ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΑΓΩΓΗΣ zoloft ΚΑΙ remeron
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489

    ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΑΓΩΓΗΣ zoloft ΚΑΙ remeron

    4.5 μήνες αγωγής με ζολοφτ σκαμπανευάσματα με τα ψυχοσωματικά τον τελευταίο καιρό δεν είμαι καλά ανακατοσούρες,ζάλη,εμβοή,σ� � σβημάρες,δύσπνοια πήγα ψυχίατρο μου πιθανόν δεν με έχουν πιάσει θα αυξήσω ζολοφτ 1.5 χάπι την ημέρα και 15 ημέρες τον μήνα θα πίνω και ρεμερον 1/4 στην διάρκεια της περιόδου.εχετε ανάλογη εμπειρία να αυξήσατε δόση τόσο νωρίς και πόσο μάλλον 2 χάπια είμαι επιφυλακτική...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39
    Καλησπέρα! 4.5 μήνες αγωγή και έχεις ακόμη τόση παρενέργεια? Απ όσο ξέρω για όλα τα αντικαταθλιπτικά είναι ότι χρειάζεται απο 2 εβδομάδες μέχρι και 2 μήνες το πολύ για να δράσουν, αν δεν έχεις βελτίωση τότε ίσως η συγκεκριμένη αγωγή να μην είναι κατάλληλη για σένα. Στην αρχή είχες βελτίωση και τώρα σε έριξε ή εξαρχής έβγαλες αυτά τα συμπτώματα και απλά συνεχίζουν?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Δες πως θα πας με την αύξηση της δόσης (αν και προσωπικά, αν μου κάνει το φάρμακο, θέλω να μένω στην κατώτερη δυνατή δόση και αυτό θέλουν και οι γιατροί συνήθως. Οπως και να χει,μακάρι να δεις κάποια βελτίωση και να υποχωρήσει η παρενέργεια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    H ψυχίατρος δεν τα θεωρεί όλα αυτά παρενέργειες των χαπιών αλλά ότι τα έχω από το άγχος...επίσης θεωρεί οτι δεν με έχει πιάσει η αγωγή γ αυτό θέλει να αυξήσει εγώ απ την άλλη φοβάμαι για παθολογιλά αίτια φοβάμαι κ ν πίνω 2 και γενικά δεν αντέχω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    4.5 μήνες αγωγής με ζολοφτ σκαμπανευάσματα με τα ψυχοσωματικά τον τελευταίο καιρό δεν είμαι καλά ανακατοσούρες,ζάλη,εμβοή,σ� � σβημάρες,δύσπνοια πήγα ψυχίατρο μου πιθανόν δεν με έχουν πιάσει θα αυξήσω ζολοφτ 1.5 χάπι την ημέρα και 15 ημέρες τον μήνα θα πίνω και ρεμερον 1/4 στην διάρκεια της περιόδου.εχετε ανάλογη εμπειρία να αυξήσατε δόση τόσο νωρίς και πόσο μάλλον 2 χάπια είμαι επιφυλακτική...
    Έχω αυξήσει δόση στο δίμηνο (cipralex), από 10mg στα 20mg. Όλα στο μυαλό μας είναι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Όταν αυξάνουμε δόση υπάρχουν πάλι τυχόν παρενέργειες;επίσης τα αντικαθλ.μειώνουν την πίεση;υπάρχει κάποιος που να πίρνει αγωγή πάνω από 4 μήνες και να χρειάζεται να πίνει κ ηρεμιστικό παραλληλα αν δεν νιώθει καλά;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Ναι, υπάρχουν ξανά παρενέργειες ή αν δεν είχαν σταματήσει απλώς παρατείνονται. Εδώ να φανταστείς παίζει ρόλο στο να συνεχίζονται οι παρενεργειες εάν αλλάζεις την ώρα λήψης του φαρμάκου. Εγώ παίρνω χρόνια αγωγή αλλά όταν αγχώνομαι ιδιαίτερα πρέπει να πάρω ζαναξ. Τι να γίνει... μην απογοητευεσαι από αυτά. Δεν υπάρχει τέλειο φάρμακο, θέλει υπομονή. Εν τω μεταξύ συνέχισε τη ζωή σου, εστίασε αλλού.

Similar Threads

  1. ΑΠΟΡΙΑ ΑΓΩΓΗΣ zoloft
    By Medussa in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 15-06-2022, 19:27
  2. Τέταρτη μέρα αγωγής με zoloft
    By Agapi38 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 29-12-2021, 16:47
  3. τροποποιηση μηνυματων !!
    By αλίκη! in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 07-02-2011, 18:09
  4. Τροποποίηση στο φόρουμ
    By eatdis-admin in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 9
    Last Post: 03-02-2011, 09:34
  5. remeron
    By marirena in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 08-10-2008, 00:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •