Αναθυμιάσεις χλωρίνης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728

    Αναθυμιάσεις χλωρίνης

    Ελπίζω να είστε ολοι καλα!! Σήμερα καθάρισα το μπάνιο με χλωρινη και επειδή δεν μου μυρίζει ακόμα λόγω κοβιντ το ένιωσα όμως να με ενοχλουν οι αναθυμιάσεις. Και έρχομαι να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς. Μπορουν οι αναθυμιάσεις να προκαλέσουν έκτακτες? Διάβασα γενικά ότι μπορούν να προκαλεσουν σοβαρά προβληματα. Έχει κανείς μια γνώμη? Νομίζω θα αρχίσω να χρησιμοποιώ αλλά καθαριστικά γενικά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    O τρόπος για να μην έχεις έκτακτες ή για να μειωθούν τεσπα, είναι να μην δίνεις τόση σημασία στο ότι έχεις έκτακτες ή να το ψειρίζεις τι στο δημιουργεί ή τι μπορεί να στο δημιουργήσει.
    Πάρτε το απόφαση, ο τρόπος να ξεπεράσετε τα πολλά ψυχοσωματικά είναι να μη δίνετε σημασία στα συμπτώματα. Εσείς κάθεστε και τρώγεστε με τα ρούχα σας συνεχώς και δεν ζείτε τη ζωή σας! Πρέπει να ζείτε τη ζωή σας ΠΑΡΑ τις αγχώδεις διαταραχές, τις έκτακτες ή οτιδήποτε άλλο.
    Σαφώς και οι αναθυμιάσεις της χλωρίνης δεν είναι υγιές πράγμα, αλλά δεν θα πάθεις κάτι το ιδιαίτερο επειδή καθάρισες το μπάνιο με χλωρίνη, μην τρελαθούμε κι εντελώς! Μην παρατηρείς και κάθεσαι και κάνεις σενάρια και για τον αέρα που αναπνέεις (κυριολεκτικά)!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    O τρόπος για να μην έχεις έκτακτες ή για να μειωθούν τεσπα, είναι να μην δίνεις τόση σημασία στο ότι έχεις έκτακτες ή να το ψειρίζεις τι στο δημιουργεί ή τι μπορεί να στο δημιουργήσει.
    Πάρτε το απόφαση, ο τρόπος να ξεπεράσετε τα πολλά ψυχοσωματικά είναι να μη δίνετε σημασία στα συμπτώματα. Εσείς κάθεστε και τρώγεστε με τα ρούχα σας συνεχώς και δεν ζείτε τη ζωή σας! Πρέπει να ζείτε τη ζωή σας ΠΑΡΑ τις αγχώδεις διαταραχές, τις έκτακτες ή οτιδήποτε άλλο.
    Σαφώς και οι αναθυμιάσεις της χλωρίνης δεν είναι υγιές πράγμα, αλλά δεν θα πάθεις κάτι το ιδιαίτερο επειδή καθάρισες το μπάνιο με χλωρίνη, μην τρελαθούμε κι εντελώς! Μην παρατηρείς και κάθεσαι και κάνεις σενάρια και για τον αέρα που αναπνέεις (κυριολεκτικά)!
    Σωστα τα λες κι η λογικη το λεει αλλα στην πραξη τα πραγματα δεν ειναι ευκολα. Παντα λες κι αν αυτη τη φορα δεν ειναι ψυχοσωματικα; Εμενα τωρα μου κολλησε οτι αφου το αγχος πυροδοτει αυτοανοσα, θεμα χρονου ειναι να βγαλω κανενα και να τρεχω παλι σε γιατρους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κάποια στιγμή βρίσκεις τρόπο να αφήσεις αυτές τις σκέψεις στην άκρη και να αλλάξεις τρόπο λειτουργίας σταδιακά. Δηλαδή λες όταν έρθει κι αν έρθει το αυτοάνοσο, το κοιτάμε τότε, δεν σπαταλάς ενέργεια και χρόνο να κάνεις σενάρια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Εγω παντως δεν μπορω να επανελθω. Και δεν ειναι μονο ο φοβος πως εχω ή δεν εχω κατι, ειναι κι οτι σωματικα.δεν.ειμαι οντως καλα, τωρα εχω και προβλημα.με.το.στομαχι που κανονικα.πρεπει και.αυτο να το κοιταξω αλλα.δεν εχω αλλα κουραγια. Κι ουτε ψυχολογικα νιωθω καλα, σαν να μαθα να ζω με.στενοχωρια κι ανησυχια και δεν μπορω να το παρω αλλιως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πως είναι η καθημερινότητά σου;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Μονο μια λεξη τη χαρακτηριζει. Παυση. Δουλευω και με συμβασεις εργασιας, εληξε κι η συμβαση.κι ουτε στη δουλεια δεν παω που.βοηθουσε καπως την.κατασταση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτό κάνει τα πράγματα χειρότερα όμως. Όχι που δεν πας στη δουλειά. Που δεν έχεις με κάτι να ασχοληθείς όλη μέρα, κάποιο κίνητρο, κάτι να σεκάνει να σκέφτεσαι θετικά. Υποθέτω αν το είχες, δεν θα έγραφες ΠΑΥΣΗ αλλά θα έλεγες "Είμαιμεταξύ συμβάσεων και στο μεταξύ κάνω το και το" .
    Βρες πράγματα να κάνεις που σε κάνουν να νοιώθεις καλύτερα και απασχολούν το μυαλό σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Ουτε αυτο ειναι.ευκολο. Για να βρεις κατι ευχαριστο να ασχοληθεις πρεπει να υπαρχει και το κινητρο. Ασε που αυτοελεγχομαι ολη τη μερα, φοβαμαι να κανω πραγματα μηπως βγαλω συμπτωματα. Ψυχολογο, τουλαχιστον, χρειαζομαι, αλλα κι αυτο θελει κινητρο. Φοβαμαι οτι ειμαι.χαμενη περιπτωση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στην αρχή θα πιέσεις τον εαυτό σου να κάνει κάτι κι ας μην το πιστεύει και πολύ. Βάλε πρόγραμμα.

    Εδώ να πω ότι ο ψυχολόγος δεν είναι μάγος, σε βοηθάει να καταλάβεις κάποια πράγματα και δίνει κατευθύνσεις. Τη δουλειά την κάνεις μόνος σου. Δεν έχει μαγικό ραβδάκι.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •