Ξανά αγωγη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 72
  1. #16
    Το θέμα είναι ότι εκτός από όλα αυτά που περνάω με το άγχος, τις κρίσεις και την κατάθλιψη έχω και την ερωτικη απογοήτευση λόγω του χωρισμου και οι σκέψεις οργιάζουν ότι δεν μπορώ χωρίς αυτόν και στο τέλος θα τρελαθώ...έχει ζήσει κάποιος κάτι ανάλογο?με την αγωγή όταν αρχίζει κ λειτουργεί νιώθεις καλύτερα και σ αυτό το κομμάτι.τι να πω απελπισία με πιάνει.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει σε αυτό εφόσον ο θεραπευτής είναι αξιόλογος. Η απόρριψη πονάει αλλά ο πόνος είναι δάσκαλος. Γενικά πρέπει να μπεις σε μια διαδικασία μύησης, να εισπράττεις και να ερμηνεύεις κάθε ερέθισμα προς όφελος σου. Προφανώς ο τρόπος σκέψης σου δεν σε βοηθάει, αυτό σου δείχνει ο πόνος, και επομένως πρέπει να τον αλλάξεις.

  3. #18
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει σε αυτό εφόσον ο θεραπευτής είναι αξιόλογος. Η απόρριψη πονάει αλλά ο πόνος είναι δάσκαλος. Γενικά πρέπει να μπεις σε μια διαδικασία μύησης, να εισπράττεις και να ερμηνεύεις κάθε ερέθισμα προς όφελος σου. Προφανώς ο τρόπος σκέψης σου δεν σε βοηθάει, αυτό σου δείχνει ο πόνος, και επομένως πρέπει να τον αλλάξεις.
    Έχεις απόλυτο δίκιο απλά τώρα είμαι στη φάση που όλα μου φαίνονται βουνό και η έλλειψη του αβάσταχτη.πιστευω ότι η ψυχοθεραπεία θα με βοηθήσει απλά θέλει χρόνο και λόγω όλων αυτών των συναισθημάτων πελαγωνω.ελπιζω σύντομα ν αλλάξει ο τρόπος σκέψης μου και ο πόνος να υποχωρήσει.ευχαριστω πολύ.

  4. #19
    Άλλη μια μέρα στα πατωματα.διαθεση μηδέν.ουτε από το κρεβάτι δεν ήθελα να σηκωθω.περιφερομαι χωρίς νόημα.καμια ουσία κανένα νόημα να κάνω οτιδήποτε.νιωθω ότι κατάρρεω κ δεν ξέρω που θα με οδηγήσει όλο αυτό.δεν τρώω καθολου και ζαλίζομαι...τι μπορώ να πάρω να βοηθήσω τον οργανισμό μου?νιώθω εξαντλημενη και μαύρες σκέψεις όπως να πεθάνω να ησυχασω.ειναι παρενέργεια του σιπραλεξ που είμαι τόσο χαλια η να μιλήσω ξανά με την ψυχίατρο μου?αφήστε τις τύψεις που νιώθω που με βλέπουν έτσι οι δικοί μου άνθρωποι ειδικά η μητέρα μου και νιώθω ακόμα χειρότερα.
    Last edited by ireneandria; 25-07-2022 at 16:38.

  5. #20
    Πάλι ξύπνημα με έντονους παλμούς και ανησυχια....να δω πότε θα περάσει αυτό το συναίσθημα.ειναι κάποια που έχει περάσει εγκυμοσυνη με αγωγη;

  6. #21
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Συνηθως τις πρωτες 15 χειροτερα και μετα τις 20 καλυτερα,
    ποσο καιρο επερνες ζαναξ, συνηθως μεχρι 1,5 μηνα δεν κανει εξαρτηση, για τα λεξοτανιλ δεν ξερω,
    γενικα για τα φαρμακα καλο ειναι να εισαι σε συνεργασια με το γιατρο σου,
    ισως θα βοηθουσε να μην σκεφτεσαι πολλα οσο μπορεις μεχρι να σε πιασουν τα φαρμακα, θελει λιγο υπομονη και θα εισαι καλυτερα μετα,,
    Καλημέρα οι έντονοι παλμοί κ η μόνιμη ανησυχια που αισθάνομαι συνήθως το πρωι που ξυπνάω θα υποχωρήσουν με την πορεία της αγωγης;από την εμπειρία σου ρωτάω.η θα το δουλέψω με την ψυχολογο;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Η αγωγή "κουκουλωνει" τα συμπτώματα, λογικά όσο περνάει ο καιρός γίνονται λιγότερο αισθητά

  8. #23
    Άρα θέλει δουλειά και με τη ψυχοθεραπεία.απλα είναι πολύ εξαντλητικό αυτό το συναίσθημα και η διάθεση στα πατωματα.ασε η απώλεια κιλων

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Εχω περάσει και εγώ πολλά μέχρι 1 μήνα αναρρωτική απ τη δουλεία μου που ήταν κ τηλεργασία ούτε αυτό δεν μπορούσα να κάνω...κ εγώ είμαι κ πολύ αδύνατη κ μ όλα αυτά τα κιλά στα τάρταρα...κοντά 5 μήνες αγωγής κάποιες μέρες καλά κάποιες χάλια με διάφορα ψυχοσωματικά κανά 2 μέρες αύξησα την αγωγή και ελπίζω...

  10. #25
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Εχω περάσει και εγώ πολλά μέχρι 1 μήνα αναρρωτική απ τη δουλεία μου που ήταν κ τηλεργασία ούτε αυτό δεν μπορούσα να κάνω...κ εγώ είμαι κ πολύ αδύνατη κ μ όλα αυτά τα κιλά στα τάρταρα...κοντά 5 μήνες αγωγής κάποιες μέρες καλά κάποιες χάλια με διάφορα ψυχοσωματικά κανά 2 μέρες αύξησα την αγωγή και ελπίζω...
    Ψυχοθεραπεία κάνεις;εγώ έχω ξεκινήσει αλλά λόγω του καλοκαιριού κι αυτό με δυσκολία άδειες και τα σχετικά.εγω πιέζω τον εαυτό μου να πηγαίνω στη δουλειά τουλαχιστον να ξεφευγω λίγο.η ταραχή έχει υποχωρήσει καθολου με την αγωγή πέρα από τη διάθεση?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Διάθεση έχω τα ψυχοσωματικά με βασανίζουν...ψυχοθεραπεία έχω κάνει περίπου 3 μήνες πριν ξεκινήσω την αγωγή σταμάτησα λόγω οικονομικών αλλά απο σεπτέμβριο θα ξεκινήσω πάλι...με την αγωγή στην αρχή είχα καλή πορεία κοντά στο 4μηνο πτώση γ αυτό αυξήσαμε την αγωγή καθώς είπε η ψυχ οτι δεν με έχει πιάσει,κάθε μέρα είναι ένας αγώνας

  12. #27
    Πέρασα ένα τρομακτικό βραδυ.αυπνη τελειως,ανησυχια και να τρέμω σαν το ψάρι.ακομα τρέμω δεν έχω συνέλθει.φοβαμαι μην πάθω τίποτα.νιωθω ότι χάνω το μυαλό μου.θα πάρω ξανά τη ψυχίατρο μου.σκεφτομαι να πάω νοσοκομειο

  13. #28
    Μίλησα με τη ψυχίατρο κ μου αύξησε το λεξοτανιλ 3 φορές την ημέρα από ο,75 αλλά μου είπε ότι αν δεν ηρεμήσω να παίρνω ολόκληρο πρωι κ βραδυ κ μισό το μεσημέρι.φοβαμαι τόση ποσότητα έχει κάποιος εμπειρια;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Μίλησα με τη ψυχίατρο κ μου αύξησε το λεξοτανιλ 3 φορές την ημέρα από ο,75 αλλά μου είπε ότι αν δεν ηρεμήσω να παίρνω ολόκληρο πρωι κ βραδυ κ μισό το μεσημέρι.φοβαμαι τόση ποσότητα έχει κάποιος εμπειρια;
    Λογικά για να στο έδωσε θα σε βοηθήσει....εμένα μου έδωσε ζαναξ για πιο ελαφρύ από το λεξοτανιλ
    Μου έδωσε πρωι βράδυ αλλά παίρνω μόνο βράδυ γιατί φοβάμαι το πρωί μην είμαι ζόμπι
    Δεν ξέρω και εγώ τα φοβάμαι τα ηρεμιστικα παίρνεις άλλη αγωγή;

  15. #30
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Λογικά για να στο έδωσε θα σε βοηθήσει....εμένα μου έδωσε ζαναξ για πιο ελαφρύ από το λεξοτανιλ
    Μου έδωσε πρωι βράδυ αλλά παίρνω μόνο βράδυ γιατί φοβάμαι το πρωί μην είμαι ζόμπι
    Δεν ξέρω και εγώ τα φοβάμαι τα ηρεμιστικα παίρνεις άλλη αγωγή;
    Ναι παίρνω και σιπραλεξ.μου έδωσε λεξοτανιλ γιατί το ζαναξ είναι σε έλλειψη.ποσο ζαναξ παιρνεις;τα φοβάμαι για εξάρτηση άσε ο τρόμος μ έχει καταβαλλει

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού ξανά και ξανά
    By Ψυχή in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 12-12-2021, 22:47
  2. Νεα αγωγη...
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 73
    Last Post: 25-08-2018, 23:34
  3. Νεα αγωγη..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 03-08-2018, 20:23
  4. Αγωγή
    By Delmem210118a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2017, 07:27
  5. υπερφαγια, ξανα κ ξανα
    By vilma in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2016, 18:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •