Κατάθλιψη και ρευστή σεξουαλικότητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    1

    Κατάθλιψη και ρευστή σεξουαλικότητα

    Είμαι 27 χρόνων και μέχρι πρόσφατα πίστευα πως είμαι bisexual. Διατηρώ σχέση με ατομο του ίδιου φύλου τον τελευταίο χρόνο και τον τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι πλέον έχω αποστροφή προς το ίδιο φύλο.
    Να αναφέρω ότι στα 19 μου διαγνώσθηκα με πολύ άσχημη κατάθλιψη η οποία σύμφωνα με τον ειδικό που επισκέπτομαι προϋπήρχε από τα 15 μου όπου πέρασα μια κατάσταση με ναρκωτικές ουσίες.
    Στα 17 μου ανακάλυψα ότι με ενδιαφέρει και το ίδιο φύλο αλλά δεν είχα δώσει ιδιαίτερη βάση, καθώς επι το πλείστον μέχρι τα 21 μου διατηρούσα σχέσεις με το άλλο φύλο.
    Έπειτα από την έναρξη της φαρμακευτικής μου αγωγής για κατάθλιψη και αγχώδεις διαταραχές παρατήρησα μεγαλύτερη έλξη προς το ίδιο φύλο κάτι που με προβλημάτισε και το συζήτησα με τον ειδικό που με παρακολουθεί και μου είχε πει ότι γενικότερα θα παρατηρήσω διάφορες αλλαγές ως προς την σεξουαλικη μου ζωή όσο αφορά το αν θα έχω ορεξη για σεξουαλικη πράξη κτλ.
    Έπειτα από 10 χρόνια και όπως προανέφερα έχοντας ένα χρόνο σχέση με το ίδιο φύλο πλέον δεν νιώθω ερωτική έλξη με το συγκεκριμένο ατομο αλλά και γενικότερα για το ίδιο φύλο αντιθέτως δεν μου αρέσει ούτε η ιδέα.
    Τρέφω τρομερά ανθρώπινα αισθήματα για το συγκεκριμένο ατομο το αγαπάω παρά πολύ και πραγματικά θέλω να προσπαθήσω να διορθώσω αυτό που μου συμβαίνει τους τελευταίους 3 μηνες ωστόσο δεν βλέπω σωτηρία παρόλο που μίλησα και με άλλον ειδικό ψυχική υγείας μου ανέφερε ότι πιθανον οι σεξουαλικές προτιμήσεις να επηρεάστηκαν από το ντελίριο που μου προκαλούσε η κατάθλιψη και ότι πιθανότατα τώρα που βλέπω τα πράγματα πιο καθαρά να μην με ελκύει όλο αυτό.
    Αυτό που αναρωτιέμαι είναι ότι τα τελευταία 10 χρόνια ζούσα στο ψέμα της καταθλιψης δημιουργώντας μου ορμές τις οποίες δεν μπορούσα να ελέγξω ή όλο αυτό αποτελούσε μια δοκιμαστική περίοδο της ζωής μου που κράτησε πολλά χρόνια;
    Ακόμα αναρωτιέμαι πως θα πω σε αυτόν τον άνθρωπο που πραγματικά λατρεύω ότι πλέον δεν τρέφω ερωτικά αισθήματα για αυτόν και ότι πραγματικά δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό πλέον, δεν θέλω να τον πληγωσω και ποσό μάλλον να τον νευριασω καθώς είναι νευρικός χαρακτήρας αρκετά. Πιστεύω ότι θα το πάρει στραβά και θα αποκοπεί τελειως από τη ζωή μου… ενώ δεν έχω επιλέξει εγώ αυτή τη κατάσταση, που δυστυχώς γεννήθηκε από μόνη της.
    Αν μπορείτε να μου πείτε μια άποψη βρίσκομαι σε αδιέξοδο.
    Σας ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Έρχεται σχόλιο για troll σε 3... 2... 1...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    26
    Πιστευω οτι αν τ@ εξηγήσεις έτσι ακριβώς όπως τα γράφεις, και το άλλο άτομο σε σέβεται κ σε αγαπάει σαν ανθρωπο, θα σε καταλάβει .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Το παν είναι να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου. Δηλαδή τι θα κάνεις; Θα καταπιέζεις τον εαυτό σου στο σεξ για να μην πληγωθεί ο άλλος; Συμφωνώ με προλαλησαντα

Similar Threads

  1. σεξουαλικοτητα..
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 21-11-2019, 03:31
  2. Σεξουαλικοτητα
    By Locomatic in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 17-09-2019, 20:10
  3. Σεξουαλικοτητα
    By Jima81211 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 18-12-2017, 16:33
  4. σεξουαλικοτητα
    By horhitto4 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 07-10-2015, 23:50
  5. Σεξουαλικοτητα
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 20-07-2009, 14:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •