Άγχος και Stress όταν δέχομαι σχολιασμό η αρνητική κριτική. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Unhappy

    Εχω κουραστει και απογοητευτει,οπου και αν βρισκομαι,κυριως σε εργασιακο περιβαλλον,παντα θα ειμαι ο "περιεργος" και θα με σχολιαζουν,με τιμωρουν γιατι ειμαι εσωστρεφης,κλειστος χαρακτηρας,δεν ασχολουμαι με σοσιαλ και ολα εν πασει περιπτωσει τους φαινονται περιεργα σε μενα,απο την εμφανιση μου,απο την φωνη μου η οτιδηποτε βρισκουν να πουν.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Είναι κρίμα ρε γαμώτο, κάθε φορά που βλέπουν κάποιον μη εξωστρεφή να τον σταμπάρουν με διάφορα επίθετα, στην τελική τι τους νοιάζει? Ας κάνουν παρέα μεταξύ τους και να μην ασχολούνται. Κι εγώ έχω αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα, δυστυχώς

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν μπορουν να καταλαβουν οτι απλα αυτος ειμαι/εισαι και οτι αυτο ειναι το φυσιολογικο για σενα να εισαι αφου ετσι εχει διαμορφωθει ο χαρακτηρας και το στυλ σου,ειμαι ο περιεργος τυπος,επειδη δεν ειμαι ιδιαιτερα ομιλητικος η κοινωνικος,η επειδη εχω εσωστρεφεια και καποιες φορες θελω να μενω και λιγο μονος μου,επειδη δεν μου αρεσει να μιλαω αρκετα για τον εαυτο μου συνεχεια γιατι αυτο μου προκαλει μια καποια δυσφορια.

    Ο περιεργος,ο αμιλητος,ο αγελαστος,ο ετσι ο αλλιως.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Καλημέρα...εγώ έχω πρόβλημα και με την θετική κριτική..δεν θέλω να μου κάνουν καθόλου....επίσης να σας πω ότι είμαι εξωστρεφής...και αυτό είναι το πρόβλημα...η μάνα μου λέει ότι δεν το ράβω καθόλου...ότι είμαι στραβόξυλο...όλοι λένε ότι γενικά μιλάω πολύ...φυσικά εγώ αντίθετα τους λέω ότι καλά που μιλάω εγώ γιατί θα ήταν πεθαμένοι από την βαρεμάρα τους...αλλά αλήθεια μην νομίζετε ότι το έχετε μόνο οι εσωστρεφείς το πρόβλημα..είναι νομίζω σε κάποιους ανθρώπους στη φύση τους απλώς να κρητικαρουν τους άλλους...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    και μενα τα ιδια μου κανουν οτι κι αν κανω καλο κακο το ιδιο αρνητικιλα θα μου πεταξουν
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Thumbs down

    Αυτα τα ατομα διακατεχονται απο κακεντρεχεια,απο την αλλη μερια δεν μπορω και αυτο που λενε καποιοι,ε οκ μην δινεις σημασια τι λενε οι αλλοι και γιατι μετραει η γνωμη τους τοσο κλπ,οχι διαφωνω,με ενδιαφερει τι λενε οι αλλοι για μενα και τι νομιζουν για μενα,οταν αυτο που λενε ειναι μονιμως κατι το αρνητικο,χωρις να εχω δωσει καμια αφορμη προηγουμενως.Αν ειμαι ντροπαλος ειναι γιατι ετσι ειμαι,οχι επειδη καποιοι προσπαθουν να το σχολιασουν ως προβλημα,αν ειμαι εσωστρεφες ατομο ειναι γιατι ετσι ειμαι,οχι επειδη δεν το αποδεχονται οι αλλοι να το προβαλουν ως καποιο προβλημα.

    Δυστυχως εχει να κανει με την ψυχικη ανθεκτικοτητα του καθενος και την ανασφαλεια που υπαρχει για τον εαυτο μας,ξερω ατομα που πραγματικα δεν τους ενδιαφερει τι θα πουν οι γυρω για αυτους,δεν θα πληγωθουν,δεν θα στεναχωρηθουν και αν η κατασταση γινει αρκετα ενοχλητικη εχουν το θαρρος να βαλουν αυτα τα ατομα στην θεση τους οταν πρεπει με τον τροπο που τους πρεπει.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Παλι τα ιδια στον εργασιακο χωρο,ειμαι σαν ταλαιπωρος μου ειπανε καποιοι συναδελφοι,το τι θαψιμο θα τρωω πισωπλατα ειναι βεβαιο αυτο.Ειναι απο τις στιγμες που παρακαλας απλα να ησουν αορατος.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Οσο μεγαλωνετε θα ανακαλύψετε ότι σας ενδιαφέρει περισσότερο η δικιά σας γνώμη πάρα η γνώμη των άλλων.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σε χλευάζει επειδή αραιώνουν τα μαλλιά σου ή επειδή έχεις κάποια κιλά παραπάνω. Μάλιστα θα έπρεπε να τους το λες ότι αυτό που κάνουν είναι ανήθικο και μπορείς και να τους τρέξεις στα δικαστήρια και να τους πάρεις και το βρακί. Ειδικά με τον εργασιακό χώρο που κακώς παραιτήθηκες. Μπουλιγκ το κόβουμε επί τόπου με τσαμπουκα και χωρίς φόβο επειδή ο νόμος είναι με το μέρος μας. Το πρόβλημα σου δεν είναι η εμφάνιση αλλά η έλλειψη αυτοπεποίθησης. Εγώ μπορεί να έχω χίλια μύρια ψυχολογικά αλλά έτσι και με προσβάλλει κάποιος θα φροντίσω να με βλέπει και στον ύπνο του. Ξύπνα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Συμφωνώ με τον Nikolas73..δεν επιτρέπουμε σε κανέναν να μας χλευαζει για οποιονδήποτε λόγο.καλα θα κάνει ο καθένας να κοιτάει την πάρτυ του και να αφήσει τους άλλους στην ησυχία του.να το κόβεται από την αρχή γιατί όσο το αφήνετε τοσο χειρότερο θα γίνεται.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Μάλλον δεν μπορώ να βάλω όρια στους άλλους,έχω το σύνδρομο του καλού παιδιού που λένε,τα αποδέχεσαι όλα αδιαμαρτύρητα και η στεναχώρια εσωτερικευεται.

    Είναι δύσκολο να το αντιμετωπίσω.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Eχω κουραστει πραγματικα,απο την μια να μου λενε οτι ειμαι "καλο παιδι" και απο την αλλη μερια,να με θαβουν,να με κοροιδευουν,να με υποτιμουν,να σχολιαζουν κλπ.Θα ηθελα να μπορω με εναν μανδυα αορατοτητας,οπως εχει ο χαρι ποτερ, να μπορω να βρισκομαι διπλα τους και να ακουω τι διαολο τους ενοχλει σε μενα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Eχω κουραστει πραγματικα,απο την μια να μου λενε οτι ειμαι "καλο παιδι" και απο την αλλη μερια,να με θαβουν,να με κοροιδευουν,να με υποτιμουν,να σχολιαζουν κλπ.Θα ηθελα να μπορω με εναν μανδυα αορατοτητας,οπως εχει ο χαρι ποτερ, να μπορω να βρισκομαι διπλα τους και να ακουω τι διαολο τους ενοχλει σε μενα.
    μην δίνεις σημασία και επικεντρώσου στον στόχο σου οποίος και αν είναι αυτός.Ο κόσμος είναι ήταν και θα είναι αυτος που ειναι από εκεί και πέρα μη προσπαθείς να αλλάξεις τους άλλους γιατί θα αλλάξεις εσένα στο τέλος.Καλο θα ήταν να μιλήσεις με κάποιον ειδικό επίσης όπως και να προσπαθείς και από μόνο όσο μπορείς

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by crixus95 View Post
    μην δίνεις σημασία και επικεντρώσου στον στόχο σου οποίος και αν είναι αυτός.Ο κόσμος είναι ήταν και θα είναι αυτος που ειναι από εκεί και πέρα μη προσπαθείς να αλλάξεις τους άλλους γιατί θα αλλάξεις εσένα στο τέλος.Καλο θα ήταν να μιλήσεις με κάποιον ειδικό επίσης όπως και να προσπαθείς και από μόνο όσο μπορείς
    Δεν ειναι ευκολο να κλεινεις τα αυτια σου και να επικεντρωνεσαι στον στοχο σου,η απλα στη δουλεια σου,παντα θα υπαρχουν κακεντρεχη σχολια,ζηλιας,η απλως που θελουν να σε σχολιασουν με αρνητικο τροπο.Για καποιον που απλα τα κραταει μεσα του και τα εσωτερικευει,ειναι δυσκολο στη συνεχεια να μην πληγωνεται απο αυτα.Λιγο με κουρασαν οι ειδικοι,ολο θεωρεια αλλα επι της ουσιας την δουλεια πρεπει εσυ να την κανεις,αυτοι δεν μπορουν να κανουν κατι.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    σε καταλαβαίνω όλο χάπια χάπια και αποτέλεσμα μηδέν και εγώ τους βαρέθηκα έξω από το χορό καλά τα λένε

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αρνητικές σκέψεις,άγχος,stress,συμβουλή.
    By givemeabreak in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 16-11-2021, 02:57
  2. Δέχομαι κακοποίηση
    By Dream23 in forum Κακοποίηση
    Replies: 85
    Last Post: 07-09-2017, 22:45
  3. Αρνητική κριτική και άγχος
    By maria. in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 33
    Last Post: 12-02-2016, 14:35
  4. Αγχος stress και πανικος
    By scar!!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 20-08-2013, 18:53
  5. δεχομαι ευχες
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 69
    Last Post: 02-05-2010, 21:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •