Άγχος και Stress όταν δέχομαι σχολιασμό η αρνητική κριτική.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429

    Unhappy Άγχος και Stress όταν δέχομαι σχολιασμό η αρνητική κριτική.

    Έχω ευαισθησία στην κριτικη των άλλων,όταν με σχολιάζουν για την εμφάνιση μου,πχ πως παχυνες έτσι η είσαι χοντρός,για το σχήμα των μαλλιών μου επειδή έχω τριχόπτωση,κάθε κοροιδευτικου τύπου σχολιασμός η χλευασμός καταλήγει στο να με πληγώνει βαθειά και να πέφτω ψυχολογικά.

    Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω αυτό,το πώς να με αφήνει ανεπηρέαστο το τι σχολιάζει η τι πιστεύει ο οποιοσδήποτε γύρω μου για μενα.

    Ήταν ένας από τους λόγους που είχα παρατήσει δουλειά,γιατί στο εργασιακό περιβάλλον σχολιαζομουν με αρνητικό τρόπο χωρίς να έχω ενοχλήσει κανέναν και κάθε φορά μου προκαλούσε στεναχώρια.

    Έχω διαγνωσθεί με γενικευμένη αγχωδης διαταραχή.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Γεια σου, κι εγώ το ίδιο θέμα έχω και νιώθω συχνά άβολα στις δουλειές, αλλά δεν πρέπει να παρατάμε μια δουλειά- αν είναι καλή- για τέτοια θέματα. Πρέπει να πάμε κόντρα στις αδυναμίες μας και να μην λυγίζουμε όταν δεν μας συμπαθεί κάποιος στο γραφείο. Εγώ, αν τουλάχιστον βρω τη δουλειά που θέλω- ελπίζω ότι δεν θα παραιτηθώ ό,τι και να γίνει. Ο άλλος τρόπος είναι να βρούμε μια δουλειά από το σπίτι, εγώ κρατάω ανοιχτή και την πιθανότητα να γίνω μεταφραστής, οπότε εκεί δεν υπάρχει καμία επαφή με συναδέλφους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Να σκεφθεσαι πως οποιος σχολιαζει την εμφανιση ή.τα ελαττωματα των αλλων ειναι βαθεια προβληματικος. Πιθανοτατα καποιοι απο αυτους ασκουσαν μπουλινγκ σε συνομηλικους στο σχολειο τους. ολοι εχουμε ελαττωματα πανω μας, κανεις δεν ειναι τελειος. Κοψε τους τον αερα, μην τους το επιτρεπεις. Οταν θα σχολιαζουν κατι αρνητικο πανω τους ηρεμα κι ωραια θα ρους δειχνεις την ενοχληση σου και θα το ληγεις. Δεν ειναι ανωτεροι σου, ειναι ανθρωποι που δεν διαθετουν ουτε τη στοιχειωδη ευγενεια, αυτο να χεις στο νου σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Κ εγώ που είμαι πολύ αδύνατη εκ φυσεως και τωρα που έχω θέματα με αγχώδη διαταραχή και είμαι 2 κιλα κάτω να δείς τι ακούω από μικρό παιδί...πρώτα μου λένε εσύ τι τρώς και μετά ρωτάνε πως με λένε...μία φορά τα σχόλια ενός ατόμου ήταν τόσο αιχμηρά που μου μαυρισαν όλα και ήθελα να κάτσω σε καρέκλα ήταν η πιο άβολη στιγμή που έχω νιώσει..θέλει δουλεία να καταφέρεις να μην δείνεις σημασία...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Κ εγώ που είμαι πολύ αδύνατη εκ φυσεως και τωρα που έχω θέματα με αγχώδη διαταραχή και είμαι 2 κιλα κάτω να δείς τι ακούω από μικρό παιδί...πρώτα μου λένε εσύ τι τρώς και μετά ρωτάνε πως με λένε...μία φορά τα σχόλια ενός ατόμου ήταν τόσο αιχμηρά που μου μαυρισαν όλα και ήθελα να κάτσω σε καρέκλα ήταν η πιο άβολη στιγμή που έχω νιώσει..θέλει δουλεία να καταφέρεις να μην δείνεις σημασία...
    Θελει δουλεια για να γινουν αυτοι ανθρωποι. Αυτο να σκεφθεσαι, παντα κι ας τους να κουρευονται.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Κ εγώ που είμαι πολύ αδύνατη εκ φυσεως και τωρα που έχω θέματα με αγχώδη διαταραχή και είμαι 2 κιλα κάτω να δείς τι ακούω από μικρό παιδί...πρώτα μου λένε εσύ τι τρώς και μετά ρωτάνε πως με λένε...μία φορά τα σχόλια ενός ατόμου ήταν τόσο αιχμηρά που μου μαυρισαν όλα και ήθελα να κάτσω σε καρέκλα ήταν η πιο άβολη στιγμή που έχω νιώσει..θέλει δουλεία να καταφέρεις να μην δείνεις σημασία...
    Συγγνώμη που ξεφεύγω από το θέμα αλλά και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με σένα αντιμετωπίζω! Είμαι 44 κιλά και έχω κουραστεί να ακούω από συγγενείς και αγνώστους γενικά ότι δεν βάζω μπουκιά στο στόμα μου. Συνεχώς την ίδια φράση ακούω: «Τρως τίποτα»; (Και εγώ τρώω συνεχώς γλυκά εν τω μεταξύ απλά είναι έτσι το σκαρί μου και δεν παχαίνω). Ήθελα να ξερα άλλη δουλειά δεν έχουν; Τι τους νοιάζει τέλος πάντων αν εγώ τρώω ή δεν τρώω; Εγώ κάθομαι να ασχοληθώ ή να ασκήσω κριτική σε κάποιον άλλον χωρίς να με αφορά κιόλας η κατάσταση του; (Στα 20 χρόνια που ζω ποτέ δεν το έχω κάνει αυτό). Εγώ Medussa πιστεύω ότι απλά ζηλεύουν γιατί στην Ελλάδα η αλήθεια είναι ότι σπανίζουν οι αδύνατοι και το βλέπουν σαν «απειλή» για τους ίδιους. Μην ασχολείσαι με κακόβουλους.
    Απλά εγώ θα σε συμβούλευα, εφόσον έχεις αγχώδη διαταραχή να προσέχεις την υγεία σου και όσο δύσκολο και αν είναι να προσπαθείς να τρως έστω λίγο πολλές φορές την ημέρα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429

    Arrow

    Με εχουν χαρακτηρισει ως "κωστα πασσαρη",οτι γυαλιζει το ματι μου,αγελαστο,οτι "σερνομαι" συνεχεια,οτι ειμαι creepy,οτι ειμαι λιγομιλητος και γενικα οπου πηγαινω,κυριως σε εργασιακο περιβαλλον,ειμαι ο περιεργος τυπος,ο παραξενος,χωρις να ξερω γιατι ολα αυτα.Δεν αισθανομαι τιποτε απο ολα αυτα,ειμαι ενα σχετικα ησυχο ατομο,ισως και χαμηλων τονων,που δεν πολυασχολειται με τους αλλους,ποτε μου δεν καταλαβα τι βλεπουν οι απεναντι σε μενα,τι εισπραττουν και γιατι εν τελει μπορει να απομακρυνονται απο εμενα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Αν ήταν να σκάμε κάθε φορά για κάτι που λέει κάποιος για μας άστο..μην δίνετε σημασία σε κανέναν και κοιτάξτε την πάρτη σας..ο κόσμος πάντα θα έχει κάτι να πει είτε κάνεις κάτι είτε όχι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Έχω ευαισθησία στην κριτικη των άλλων,όταν με σχολιάζουν για την εμφάνιση μου,πχ πως παχυνες έτσι η είσαι χοντρός,για το σχήμα των μαλλιών μου επειδή έχω τριχόπτωση,κάθε κοροιδευτικου τύπου σχολιασμός η χλευασμός καταλήγει στο να με πληγώνει βαθειά και να πέφτω ψυχολογικά.

    Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω αυτό,το πώς να με αφήνει ανεπηρέαστο το τι σχολιάζει η τι πιστεύει ο οποιοσδήποτε γύρω μου για μενα.

    Ήταν ένας από τους λόγους που είχα παρατήσει δουλειά,γιατί στο εργασιακό περιβάλλον σχολιαζομουν με αρνητικό τρόπο χωρίς να έχω ενοχλήσει κανέναν και κάθε φορά μου προκαλούσε στεναχώρια.

    Έχω διαγνωσθεί με γενικευμένη αγχωδης διαταραχή.
    Και εμένα με πειράζει, δεν πρέπει να δίνουμε σημασία κανονικά αλλά ήμαστε ευαίσθητη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Αν ήταν να σκάμε κάθε φορά για κάτι που λέει κάποιος για μας άστο..μην δίνετε σημασία σε κανέναν και κοιτάξτε την πάρτη σας..ο κόσμος πάντα θα έχει κάτι να πει είτε κάνεις κάτι είτε όχι.
    Καποια στιγμη αδιαφορουσα η δεν εδινα σημασια,μετα απο ενα σημειο και επειτα αρχισα να ενοχλουμαι απο το τι λεγανε για μενα και με εριχνε ψυχολογικα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Κι εγώ όταν άκουγα να λένε κάτι για μένα στεναχωριομουν..αλλά μετά την είδα αλλιώς.σιγα μην κάθομαι να ασχολούμαι με το τι λέει ο ένας κι ο άλλος.ειχα σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθώ.το τι ήμαστε εμείς το ξέρουμε μόνο εμείς και κανένας άλλος.όλους τους άλλους αφήστε τους να τραγουδάνε.μην πέφτετε ψυχολογικά για την κάθε βλακεια που θα πει κάποιος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Όταν με έπιασαν οι πρώτες κρίσεις όλοι έλεγαν στη δουλειά δεν είναι καλά έχει τα ψυχολογικά της εγώ τόσο πάθαινα χειρότερα μέχρι π αποφάσισα να μην ακούω κ μα κοιτάξω εμένα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    216
    Ο Αϊνστάιν ελεγε :

    "οι αδυναμοι ανθρωποι εκδικουνται,
    οι δυνατοι ανθρωποι συγχωρουν,
    οι έξυπνοι άνθρωποι απλα αγνοουν"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Eγω νιωθω λιγοψυχια γενικα,δεν μπορω να αντεξω να με υποτιμουν η να με μαχαιρωνουν πισωπλατα με αρνητικο σχολιασμοκαι ολο αυτο χωρις να εχω πει η κανει κατι αρνητικο απο την πλευρα μου.

  15. #15
    Και γω ειδικά όταν με πιάνει η διαταραχή άγχους γίνομαι ευάλωτος στους άλλους. Δεν μπορώ να μπω καν σε αντιπαράθεση.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αρνητικές σκέψεις,άγχος,stress,συμβουλή.
    By givemeabreak in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 16-11-2021, 01:57
  2. Δέχομαι κακοποίηση
    By Dream23 in forum Κακοποίηση
    Replies: 85
    Last Post: 07-09-2017, 21:45
  3. Αρνητική κριτική και άγχος
    By maria. in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 33
    Last Post: 12-02-2016, 13:35
  4. Αγχος stress και πανικος
    By scar!!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 20-08-2013, 17:53
  5. δεχομαι ευχες
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 69
    Last Post: 02-05-2010, 20:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •