χωρισμός και ενδιάμεση κατάσταση - πως να το χειριστώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    24

    χωρισμός και ενδιάμεση κατάσταση - πως να το χειριστώ

    Καλησπέρα σε όλους,

    Νιώθω την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας όσα συμβαίνουν στην προσωπική ζωή μου τις τελευταίες εβδομάδες. Ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο που ακολουθεί..

    Είχα μια σχέση 2.5+ χρόνων η οποία έληξε με πρωτοβουλία του αγοριού μου πριν από 5 εβδομάδες μετά από κάποια δικά μου λάθη. Αρχικά θέλω να αναφέρω λίγα πράγματα για μένα, τον πρώην σύντροφό μου και την σχέση μας. Εγώ και αυτός είμαστε δύο τελείως διαφορετικοί άνθρωποι. Εγώ είμαι αντικοινωνική, με ελάχιστους ανθρώπους στην ζωή μου, απαισιόδοξη, πολύ νευρική, έχω κακή σχέση με την οικογένεια μου και πολύ εύκολα απογοητεύομαι στις δυσκολίες, τα βλέπω όλα μαύρα, έχω ξεσπάσματα και γενικά είμαι κυκλοθυμική. Αυτός είναι πολύ κοινωνικός με πολλές διαφορετικές παρέες και φίλους, πολύ θετικός και αισιόδοξος, βλέπει πάντα την θετική πλευρά των πραγμάτων και το καλό στους άλλους, ευδιάθετος, πολύ υποστηρικτικός και πολύ ήρεμος σαν άνθρωπος, σιχαίνεται τους καυγάδες και πολύ σπάνια τσακώνεται καθώς οι τσακωμοί και οι εντάσεις τον ταράζουν. Πως ταιριάξαμε λοιπόν εμείς οι δύο; Προσπαθήσαμε πολύ για να κάνουμε μια όμορφη σχέση και ταιριάξαμε αρχικά γιατί υπήρχε πολύ μεγάλος έρωτας από μεριάς του. Με κυνήγησε πολύ και προσπάθησε πολύ για να με πείσει να είμαστε μαζί. Εγώ ήμουν πολύ διστακτική καθώς φοβόμουν να κάνω νέα σχέση και να πληγωθώ αλλά αυτός με τις πράξεις του μου έδωσε να καταλάβω ότι αξίζει μια ευκαιρία. Στην σχέση αυτός ήταν ο υποστηρικτικός, ο ευδιάθετος, ο κοινωνικός, αυτός που έδινε τα πάντα και έκανε τα πάντα για να είμαι εγώ χαρούμενη.. εγώ με την σειρά μου έγινα πιο ανοιχτή, πιο κοινωνική, πιο δεκτική να δοκιμάσω νέα πράγματα την στιγμή που στο παρελθόν είχα συγκεκριμένες συνήθειες που δεν τις άλλαζα με τίποτα. Μέχρι πριν ένα μήνα λοιπόν η σχέση ήταν πολύ καλή. Όχι τέλεια όπως στις αρχές αλλά και τίποτα δεν έδειχνε ότι θα χωρίζαμε. Κάναμε σχέδια για ταξίδια, για τις καλοκαιρινές διακοπές, όνειρα για το μέλλον, ζήλιες, αγχωνόταν πολύ μην με χάσει και μου το έδειχνε συνέχεια όπως και εγώ άλλωστε, μου έλεγε ότι θέλει να είμαι χαρούμενη και κάνει τα πάντα για αυτό (είμαι δύσκολος άνθρωπος σε αυτό το κομμάτι), περνάγαμε αρκετό χρόνο μαζί αλλά και με φίλους, κάναμε βόλτες κλπ, και έλεγε πάντα ότι περνάμε τέλεια και έτσι καταλάβαινα και εγώ καθώς επεδίωκε να περνάμε χρόνο μαζί... Τα μόνο θέματα που υπήρχαν ήταν αυτά που θα αναφέρω παρακάτω.. Ήρθε λοιπόν η στιγμή που έπρεπε να φύγει μαζί με έναν συνεργάτη - φίλο του για μια εβδομάδα στο εξωτερικό για επαγγελματικούς λόγους. Την προηγούμενη εβδομάδα υπήρχαν κάποιες άσχημες στιγμές που τις είχα προκαλέσει εγώ, έβγαλα κάποια νεύρα χωρίς λόγο πάνω του γιατί πλησίαζαν κάποιες προθεσμίες, είχα βγει με την καινούρια παρέα μου και είχα καταλάβει ότι δεν τον συμπαθούν και στο τέλος του έκανα ''παρατήρηση'' να μην μιλάει μόνο για την δουλειά του.. ήταν λάθος και το ξέρω, απλά είχα ενθουσιαστεί που για πρώτη φορά στην ζωή μου μετά το λύκειο είχα μια μεγάλη σχετικά παρέα που είχα καταφέρει να βρω μόνη μου, καθώς δυστυχώς ούτε στο πανεπιστήμιο είχα βρει.. αυτό τον στεναχώρησε πολύ και μου είπε ότι νιώθει ότι τον έχω με ένα λουρί και δεν τον αφήνω να μιλάει..μετά ωστόσο τα ψιλοβρήκαμε αλλά και την επόμενη μέρα είχα νεύρα και ένταση λόγω δουλειάς και διαβάσματος, οπότε στην ουσία έφυγε για το εξωτερικό χωρίς να τα έχουμε βρει πραγματικά, αν εξαιρέσω ότι έκανα μια μικρή κίνηση που τον συγκίνησε αλλά δεν είχαμε βρεθεί από κοντά..έφυγε λοιπόν για το εξωτερικό...Εκείνη την εβδομάδα λοιπόν ήταν ο ίδιος ακριβώς άνθρωπος, με έπαιρνε τηλέφωνα, μου έστελνε μηνύματα πολύ τακτικά σχεδόν όλη μέρα, μου έστελνε φωτογραφίες από τα μέρη που πήγαιναν και μου έλεγε πως περνάει...αντίθετα για εμένα εκείνη η εβδομάδα ήταν πολύ πιεστική.. είχα πολύ διάβασμα, εξετάσεις, παράλληλα έπρεπε να βγάλω μεγάλο όγκο εργασίας στην δουλειά μόνη μου. Ουσιαστικά να βγάλω και την δουλειά άλλων. Είχα αποφασίσει όμως να μην του αναφέρω κάτι και να τον αφήσω να απολαύσει το ταξίδι του πρώτον γιατί ήταν κάπου αλλού και δεν ήταν ωραίο να τον ζαλίζω με τα δικά μου και δεύτερον επειδή είχα καταλάβει ότι τον τελευταίο καιρό είχα ξεπεράσει τα όρια και ήθελα αυτό να το αλλάξω. Έλα όμως που με έβλεπε κακοδιάθετη και με ρωτούσε να του πω τι και πως συνεπώς πάλι του έλεγα για την δουλειά μου....γενικά λοιπόν δεν είχα την ίδια διάθεση να μιλήσω μαζί του και όταν μιλούσα μαζί του ήμουν κάπως κακοδιάθετη με αποκορύφωμα την τελευταία μέρα που ήταν στο εξωτερικό δεν απάντησα ποτέ στο μήνυμά του, ούτε επικοινώνησα τηλεφωνικά με αποτέλεσμα την άλλη μέρα να έρθει ο χωρισμός.

    Την άλλη μέρα λοιπόν επέστρεψε Ελλάδα, με πήρε τηλέφωνο και το πρώτο πράγμα που ανέφερε ήταν ''που ήσουν χθες όλη μέρα;'' κάνοντας παράπονα ότι δεν τον πήρα ούτε μια φορά τηλέφωνο, ότι πάντα επικοινωνούσε αυτός και ενώ ήταν κάπου αλλού εγώ δεν νοιάστηκα καν και περίμενε να δει κάτι τέτοιο.. συνέχισε λέγοντας ότι δεν του άρεσε που του έλεγα μονίμως για την δουλειά μου ενώ ήταν στο εξωτερικό και στην συνέχεια ανέφερε ένα περιστατικό όπου εγώ τον είχα ''πιέσει'' να πηγαίναμε διήμερο μόλις επέστρεφε ενώ ήταν στο συνέδριο που είχε πάει και εκείνη την στιγμή ένιωσε τρομερή πίεση και πως δεν του αξίζει κάτι τέτοιο. Αυτό είχε συμβεί την τρίτη μέρα που ήταν στο εξωτερικό ωστόσο συνέχισε κανονικά να μου μιλάει χωρίς να καταλάβω ότι είχε ενοχληθεί τόσο πολύ και αμέσως προσπάθησα να του δείξω ότι δεν με πειράζει και να μην πάμε γιατί κατάλαβα ότι ήταν φάουλ. Ωστόσο το πήρε πολύ σοβαρά και ακόμα και την επόμενη μέρα με ρωτούσε αν έχω θυμώσει με το διήμερο και μου έλεγε ότι στεναχωρήθηκε γιατί θεώρησε ότι σπάστηκα μαζί του, ενώ πραγματικά εγώ την άλλη μέρα το είχα ξεχάσει. Γενικά όταν υπήρχε μια μικρή διαφωνία ή οτιδήποτε το έπαιρνε πολύ σοβαρά και το σκεφτόταν μέρες ενώ εγώ το ξέχναγα αμέσως και δεν θεωρούσα ότι ήταν κάτι σημαντικό, ενώ αυτός πίστευε ότι σπάστηκα ή στεναχωρήθηκα μαζί του και το σκεφτόταν μόνος του. Ακόμα μου είπε ότι είμαστε τελείως διαφορετικοί και ότι δεν θα ταιριάξουμε και κάποια στιγμή θα χωρίσουμε επομένως εκεί εγώ τον ρώτησα αν θέλει να χωρίσουμε και μου είπε πως ναι. Στην συνέχεια μου είπε ότι σκέφτηκε πολύ στο αεροπλάνο και κατάλαβε ότι έχει πιεστεί πολλές φορές και έχει δεχθεί πράγματα που δεν θα έπρεπε, ότι είμαι νευρική και αντικοινωνική, ότι πολλές φορές δυσκολεύεται να συνυπάρχουμε με άλλους ανθρώπους στον ίδιο χώρο, ότι νιώθει ότι είμαι μαζί του απλά για να είμαι με κάποιον και ότι είμαι εξαρτημένη πάνω του και ότι είναι πολύ κακό να μην έχω άλλους ανθρώπους στην ζωή μου, ότι δεν θα αλλάξω και αν το κάνω θα πιέζομαι και ότι δεν υπάρχει λόγος... Είπε ακόμα τα κλασσικά ότι δεν θα τον χάσω από την ζωή μου και ό,τι χρειαστώ θα είναι εκεί καθώς με αγαπάει πάρα πολύ και είμαι από τους δικούς του ανθρώπους. Επίσης είπε ότι νιώθει σαν να σβήνει η φλόγα του μαζί μου, ότι νιώθει να του τελειώνει, ότι υπάρχει πολλή μεγάλη αγάπη αλλά όχι μεγάλος έρωτας και θέλει να το ψάξει αυτό, δηλαδή αν όντως του τελείωσε και ότι θέλει χρόνο για να δει αν θέλει να ξαναείμαστε μαζί και θέλει να περάσει χωρίς εμένα κάποιο διάστημα για να ζυγίσει την κατάσταση, να δει αν του λείπω, πως του λείπω, τι του προσφέρει η σχέση μας να σκεφτεί κάποια πράγματα και το ίδιο πρέπει να κάνω και εγώ, να κάτσω να σκεφτώ. Μου είπε ότι την εβδομάδα που ήταν εξωτερικό πέρασε ωραία, δεν του έλειψα ιδιαίτερα (ενώ ας πούμε μου έστελνε συνέχεια μηνύματα και πολλές φορές δεν απαντούσα και ξαναέστελνε) και ότι είδε πώς είναι μια εβδομάδα χωρίς την δική μου πίεση, πως πολλές φορές με ένιωθε σαν υποχρέωση και ότι κυμαινόταν η ζωή του ανάμεσα στην δουλειά του και σε μένα γιατί τα σκ που ερχόταν σε μένα ήταν πιεστικό καθώς έπρεπε μέσα στην εβδομάδα να βγάλει όλη την δουλειά για να μπορεί να περάσει χρόνο το σκ μαζί μου χωρίς να δουλέψει καθόλου....επίσης του πρότεινα αν θέλει να το πάμε πιο χαλαρά και βλέπουμε αν θα μας βγει και μου απάντησε ότι δεν ξέρει αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και κατά πόσο εύκολο θα είναι..επίσης μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει και τον ψυχολόγο μου και ότι έχω πολλά θέματα στην ζωή μου που πρέπει να λύσω και ότι δεν είναι αυτός ειδικός να μου τα λύσει (πολλές φορές λέει ένιωθε σαν να είναι και ο φίλος μου και ο ψυχολόγος μου και το αγόρι μου ενώ ο δικός του ρόλος ήταν να είναι το αγόρι μου), ότι τον τραβάω στην μεριά μου και τον επηρεάζω ψυχολογικά με την αρνητική έννοια και ότι νιώθει ότι κάτι έχει μείνει στάσιμο..επίσης ότι τα προβλήματα της δουλειάς μπήκαν ανάμεσα μας και ότι δεν θέλει να ακούει όλη την ώρα για τα ίδια προβλήματα ενώ μου έχει πει τι να κάνω για να λυθούν (αυτό ήταν από τα πρώτα πράγματα που ανέφερε)..γενικά κλείνοντας μου ανέφερε ότι οι βασικότεροι λόγοι είναι ότι νιώθει έλλειψη επικοινωνίας και ότι τον καταπιέζω, ότι πολλές φορές δεν τον αφήνω να μιλήσει, ότι δεν δέχομαι την γνώμη του και ότι νιώθει ότι είναι με ένα ''λουρί (η αλήθεια είναι πως είμαι φωνακλού , ισχυρογνώμων). Είπε ότι ήταν πολύ αποφασιστικά όσα μου είπε και πήρε πολύ θάρρος για να το κάνει και ότι τόσο καιρό δεν είχε πει τίποτα γιατί δεν ήθελε να με στεναχωρήσει γιατί με αγαπάει και επειδή δεν θα δεχόμουν εύκολα την γνώμη του αν μου έκανε κάποιο παράπονο/παρατήρηση..παρ'όλα αυτά μου είπε να κρατήσουμε για πάντα μεταξύ μας τα inside αστεία μας και ό,τι και να γίνει ακόμα και να μην μας βγει πάλι να είμαστε μαζί δεν θέλει να τσακωθούμε ποτέ..και τέλος μου είπε ότι θέλει να συζητήσουμε και από κοντά, απλά με πήρε τηλέφωνο γιατί ήθελε να είναι ξεκάθαρος απέναντι μου επειδή με σέβεται και δεν μπορεί να προσποιείται ότι όλα είναι μια χαρά, αλλά σε δυο εβδομάδες περίπου που θα έχει ολοκληρώσει κάποια πράγματα στην δουλειά του..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    24
    Πέρασε λοιπόν κάτι λιγότερο από ένας μήνας χωρίς να βρεθούμε καθώς στις δυο εβδομάδες αρρώστησε και αυτός και εγώ..είχαμε μικρή επικοινωνία καθώς βρισκόμαστε στον ίδιο χώρο ''εργασίας'' . Την πρώτη μέρα μετά το χωρισμό ήρθε πολύ ευδιάθετος να με χαιρετήσει ωστόσο τις επόμενες φορές ήταν πιο απόμακρος, μιλούσε τυπικά, απέφευγε να ανοίξει συζήτηση, απέφευγε να με κοιτάξει και γενικά φαινόταν στεναχωρημένος. Επίσης σε ένα τηλεφώνημα που εγώ επεδίωξα ήταν πάλι κάπως απόμακρος με διαφορετικό τόνο και ύφος χωρίς διάθεση για κουβέντα (κατά την διάρκεια της πρώτης εβδομάδας).. μετά λοιπόν από έναν μήνα περίπου και αφού είχαμε αναρρώσει και οι δύο του είπα πως θέλω να περάσω από το σπίτι του καθώς χρειαζόμουν κάτι που είχα αφήσει εκεί (όντως το χρειαζόμουν δεν ήταν απλή δικαιολογία)..η αρχική απάντηση ήταν όχι καθώς είχε έρθει η μάνα του και του είπα δεν θα έρθω να κάτσω απλά θα κατέβεις δύο λεπτά να μου δώσεις τα πράγματα και συμφώνησε... στο δρόμο λοιπόν καθώς πήγαινα με πήρε τηλέφωνο καθώς με περίμενε περπατώντας στην γειτονιά του και αρχίσαμε να μιλάμε και να λέμε τα νέα μας για περίπου μισή ώρα μέχρι να φτάσω με πολύ ευδιάθετο ύφος και από τους δύο..

    Η συνάντηση

    Φτάνω στο σπίτι του και με περίμενε από κάτω σε ένα παγκάκι, μου δίνει τα πράγματα , με αγκαλιάζει και....με φιλάει στο στόμα. Εγώ φυσικά δεν το περίμενα καθώς είχα σκοπό να πάρω τα πράγματα και να φύγω ή στην καλύτερη να πάμε καμιά βόλτα μιλώντας περί ανέμων και υδάτων. Αρχίζουμε λοιπόν να φιλιόμαστε παθιασμένα στο παγκάκι για πολλή ώρα και ξαφνικά σταματάει και μου λέει ''δεν θέλω να ξαναείμαστε μαζί, δεν πρέπει να ξαναείμαστε μαζί, έχει κλείσει αυτός ο κύκλος, θα κάνουμε κακό ο ένας στον άλλον αν ξαναείμαστε μαζί και θα μας κρατήσει πίσω'' σοκ εγώ καθώς δεν περίμενα έτσι απλά να με φιλήσει χωρίς να θέλει πάλι σχέση... όταν φιλιόμασταν του έλεγα ότι τον θέλω και τον ρώτησα εσύ με θες; και μου λέει εξαρτάται πως το εννοείς..μου αρέσεις πολύ σαν κοπέλα και σε είδα προχθές και λέω κοίτα πόσο όμορφη είναι αλλά δεν είμαι σε φάση να κάνω σχέση μαζί σου και να πρέπει αύριο να σου στείλω μήνυμα, μου τα έχει σκάσει έτσι που θέλω να νιώσω ότι είμαι μόνος μου και μου έχει κάνει εντύπωση και εμένα γιατί ήσουν η κοπέλα που κυνήγησα και ήθελα πιο πολύ...μετά μου είπε ότι θέλει κι άλλο χρόνο για να δει αν θέλει να ξαναείμαστε μαζί (ΠΟΣΟ χρόνο έλεος) και τον ρώτησα αν πιστεύει ότι μπορεί να ξαναείμαστε μαζί και μου λέει δεν ξέρω μπορεί, άσε να υπάρχει κάτι (και καλά σαν σασπενς) γιατί είχαμε ρουτινιάσει πολύ.. μου είπε ότι τον πίεσα πολύ και ότι ακόμα και τώρα όταν βλέπει μήνυμα μου οριακά νιώθει πίεση..του λέω και τι θες απλά να περάσουμε καλά για να βρεις έναν τρόπο να με ξεπεράσεις και μου λέει δεν θέλω αυτό απλά έτσι μου βγαίνει τώρα να κάνω αυτό..πήγα να κλάψω και μου λέει αν είναι να στεναχωρηθείς το σταματάμε τώρα, επίσης μου είπε ότι δεν θέλει ένα μήνυμα του ή ένα τηλεφώνημα του να το παίρνω εγώ σαν ελπίδα... τέλος πάντων συνεχίσαμε να φιλιόμαστε, μου έλεγε τι έχεις πάθει έχεις αλλάξει πολύ (με την καλή έννοια) μάλλον επειδή ήμουν κεφάτη και κάπως πιο παθιασμένη από όλες τις υπόλοιπες φορές, κάναμε λίγη ώρα βόλτες, μου είπε να κανονίσουμε να πάμε σε ένα μαγαζί τον ρώτησα πότε και μου είπε την Δευτέρα (ήταν Πέμπτη, 12 μέρες πριν).. με τα πολλά ανεβήκαμε στο σπίτι του και καταλήξαμε να κάνουμε σεξ όλο το βράδυ, κοιμηθήκαμε δυο ώρες και το πρωί πάλι σεξ. Γενικά ήταν το καλύτερο σεξ που έχουμε κάνει σαν ζευγάρι και παρ'όλο που και οι δυο είχαμε εξαντληθεί δεν θέλαμε να σταματήσουμε (τον τελευταίο καιρό κάναμε λιγότερο συχνά σεξ λόγω πίεσης και ρουτίνας, άγχους κλπ). Με φιλούσε συνέχεια και με έπαιρνε αγκαλιά, κοιμηθήκαμε αγκαλιά με εκείνον να μου κρατάει το χέρι και να με χαιδεύει και το πρωι δεν ήθελε με τίποτα να με αφήσει να φύγω, μου είπε ότι ήταν το καλύτερο βράδυ της ζωής του και δεν ήθελε να τελειώσει ποτέ...γενικά ήταν άλλος άνθρωπος, πιο απόμακρος, δεν έδειχνε συναισθηματικά ευάλωτος σε αντίθεση με όταν είχαμε σχέση που με κοιτούσε φοβισμένος μην με χάσει ή μην κάνει κάτι και με στεναχωρήσει, είχε πιο πολλή θα έλεγα αυτοπεποίθηση. Εγώ λοιπόν έφυγα εκτός πόλης για το σκ και την Δευτέρα με πήρε τηλέφωνο για πρώτη φορά από μόνος του. Με ρώτησε πως πέρασα το σκ, είπαμε τα νέα μας και μου είπε ότι σήμερα συνήλθε από την προχθεσινή βραδιά και καλά εγώ έκανα την αδιάφορη και απάντησα αν είχε πάει για ποτό και μου απάντησε πως όχι συνάντησα ενα θειικο κορίτσι (για μένα)..τέλος πάντων το κλείσαμε, την Τετάρτη πέρασε και με χαιρέτησε λίγο στην προπόνηση και μετά την Πέμπτη (προχθές) με ξαναπήρε τηλέφωνο, μιλήσαμε κάνα 40λεπτο, είπαμε τα νέα μας και κλείνοντας μου είπε να σε δούμε καμιά μέρα και του λέω ναι να κανονίσουμε να βγούμε και μου είπε να περάσει και η Παρασκευή και μετά..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    24
    Πέρασε η Παρασκευή πέρασε και το σκ και τίποτα, πέρα από το Σάββατο που απλά μιλήσαμε στην προπόνηση.. ήρθε λοιπόν η Δευτέρα (χθες) και συναντηθήκαμε τυχαία στην σχολή. Αρχίσαμε να μιλάμε και να φιλιόμαστε πάλι παθιασμένα όπως στις αρχές, πήγαμε μια μικρή βόλτα όπου πάλι φιλιόμασταν συνέχεια και μου είπε ότι τον έχω τρελάνει και ότι τις τελευταίες μέρες με σκέφτεται πολύ και με σκέφτεται πολύ ευχάριστα, του βγάζω κάτι πολύ θετικό, με βλέπει και με χαίρεται που είμαι τόσο ανανεωμένη (είχα ξεκινήσει να αθλούμαι την εβδομάδα που ήταν εξωτερικό και έκανα και αλλαγή στα μαλλιά συνεπώς έχω αλλάξει λίγο εμφανισιακά, σαν διάθεση είμαι πιο χαμογελαστή και ευδιάθετη ,επίσης βλέπει ότι βγαίνω πάρα πολύ). Τον ρώτησα πως πέρασε το σκ μου είπε ότι βγήκε και του είπα να κανονίσουμε να βγούμε και εμείς και μου λέει ναι θα κανονίσουμε έτσι γενικά και αόριστα χωρίς να πει μέρα (γενικά και στο τηλέφωνο το λέει γενικά και αόριστα ενώ δείχνει να θέλει και ενώ έχει και χρόνο δεν κάνει συγκεκριμένη πρόταση) και πρότεινα εγώ στο τέλος την Πέμπτη και μου λέει καλά δεν χρειάζεται να είναι την Πέμπτη μπορεί και νωρίτερα, να έρθεις σπίτι να σου μαγειρέψω και κάτι ή να βγούμε ότι θες. Λέω οκ το αφήνω πάνω σου. Μου είπε ότι με παίρνει τηλέφωνο αλλά όχι συνέχεια για να μην με ενοχλεί και ότι σέβεται ότι μπορεί να έχω δουλειά, μου είπε ότι σκεφτόταν την Τρίτη (την προηγούμενη) να μου πει να βγούμε αλλά είδε ότι έχω πάει θέατρο (το είδε στις 12 τα μεσάνυχτα αυτό που αποκλείεται τότε να μου έλεγε να βγούμε) και χθες ότι σκεφτόταν να με πάρει τηλ αλλά είδε ότι είχα πάει για μπάνιο και είπε να μην ενοχλήσει (επίσης το είδε τα ξημερώματα που δεν παίζει να με έπαιρνε τηλέφωνο εκείνη την ώρα). Επίσης τον έπιασε ανασφάλεια και με ρώτησε αν του αρέσω γιατί δεν είχε προσέξει την εμφάνιση του. Στο τέλος που χαιρετηθήκαμε και πήγα να φύγω μου λέει πάλι δώσε μου ένα φιλί (ενώ την πρώτη φορά όταν αποχωριστήκαμε ήταν πιο τυπικός). Σήμερα Τρίτη ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

    Γενικά είναι τύπος που όταν χωρίζει χωρίζει οριστικά, και δεν έχει ξανακάνει τέτοιου είδους σχέση μετά από χωρισμό ούτε γενικότερα. Στο τηλεφώνημα χωρισμού δεν είχε αφήσει περιθώρια για σχέσεις τέτοιου είδους, ούτε φιλικές, παρά μόνο αν χρειαστώ κάτι σε επαγγελματικό επίπεδο. Γι' αυτό όταν με φίλησε θεώρησα δεδομένο ότι θα θέλει σχέση. Σνομπάρει τα περιστασιακά και πάντα έλεγε ότι θέλει ποιοτικές σχέσεις και όχι σκέτο σεξ μία στο τόσο. Ακόμα και όταν του είπα να το πάμε πιο χαλαρά (βέβαια δεν εννοούσα σκέτο σεξ) ήταν αρνητικός. Βέβαια για όλα υπάρχει πρώτη φορά.

    Κατά την διάρκεια του πρώτου μήνα χωρισμού δεν επεδίωξε ούτε μια φορά να με πάρει τηλέφωνο ούτε καν για να κανονίσουμε να βρεθούμε για να μιλήσουμε για τον χωρισμό. Η σχετικά συχνή επικοινωνία είναι θετικό σημάδι ή όπως μου είπε και αυτός να μην το παίρνω σαν ελπίδα;

    Από την μια λέει έχει κλείσει ο κύκλος από την άλλη λέει θέλει χρόνο για να δει αν θέλει να ξαναείμαστε μαζί. Δεν πιστεύω ότι είναι ο άνθρωπος που θα έπαιζε με μένα άλλωστε δεν θα έλεγε ''έχει κλείσει ο κύκλος''. Προσπαθώ να καταλάβω γιατί η μια του φράση αναιρεί την άλλη. Δεν μιλήσαμε ποτέ για τον χωρισμό. Αυτός δηλαδή μόνο είπε ''δεν θέλω να ξαναείμαστε μαζί''. Δεν πρόλαβα να μιλήσω, πήγα να πάρω την τσάντα και να φύγω όχι να μιλήσω και με αιφνιδίασε φιλώντας με. Δεν μου έδωσε χώρο να πω αυτά που έχω σκεφτεί αυτό το διάστημα που είμαστε χώρια.

    Ενώ από κοντά με φιλάει σαν να λιώνει και να τρελαίνεται δεν μου λέει να βρεθούμε. Το αφήνει στο γενικό και αόριστο και παράλληλα δικαιολογείται. Το γεγονός αυτό με κάνει να σκέφτομαι ότι αν τώρα που ενώ με σκέφτεται πολύ και είναι τρελαμένος δεν κάνει κίνηση να βρεθούμε, δεν υπάρχει περίπτωση να θέλει σχέση. Επίσης μου είπε δυο δικαιολογίες ότι δεν με πήρε τηλέφωνο ή δεν μου είπε να βγούμε γιατί είδε ότι ήμουν έξω ή είχε γεμάτη εβδομάδα. Όποιος θέλει βρίσκει χρόνο και δεν καταλαβαίνω γιατί το τρενάρει ενώ δείχνει να θέλει. Δεν θεωρώ ότι του έχει τελειώσει όπως ισχυρίστηκε στο τηλεφώνημα του χωρισμού. Ίσως να του αρέσω σαν κοπέλα αλλά όχι σαν άνθρωπος, να έχει βαρεθεί και κουραστεί από τον χαρακτήρα και την συμπεριφορά μου (λογικό). Με γνώρισε, πέρασε χρόνο μαζί μου συνεπώς τώρα δεν υπάρχει κάτι άγνωστο να τον τραβήξει για να φοβάται μην με χάσει και να θέλει σχέση.

    Σε όλες τις συναντήσεις δεν με ρώτησε σχεδόν τίποτα για την δουλειά μου παρά μόνο για τις προπονήσεις που έχω ξεκινήσει. Όταν βρεθήκαμε την πρώτη φορά μου είπε ότι είχε γίνει πολύ έντονο το θέμα με την δουλειά μου τον τελευταίο χρόνο και είχε μπει πολύ στην σχέση μας. Αυτό μου το είπε και στο τηλεφώνημα χωρισμού, ότι τα προβλήματα της δουλειάς μπήκαν ανάμεσα στο ζευγάρι και δεν έπρεπε να το αφήσουμε να συμβεί.

    Γενικά δεν ξέρω πως να χειριστώ την κατάσταση. Από την μία έχω σκεφτεί τα λάθη μου, ξέρω ότι έκανα πολλά και είμαι διατεθειμένη να αλλάξω όσο γίνεται. Δεν είπα ότι θα σταματήσω να είμαι νευρική αλλά θα σταματήσω να φέρνω τα προβλήματα της δουλειάς στη σχέση, ή να του λέω κάθε θέμα μου σαν να είναι ψυχολόγος μου.. πραγματικά θέλω να προσπαθήσω να βελτιώσω τον χαρακτήρα μου και για μένα και για εκείνον αρκεί να μου δώσει την ευκαιρία. Όταν χωρίσαμε στεναχωρήθηκα κυρίως για την δική μου συμπεριφορά γιατί δεν του άξιζε, είναι ένας από τους καλύτερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει και μου έχει σταθεί άπειρα σε θέματα δουλειάς, οικογένειας, υγείας , έχουμε κάνει άπειρα πράγματα μαζί και έχουμε ένα σωρό αναμνήσεις και δεν άξιζε αυτή την συμπεριφορά, θύμωσα πολύ με τον εαυτό μου. Αυτή η κατάσταση με στεναχωρεί καθώς από την μια οκ με θέλει από την άλλη είμαι στην αναμονή..προσπαθώ να καταλάβω αν αυτή η ενδιάμεση κατάσταση στο μυαλό του έχει στόχο την αναζωπύρωση του έρωτα και της φλόγας, καθώς μοιάζει με τον πρώτο καιρό που ''κάτι'' υπήρχε, ώστε να δει αν του βγαίνει για σχέση ή αν απλά το κάνει για να με ξεπεράσει/να με έχει καβάντζα/παίζει και με άλλη (αυτό δεν το πιστεύω) κλπ. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θέλει απλά κάτι χαλαρό και ότι δεν έχει συναισθήματα και δεν στεναχωριέται καθώς ήταν πολύ συναισθηματικός και ακόμα και εφιάλτες έβλεπε ότι χωρίσαμε και ξύπναγε τρομαγμένος (την τελευταία εβδομάδα αυτό) και γενικά είχε αυτό το άγχος ή όταν τσακωνόμασταν έκλαιγε και ταραζόταν πολύ μέχρι να τα ξαναβρούμε. Τον τελευταίο χρόνο τον είχα παραμελήσει λίγο με την δουλειά και τον διάβασμα και περίμενα το καλοκαίρι που θα ήμασταν χαλαροί και οι δυο να περάσουμε χρόνο χωρίς τα άγχη της δουλειάς (λάθος μεγάλο προφανώς) και όταν έδειχνα ότι τον θέλω πέταγε από την χαρά του, ακόμα και μικρές ασήμαντες κινήσεις μου τον έκαναν ευτυχισμένο. Ακόμα και την εβδομάδα πριν φύγει είχε συγκινηθεί χάρη σε μια μικρή κίνηση που έκανα.. πώς γίνεται να άλλαξε τόσο σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα και να είναι συναισθηματικά αδιάφορος;

    Γενικά βλέπω ότι έχει μια πιο θετική διάθεση απέναντι μου ενώ όταν χωρίσαμε είχε πολύ αρνητική εικόνα για μένα και μου το είχε πει κιόλας ότι δεν θέλει να γίνομαι κάτι κακό στο μυαλό του μόνο και μόνο επειδή είμαι αυτή που είμαι και ότι πρέπει να σεβαστεί ότι είμαι διαφορετική σαν άνθρωπος από αυτόν. Δεν ξέρω αν η καλή διάθεση απέναντι μου προκύπτει από το ότι έχει σεξ και συναισθηματική κάλυψη χωρίς δέσμευση ή αν είναι γενικότερα ένα καλό σημάδι που δείχνει κάτι...

    Είμαι ανάμεσα σε δύο επιλογές.. η πρώτη είναι να του ξεκαθαρίσω πως νιώθω, τι είμαι διατεθειμένη να κάνω και πως μπορεί να λειτουργήσει λέγοντας του ότι θέλω μόνο σχέση καθώς το ενδιάμεσο με φθείρει (αλλά φοβάμαι μην νιώσει πάλι πίεση και φύγει οριστικά) και η δεύτερη είναι να το αφήσω έτσι μήπως αναγεννηθεί ο έρωτας και μου πει να ξαναείμαστε μαζί καθώς ήδη άρχισε να με σκέφτεται θετικά και ευχάριστα, και ίσως το κάνει αυτό επειδή και εγώ είχα αναφέρει όταν χωρίσαμε ότι μπορούμε να προσπαθήσουμε χαλαρά και να δούμε αν μας βγαίνει...από την άλλη μπορεί απλά να με ξεπεράσει πιο εύκολα έτσι...

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους διάβασαν το κείμενο και ένα μεγάλο συγγνώμη καθώς είναι λίγο μπουρδουκλωμένο σαν τις σκέψεις μου..και με πολλές περιττές ίσως λεπτομέρειες... Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος θέλει να αφήσει μια γνώμη/συμβουλή...

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω μία άποψη αλλά δε θα σου αρέσει. Η άποψή μου είναι ότι ακόμα κι αν πείτε ότι το πιάνετε από την αρχή, πάλι δεν θα δουλέψει στο τέλος όλο αυτό. Περιγράφεις μία δυσλειτουργική σχέση λόγω αταίριαστων χαρακτήρων και όπου διαπραγματεύεστε συνεχώς τη φύση της σχέσης και το πως λειτουργείτε μέσα σε αυτή αλλά και σαν άνθρωποι γενικότερα. Η σχέση είτε σου βγαίνει αυθόρμητα και λειτουργεί ωραία, είτε δεν σου βγαίνει. Αυτές οι αηδίες ότι όλα τα ζευγάρια τσακώνονται κτλ κτλ για 'μενα είναι μπούρδες. Το να υπάρχουν εντάσεις και τσακωμοί μόνο υγιή σχέση δεν δείχνουν. Και το να λες μετά από δυόμιση χρόνια όταν πλέον έχει φτάσει ο κόμπος στο χτένι σκοπεύω να αλλάξω κι έτσι και γιουβέτσι εγώ τα ακούω βερεσέ. Ούτε τα προηγούμενα δυόμιση χρόνια διαγράφονται, ούτε οι άνθρωποι αλλάζουν από τη μία μέρα στην άλλη χαρακτήρα απλά επειδή το λένε. Το να βάλεις σχέδιο και να λες δεν θα κάνω το ένα και το άλλο για να κρατήσω τον άλλον δεν δουλεύει ποτέ μακροπρόθεσμα.

    Ψηφίζω τρίτη επιλογή που είναι να του πεις η ίδια να χωρίσετε οριστικά και να μη σπαταλάτε τον χρόνο σας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Κάπως έτσι έρχεται η αφύπνιση όταν λόγω της προσωπικότητας μας χάνουμε ότι θεωρούσαμε δεδομένο. Μέχρι να το ξαναεχουμε (στην καλύτερη περίπτωση) και να το θεωρήσουμε πάλι δεδομένο όντας ο παλιός κακός μας εαυτός. Με μαθηματική ακρίβεια θα τελειώσει σύντομα ακόμη κι αν ξαναρχίσει.

    Ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να μείνεις μονη, να κανεις την αυτοπαρατηρηση σου (ενδεχομένως ζητώντας κ τη βοήθεια κάποιου ειδικού) και να βελτιώσεις κομμάτια της προσωπικότητάς σου που απωθούν ακόμη κι αυτούς που σε αγαπάνε. Φαίνεται να έχεις επίγνωση όλων αυτών των κομματιών. Είναι μια καλή αρχή για το υπόλοιπο του ταξιδιού!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Εγώ όταν διαβάζω ιστορίες όπου ο ένας παρουσιάζεται ως ο σουπερ καλός, ευδιάθετος, τα κάνει όλα σωστά, και ο άλλος ο σουπερ δυσλειτουργικός, γκρινιάρης, δύσκολος, μπαίνω σε σοβαρές σκέψεις.
    Δεν υπάρχουν καλές και κακές προσωπικότητες. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τα καλά και τα αδύναμά τους σημεία.
    Θεωρώ πως έχεις υποστεί πλύση εγκεφάλου αυτή τη στιγμή. Για όλα φταις εσύ. εγώ κρατάω μικρό καλάθι. Δεν γίνεται για όλα να φταις εσύ και σε όλα εσύ να ήσουν το πρόβλημα και αυτός να τα έκανε σωστά. Δεν γίνεται. Δεν διάβασα τα θετικά σου σημεία στη σχέση ούτε τα δικά του αρνητικά στοιχεία. Είναι μία ιστορία λειψή και μονομερής.
    Η επικοινωνία σας δεν ήταν καλή. Και άμα συζητήσετε το ενδεχόμενο σχέσης πρέπει πρώτα να συζητήσετε και να δειτε τα προβλήματα επικοινωνίας ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΙΕΣ.
    Λυπάμαι που σε έκανε να νιώθεις ότι φταις τόσο πολύ. Κάτι έχει πάει πολύ στραβά να ξέρεις εδώ. Ίσως έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση και πήρες όλη την ευθύνη; δεν ξέρω...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    το οτι κανει "δοκιμαστικο" με καποια αλλη γνωριμια, το σκεφτηκες καθολου;
    οποιος εχει σχεση και "θελει χρονο", παιρνει τον χρονο του μεσα στην σχεση και παιρνει αποφασεις οταν ειναι σιγουρος. δεν ζηταει time out για να σκεφτει! τι να σκεφτει;
    και τι διακοψατε ακριβως οταν κανετε σεξ παθιασμενο και το ζηταει;;;;
    και πως τουε φυγε η ερωτικη διαθεση οταν μας λες οτι κανατε το καλυτερο σεξ της ζωης σας κλπ;;;
    εμενα ολα αυτα μου δειχνουν οτι εψαχνε τροπο να επμπλακει απο την δεσμευση και να κρατησει το σεξ... ή οτι κανει δοκιμαστικο που δεν παει πολυ καλα και σε θυμαται πολυ συχνα...
    τι ηλικιες εχετε;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Νομίζω ότι είστε και οι δύο μεγάλοι και υπεύθυνοι άνθρωποι με καριέρα και θέλετε μια μόνιμη σχέση με συναισθηματική ασφάλεια.

    Είστε οικογενειάρχες και υπεύθυνοι! Η δουλειά σας σάς απασχολεί με ευθύνη και δεν πετάτε στα σύννεφα!

    Δώστε χρόνο ο ένας στον άλλο και να φέρεστε ο ένας στον άλλο σαν μόνιμο ζευγάρι. Σαν αρραβωνιασμένοι! Είστε σε θέση μαζί να φτιάξετε μια όμορφη οικογένεια. Ένα παιδάκι θα σας ενώσει περισσότερο και θα παραμερήσει πολλά φαινομενικά προβλήματα.

    Χρειάζεστε ένα κοινό στόχο έξω από σας. Χρειάζεστε τις ευθύνες ενός κοινού σκοπού, την δημιουργία μιας υγιούς οικογένειας.

    Είστε και οι δύο μορφωμένοι και υπεύθυνα στελέχη της κοινωνίας μας. Θέλω να σας ευχηθώ βίον ανθόσπαρτον και με πολλά παιδιά!!

    Μην χάσετε ο ένας τον άλλο από παρεξηγήσεις!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το οτι κανει "δοκιμαστικο" με καποια αλλη γνωριμια, το σκεφτηκες καθολου;
    οποιος εχει σχεση και "θελει χρονο", παιρνει τον χρονο του μεσα στην σχεση και παιρνει αποφασεις οταν ειναι σιγουρος. δεν ζηταει time out για να σκεφτει! τι να σκεφτει;
    και τι διακοψατε ακριβως οταν κανετε σεξ παθιασμενο και το ζηταει;;;;
    και πως τουε φυγε η ερωτικη διαθεση οταν μας λες οτι κανατε το καλυτερο σεξ της ζωης σας κλπ;;;
    εμενα ολα αυτα μου δειχνουν οτι εψαχνε τροπο να επμπλακει απο την δεσμευση και να κρατησει το σεξ... ή οτι κανει δοκιμαστικο που δεν παει πολυ καλα και σε θυμαται πολυ συχνα...
    τι ηλικιες εχετε;
    Το έχω σκεφτεί ότι μπορεί να τρέχει κάτι με κάποια άλλη αλλά το έχω απορρίψει γιατί πρώτον όντως έχει πολύ δουλειά, όντως τον είχα πιέσει και γενικά τον βλέπω να μην προσέχει καθόλου την εμφάνιση του όσο έχουμε χωρίσει οπότε δεν νομίζω να έχει μπει στην διαδικασία των ραντεβού....
    Ότι ίσως μιλάει/φλερτάρει διαδικτυακά θα μπορούσε να συμβαίνει... Ίσως αυτό εννοούσε όταν είπε ότι θέλει να νιώσει μόνος...
    Δεν ζήτησε χρόνο, μου είπε να χωρίσουμε και όταν είπα εγώ ότι θα προσπαθήσω να διορθώσω πράγματα και να δώσουμε μια δεύτερη ευκαιρία ζήτησε χρόνο να σκεφτεί...
    Γενικά είναι άνθρωπος τον σχέσεων και θέλει να έχει σχέση και όχι κάτι περιστασιακο και το σεξ κατά της διάρκειας της σχέσης ήταν μέτριο και όχι συχνό συνεπώς δεν νομίζω να με πλησίασε την πρώτη φορά μόνο και μόνο για να κρατήσει το καλό σεξ χωρίς την δέσμευση...
    Είμαι 26 και είναι 28....

    Έχω προβληματιστεί πολύ με το γεγονός ότι ενώ μου λέει να βρεθούμε δεν κανονίζει κάτι... Μιλήσαμε προηγουμένως καθως τον πήρα για να του πω να βγεις αύριο και να τελειώνει το θέμα και σκεφτόταν αν μπορεί η όχι αύριο ενώ δεν έχει κάποια συγκεκριμένη δουλειά και έλεγε εκφράσεις τύπου "να δω πως θα πάει η μέρα" και μου πρότεινε να πάω τώρα από το σπίτι του ενώ είναι πολύ αργά και αύριο έχει δουλειά ... Αυτό με προβληματίζει πάρα πολύ... Μου είπε μπορούμε να βρεθούμε και αύριο και την επόμενη εβδομάδα θα είμαι ακόμα εδώ... Δεν ξέρω...

    Επίσης το γεγονός ότι μου είπε να πάω σπίτι του ενώ εγώ θέλω απλά να βγούμε και να ξεκαθαρίσουμε και όχι να κάνω σεξ γιατί πραγματικά με φθείρει και με στεναχωρεί όλο αυτό..

    Ποια είναι η γνώμη σου; Να ξεκαθαρίσω ότι θέλω σχέση η ο τύπος απλά θα φύγει...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σπίτι του δεν θα πας με τίποτα! Μονο εξω για καφέ, για βόλτα κλπ. Δεν είσαι παιχνιδάκι για casual sex. Και ουτε βοηθάει αυτο στο να τα βρείτε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    Quote Originally Posted by Then View Post
    Το έχω σκεφτεί ότι μπορεί να τρέχει κάτι με κάποια άλλη αλλά το έχω απορρίψει γιατί πρώτον όντως έχει πολύ δουλειά, όντως τον είχα πιέσει και γενικά τον βλέπω να μην προσέχει καθόλου την εμφάνιση του όσο έχουμε χωρίσει οπότε δεν νομίζω να έχει μπει στην διαδικασία των ραντεβού....
    Ότι ίσως μιλάει/φλερτάρει διαδικτυακά θα μπορούσε να συμβαίνει... Ίσως αυτό εννοούσε όταν είπε ότι θέλει να νιώσει μόνος...
    Δεν ζήτησε χρόνο, μου είπε να χωρίσουμε και όταν είπα εγώ ότι θα προσπαθήσω να διορθώσω πράγματα και να δώσουμε μια δεύτερη ευκαιρία ζήτησε χρόνο να σκεφτεί...
    Γενικά είναι άνθρωπος τον σχέσεων και θέλει να έχει σχέση και όχι κάτι περιστασιακο και το σεξ κατά της διάρκειας της σχέσης ήταν μέτριο και όχι συχνό συνεπώς δεν νομίζω να με πλησίασε την πρώτη φορά μόνο και μόνο για να κρατήσει το καλό σεξ χωρίς την δέσμευση...
    Είμαι 26 και είναι 28....

    Έχω προβληματιστεί πολύ με το γεγονός ότι ενώ μου λέει να βρεθούμε δεν κανονίζει κάτι... Μιλήσαμε προηγουμένως καθως τον πήρα για να του πω να βγεις αύριο και να τελειώνει το θέμα και σκεφτόταν αν μπορεί η όχι αύριο ενώ δεν έχει κάποια συγκεκριμένη δουλειά και έλεγε εκφράσεις τύπου "να δω πως θα πάει η μέρα" και μου πρότεινε να πάω τώρα από το σπίτι του ενώ είναι πολύ αργά και αύριο έχει δουλειά ... Αυτό με προβληματίζει πάρα πολύ... Μου είπε μπορούμε να βρεθούμε και αύριο και την επόμενη εβδομάδα θα είμαι ακόμα εδώ... Δεν ξέρω...

    Επίσης το γεγονός ότι μου είπε να πάω σπίτι του ενώ εγώ θέλω απλά να βγούμε και να ξεκαθαρίσουμε και όχι να κάνω σεξ γιατί πραγματικά με φθείρει και με στεναχωρεί όλο αυτό..

    Ποια είναι η γνώμη σου; Να ξεκαθαρίσω ότι θέλω σχέση η ο τύπος απλά θα φύγει...
    το σεξ, μπορει για σενα να ειναι μετριο, εκεινος ομως σου ειπε οτι εκανε το καλυτερο σεξ της ζωης του, επομενως γι αυτον δεν ειναι μετριο.
    οταν ζηταει χρονο σε αποσταση για να σκεφτει, το να βρισκοσαστε για σεξ αλλα χωρις να ειστε σε σχεση, αφενος δεν ειναι αποσταση, αφετερου παγιωνει μια κατασταση "fuck buddies", που δεν ξερω αν ειναι αυτο που θες...
    αν εκεινος την βολευεται αυτην την κατασταση, γιατι να ξαναμπει σε σχεση, εαν ειτε πιεζεται οπως λεει, ειτε θελει ελευθερια κινησεων για να κανει γνωριμιες;

    επιπλεον, αυτο που του ειπες οτι θα αλλαξεις, δεν ειναι χρωμα στα μαλλια σου, η κατι πρακτικο τελοσπαντων, ειναι ο χαρακτηρας σου. που πρακτικα, δεν πολυγινεται...

    τελος, εφοσον η ιδια λες οτι μια τετοια μεσοβεζικη κατασταση σε φθειρει και σε στεναχωρει, μαλλον απαντας μονη σουσ την ερωτηση.
    εφοσον σε φθειρει, γιατι να του δωσεις την ευκολια να βολευτει κιε συ να ταλαιπωρεισαι;
    επιδιωξε μια ξεκαθαρη κατασταση, ωστε να ηρεμησεις τουλαχιστον.
    αν μου ελεγες οτι κι εσυ καλα περνας κι ας ειστε χαλαροι, θα σου ελεγα κρατα το ετσι μεχρι να αποφασισεις να φυγεις, η να αποφασισετε να ειστε κανονικα μαζι.
    το οτι ξαναφευγει συντομα, δεν ξερω ποσο βοηθαει βεβαια, αλλα σιγουρα δεν βοηθαει το να κανετε σεξ και να μην τρεχει τιποτε...
    αν επιδιωξεις ξεκαθαρισμα παντως, οπωσδηποτε να σχολιασεις οτι σου μιλησε για μειωμενη ερωτικη διαθεση ενω σε κυνηγαει να κανετε σεξ και σου μιλαει για τις φοβερες εμπειριες πουε χει μαζι σου...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το σεξ, μπορει για σενα να ειναι μετριο, εκεινος ομως σου ειπε οτι εκανε το καλυτερο σεξ της ζωης του, επομενως γι αυτον δεν ειναι μετριο.
    οταν ζηταει χρονο σε αποσταση για να σκεφτει, το να βρισκοσαστε για σεξ αλλα χωρις να ειστε σε σχεση, αφενος δεν ειναι αποσταση, αφετερου παγιωνει μια κατασταση "fuck buddies", που δεν ξερω αν ειναι αυτο που θες...
    αν εκεινος την βολευεται αυτην την κατασταση, γιατι να ξαναμπει σε σχεση, εαν ειτε πιεζεται οπως λεει, ειτε θελει ελευθερια κινησεων για να κανει γνωριμιες;

    επιπλεον, αυτο που του ειπες οτι θα αλλαξεις, δεν ειναι χρωμα στα μαλλια σου, η κατι πρακτικο τελοσπαντων, ειναι ο χαρακτηρας σου. που πρακτικα, δεν πολυγινεται...

    τελος, εφοσον η ιδια λες οτι μια τετοια μεσοβεζικη κατασταση σε φθειρει και σε στεναχωρει, μαλλον απαντας μονη σουσ την ερωτηση.
    εφοσον σε φθειρει, γιατι να του δωσεις την ευκολια να βολευτει κιε συ να ταλαιπωρεισαι;
    επιδιωξε μια ξεκαθαρη κατασταση, ωστε να ηρεμησεις τουλαχιστον.
    αν μου ελεγες οτι κι εσυ καλα περνας κι ας ειστε χαλαροι, θα σου ελεγα κρατα το ετσι μεχρι να αποφασισεις να φυγεις, η να αποφασισετε να ειστε κανονικα μαζι.
    το οτι ξαναφευγει συντομα, δεν ξερω ποσο βοηθαει βεβαια, αλλα σιγουρα δεν βοηθαει το να κανετε σεξ και να μην τρεχει τιποτε...
    αν επιδιωξεις ξεκαθαρισμα παντως, οπωσδηποτε να σχολιασεις οτι σου μιλησε για μειωμενη ερωτικη διαθεση ενω σε κυνηγαει να κανετε σεξ και σου μιλαει για τις φοβερες εμπειριες πουε χει μαζι σου...
    Θα το άφηνα στο χαλαρό ωστόσο δεν είμαι σίγουρη αν αυτό θα βοηθήσει στο να ξαναειμαστε μαζί ή απλά θα κάνει νέα γνωριμία πιο εύκολο χωρίς τον πόνο του χωρισμού. Το γεγονός ότι έρχεται ένας μήνας όπου θα φύγουμε από Αθήνα με φοβίζει αρκετά γιατί είναι μεγάλο χρονικό διάστημα + θα είναι χαλαρός σε διακοπές κλπ.

    Με φθείρει το γεγονός ότι ενώ μου λέει μα βρεθούμε όλο το αναβάλει και είναι σαν κάτι να περιμένει (έλα σήμερα αλλά δεν ξέρω αύριο αν μπορώ να δούμε πως θα πάει η μέρα , ενώ δεν έχει κανονίσει κάτι -μου δίνει την εντύπωση ότι περιμένει κάτι από αλλη-)

    Δεν μπορώ να χωνέψω ωστόσο ότι κάτι παίζει με άλλη ενώ όταν είμαστε μαζί είναι τρελαμενος, με φιλάει όλη την ώρα, λέει ότι με σκέφτεται τελευταία πολύ κλπ. Βέβαια αυτή η αναμονή αυτό δείχνει και μόνο έτσι θα έβγαζε νόημα...

    Χθες στο τηλέφωνο συνέχισε τις ίδιες δικαιολογίες τύπου θα σε έπαιρνα σήμερα τηλέφωνο, δεν σου έχω πει να βγούμε για αυτό το λόγο κλπ. Παράλληλα ήμουν πιο ψυχρή και ξενερωμενη επειδή μου έχουν μπει κάποιες ιδέες ότι μιλάει με κοπέλες και ψάχνει νέα γνωριμία (άλλωστε μονίμως βρίσκεται σε σχέση και δεν αφήνει μεγάλο χρονικό διάστημα ανάμεσα στις σχέσεις του) και υπήρχε φλερτ από μεριάς του και αμηχανία εκ μέρους μου καθώς δεν ήξερα πως να αντιδράσω και αν πρέπει να το εκλαβω σαν κάτι θετικό η όχι...

    Δεν ξέρω πως θα το παω, χαλαρά θα έκανα κάτι μόνο αν ήξερα ότι δεν τρέχει κάτι με άλλη και αυτό ούτε μπορώ να τον ρωτήσω καθώς δεν έχω δικαίωμα ούτε θα μου πει αν τον ρωτήσω...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Εγώ όταν διαβάζω ιστορίες όπου ο ένας παρουσιάζεται ως ο σουπερ καλός, ευδιάθετος, τα κάνει όλα σωστά, και ο άλλος ο σουπερ δυσλειτουργικός, γκρινιάρης, δύσκολος, μπαίνω σε σοβαρές σκέψεις.
    Δεν υπάρχουν καλές και κακές προσωπικότητες. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τα καλά και τα αδύναμά τους σημεία.
    Θεωρώ πως έχεις υποστεί πλύση εγκεφάλου αυτή τη στιγμή. Για όλα φταις εσύ. εγώ κρατάω μικρό καλάθι. Δεν γίνεται για όλα να φταις εσύ και σε όλα εσύ να ήσουν το πρόβλημα και αυτός να τα έκανε σωστά. Δεν γίνεται. Δεν διάβασα τα θετικά σου σημεία στη σχέση ούτε τα δικά του αρνητικά στοιχεία. Είναι μία ιστορία λειψή και μονομερής.
    Η επικοινωνία σας δεν ήταν καλή. Και άμα συζητήσετε το ενδεχόμενο σχέσης πρέπει πρώτα να συζητήσετε και να δειτε τα προβλήματα επικοινωνίας ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΙΕΣ.
    Λυπάμαι που σε έκανε να νιώθεις ότι φταις τόσο πολύ. Κάτι έχει πάει πολύ στραβά να ξέρεις εδώ. Ίσως έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση και πήρες όλη την ευθύνη; δεν ξέρω...

    Υπήρχαν πράγματα που με ενοχλούσαν πολυ κυρίως ότι δεν έλεγε ποτέ την γνώμη του. Φοβόταν να διαφωνήσει μαζί μου, άφηνε πάντα εμένα να επιλέγω πως θα περάσουμε το χρόνο, αν θα κάνουμε βόλτα η θα μείνουμε σπίτι, σε ποιο μαγαζί θα πάμε κλπ. Πάντα τον ρωτούσε και έλεγε ότι θες εσύ σε σημείο να με προβληματίζει ότι κάνει κάτι λάθος και πολλές φορές να νιώθω ότι δεν περνάει πραγματικά καλά και ότι κάνει κάτι με το ζόρι και εγώ επρπε να μυρισω τα νύχια μου εφόσον και να ρωτούσα δεν μου έλεγε αν περνούσε καλά η όχι...

    Το δεύτερο που με πείραζε ήταν ότι δούλευε πολυ στο σπίτι επί καθημερινής βάσεως. Δεν με ενοχλούσε τόσο να δουλεύει όσο το να νιώθει ότι τον πιέζω να μην δουλεύει. Δλδ ερχόταν το σκ και ήθελα να πάμε μια βόλτα και έλεγε ότι είχε να κάνει δουλειά. Πηγαίναμε βόλτα και μετά γύριζε και άνοιγε το λάπτοπ. Μου είπε στο τηλέφωνο χωρισμού ότι δεν υπήρχε χρόνος τα σκ για δουλειά ή οτιδήποτε άλλο γιατί επρπε να το περάσει μαζί μου- ψέμα κάπως εγώ πάντα μα πάντα θυμάμαι να δουλεύει και εγώ να μην παραπονιέμαι πάρα μόνο όταν γινόταν υπερβολικό δλδ μέχρι αργά το βράδυ... Επίσης πάντα έκανα προτάσεις να πάμε κάπου και όλο έλεγε ναι θα πάμε να περάσει αυτό το διάστημα με την δουλειά και μετά που θα είμαι πιο ελεύθερος..πέρασαν πολλά σκ/ πολλά διήμερα και τριήμερα που όλοι πήγαιναν κάπου και που ήθελα τόσο πολύ να προτείνω να πάμε κι εμείς αλλά τον έβλεπα πόσο πνιγμένος ήταν και δεν έλεγα τίποτα... 2.5 χρόνια δεν πήγαμε ούτε μια μονοήμερη στην Ελλάδα παρα μόνο δύο φορές στο εξωτερικό και αυτό επειδή είχα πάει εγώ να ζήσω για λίγο και ήρθε να με δει... Το αποτέλεσμα; Να γυρίσει να πει ότι τον πίεζα και ότι είχαμε ρουτινιασει..και πως να μην ρουτινιασουμε;

    Επίσης φυσικά όταν είχα εγώ δουλειά να κάνω και αυτός μπορεί να ήταν πιο ελεύθερος (σπάνια αλλά γινόταν ) μου έλεγε παράτα τα όλα και πάμε βόλτα... Φυσικά στην δική του περίπτωση θα έλεγε ότι τον πιέζω και δεν τον καταλαβαίνω -στηριζω ....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    E, άρα συνεννόηση μπουζούκι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    Quote Originally Posted by Then View Post
    Θα το άφηνα στο χαλαρό ωστόσο δεν είμαι σίγουρη αν αυτό θα βοηθήσει στο να ξαναειμαστε μαζί ή απλά θα κάνει νέα γνωριμία πιο εύκολο χωρίς τον πόνο του χωρισμού. Το γεγονός ότι έρχεται ένας μήνας όπου θα φύγουμε από Αθήνα με φοβίζει αρκετά γιατί είναι μεγάλο χρονικό διάστημα + θα είναι χαλαρός σε διακοπές κλπ.

    Με φθείρει το γεγονός ότι ενώ μου λέει μα βρεθούμε όλο το αναβάλει και είναι σαν κάτι να περιμένει (έλα σήμερα αλλά δεν ξέρω αύριο αν μπορώ να δούμε πως θα πάει η μέρα , ενώ δεν έχει κανονίσει κάτι -μου δίνει την εντύπωση ότι περιμένει κάτι από αλλη-)

    Δεν μπορώ να χωνέψω ωστόσο ότι κάτι παίζει με άλλη ενώ όταν είμαστε μαζί είναι τρελαμενος, με φιλάει όλη την ώρα, λέει ότι με σκέφτεται τελευταία πολύ κλπ. Βέβαια αυτή η αναμονή αυτό δείχνει και μόνο έτσι θα έβγαζε νόημα...

    Χθες στο τηλέφωνο συνέχισε τις ίδιες δικαιολογίες τύπου θα σε έπαιρνα σήμερα τηλέφωνο, δεν σου έχω πει να βγούμε για αυτό το λόγο κλπ. Παράλληλα ήμουν πιο ψυχρή και ξενερωμενη επειδή μου έχουν μπει κάποιες ιδέες ότι μιλάει με κοπέλες και ψάχνει νέα γνωριμία (άλλωστε μονίμως βρίσκεται σε σχέση και δεν αφήνει μεγάλο χρονικό διάστημα ανάμεσα στις σχέσεις του) και υπήρχε φλερτ από μεριάς του και αμηχανία εκ μέρους μου καθώς δεν ήξερα πως να αντιδράσω και αν πρέπει να το εκλαβω σαν κάτι θετικό η όχι...

    Δεν ξέρω πως θα το παω, χαλαρά θα έκανα κάτι μόνο αν ήξερα ότι δεν τρέχει κάτι με άλλη και αυτό ούτε μπορώ να τον ρωτήσω καθώς δεν έχω δικαίωμα ούτε θα μου πει αν τον ρωτήσω...
    κι εμενα αυτην την εντυπωση μου εδωσε γι αυτο και στο ειπα..
    δινει την εντυπωση οτι κατι πηγε να ξεκινησει αλλα δεν τραβαει. ειτε αποα υτον , ειτε απο την αλλη πλευρα.
    και το να μην τραβαει απο αυτον, θα ηταν καλο, αλλα αν δεν τραβαει απο την αλλη πλευρα, ειναι πολυ α σχημα νεα...
    το θεμα ειναι να ειναι μαζι σου απο επιλογη, οχι επειδη δεν τον θελει αλλη.
    το να ενδιαφερθει για καποια και να την απορριψει στην συγκριση μαζι σου, δεν το θεωρω και κακο. συμβαινουν αυτα και καμια φορα, για ΠΟΛΥ Καλο.. ;)

    κοιτα... στην θεση σου, αν ενδιαφερομουν ακομα για σχεση, θα προτεινα κοινες διακοπες. εκει και θα φανουν ολα και υπαρχει περιθωριο για επανενωση και χωρις να χρειαστιε να ρωτησεις τπτ για αλλες. το να ψιλοπηδιεστε για να μην μενει παραπονεμενος οσο περιμενει απαντησεις και να πατε χωριστες διακοπες χωρισμενοι, το θεωρω μεγα λαθος...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς να το χειριστώ?
    By Tania96 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 28-08-2017, 23:46
  2. Πως να το χειριστω....
    By natasa1988 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 04-10-2015, 16:18
  3. ειμαι εδω και 2 χρονια σε ενδιαμεση κατασταση
    By LuciFer in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 27-10-2013, 12:31
  4. Πως να το χειριστώ?????
    By vegga in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 05-06-2012, 02:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •