μπορεί κάπως να έχει ενθουσιαστεί μαζί της...
    απο που κι ως που δεν μπορει να γινει κατι μεταξυ τους, οταν απο απλες συνομιλιες, τωρα βρισκονται σε φαση φιλικων/ ερωτικων συνομιλιων και τρεχει στην τουαλετα να απαντησει στο κινητο;
    δουλευομαστε και μεταξυ μας;

    οχι, δεν θα ηταν πιο φυσικο να κανει κατι με μια απο εδω, παρα με αυτην. δεν υπαρχει "φυσικο" οταν εμπλεκεται επιθυμια. το "φυσικο" ειναι να κανει κατι με καποια που γουσταρει. αν θελει απλα σεξ, προς το παρον απευθυνεται σε σενα...

    ωραια ολα αυτα με την "μαγεια" (δικαιολογιες του συρμου δηλαδη, αλλα ας τα πουμε "ωραια"). δεν σου εξηγησε ομως, περα απο την "μαγεια" που προσπαθει να διατηρησει προς οφελος της σχεσης σας, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΡΩΤΙΚΗ, υπαρχει ή δεν υπαρχει σε αυτην την συνθηκη που ζηταει;;; διοτι αλλο οι φιλοι και οι παρεες και ΑΛΛΟ οιερωτικες γνωριμιες.
    ολα δειχνουν οτι δεν προτιθεται να σου δωσει αποκλειστικοτητα.
    και ακομα κι αν ειναισ χεσακιας οπως λες, ακομα κι αν δεν κανει καν με αλλη σεξ, οσο δεν κανει σχεση με αλλην, δεν ανησυχεις οτι απλα περναει τον χρονο του μεχρι να βρει αλλη σχεση και τοτε να σε χαιρετησει;


    αν δεν σε απασχολει οτι σου λεει ξεκαθαρα οτι παιζει με την τυπισα, αλλα ειναι μακρια, και ακθεσαι να του κανεις παρεα μεχρι να τα φιαξει με εκεινην η με καποια αλλη, εμας μας περισσευει...

    επισης, απ οτι φανηκε σε αλλα μηνυματα σου, εχεις κι εσυ μεγαλα παραπονα απο την συμπεριφορα του, αλλα αν και εισαι εσυ η καυγατζου και η φασαριοζα, δεν του ζητησες κατι. εισαι μονιμα στην θεση του απολογουμενου, που του λεει οτι θα κνει προσπαθειες να αλλαξει... χαρακτηρα... εκεινος, θα αλλαξει ακτι, ή επειδη σου ειπε να απομακρυνθειτε, μπορει να φερεται οπως θελει και να εισαι ευχαριστημενη;

    υ.γ. απο ποτε υπαρχει μεγαλος ερωτας μεταξυ σας και φοβαται οτι θα σε ενοχλησει αν σε παρει τηλ. οσο συχνα θελει, οταν εκεινος σε χωρισε και μαλιστα λεγοντας οτι του εχει τελειωσει ο ε ρωτας; μας δουλευεις; κι αν δεν μας δουλευεις, γιατι δεν τον ρωτησες, που βρεθηκε ο τοσο μεγαλος ερωτας εφοσον σουε ιπε οτι δεν γουσταρει και τοσο..

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    απο που κι ως που δεν μπορει να γινει κατι μεταξυ τους, οταν απο απλες συνομιλιες, τωρα βρισκονται σε φαση φιλικων/ ερωτικων συνομιλιων και τρεχει στην τουαλετα να απαντησει στο κινητο;
    δουλευομαστε και μεταξυ μας;

    οχι, δεν θα ηταν πιο φυσικο να κανει κατι με μια απο εδω, παρα με αυτην. δεν υπαρχει "φυσικο" οταν εμπλεκεται επιθυμια. το "φυσικο" ειναι να κανει κατι με καποια που γουσταρει. αν θελει απλα σεξ, προς το παρον απευθυνεται σε σενα...

    ωραια ολα αυτα με την "μαγεια" (δικαιολογιες του συρμου δηλαδη, αλλα ας τα πουμε "ωραια"). δεν σου εξηγησε ομως, περα απο την "μαγεια" που προσπαθει να διατηρησει προς οφελος της σχεσης σας, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΡΩΤΙΚΗ, υπαρχει ή δεν υπαρχει σε αυτην την συνθηκη που ζηταει;;; διοτι αλλο οι φιλοι και οι παρεες και ΑΛΛΟ οιερωτικες γνωριμιες.
    ολα δειχνουν οτι δεν προτιθεται να σου δωσει αποκλειστικοτητα.
    και ακομα κι αν ειναισ χεσακιας οπως λες, ακομα κι αν δεν κανει καν με αλλη σεξ, οσο δεν κανει σχεση με αλλην, δεν ανησυχεις οτι απλα περναει τον χρονο του μεχρι να βρει αλλη σχεση και τοτε να σε χαιρετησει;


    αν δεν σε απασχολει οτι σου λεει ξεκαθαρα οτι παιζει με την τυπισα, αλλα ειναι μακρια, και ακθεσαι να του κανεις παρεα μεχρι να τα φιαξει με εκεινην η με καποια αλλη, εμας μας περισσευει...

    επισης, απ οτι φανηκε σε αλλα μηνυματα σου, εχεις κι εσυ μεγαλα παραπονα απο την συμπεριφορα του, αλλα αν και εισαι εσυ η καυγατζου και η φασαριοζα, δεν του ζητησες κατι. εισαι μονιμα στην θεση του απολογουμενου, που του λεει οτι θα κνει προσπαθειες να αλλαξει... χαρακτηρα... εκεινος, θα αλλαξει ακτι, ή επειδη σου ειπε να απομακρυνθειτε, μπορει να φερεται οπως θελει και να εισαι ευχαριστημενη;

    υ.γ. απο ποτε υπαρχει μεγαλος ερωτας μεταξυ σας και φοβαται οτι θα σε ενοχλησει αν σε παρει τηλ. οσο συχνα θελει, οταν εκεινος σε χωρισε και μαλιστα λεγοντας οτι του εχει τελειωσει ο ε ρωτας; μας δουλευεις; κι αν δεν μας δουλευεις, γιατι δεν τον ρωτησες, που βρεθηκε ο τοσο μεγαλος ερωτας εφοσον σουε ιπε οτι δεν γουσταρει και τοσο..
    Η κοπέλα είναι από άλλη χώρα και μένει μόνιμα στο εξωτερικό οπότε γι'αυτό λέω ότι είναι λίγο δύσκολο να κάνει σχέση μαζί της..
    Όσον αφορά την αποκλειστικότητα τον ρώτησα πολλές φορές αν θα μου το έλεγε αν έτρεχε κάτι και μου είπε δεν θα βρισκομασταν καν αν είχα κάτι άλλο...η ότι αν τύχει και γνωρίσει κάποια θα μου το πει γιατί θα θέλει να κάνει σχέση μαζί της αφού κάνει μόνο σχεσεις.. (????)

    Τώρα για τον έρωτα στο τηλέφωνο μου είχε πει ότι του σβήνει ενώ τώρα από μόνος του μου είπε "υπάρχει μεγάλος έρωτας ανάμεσα μας''. Πραγματικά δεν ξέρω, ίσως πίστευε ότι του είχε τελειώσει και τελικά έκανε λάθος ? Είπε ότι δεν με παίρνει τακτικά τηλέφωνο για να μην τον θεωρήσω εγώ δεδομένο όπως στις αρχές και σβήσει όλο αυτό , ότι ευθύνεται αυτός που χάλασε η "μαγεία" στην πορεία της σχέσης και ότι ξέρει ότι τώρα πρέπει να το πάει αλλιώς....επίσης είπε ότι έχει δει τρομερή αλλαγή από πλευράς μου και θεωρεί ότι είναι λόγω χωρισμού και εάν τα βρούμε πάλι θα κλειστώ πάλι στον εαυτό μου και θα μπω σε κουτάκια και σε πρέπει και δεν θέλει να γίνει αυτό

    Σε γενικές γραμμές μου έλεγε συνέχεια ωραία δεν περνάμε τώρα; (Καθόμασταν γύρω στις 6 ώρες σε ένα μαγαζί χαλαρά) και μου λέει όταν είχαμε σχέση δεν τα κάναμε αυτά να καθόμαστε τόσο ωραία, μετά συνέχισε να μου λέει ότι περνάει πολύ ωραία και με ρώτησε αν θα βρεθούμε και την Δευτέρα. Στο μαγαζί αναφερόταν πολύ συχνά στο παρελθόν μας (π.χ. θυμάσαι πόσο ωραία είχαμε περάσει Πέρσυ στην Ισπανία;) Και γενικά σε αρκετές στιγμές ένιωσα ότι είχα δίπλα μου τον άνθρωπο που ήξερα τόσο καιρό (την προηγούμενη φορά ήταν κάπως πιο απόμακρος συναισθηματικά , θυμάμαι είπα ότι τέτοια μέρα πέρσυ ταξιδεύαμε για μαδριτη και απάντησε "έλα μωρέ τώρα" και άλλαξε θέμα). Όταν του έκανα την σκηνή για την κοπέλα από το εξωτερικό πέρασε σε φουλ αμυντική φάση, ήταν πολύ σκεπτικός και μου είπε ότι είδε μια θετική αλλαγή εκ μέρους μου και τώρα βλέπει να βγάζω τον κακό μου εαυτό και ότι λένε ότι ο άνθρωπος τελικά δεν αλλάζει και απλά αυτό που εγώ θέλω είναι να μην έχει ανθρώπους στη ζωή του παρά μόνο εμένα, πέταξε μια φράση "ωραία θα της πω να μην μου ξαναστείλει γιατί έχει θέμα η κοπέλα μου" εκεί ένιωσα λίγο άσχημα γιατί δεν είχα κανένα δικαίωμα να επέμβω...

    Έγινε και ένα περιστατικό όπου εγώ αντέδρασα πολύ ψύχραιμα και θετικά με χαμόγελο και είπε πάνω σε αυτό ότι "σε καθεστώς σχέσης τώρα θα με είχες χτυπήσει" χιουμοριστικά ότι θα είχα αντίδραση ακραία ..και απάντησα ότι δεν είναι θέμα ταμπελας αυτό...

    Γενικά προσπάθησα να του πω ότι ούτε και εγώ θέλω να κάνουμε ακριβώς την σχέση που είχαμε και ότι μπορούμε να την διαμορφώσουμε θετικά ..δηλαδη μου ανέφερε ότι δεν του άρεσε που μιλούσαμε όλη μέρα για τα πάντα , αυτό θεωρώ μπορεί να αλλάξει ή να μην φέρνουμε τα προβλήματα της δουλειάς στο σπίτι ή να βγαίνουμε και με άλλους ανθρώπους και όχι απαραίτητα συγκεκριμένες μέρες πχ σκ και να νιώθουμε ότι είναι όλα προγραμματισμένα... Ωστόσο νιώθω ότι δεν μίλησα με ξεκάθαρο ύφος ούτε είπα αυτά που ήθελα γιατί μέσα μου δεν είχα προετοιμαστεί (απλά βρεθήκαμε στην σχολή και μου πρότεινε να πάμε να φάμε κάτι και έτσι βγήκαμε).

    Έτσι όπως το σκέφτομαι εγώ τώρα, και θέλω να μου πείτε αν είναι λάθος η σκέψη τελείως , είναι να το πάω χαλαρά άλλες 2-3 φορές μαξ να αντιδραω ήρεμα και χαλαρά χωρίς νεύρα και ζηλιες και να του κάνω συζήτηση λέγοντας ότι περνάμε καλά, βγαίνουμε τακτικά , κάνουμε βόλτες κλπ και ότι εγώ θέλω να ξαναειμαστε μαζί με αυτή τη μορφή σχέσης (δλδ όχι συχνές προγραμματισμένες συναντήσεις, όχι μηνύματα όλη μέρα κλπ) , ότι θα αλλάξω αυτό και αυτό (αυτά που αλλάζουν όντως, τώρα στοιχεία του χαρακτήρα μου μπορώ να προσπαθήσω να τα βελτιώσω χωρίς να ξέρω αν όντως θα γινει) , θα πω τα πράγματα που με ενοχλούσαν σε αυτόν (του τα είπα και χθες και ανέφερε ότι ξέρει ότι ήταν λάθος και η δική του συμπεριφορά και ότι απλά δεν μπορούσε να με διαχειριστεί γι'αυτό δεν έλεγε ποτέ την γνώμη του κλπ) και ότι αν δεν θέλει σχέση για να μην φορέσει την ταμπέλα της σχέσης (μαζί μου συγκεκριμένα) καλύτερα να το κόψουμε μαχαίρι.

    Του ανέφερα και χθες ότι ίσως είναι καλύτερα να το κόψουμε μαχαίρι γιατί αυτό χωρισμός δεν είναι και δεν του πολυαρεσε από ότι κατάλαβα...είπε ότι την πρώτη φορά που με είδε του βγήκε αυθόρμητα να με φιλήσει ενώ μέχρι πριν σκεφτόταν ότι δεν πρέπει να γίνει και ότι και τώρα αυθόρμητα του βγαίνει και δεν ξέρει αν θα βγει η όχι κάπου και δεν έχει σκεφτεί το μετά... Τον ρώτησα αν σκέφτεται ότι θα κρατήσει όλο αυτό η θα τελειώσει όταν βρει την πρώτη που θα θέλει σχέση και μου είπε ότι ακόμα δεν έχει αρχίσει όλο αυτό μεταξύ μας για να σκέφτεται ποτε θα τελειώσει...στην ερώτηση πώς το βλέπεις εσύ όλο αυτό απάντησα "κάτι περιστασιακο, μόνο σεξ και τίποτα άλλο" και μου είπε ότι δεν του άρεσε η απάντηση μου, δεν του αρέσει καθόλου η λέξη "περιστασιακό" και ότι αυτός το βλέπει πιο βαθιά και γι'αυτό με έπαιρνε και τηλ και σήμερα μου είπε να βγούμε όχι με σκοπό να γίνει κάτι άλλωστε εγώ του είχα πει ότι είχα κανονίσει αργότερα άλλη έξοδο...αυτός βλέπει ότι υπάρχει "κατι' και του αρέσει να με σκέφτεται μετα, αν πρπει να με πάρει τηλ η όχι , και ότι νιώθει όπως στις αρχές ίσως λίγο και πιο έντονα..

    Μπερδεμένη κατάσταση και δεν ξέρω αν πρπει να τον πιστέψω η όχι και πως να φερθώ...δεν έχω κάνει και πολλές σχέσεις στην ζωή μου οπότε δεν έχω και την κατάλληλη εμπειρία να κρίνω..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Με συγχωρείς. Αναφέρεις ότι "δεν έλεγε ποτέ την γνώμη του. Φοβόταν να διαφωνήσει μαζί μου" και μετά σου προσάπτει ότι εσύ ήσουν αυτή που του φορούσε λουρί.
    Το λουρί το κουβαλάει από μόνος του. Δεν είσαι Σαμάρα να φοβάται να πει την γνώμη του. Και όπως πιεστικό είναι για εκείνον να μην εκφράζεται, το ίδιο πιεστικό είναι για σένα να μην καταλαβαίνεις και μην σου λεει ο άλλος ποιος είναι και τι χρειάζεται τη δεδομένη στιγμή. Επίσης, λέει ότι ρουτινιάσατε ενώ εσύ ήσουν εκείνη που πρότεινες όμορφα σχέδια και εκείνος επέμενε στην ρουτίνα. Εγώ δεν πιστεύω ότι εσύ ήσουν η αντικοινωνική, αρνητική, απαισιοδοξη και εκείνος ο κοινωνικός, θετικός, αισιόδοξος. Πιστεύω ότι πήρες πολύ μεγαλύτερη ευθύνη από αυτή που σου αναλογεί και η σχέση δεν είναι ισότιμη. Δεν είσαι εσύ η κακιά και αυτός ο καλός.
    Είστε ισότιμοι. Και άμα αυτό που θέλεις είναι σχέση, εξαφανίσου, γράψτον, (όχι για μια μέρα, μέχρι να τελειώσει το καλοκαίρι) και άμα σε θέλει πραγματικά θα σε διεκδκικήσει. Άλλωστε του έκανες ξεκάθαρο τι θέλεις. Δεν έχει κανένα νόημα να του το ξαναπείς. Δράσε συμπεριφορικά πια και δείξε ότι σέβεσαι εσένα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Then View Post
    Η κοπέλα είναι από άλλη χώρα και μένει μόνιμα στο εξωτερικό οπότε γι'αυτό λέω ότι είναι λίγο δύσκολο να κάνει σχέση μαζί της..
    Όσον αφορά την αποκλειστικότητα τον ρώτησα πολλές φορές αν θα μου το έλεγε αν έτρεχε κάτι και μου είπε δεν θα βρισκομασταν καν αν είχα κάτι άλλο...η ότι αν τύχει και γνωρίσει κάποια θα μου το πει γιατί θα θέλει να κάνει σχέση μαζί της αφού κάνει μόνο σχεσεις.. (????)

    Τώρα για τον έρωτα στο τηλέφωνο μου είχε πει ότι του σβήνει ενώ τώρα από μόνος του μου είπε "υπάρχει μεγάλος έρωτας ανάμεσα μας''. Πραγματικά δεν ξέρω, ίσως πίστευε ότι του είχε τελειώσει και τελικά έκανε λάθος ? Είπε ότι δεν με παίρνει τακτικά τηλέφωνο για να μην τον θεωρήσω εγώ δεδομένο όπως στις αρχές και σβήσει όλο αυτό , ότι ευθύνεται αυτός που χάλασε η "μαγεία" στην πορεία της σχέσης και ότι ξέρει ότι τώρα πρέπει να το πάει αλλιώς....επίσης είπε ότι έχει δει τρομερή αλλαγή από πλευράς μου και θεωρεί ότι είναι λόγω χωρισμού και εάν τα βρούμε πάλι θα κλειστώ πάλι στον εαυτό μου και θα μπω σε κουτάκια και σε πρέπει και δεν θέλει να γίνει αυτό

    Σε γενικές γραμμές μου έλεγε συνέχεια ωραία δεν περνάμε τώρα; (Καθόμασταν γύρω στις 6 ώρες σε ένα μαγαζί χαλαρά) και μου λέει όταν είχαμε σχέση δεν τα κάναμε αυτά να καθόμαστε τόσο ωραία, μετά συνέχισε να μου λέει ότι περνάει πολύ ωραία και με ρώτησε αν θα βρεθούμε και την Δευτέρα. Στο μαγαζί αναφερόταν πολύ συχνά στο παρελθόν μας (π.χ. θυμάσαι πόσο ωραία είχαμε περάσει Πέρσυ στην Ισπανία;) Και γενικά σε αρκετές στιγμές ένιωσα ότι είχα δίπλα μου τον άνθρωπο που ήξερα τόσο καιρό (την προηγούμενη φορά ήταν κάπως πιο απόμακρος συναισθηματικά , θυμάμαι είπα ότι τέτοια μέρα πέρσυ ταξιδεύαμε για μαδριτη και απάντησε "έλα μωρέ τώρα" και άλλαξε θέμα). Όταν του έκανα την σκηνή για την κοπέλα από το εξωτερικό πέρασε σε φουλ αμυντική φάση, ήταν πολύ σκεπτικός και μου είπε ότι είδε μια θετική αλλαγή εκ μέρους μου και τώρα βλέπει να βγάζω τον κακό μου εαυτό και ότι λένε ότι ο άνθρωπος τελικά δεν αλλάζει και απλά αυτό που εγώ θέλω είναι να μην έχει ανθρώπους στη ζωή του παρά μόνο εμένα, πέταξε μια φράση "ωραία θα της πω να μην μου ξαναστείλει γιατί έχει θέμα η κοπέλα μου" εκεί ένιωσα λίγο άσχημα γιατί δεν είχα κανένα δικαίωμα να επέμβω...

    Έγινε και ένα περιστατικό όπου εγώ αντέδρασα πολύ ψύχραιμα και θετικά με χαμόγελο και είπε πάνω σε αυτό ότι "σε καθεστώς σχέσης τώρα θα με είχες χτυπήσει" χιουμοριστικά ότι θα είχα αντίδραση ακραία ..και απάντησα ότι δεν είναι θέμα ταμπελας αυτό...

    Γενικά προσπάθησα να του πω ότι ούτε και εγώ θέλω να κάνουμε ακριβώς την σχέση που είχαμε και ότι μπορούμε να την διαμορφώσουμε θετικά ..δηλαδη μου ανέφερε ότι δεν του άρεσε που μιλούσαμε όλη μέρα για τα πάντα , αυτό θεωρώ μπορεί να αλλάξει ή να μην φέρνουμε τα προβλήματα της δουλειάς στο σπίτι ή να βγαίνουμε και με άλλους ανθρώπους και όχι απαραίτητα συγκεκριμένες μέρες πχ σκ και να νιώθουμε ότι είναι όλα προγραμματισμένα... Ωστόσο νιώθω ότι δεν μίλησα με ξεκάθαρο ύφος ούτε είπα αυτά που ήθελα γιατί μέσα μου δεν είχα προετοιμαστεί (απλά βρεθήκαμε στην σχολή και μου πρότεινε να πάμε να φάμε κάτι και έτσι βγήκαμε).

    Έτσι όπως το σκέφτομαι εγώ τώρα, και θέλω να μου πείτε αν είναι λάθος η σκέψη τελείως , είναι να το πάω χαλαρά άλλες 2-3 φορές μαξ να αντιδραω ήρεμα και χαλαρά χωρίς νεύρα και ζηλιες και να του κάνω συζήτηση λέγοντας ότι περνάμε καλά, βγαίνουμε τακτικά , κάνουμε βόλτες κλπ και ότι εγώ θέλω να ξαναειμαστε μαζί με αυτή τη μορφή σχέσης (δλδ όχι συχνές προγραμματισμένες συναντήσεις, όχι μηνύματα όλη μέρα κλπ) , ότι θα αλλάξω αυτό και αυτό (αυτά που αλλάζουν όντως, τώρα στοιχεία του χαρακτήρα μου μπορώ να προσπαθήσω να τα βελτιώσω χωρίς να ξέρω αν όντως θα γινει) , θα πω τα πράγματα που με ενοχλούσαν σε αυτόν (του τα είπα και χθες και ανέφερε ότι ξέρει ότι ήταν λάθος και η δική του συμπεριφορά και ότι απλά δεν μπορούσε να με διαχειριστεί γι'αυτό δεν έλεγε ποτέ την γνώμη του κλπ) και ότι αν δεν θέλει σχέση για να μην φορέσει την ταμπέλα της σχέσης (μαζί μου συγκεκριμένα) καλύτερα να το κόψουμε μαχαίρι.

    Του ανέφερα και χθες ότι ίσως είναι καλύτερα να το κόψουμε μαχαίρι γιατί αυτό χωρισμός δεν είναι και δεν του πολυαρεσε από ότι κατάλαβα...είπε ότι την πρώτη φορά που με είδε του βγήκε αυθόρμητα να με φιλήσει ενώ μέχρι πριν σκεφτόταν ότι δεν πρέπει να γίνει και ότι και τώρα αυθόρμητα του βγαίνει και δεν ξέρει αν θα βγει η όχι κάπου και δεν έχει σκεφτεί το μετά... Τον ρώτησα αν σκέφτεται ότι θα κρατήσει όλο αυτό η θα τελειώσει όταν βρει την πρώτη που θα θέλει σχέση και μου είπε ότι ακόμα δεν έχει αρχίσει όλο αυτό μεταξύ μας για να σκέφτεται ποτε θα τελειώσει...στην ερώτηση πώς το βλέπεις εσύ όλο αυτό απάντησα "κάτι περιστασιακο, μόνο σεξ και τίποτα άλλο" και μου είπε ότι δεν του άρεσε η απάντηση μου, δεν του αρέσει καθόλου η λέξη "περιστασιακό" και ότι αυτός το βλέπει πιο βαθιά και γι'αυτό με έπαιρνε και τηλ και σήμερα μου είπε να βγούμε όχι με σκοπό να γίνει κάτι άλλωστε εγώ του είχα πει ότι είχα κανονίσει αργότερα άλλη έξοδο...αυτός βλέπει ότι υπάρχει "κατι' και του αρέσει να με σκέφτεται μετα, αν πρπει να με πάρει τηλ η όχι , και ότι νιώθει όπως στις αρχές ίσως λίγο και πιο έντονα..

    Μπερδεμένη κατάσταση και δεν ξέρω αν πρπει να τον πιστέψω η όχι και πως να φερθώ...δεν έχω κάνει και πολλές σχέσεις στην ζωή μου οπότε δεν έχω και την κατάλληλη εμπειρία να κρίνω..
    αληθεια; να σου μηδενισει το γραπτο , αν δεν του αρεσε η απαντηση σου..
    εγω βλεπω, οτι συνεχιζεις να απολογεισαι, οτι κανεις κατι που δεν σε καλυπτει και οτι κρεμεσαι απο εκεινον για το αν και πως θα συνεχισει ολο αυτο...

    ας γυρισουμε στην αρχη.
    ζητησε χωρισμο, ή αν μη τι αλλο, αποσταση για να σκεφτει.
    ειναι αυτο χωρισμος;
    δεν ειναι.
    ειναι αποσταση;
    δεν ειναι.
    τι ειναι;;;;;; μοιαζει με σχεση αλλα αρνειται οτι ειστε δεσμευμενοι, επομενως εννοει οτι ειναι ελευθερος, επομενως αν αυριο βρει αλλη, θα σου πει οτι δεν ειχατε και σχεση, ειναι ξεκαθαρος....

    εγω βλεπω οτι το ξεκινησε αποφασισμενος και κατι προεκυψε στα αρχικα του σχεδια και σε ψαχνει.
    αυτο που προεκυψε, θεωρω εγω, οτι δεν ειναι οτι σε ειδε και ζαλιστηκε, γιατι ξερει ποια εισαι. σε εχει ξαναδει. θεωρω οτι κατι αλλο σκεφτοταν ζεστά εκεινον τον καιρο και σταματησε να το βλεπει τοσο ζεστά για τον α η β λογο...

    αυτο που γινεται τωρα, τον καλυπτει στο 100%, χωρις να αναλαμβανει καμια υποχρεωση απεναντι σου, χωρις να δινει καμια υποσχεση, οσα ερθουν κι οσα πανε.
    εσυ καλυπτεσαι; αν ναι, κατσε. αν οχι, ζητα αυτο που θελεις εσυ κι αν δεν τα βρειτε πηγαινε παρακατω να μην τρως τα ωραια σου τα χρονια...

    η αποψη μου ειναι, τις 2 ακομα φορες που λες οτι θα τον δεις στο χαλαρο, να κανεις οτιδηποτε αλλο εκτος απο σεξ και φιλια. να εισαι ομως πολυ προσεγμενη και ομορφη. και την τελευταια φορα να του πεις την προταση σου, οποια κι αν ειναι αυτη και να εξαφανιστεις αν δεν συμφωνησετε.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αληθεια; να σου μηδενισει το γραπτο , αν δεν του αρεσε η απαντηση σου..
    εγω βλεπω, οτι συνεχιζεις να απολογεισαι, οτι κανεις κατι που δεν σε καλυπτει και οτι κρεμεσαι απο εκεινον για το αν και πως θα συνεχισει ολο αυτο...

    ας γυρισουμε στην αρχη.
    ζητησε χωρισμο, ή αν μη τι αλλο, αποσταση για να σκεφτει.
    ειναι αυτο χωρισμος;
    δεν ειναι.
    ειναι αποσταση;
    δεν ειναι.
    τι ειναι;;;;;; μοιαζει με σχεση αλλα αρνειται οτι ειστε δεσμευμενοι, επομενως εννοει οτι ειναι ελευθερος, επομενως αν αυριο βρει αλλη, θα σου πει οτι δεν ειχατε και σχεση, ειναι ξεκαθαρος....

    εγω βλεπω οτι το ξεκινησε αποφασισμενος και κατι προεκυψε στα αρχικα του σχεδια και σε ψαχνει.
    αυτο που προεκυψε, θεωρω εγω, οτι δεν ειναι οτι σε ειδε και ζαλιστηκε, γιατι ξερει ποια εισαι. σε εχει ξαναδει. θεωρω οτι κατι αλλο σκεφτοταν ζεστά εκεινον τον καιρο και σταματησε να το βλεπει τοσο ζεστά για τον α η β λογο...

    αυτο που γινεται τωρα, τον καλυπτει στο 100%, χωρις να αναλαμβανει καμια υποχρεωση απεναντι σου, χωρις να δινει καμια υποσχεση, οσα ερθουν κι οσα πανε.
    εσυ καλυπτεσαι; αν ναι, κατσε. αν οχι, ζητα αυτο που θελεις εσυ κι αν δεν τα βρειτε πηγαινε παρακατω να μην τρως τα ωραια σου τα χρονια...

    η αποψη μου ειναι, τις 2 ακομα φορες που λες οτι θα τον δεις στο χαλαρο, να κανεις οτιδηποτε αλλο εκτος απο σεξ και φιλια. να εισαι ομως πολυ προσεγμενη και ομορφη. και την τελευταια φορα να του πεις την προταση σου, οποια κι αν ειναι αυτη και να εξαφανιστεις αν δεν συμφωνησετε.
    Και να λοιπόν που τα πράγματα είναι πολύ απλά στη ζωή, δίκιο έχουν όσοι το λένε.
    Χθες κοιμηθήκαμε μαζί λοιπόν, ξυπνήσαμε μαζί όλα καλά. Έλα όμως που εμένα κάτι με έτρωγε μέσα μου, κάτι σαν να μην μου καθόταν καλά και κάτι ένιωθα ότι υπάρχει μεταξύ τους .. ξαναπήρα λοιπόν το κινητό του... Ανακάλυψα καθημερινη συνομιλία ερωτικού καθαρά περιεχομένου. Της μιλούσε ερωτικά σε σημείο να δείχνει ότι έχει γίνει κάτι μεταξύ τους. Της έλεγε πράγματα που είχε πει σε μένα το προηγούμενο βράδυ, είδα ότι έχουν κανονίσει να έρθει Ελλάδα την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου και τις έλεγε ότι θα αγοράσει τον καλοκαιρινό εξοπλισμό.(εμένα την προηγούμενη μέρα μου είπε ότι θα αγοράσει τον καλοκαιρινό εξοπλισμό και πρπει να πάμε για μπάνιο και διήμερο μαζί). Η πήγε και αγόρασε κάτι τσιγάρα επδ αυτή καπνίζει και μου έλεγε έχω πάρει και τσιγάρα αν θες να κάνουμε ενώ κανείς από τους δύο μας δεν κάνει. Του είπε ότι πάει Τουρκία και μετά Ελλάδα (μαζί του) και μου λέει μου έστειλε και μου είπε ότι πάει Τουρκία διακοπές. Η μισή αλήθεια.

    Άλλαξε λοιπόν η στάση μου κατευθείαν και αυτός πιθανώς κατάλαβε ότι πήρα το κινητό του. Στραβωσα ήθελα να φύγω κι με ρώτησε τι έγινε φανερά αγχωμενος και με τάση να αμυνθεί. Είπε ότι δεν πρέπει να ξαναβρεθούμε και συμφώνησα. Άρχισα λοιπόν μια συζήτηση λέγοντας ότι πάντα ο λόγος χωρισμού ήταν τρίτο πρόσωπο και πότε ο άλλος δεν το παραδέχθηκε αλλά πάντα η αλήθεια έρχεται στο φως και πως δεν είχα λόγο να μην τον πιστέψω εφόσον μου είπε ότι δεν έτρεξε κάτι. Άρχισε λοιπόν να νιώθει πολύ άσχημα και εγώ να συνεχίζω να λέω ότι τον εμπιστεύομαι εφόσον δεν μου έχει δείξει κάποιο σημάδι για το αντίθετο (ενώ ήξερα την αλήθεια). Με τα πολλά λοιπόν μόνος του ομολόγησε ότι του άρεσε η κοπέλα από την πρώτη φορά που την είδε και όταν μιλούσε μαζί της ένιωθε μια διέξοδο. Τον ρώτησα αν είχαν ερωτική επαφή στο συνέδριο και μου είπε ναι. Ένα βράδυ που τον είχα πάρει ξαφνικά γιατί ένιωθα να παθαίνω κρίση πανικού πιέστηκε τόσο λέει που μετά έκανε σεξ μαζί της. Όχι μόνο εκείνη την ημέρα αλλά και την επόμενη. Εν τω μεταξύ στο τηλέφωνο που είχα πάθει κρίση μου έλεγε πως όλα είναι καλά θα γυρίσει σε δύο μέρες κι θα πάμε εκδρομή. Την επόμενη μέρα αφού με είχε κερατωσει μου έστειλε κανονικά μηνύματα. Μου έστειλε μια φωτογραφίες. Ενώ ήταν μαζί της . Και μου είπε ότι εκείνη την ημέρα ήταν μόνο αυτή και αυτός δεν υπήρχε κανένας άλλος ούτε εγώ ούτε κανείς. Μου είπε ότι όταν με είδε την πρώτη φορά του βγήκε αυθόρμητα να με φιλήσει ενώ ήξερε ότι δεν επρπε. Ακόμα είπε ότι όπως είμαι τώρα του αρέσω πολύ και θα μπορούσε να κάνει σχέση με αυτή την κοπέλα που βλέπει αλλά πλέον δεν είναι εφικτό αφού έσπασε η εμπιστοσύνη καθώς το έμαθα.
    Μετά τον έπιασε κρίση για το τι εικόνα έχω πλέον για αυτον και αν θα του ξαναμιλήσω η όχι. Άρχισα να κλαιω και να νιώθει άσχημα. Μου είπε ότι εγώ τον ώθησα στο να με κερατωσει και ότι έχει έρθει σε μια πολύ δύσκολη θέση καθώς θέλει να με βλέπει αλλά δεν είναι έτοιμος για σχέση. Λέει ήθελε πολύ πιο πριν να χωρίσουμε αλλά φοβόταν να το πει.

    Μετά άρχισε να κλαίει λέγοντας ότι δεν ήταν και τόσο καλός, ότι δεν μου προσέφερε πράγματα , ότι δεν πήγαμε ούτε μια εκδρομή επδ στην πραγματικότητα δεν ήθελε να πάμε και όχι επειδή δεν έβρισκε χρόνο . Έκλαιγε έντονα λέγοντας ότι δεν αντέχει να με χάσει από τη ζωή του ούτε να μην ξαναμιλήσουμε. Του είπα πως δεν γίνεται να μιλάμε όταν είμαι εγώ αυτή που έφαγα κερατο που προσπάθησα για επανασύνδεση και αυτός είναι ο τύπος που έχει βρει την επόμενη. Του ανέφερα ότι αν θέλεις να με έχεις θα με έχεις μόνο αν θες να ξαναπροσπάθησουμε για σχέση αλλιώς δεν θα με έχει καθόλου ούτε καν να μιλάμε στο τηλέφωνο. απάντησε ότι αυτό είναι πολύ δύσκολη απόφαση και πιεστική ερώτηση. Του είπα να κάτσει να σκεφτεί τι θέλει. Του είπα ότι θα ξαναπροσπαθουσα μαζί του μόνο αν ήμασταν ανοιχτά βιβλία ο ένας στον άλλον αν λέγαμε αυτό που θέλουμε και σκεφτόμαστε πραγματικά αλλά αυτό είναι δύσκολο καθώς ξέρω ότι έχει συναισθήματα για αυτήν. Άλλωστε και αυτός το είπε. Ότι δεν ήταν σκέτο σεξ αλλά υπήρχε και συναίσθημα. Όπως και για μένα άλλωστε αφού με αγαπάει λέει. Λέει.

    Έφυγα και μου είπε ότι θα με πάρει τηλέφωνο το βράδυ και αύριο θέλει να πάμε βόλτα..στην διαδρομή πάλι έκλαιγε και έλεγε πως τα έκανε έτσι σκατα

    Είναι η πρώτη φορά που μαθαίνω για απιστία και πραγματικά τόσο δύσκολο ειδικά από ένα άτομο που δεν περίμενα ΠΟΤΕ. Μου είναι αδιανοητα δύσκολο να σκέφτομαι να κάνει σεξ με μια άλλη ενώ είχε σχέση μαζί μου...

    Προφανώς είπε ότι δεν έχει σχέση με την κοπέλα και πρακτικά είναι αδύνατο να γίνει εφόσον μένουν σε διαφορετικές χώρες (αυτό ακούστηκε πιο πολύ σαν παράπονο ότι δεν θ γίνει ποτέ ενώ τόσο θέλουν). Προφανώς μάλλον γι'αυτό δεν θέλει να με χάσει επδ φοβάται ότι μετά το καλοκαίρι ίσως να μην έχει τίποτα μαζί της...άλλωστε χθες μου είπε θέλει να περάσει ένα ήρεμο καλοκαίρι (μια εβδομάδα αυτή εδώ και έχει κλείσει από ότι είδα να πάει και αυτός εκεί )
    Last edited by Then; 22-07-2022 at 19:40.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    θα στο πω απλά..
    ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    θα στο πω απλά..
    ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ
    Ίσως. Όμως η ιστορία σχεδόν πάντα επαναλαμβάνεται. Πάντα οι χωρισμοί μου ήταν για ένα τρίτο πρόσωπο. Τώρα υπήρξε και απιστία. Από έναν άνθρωπο που δεν περίμενα ποτέ στην ζωή μου ότι θα το κάνει αυτό. Πίστευα ότι ήταν ο καλύτερος άνθρωπος που είχα γνωρίσει με την πιο καθαρή ψυχή χωρίς κακια και πονηριά μέσα του , μόνο αθωότητα. Το ιδιο πίστευαν και όλοι μου οι φίλοι που τον είχαν γνωρίσει. Δεν μπορώ να το πιστέψω πως είναι δυνατόν να τον έχω πάρει τηλέφωνο επδ έπαθα κρίση άγχους και μετά να με κερατωσε όχι μόνο εκείνη την βραδιά αλλά και την επόμενη. Να μου στέλνει μνμτα σαν να μην τρέχει τίποτα. Και τώρα να μου λει πως υπήρξε συναίσθημα δεν ήταν σκέτο σεξ πως εγώ δεν υπήρχα και πως εδώ και ένα χρόνο ήθελε να χωρίσουμε γιατί πιεζόταν ενώ εγώ δεν είχα καταλάβει τίποτα (φοβερός ηθοποιός έτσι). Και έχει και το θράσος να κλαιει και να με παρακαλάει να μην χαθώ από τη ζωή του ...

    Α και ότι με αγαπάει και είναι ερωτευμένος μαζί μου. Τώρα είναι. Στη σχέση δεν ήταν. Έτσι είναι η αγάπη; Όταν ήταν με την άλλη δεν υπήρχα καν και τώρα ξαφνικά με αγαπάει και κλαιει...τώρα κλαίει που το έμαθα και έπεσε στα μάτια μου όχι τότε που με κερατωσε...

    Φυσικά όμως δεν μπορεί και να διαλέξει και να προσπαθήσει σχέση τώρα. Όχι βέβαια, αφού έχει κανονίσει διακοπουλες όλο τον Αύγουστο με την κοπέλα. Αλλά να μην χαθώ από τη ζωή του όχι ...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Δεν είναι θέμα "καθαρής ψυχής", είναι θέμα απληστίας
    Δεν είναι "κακός", είναι ανώριμος.
    Δεν είναι "πονηρός", είναι ανόητος.
    Μπορείς να τον πεις "αθώο" γιατί σκέφτεται σαν παιδί.

    Αυτά που σου λέει τα πιστεύει.
    Ουτε ο ίδιος δεν ξέρει τι του συμβαίνει.
    Αλλά όπως δεν έχει εκείνος την ωριμότητα να χειριστεί σωστά, δεν έχεις και εσύ τη ψυχραιμία να κάνεις τις σωστές κινήσεις.
    Τις "σωστές κινήσεις" με δεδομένη τη κατάσταση. Γιατί η κατάσταση είναι απο μόνη της "λάθος".
    Η ιστορία επαναλαμβάνεται, γιατί με "νορμαλ" τύπο θα βαριόσουν ή δεν θα σε κάλυπτε.
    Ούτε εσυ έχεις καταλάβει τι σου συμβαίνει.
    Και παίζουν σημαντικό ρόλο οι εμπειρίες. Ο ίδιος τύπος, σε επόμενη σχέση, δεν θα κάνει τα ίδια.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Δεν είναι θέμα "καθαρής ψυχής", είναι θέμα απληστίας
    Δεν είναι "κακός", είναι ανώριμος.
    Δεν είναι "πονηρός", είναι ανόητος.
    Μπορείς να τον πεις "αθώο" γιατί σκέφτεται σαν παιδί.

    Αυτά που σου λέει τα πιστεύει.
    Ουτε ο ίδιος δεν ξέρει τι του συμβαίνει.
    Αλλά όπως δεν έχει εκείνος την ωριμότητα να χειριστεί σωστά, δεν έχεις και εσύ τη ψυχραιμία να κάνεις τις σωστές κινήσεις.
    Τις "σωστές κινήσεις" με δεδομένη τη κατάσταση. Γιατί η κατάσταση είναι απο μόνη της "λάθος".
    Η ιστορία επαναλαμβάνεται, γιατί με "νορμαλ" τύπο θα βαριόσουν ή δεν θα σε κάλυπτε.
    Ούτε εσυ έχεις καταλάβει τι σου συμβαίνει.
    Και παίζουν σημαντικό ρόλο οι εμπειρίες. Ο ίδιος τύπος, σε επόμενη σχέση, δεν θα κάνει τα ίδια.
    Οι σωστές κινήσεις ποιες είναι σε αυτή τη φάση; Να κόψω κάθε επαφή; Να τον αφήσω να καταλάβει τι θέλει και αν με θέλει;

    Συγχωρείται αυτού του είδους η απιστία; Καταλαβαίνω ότι θέλει να ζήσει τον τρελό έρωτα, τον απαγορευμένο, τον άπιαστο. Αυτή η κοπέλα του τα δίνει αυτά (δεν μπορούμε να είμαστε ποτέ μαζί ζούμε σε άλλες χώρες είπε).

    Είναι ο νορμάλ τύπος. Δεν είναι το κακό παιδί, ο καζανοβας, ο τύπος που περιμένεις να σου κάνει μαλακιά. Έχει όλα τα χαρακτηριστικά που προσδίδουν σε κάποιον την έκφραση "καλό παιδί". Σε δύο φίλες μου που ανέφερα την απιστια έπεσαν από τα σύννεφα καθώς τον θερωουσαν "ψυχούλα'. Στην σχέση αυτό έβγαζε, σαν άνθρωπος αυτό βγάζει. Ακόμα και τώρα μου έλεγε αν περνάω καλά αν μου αρέσει το μαγαζί αν είμαι εντάξει και έλεγε πως θέλει όταν είμαστε μαζί να μου τα δίνει όλα.

    Όχι δεν ξέρω τι μου συμβαίνει. Για μένα ποια δεν είναι ο άνθρωπος που ήξερα και αυτό με πονάει πιο πολύ από όλα. Η προδοσια. Πρόδωσε την εμπιστοσύνη μου, διέλυσε την εικόνα που είχα γι'αυτόν, έπεσε στα μάτια μου. Ακόμα και όταν είδα τα μηνύματα ερωτικού περιεχομένου, πίστευα ότι δεν υπήρξε σεξουαλική επαφή στο εξωτερικό παρά μόνο ίσως κάποια φιλιά και ότι όλο αυτό ξεκίνησε μετά τον χωρισμο. Όταν μου είπε πως υπήρξε ερωτική επαφή έπεσα από τα σύννεφα, σκέφτηκα ότι εφόσον με απάτησε ακόμα και αυτός δεν υπάρχει ελπίδα για κανεναν. Δεν ξέρω αν μπορώ να τον συγχωρέσω ποτέ για αυτό που έκανε, για τον πόνο που νιώθω τώρα. Πιστεύω ότι σίγουρα δεν πρόκειται να ξαναλειτουργήσει ποτέ κάποιου είδους σχέση με αυτόν τον άνθρωπο. Θα τον δεχομουν ίσως πίσω μετά από πολλή προσπάθεια εκ μέρους του αλλά και πάλι, θα μπορούσα να τον εμπιστευτώ ξανά? Όπως μου είπε και εκείνος τώρα πια δεν υπάρχει περίπτωση να τα ξαναβρούμε καθώς θα υπάρχει πάντα μέσα μου αυτό το σπασμένο γυαλί από την στιγμή που τα έμαθα όλα. Και μετά ήρθε η ερώτηση "τι θέλεις να κάνουμε τώρα; Θα μπορούσες να το συγχωρέσεις αυτό;". Ρώτησε αυτός εμένα τι θέλω να γίνει. Και του έδωσα την επιλογή. Η σχέση ανοιχτή χωρίς δεύτερες σκέψεις, με ειλικρινή επικοινωνία και συζήτηση μεταξύ μας ή τίποτα. Φυσικά δεν μπόρεσε να επιλέξει τίποτα από τα δύο. Μου είπε ότι δεν μπορεί αυτή την στιγμή να προσπαθήσει κάτι τέτοιο. Ωστόσο θα έκανε σχέση με μένα έτσι όπως έχω αλλάξει και είμαι τωρα. Οκ ζηστο, ζήσε τον παθιασμένο έρωτα του καλοκαιριού (οκ μπορεί να κρατήσει και παραπάνω) και όταν φας τα σκατα έλα να με βρεις (αν είμαι τόσο ηλίθια και σε περιμένω ακόμα).

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Ναι, σωστή κίνηση είναι "να κόψεις κάθε επαφή" και να τον αφήσεις να επιλέξει.
    Για την ακρίβεια, να τον αναγκάσεις να επιλέξει. Γιατί μέχρι τώρα τα είχε όλα.

    Όπως το περιγράφεις δεν θα τον συχωρέσεις.
    Αλλά δώσε χρόνο στον εαυτό σου να αποφασίσει. Είναι πολύ νωρίς για να ξέρεις.
    Παράλληλα κοίτα μπροστά.

    Η απιστία στη στατιστική είναι στο 75%+ πάντως.
    Αυτό που έγινε είναι ο κανόνας, δεν είναι η εξαίρεση.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οχι, δεν ειναι αυτο.
    μαλλον ηπιες κατι παραπανω και τα μπερδεψες παλι. γιατι το μεσημερι μας γραφεις οτι δεν εχει γινει κατι ερωτικο με την τυπισα, αλλα εχεις καποιες υποψιες, και το ΙΔΙΟ απογευμα "θυμασαι" οτι τελικα κοιμηθηκατε μαζι ΧΘΕΣ το βραδυ κι εκει ανακαλυψες αποδειξεις αλλα στο απραδεχτηκε κιολας οτι τελικα πηδηχτηκαν κι εχουν και σχεδια για το καλοκαιρι...
    δηλαδητ ο εμσημερι δεν τα ηξερες αυτα να τα πεις κι εκανες υποθεσεις;

    ΤΡΟΛΟΛ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!!!
    ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ;;;
    ΣΑΛΒΑΤΟΡΕΕΕ ΕΕΕΕΕ
    Ναι το μεσημέρι τσεκαρα το ινστα και δεν βρήκα κάτι παρά μόνο ελάχιστες συνομιλίες με αυτή την κοπέλα. Στη συνέχεια όταν βγήκαμε μου είπε ότι μιλάνε στο βαιμπερ οπότε πήρα το κινητό του και είδα καθημερινές συνομιλίες . Το βαιμπερ το τσεκαρα την ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ και αφού είχα γράψει δηδη εδώ μέσα ότι τσεκαρα ότι δεν υπάρχει άλλη. Προφανώς δεν μου παραδέχτηκε ότι έχουν σχέδια για το καλοκαίρι αυτά τα είδα εγώ στις συνομιλίες τους. Το μόνο που είπε ήταν ότι υπήρξε ερωτική επαφή.

    Όχι δεν έχω τόσο χρόνο να γράφω φανταστικές ιστορίες εδώ μέσα. Μακάρι να ήταν όντως στο κεφάλι μου, δεν θα προσπαθήσω να σας πείσω για κάτι γιατί ήδη έχω πολλά να διαχειριστώ. Μπήκα εδώ μέσα να γράψω την ιστορία μου σε αγνώστους που δεν με ξέρουν και επομένως θα μπορέσουν να κρίνουν αντικειμενικά. Λυπάμαι αν με μπερδεύεις με κάποιον άλλον που λες ότι γράφει φανταστικές ιστορίες εδώ μέσα.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το μεσημερι ΧΘΕΣ μας εγραψες οτι κατι υποπτευεσαι αλλα δεν νομιζεις να πηδιουνται και το ΙΔΙΟ απογευμα μας εγραψες οτι το ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΒΡΑΔΥ ειχες ξεκαθαρες αποδειξεις οτι πηδιουνται...
    αστα για κανεναν αλλον τα φουμαρα.
    εμενα βρηκες;
    Το προηγούμενο βράδυ όχι, το μεσημέρι το ανακάλυψα. Λυπάμαι πολύ που μπαίνω να γράψω τον πόνο μου και αντιμετωπίζομαι ετσι. Δεν ξέρω αν μπορεί ο διαχειριστής ν το τσεκαρει αυτό αλλά πραγματικά θα ήθελα πολύ . Άλλες δύο φορές έχω γράψει εδώ μέσα το 2019 πάλι για παρόμοιο λόγο και για ένα θέμα σεξουαλικότητας. Και τότε με είχες αντιμετωπίσει σαν τρολ , ωστόσο μετά μου απάντησες κανονικά. Μπήκα να δω αν είσαι ενεργό μέλος ακόμα μετά από τρία χρόνια γιατί με ενδιέφερε η γνώμη σου και είδα ότι κάνεις συχνά τέτοια ποστ κάτω από ιστορίες για τρολ. Ευχομουν να μην αντιμετωπιστω έτσι και λυπάμαι που έχω βρεθεί πάλι σε θέση να απολογηθω.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς να το χειριστώ?
    By Tania96 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 29-08-2017, 00:46
  2. Πως να το χειριστω....
    By natasa1988 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 04-10-2015, 17:18
  3. ειμαι εδω και 2 χρονια σε ενδιαμεση κατασταση
    By LuciFer in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 27-10-2013, 13:31
  4. Πως να το χειριστώ?????
    By vegga in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 05-06-2012, 03:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •