Καλημέρα σας, αρχικά θα ήθελα να επισημάνω ότι είναι η πρώτη φορά που γράφω σε τέτοιου είδος φόρουμ και νιώθω λίγο άβολα, αλλά πραγματικά έχω ανάγκη να ακούσω κι άλλες γνώμες. Θα ήθελα να σημειώσω ότι είμαι 25 χρονών. Όταν ήμουν σε ηλικία 18, γνώρισα ένα αγόρι μέσω μιας φίλης μου, ο οποίος ήταν 2-3 χρόνια μεγαλύτερος μου. Όταν πρωτοβγήκαμε παρέα, εγώ δεν ενδιαφερόμουνα για εκείνος ίσα ίσα είχε κανονιστεί το ραντεβού για να γνωρίσω τον φίλο του και είχαμε βγει ζευγαράκια. Όταν πήγε ο καθένας σπίτι του ο φίλος του μου είπε πολύ ξεκάθαρα ότι ‘όλη την ώρα σε κοίταζε ο φίλος μου’…εγώ όμως δεν ήθελα να δώσω σημασία γιατί ήξερα ότι της φίλης μου της ψιλό άρεσε και μάλιστα όταν μου έστειλε τον αγνόησα εντελώς και ήμουν πολύ απότομη. Εννοείται πως αυτό αναφέρθηκε και στην τότε κολλητή η οποία ύστερα από συζητήσεις κατέληξε τελικά με τον δικό του κολλητό. Εν τέλη, βγήκα με αυτό το αγόρι 1-2 φορές, μου άρεσε πιθανότατα κι εγώ σε εκείνον αλλά αυτός δεν ήθελε δεσμούς κτλ όποτε είπαμε να μην ξαναμιλήσουμε διότι εγώ δεν ήθελα. Αυτός επέμενε κάμποσες φορές, μέσω μηνύματα τσακωνόμασταν και γενικά υπήρχαν πολλές φορές που συναντιόμασταν και μαλώναμε. Ήμασταν και οι δυο εγωιστές και δεν θέλαμε να παραδεχτούμε τι αισθανόμασταν. Αυτό το έργο συνεχίστηκε περίπου 6 μήνες, κι όταν πήγα διακοπές ξανά μιλήσαμε, με έκανε να γυρίσω νωρίτερα για να βρεθούμε. Τότε εκείνες τις μέρες πάλι τσακωθήκαμε κι ύστερα από μήνα ξαναδέχτηκε να βγούμε μετά από μήνυμα του, αλλά εκείνη την ημέρα κάναμε σεξ. Μετά από εκείνη την ημέρα εμείς δεν ξανά μιλήσαμε, εννοείται κι εγώ δεν ξανά έστειλα λόγω ντροπής και απογοήτευσης, μιας και δεν είχα ξανακάνει κάτι παρόμοιο. Ένιωθα πολύ ταπεινωμένη, γιατί πραγματικά πίστεψα ότι θα ήταν διαφορετικά. Ήμουν πολύ ερωτευμένη και πληγωμένη. Ύστερα από εκείνον ένιωσα ότι δεν θα βρω κανέναν άλλον που να θέλω έτσι κ κατέληξα στην πιο σίγουρη λύση, τον πρώην μου. Γενικά αυτό συνέχισα να το κάνω πολλά χρόνια, κάθε φορά ξεκίναγα κάτι καινούριο, μάζευα τα κομμάτια μου και άρχιζα καινούργια σχέση. Όμως κάθε φορά εκείνος όταν κατέληγε μόνος του μου έστελνε, με έψαχνε. Υπήρχαν φορές που χώριζα και τον περίμενα, ενώ αυτός ήταν σε σχέση. Ποτέ δεν ήταν σωστός συγχρονισμός. Όταν εγω ήμουν ελεύθερη, αυτός ήταν σε σχέση και το αντίθετο. Ομολογώ να πω ότι με κάποιον τρόπο τον έδιωχνα και άρχιζα να του συμπεριφέρομαι άσχημα επειδή είχε πληγωθεί ο εγωισμός μου. Η τελευταία μου σχέση ήταν 3 χρόνια κι ύστερα από καυγά που είχαμε εξαιτίας του εγώ δεν ξανά άκουσα νέα του. Ώσπου κάτι κακό συνέβη, εγώ ήμουν αρραβωνιασμένη πλέον και περιμέναμε μωρό, δυστυχώς απέβαλα και η σχέση μου καταστράφηκε, μαζί με αυτή και η μόνιμη δουλειά που είχα. Πέρασα μια πολύ κακή χρονιά, ο τότε αρραβωνιαστικός μου είχε και κάποιες υποχρεώσεις και εγω ήμουν μόνη μου 9-10 μήνες, έγινε και το κακό με την πανδημία και τότε αποφάσισα να φύγω εξωτερικό. Ύστερα από πολλούς καβγάδες, χωρίσαμε και έμεινα μόνη μου στην χώρα που είμαι τώρα. Εκεί όμως γνώρισα άλλο έναν άντρα, με το οποίο δεν είμαι ερωτευμένη και μπορώ να πω είμαι μαζί του για να μη μείνω μόνη. Δεν έχουμε καλή σεξουαλική ζωή, είναι μεγαλύτερος μου κατά 8 χρόνια κι έχει παιδί με την πρώην του. Την πρώτη χρόνια της σχέσης μας, το γνωστό πρόσωπο που είχα να ακούσω χρόνια νέα του, ξανά επικοινώνησε μαζί μου και ξέροντας ότι βρίσκεται στην Ελλάδα του έδωσα να καταλάβει ότι δεν υπάρχει περίπτωση για οτιδήποτε, ύστερα από μήνα όμως αυτός μετακόμισε στην ίδια χώρα. Από τότε έχει προσπαθήσει άπειρες φορές να επικοινωνήσει μαζί μου αλλά ποτέ δεν ρώτησε να βρεθούμε ( βρισκόμαστε περίπου 5-6 ώρες μακρυά) ούτε κι εγώ γιατί περίμενα από εκείνον να κάνει το βήμα. Του ξεκαθάρισα ότι δεν είμαι για παιχνίδια πια και ότι έχω περάσει κάποιας καταστάσεις που με έχουν απογοητεύσει.Εν τέλη να σημειώσω ότι πριν λίγο καιρό πάλι μου έστειλε μήνυμα, ανακοινώνοντας μου ότι παντρεύτηκε και του έκοψα κάθε δικαίωμα να μου ξανά στέλνει. Πολύ σημαντικό, έχω κάνει ψυχοθεραπεία για περίπου ένα χρόνο μετά την έκτρωση. Το θέμα είναι ότι ύστερα από τόσα χρόνια εγώ έχω ακόμα βαθιά συναισθήματα για εκείνον και αυτός το ξέρει. Νιώθω ευάλωτη κάθε φορά που μιλάμε και το τελευταίο διάστημα είμαι σε δίλημμα για την τωρινή μου σχέση, νιώθω άσχημα που του λέω ψέματα και έχω κρύψει ότι έχω μιλήσει μαζί του.