Ξανά αγωγη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 72
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Ναι παίρνω και σιπραλεξ.μου έδωσε λεξοτανιλ γιατί το ζαναξ είναι σε έλλειψη.ποσο ζαναξ παιρνεις;τα φοβάμαι για εξάρτηση άσε ο τρόμος μ έχει καταβαλλει
    Και εγώ παίρνω 3 χάπια.
    Ζαναξ ποτέ παίρνω 0.5 πότε 0.25 αναλόγως πώς είμαι
    Τα χάπια που παίρνω φέρνουν υπνηλία αλλά τώρα τελευταία έχω μια ανησυχία μέσα στην μέρα τρελό άγχος και το βράδυ ξυπνάω

  2. #32
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Και εγώ παίρνω 3 χάπια.
    Ζαναξ ποτέ παίρνω 0.5 πότε 0.25 αναλόγως πώς είμαι
    Τα χάπια που παίρνω φέρνουν υπνηλία αλλά τώρα τελευταία έχω μια ανησυχία μέσα στην μέρα τρελό άγχος και το βράδυ ξυπνάω
    Αντικαταθληπτικα είναι κ τα 3;εγώ δεν κοιμάμαι καθολου κλείνουν τα μάτια μου από εξάντληση κ πάλι ξυπνάω από τον τρόμο.εχεις καιρό που παίρνεις αγωγη;εγώ πριν μια βδομάδα ξεκίνησα κ έχω φρικαρει

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Τα δύο τα παίρνω χρόνια...δεν είναι όλα αντικαταθλιπτικά...το ένα το ξεκίνησα εδώ και 2μηνες
    Αλλά έχω κάτι συμοτωματα και δεν ξέρω αν είναι από άγχος η από το χαπι

  4. #34
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Τα δύο τα παίρνω χρόνια...δεν είναι όλα αντικαταθλιπτικά...το ένα το ξεκίνησα εδώ και 2μηνες
    Αλλά έχω κάτι συμοτωματα και δεν ξέρω αν είναι από άγχος η από το χαπι
    Το αντικαταθληπτικο ξεκίνησες πριν 2 μήνες?μιλά με τον την ψυχίατρο σου για τα συμπτώματα μήπως πρέπει να κάνεις καμιά άλλη εξέταση η να καταλήξεις στο αγχος

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Το αντικαταθληπτικο ξεκίνησες πριν 2 μήνες?μιλά με τον την ψυχίατρο σου για τα συμπτώματα μήπως πρέπει να κάνεις καμιά άλλη εξέταση η να καταλήξεις στο αγχος
    Είμαι σε φάση εξετάσεων...ανεβασμενες βγήκαν...και διάβασα τις παρενέργειες και τις προκαλεί το χάπι
    Τώρα έχω από βδομάδα ραντεβού με την γιατρό να δουμε τι θα κανουμε

  6. #36
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Είμαι σε φάση εξετάσεων...ανεβασμενες βγήκαν...και διάβασα τις παρενέργειες και τις προκαλεί το χάπι
    Τώρα έχω από βδομάδα ραντεβού με την γιατρό να δουμε τι θα κανουμε
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά.τι συμπτώματα είχες?

  7. #37
    Απο τότε που χώρισα δεν μπορώ να τον βγάλω από το μυαλό μου.νομιζω ότι θα τρελαθώ και δεν θα αντέξω χωρίς αυτόν και κάνω μαύρες σκέψεις να πεθάνω κ τέτοια.οτι και να κάνω τον σκέφτομαι συνέχεια δεν μπορώ να κοιμηθώ γιατί κλείνω τα μάτια και έχω εικόνα αυτον.εχω παθει ψύχωση μαζί του.μηπως η αγωγή με σιπραλεξ είναι λάθος?να πάρω την ψυχίατρο?η είναι η περίοδος πένθους που βιωνω;

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Απο τότε που χώρισα δεν μπορώ να τον βγάλω από το μυαλό μου.νομιζω ότι θα τρελαθώ και δεν θα αντέξω χωρίς αυτόν και κάνω μαύρες σκέψεις να πεθάνω κ τέτοια.οτι και να κάνω τον σκέφτομαι συνέχεια δεν μπορώ να κοιμηθώ γιατί κλείνω τα μάτια και έχω εικόνα αυτον.εχω παθει ψύχωση μαζί του.μηπως η αγωγή με σιπραλεξ είναι λάθος?να πάρω την ψυχίατρο?η είναι η περίοδος πένθους που βιωνω;
    Η αγωγή θέλει κάμποσες μέρες για να πιάσει δεν δουλεύει αμεσως
    Είναι μια δύσκολη περίοδος για σένα
    Και δυσκολεύεσαι να την ξεπεράσεις προσπάθησε να μην κάνεις κακές σκέψεις
    Στο λέω επειδή εγώ κάποιες φορές τις έκανα πράξη
    Βγες με μια φίλη σου έξω για ένα καφέ κάνε κάτι που σε ευχαριστεί

  9. #39
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Η αγωγή θέλει κάμποσες μέρες για να πιάσει δεν δουλεύει αμεσως
    Είναι μια δύσκολη περίοδος για σένα
    Και δυσκολεύεσαι να την ξεπεράσεις προσπάθησε να μην κάνεις κακές σκέψεις
    Στο λέω επειδή εγώ κάποιες φορές τις έκανα πράξη
    Βγες με μια φίλη σου έξω για ένα καφέ κάνε κάτι που σε ευχαριστεί
    Επειδή δεν κοιμάμαι δεν έχω καθόλου κουράγιο να κάνω τιποτα.οταν κλείνω τα μάτια μου σκέφτομαι ασχημα πράγματα και τα ανοίγω να σταματησουν.αυτο φοβάμαι κι εγώ μην κάνω πράξη αυτά που σκέφτομαι.ελπιζω σήμερα να μπορέσω να κοιμηθω έστω κ λίγο.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, για τα αρχικα συμπτωματα της αγωγης, ναι και εμενα μου ειχε κανει αρκετα,
    ομως ειχες ξαναπαρει το ιδιο φαρμακο οποτε το πιο πιθανο να αποδοσει οπως πριν,

    αλλα για το τι προερχετε απο την αγωγη και τι οχι καλυτερα να το δεις με το γιατρο σου και να ακολουθεις τις οδηγιες του,,

    Εμενα με βοηθησε στη φαση εξαρσης του αγχους, να προσπαθω να δω τα πραγματα οσο το δυνατον θετικα και ρεαλιστικα, και σιγα σιγα ενιωσα να αποφορτιζομαι, γενικα το τι σκεφτομαστε επηρεαζει το αγχος μας,,

    Επισης με βοηθησε να κανω μια απλη ασκηση διαλογισμου,
    οπου καθομουν σε ηρεμια, εκλεινα τα ματια και ακολουθουσα νοητα την αναπνοη μου, χωρις να πιεζομαι καθολου,
    απλως ακολουθουσα νοητα τον αερα που εισεπνεα και το αντιθετο για 2-3 λεπτα,,

    Σε περιπτωση που το δοκιμασει καποιος, αν νιωσει οποιαδηποτε δυσφορια τοτε πρεπει να σταματησει γιατι κανει κατι λαθος,,

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Απο τότε που χώρισα δεν μπορώ να τον βγάλω από το μυαλό μου.νομιζω ότι θα τρελαθώ και δεν θα αντέξω χωρίς αυτόν και κάνω μαύρες σκέψεις να πεθάνω κ τέτοια.οτι και να κάνω τον σκέφτομαι συνέχεια δεν μπορώ να κοιμηθώ γιατί κλείνω τα μάτια και έχω εικόνα αυτον.εχω παθει ψύχωση μαζί του.μηπως η αγωγή με σιπραλεξ είναι λάθος?να πάρω την ψυχίατρο?η είναι η περίοδος πένθους που βιωνω;
    Η αγωγή δεν είναι λάθος, τουλάχιστον δεν μπορεί να κριθεί τόσο νωρίς αυτό. Απλά το σιπραλεξ δεν δρα άμεσα. Γι'αυτό και δίνουν μαζί αγχολυτικο. Εγώ εκ των υστέρων που σκέφτομαι την ίδια θεραπεία με τη δική σου που είχα ακολουθήσει πριν λίγα χρόνια (με μόνη διαφορά ότι δεν το έπαιρνα βράδυ το σιπραλεξ), αντί για αγχολυτικο θα προτιμούσα μικρή δόση ρεμερον που έχει πιο γρήγορα αποτελέσματα στον ύπνο και στη διάθεση.

  12. #42
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Η αγωγή δεν είναι λάθος, τουλάχιστον δεν μπορεί να κριθεί τόσο νωρίς αυτό. Απλά το σιπραλεξ δεν δρα άμεσα. Γι'αυτό και δίνουν μαζί αγχολυτικο. Εγώ εκ των υστέρων που σκέφτομαι την ίδια θεραπεία με τη δική σου που είχα ακολουθήσει πριν λίγα χρόνια (με μόνη διαφορά ότι δεν το έπαιρνα βράδυ το σιπραλεξ), αντί για αγχολυτικο θα προτιμούσα μικρή δόση ρεμερον που έχει πιο γρήγορα αποτελέσματα στον ύπνο και στη διάθεση.
    Σήμερα είμαι τελείως διαφορετικά.δεν μπορώ να σηκωθω καθολου από το κρεβάτι και κοιμάμαι συνεχώς.ειμαι σα φυτό βέβαια η θλίψη και η μελαγχολία μόνιμη.δεν μπορώ να κάνω τιποτα.και το κερασάκι στην τούρτα χθες ήρθα και σ επαφη με κρούσμα για δευτερόλεπτα.στο τέλος θα φρικάρω τελειως με όλα αυτά.επισης έχω καθυστέρηση μπορεί να είναι παρενέργεια από τα χαπια κ το άγχος;
    Last edited by ireneandria; 28-07-2022 at 18:13.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Σήμερα είμαι τελείως διαφορετικά.δεν μπορώ να σηκωθω καθολου από το κρεβάτι και κοιμάμαι συνεχώς.ειμαι σα φυτό βέβαια η θλίψη και η μελαγχολία μόνιμη.δεν μπορώ να κάνω τιποτα.και το κερασάκι στην τούρτα χθες ήρθα και σ επαφη με κρούσμα για δευτερόλεπτα.στο τέλος θα φρικάρω τελειως με όλα αυτά.επισης έχω καθυστέρηση μπορεί να είναι παρενέργεια από τα χαπια κ το άγχος;
    Τα χάπια φέρνουν κόπωση και υπνηλία
    Το δικό σου δεν το έχω πάρει δεν ξέρω
    Με το κρούσμα ήσουν σε εξωτερικό χώρο;φορούσες μάσκα; Μπορεί να μην γίνει και τίποτα
    Το άγχος προκαλεί καθυστέρηση για το χάπι δεν ξέρω αν φέρνει καθυστέρηση γιατί εμένα ένα χάπι το αντίθετο μου προκάλεσε είχα αιμορραγία

  14. #44
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Τα χάπια φέρνουν κόπωση και υπνηλία
    Το δικό σου δεν το έχω πάρει δεν ξέρω
    Με το κρούσμα ήσουν σε εξωτερικό χώρο;φορούσες μάσκα; Μπορεί να μην γίνει και τίποτα
    Το άγχος προκαλεί καθυστέρηση για το χάπι δεν ξέρω αν φέρνει καθυστέρηση γιατί εμένα ένα χάπι το αντίθετο μου προκάλεσε είχα αιμορραγία
    Σε κλειστό ήμουν για δευτερόλεπτα χωρίς και μετά έβαλα μασκα μόλις μου είπε ότι δεν αισθάνεται καλά.ελπιζω να τη γλιτωσα γιατί δεν αντέχω κι αυτό.μαλλον από το άγχος θα είναι η καθυστέρηση γιατί έχει χτυπήσει κόκκινο.εκτος κι αν....μπεμπέ και απέραντη χαρά. Αλλα δεν έχω ιδέα με την αγωγή τι γινεται;
    Last edited by ireneandria; 28-07-2022 at 23:33.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Σε κλειστό ήμουν για δευτερόλεπτα χωρίς και μετά έβαλα μασκα μόλις μου είπε ότι δεν αισθάνεται καλά.ελπιζω να τη γλιτωσα γιατί δεν αντέχω κι αυτό.μαλλον από το άγχος θα είναι η καθυστέρηση γιατί έχει χτυπήσει κόκκινο.εκτος κι αν....μπεμπέ και απέραντη χαρά. Αλλα δεν έχω ιδέα με την αγωγή τι γινεται;
    Αν θες μωρό με το καλό απλώς πρέπει να μιλήσεις και με ψυχίατρο και με γυναικολόγο γιατί εμένα μου έχουν πει θέλει προσοχή η εγγυμοσυνη με αυτά τα χάπια
    Δεν ξέρω αν το δικό σου είναι αθώο αλλά ρώτα για να ξέρεις τι θα κάνεις

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού ξανά και ξανά
    By Ψυχή in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 12-12-2021, 23:47
  2. Νεα αγωγη...
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 73
    Last Post: 26-08-2018, 00:34
  3. Νεα αγωγη..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 03-08-2018, 21:23
  4. Αγωγή
    By Delmem210118a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2017, 08:27
  5. υπερφαγια, ξανα κ ξανα
    By vilma in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2016, 19:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •