Οισοφαγικοι σπασμοί, πονος στον οισοφαγο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728

    Οισοφαγικοι σπασμοί, πονος στον οισοφαγο

    Καλησπέρα. Ταλαιπωρουμαι πολύ. Υπάρχει κανείς που να έχει παρόμοιο πρόβλημα? Θα ήθελα να το συζητήσω πολύ.

  2. #2
    Μπορώ να σε ακούσω η στείλε μ μυνημα αν θέλεις.
    Οισοφαγικοι σπασμοί λέγονται είχα κ έχω κατά καιρους

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Πόσο καιρό σου κρατούσε όταν σε έπιανε? Και πως ακριβώς το αισθανόσουν μπορείς να μου το περιγράψεις?

  4. #4
    Με έπιανε όταν έτρωγα ρύζι ή κοτόπουλο κ έτρωγα βιάστηκα.
    Πολλής πονος στην μέση του στήθους διπλώνομουν.
    Μετά από μισή ώρα από γκαβισκον μ περνουσε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Εγώ το καταλαβαίνω την ώρα που καταπινω. Σου συμβαίνει και εσένα?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    7
    Παιδια καλησπερα. Το εχω και εγω αυτο ανα διαστηματα. Εχω ΓΟΠ και α βαθμου οισοφαγιτιδα. Ο γιατρος μου εδωσε να παιρνω losec 1 την ημερα και στις περιοδους εξαρσεων gaviscon. Συμβουλευτειτε το γιατρο σας . Η αγωγη με φαρμακα τυπου losec σε τετοιες περιπτωσεις ειναι πολυ αποτελεσματικη αρκει να τη κανεις για ενα διαστημα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Αν επιτρέπεται πόσο καιρό σε πιάνει κάθε φορά? Μπορείς να μου περιγραψεις και τι νιώθεις? Εμένα μου έδωσε ένα φάρμακο για τις κινήσεις του οισοφαγου. Φαίνεται να βοηθάει αλλά με έχει φάει το άγχος. Δεν περνάει ώρα που να μη το σκεφτώ. Γιατί μου έχει γίνει μαρτύριο το φαΐ. Φοβάμαι.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    7
    [QUOTE=Elli19899;1224860]Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Αν επιτρέπεται πόσο καιρό σε πιάνει κάθε φορά? Μπορείς να μου περιγραψεις και τι νιώθεις? Εμένα μου έδωσε ένα φάρμακο για τις κινήσεις του οισοφαγου. Φαίνεται να βοηθάει αλλά με έχει φάει το άγχος. Δεν περνάει ώρα που να μη το σκεφτώ. Γιατί μου έχει γίνει μαρτύριο το φαΐ. Φοβάμαι.[/QUOTE

    Αν εννοεις ποσο με πιανει η δραση του losec, καποιες φορες μπορει να μου κρατησει εβδομαδες ενω καποιες αλλες λιγοτερο. Πλεον παιρνω σταθερα 4 losec την εβδομαδα χωρις να το κοψω. Θα το κανω αυτο καποιους μηνες και θα δω πως θα παει. Εγω κυριως εχω ανα διαστηματα πονους στο στηθος ειδικα οταν ξαπλωνω και οταν με πιανει νιωθω τη τροφη στον οισοφαγο, επισης εχω αναγουλες ειδικα τα πρωινα και καποιες φορες κανω και εμετους απο αυτο, καψιμο στο λαιμο και σα να εχω συνεχεια ενα φλεμα στο λαιμο και θελω να φτυνω συνεχεια. Οπως σου ειπα ομως οταν παιρνω το losec για διαστημα σιγα σιγα τα συμπτωματα υποχωρουν. Εννοειται οτι προσεχω πλεον παρα πολυ τι τρωω. Φυσικα ολα αυτα τα συμπτωματα προκαλουνται κυριως απο το αγχος αυτο ειναι δεδομενο. Εννοεις το cilroton ? Και εμενα μου το ειχε δωσει αλλα μου προκαλουσε εντονο καψιμο και το εκοψα. Μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα. Οι περισσοτεροι γαστρεντερολογοι απο οτι εχω διαβασει και απο αλλους εδω αλλα και απο προσωπικη μου εμπειρια οτι 1-2 χρονια γαστροσκοπηση δε προκειται να αλλαξουν πολλα. Καντου μια συζητηση να ξεκινησεις καποιο φαρμακο σα το losec για ενα διαστημα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Το ιμπουτιν παίρνω προς το παρόν και βλέπουμε. Με έχει βοηθήσει αρκετά. Και εγώ προσέχω πολύ τι τρώω και έχω χάσει κιλά. Φοβάμαι πολύ γμτ. Είχα συνεχόμενο έντονο πόνο στο στηθος στο κέντρο μπροστά και πονος οταν ετρωγα συνεχεια και φοβερό κάψιμο καουρα ήταν δεν ξέρω . Περασε ο συβεχομενος πονος στο στερνο και έμεινε ο πονος οταν τρωω. Φοβερό. Πήγα σε καρδιολόγο και σε γαστρεντερολογο. Από τότε κάνω αγωγή. Το θέμα είναι ότι ο πόνος επέμενε. Με αφήνει λίγο όταν παίρνω ιμπουτιν πρωί βράδυ. Σε αυτό έχω μείνει τώρα αλλά φοβάμαι τρελά τρώω σιγά και προσπαθώ να μην επιβαρύνω τον οργανισμό μου. Φοβάμαι πολύ γιατί ότι διαβάζω λένε για καρκίνο κατευθείαν όταν πονάς ενώ τρως. Γιατί επιμένει αυτό το σύμπτωμα δεν ξέρω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Να με το που καταπίνω κάθε φορά το χάπι μου τις μισές φορές με πονάει όταν κατεβαίνει. Τι πράγμα είναι αυτό γμτ? Γιατί πονάω? Οι γιατροί συνεχίζουν να λένε πως δεν είναι κάτι και θα περάσει.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Να με το που καταπίνω κάθε φορά το χάπι μου τις μισές φορές με πονάει όταν κατεβαίνει. Τι πράγμα είναι αυτό γμτ? Γιατί πονάω? Οι γιατροί συνεχίζουν να λένε πως δεν είναι κάτι και θα περάσει.
    Μη googlareis ειναι μεγαλο σφαλμα. Οτι και να εχεις αν googlareis θα σου βγαλει καρκινο. Γαστροσκοπηση εχεις κανει οποτε ξεχασε το και στο λενε και οι γιατροι. Νομιζεις οτι ο γαστρεντερολογος σου θα ηταν χαζος και δε θα σου ελεγε να ξανακανεις γαστροσκοπηση για να παρει χρηματα; Για να στο λεει κατι θα ξερει παραπανω. Εμενα ο γαστρεντερολογος μου μου εδωσε προχθες αμιτριπτυλινη 10mg γιατι και εμενα μου κοβεται η ορεξη απο το αγχος. Ειναι αντικαταθληπτικο και βοηθαει στο να σου ανοιξει η ορεξη ετσι μου ειπε. Το ξεκινησα εδω και 3 ημερες και οντως με βοηθησε στον υπνο και στη διαθεση, δεν ειμαι τοσο αγχωμενος. Θα σου προτεινα να ξεκινησεις ψυχοθεραπειες για να σου φυγουν αυτοι οι φοβοι. Εγω ξεκινησα εδω και 3 εβδομαδες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Το εκτιμώ πολύ. Έχεις δίκιο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Αν υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει το ίδιο πρόβλημα παρακαλώ πολύ ας μου γράψει γιατί με έχει φάει το άγχος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Μερικές φορές πονάω και όταν ρευομαι από τον αέρα. Γιατί έτσι ρε γμτ. Όλα από άγχος να είναι?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Πως γίνεται να πονάω όταν καταπίνω χάπι γμτ ακόμα? Γενικά νιώθω πως όταν κατεβάζω βιαστικά κάτι ποναω. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Φοβάμαι πολύ.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πονος στον οισοφαγο
    By Elli19899 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 0
    Last Post: 23-05-2023, 23:52
  2. Πονος στον οισοφαγο όταν ρευομαι
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 17-05-2023, 14:44
  3. Πονος στο κέντρο του στήθους από οισοφάγο
    By Bao34 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2023, 21:02
  4. Καρκίνος στον οισοφάγο
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 19-04-2023, 19:22
  5. Πόνος στο στήθος δύσπνοια .. οισοφάγο; η ψυχολογικό ;
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 18-04-2018, 15:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •