Πόνος στα δόντια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Πόνος στα δόντια και καρδιά

    Αισθάνομαι σήμερα ενόχληση στα δόντια και φοβάμαι μήπως είναι καρδιά. Δεν έχω ούτε ένα σφράγισμα στα δόντια μου , τα φροντιζω πολυ καλα, τρεις φορες την ημερα βούρτσισμα. Οδοντικο νημα οχι καθε μερα αλλα συχνα. Το τελευταιο διάστημα τρώω καποιες φορές καραμέλες και αρκετα γλυκα, μήπως μπορεί να ευθύνεται αυτο; Σκέφτομαι μήπως είναι σύμπτωμα καρδιάς, γιατί πονάω κυρίως στο κάτω σαγόνι. Πονεσα λίγο και όταν μασησα βεβαια. Όχι ακριβώς πόνος σαν ενόχληση μακρινη, δεν ξερω πώς να το εξηγησω. Κάποιες φορές τα σφίγγω. Φοβαμαι μην ειναι και αυτο συμπτωμα καρδιας, οπως υποψιαζομαι και για το γεγονός οτι χανω την ακοή μου(θα μπορουσε να ειναι λογω φραγμενης αρτηρίας και οχι ωτοσκληρυνσης, ακομα δεν εκανα την αξονικη στο κεφαλι, περιμενω να περασει ο καυσωνας για να παω για τις εξετάσεις)
    Υπέρηχο έκανα τέλη Ιουνίου, αλλά μόνο όταν κάνω τη αξονική θα ηρεμήσω. Πρέπει να το δρομολογησω. Δεν έχω και τεστ τροπονινης σπίτι, τα περιμένω αρχές Αυγούστου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Θά βγάλω διάγνωση χωρίς νά είμαι γιατρός [emoji28]. Αλλά αλήθεια αυτό που έχεις νομίζω είναι από το πολύ σφίξιμο τών γνάθων σού. Από τό άγχος. Τό κάνεις ασυναίσθητα Στον ύπνο ή ακόμα καί Στον ξύπνιο.
    Σε περιόδους Με έντονο στρες είχα καί εγώ αυτόν τόν πόνο σε οοοολα τά δόντια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ίσως,δεν είμαι σίγουρος όμως. Θέλω να κάνω αξονική καρδιάς να μου φύγει η υπόνοια ότι συμβαίνει κάτι άλλο. Χθες ήμουν πολυ κουρασμένος και αισθανόμουν έναν πόνο αριστερά που υποχώρησε στην αναπαυση. Και σήμερα είχα παλι τέτοιο πόνο. Με πιάνει και στο αριστερο χέρι. Δεν είναι άγχος, είναι είτε καρδιά είτε λόγω του πολύμηνου αυχενικου που έχω (που υποψιάζομαι ότι μπορεί να είναι καρκίνος μυελου των οστών) Φέτος έχω πάρει όσα ντεπον δεν έχω πάρει ποτέ στη ζωή μου (γενικά δεν έπαιρνα ποτέ παυσιπονα) έχει καταλήξει χρονιος ο πόνος και δεν ξέρω γιατί. Η στάση του σώματός μου δεν είναι η καλύτερη, συνήθως καμπουριαζω. Απο τοτε που μετακομισα εγινε χειροτερο. Στο καινούργιο σπίτι δεν έβαλα ακόμα κεφαλάρι στο κρεβάτι, ακουμπάει τον τοιχο,ίσως φταίει αυτό.

    Έχω και ελαφρά σκολίωση και κάποτε στα νιάτα μου (στα 19) μου είχαν διαγνώσει και δισκοπαθεια και στα 24 ευθειασμο αυχενα. Μου είχαν πει να φοράω κολάρο, το έβαλα για ένα διάστημα και μετά σταμάτησα.
    Πρέπει να κάνω και μια γενική με βιταμίνες,ηλεκτρολύτες κλπ,έχω καιρό να τα κοιταξω (κανα χρόνο, ποιος να μου το λεγε) Γενική τυπου αιματοκρίτη και σίδηρο τα είχα δει προσφατα αλλά πρέπει να ξανακάνω γιατι είχε πέσει παλι ο αιματοκρίτης μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Μήπως τά ψάχνεις υπερβολικα πάρα πολύ; αυτός ο καρκίνος που λες πώς σού ρθε ότι μπορεί νά χεις; αξονική καρδιας γιατί; έχεις ήδη κάποιο πρόβλημα; ή ιδεοψυχαναγκαστικη;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Έχω διάφορα θέματα υγείας, όχι καρδιά, από καρδιά έχω ορθοστατικη που είναι σε ύφεση κατά κυριο λογο αυτό το διάστημα. Ακούγονται ομως τόσα για ξαφνικους θανάτους σε νέα άτομα, περιγράφουν συνέχεια μια "αδιαθεσία " , εγώ νιώθω συχνά ναυτία κλπ, φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι ανάλογο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Θά βγάλω διάγνωση χωρίς νά είμαι γιατρός [emoji28]. Αλλά αλήθεια αυτό που έχεις νομίζω είναι από το πολύ σφίξιμο τών γνάθων σού. Από τό άγχος. Τό κάνεις ασυναίσθητα Στον ύπνο ή ακόμα καί Στον ξύπνιο.
    Σε περιόδους Με έντονο στρες είχα καί εγώ αυτόν τόν πόνο σε οοοολα τά δόντια.
    Αυτο ηθελα να του γράψω.Το είχε και εναε φιλος μου και τελικά εσφιγκε να δοντια του στον υπνο του και δεν ειχε τίποτα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1

    Good

    Έχετε υπερβολικά μεγάλη αναζήτηση; Πώς πιστεύετε ότι μπορεί να επηρεαστείτε από αυτή την κακοήθεια, λέτε; αξονική καρδιά γιατί; Υπάρχει ήδη πρόβλημα για εσάς; ή ιδεοψυχαναγκαστική; basketball stars

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by LoganVonRueden View Post
    Έχετε υπερβολικά μεγάλη αναζήτηση; Πώς πιστεύετε ότι μπορεί να επηρεαστείτε από αυτή την κακοήθεια, λέτε; αξονική καρδιά γιατί; Υπάρχει ήδη πρόβλημα για εσάς; ή ιδεοψυχαναγκαστική; basketball stars
    υπολογιζε το τελευταιο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    bot δεν είναι; Εχω ΙΔΨ, ναι. Σταμάτησε αυτές τις μέρες αλλά έχω πολύ συχνά πόνους αριστερά για αυτό θέλω να κάνω την αξονική να μου φύγει αυτή η ιδέα. Επίσης η κώφωση μου θεωρώ πως ίσως είναι από βουλωμα αρτηριών. Μου είχε γράψει ο ΩΡΛ αξονική για το κεφάλι, ακόμα δεν βρήκα χρόνο να πάω. Αν αποδειχθεί ότι είναι όντως ωτοσκλήρυνση θα ηρεμήσω λίγο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    bot δεν είναι; .
    υποψιαζομαι οτι η μητρικη του γλωσσα ειναι διαφορετικη, μαλλον ασιατικη και η αυτοματη μεταφραση τα κανει νια νια
    ισως να μην ειναι μπουτ

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    10
    Καλημέρα τι έχεις τελικά? Έχω ίδια συμπτωματα στα δοντια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by etheod06 View Post
    Καλημέρα τι έχεις τελικά? Έχω ίδια συμπτωματα στα δοντια
    Δεν ξέρω. Θεωρώ ότι ίσως έχω κάποιο θέμα στα δόντια, παρόλο που δεν είχα ποτε και δεν έχω καν σφράγισμα. Ισως ειναι η αρχη κάποιας ουλιτιδας, γιατι πριν καποιο διαστημα ειχε φουσκωσει μερος των ουλων μου οταν ξυπνησα και ξεπρηστηκε μετά από καμιά ωρα. Θα κλεισω οδοντιατρο καποια στιγμη να κανω και εναν καθαρισμο για τυχον πετρα.
    Το αν είναι η καρδιά δεν το γνωρίζω, θα μπορουσε. Ισως φταιει και η νυχτερινη παλιδρομηση.
    Σήμερα νιώθω μια περιστασιακή ενόχληση. Εχω πολύ άγχος όμως τις τελευταίες μέρες και δεν ξέρω αν είναι λόγω του ότι σφίγγω τα δόντια μου. Επίσης έχω θέμα με τον αυχενα και με το σαγόνι μου άρα δεν αποκλειω να είναι ένας συνδυασμός παραγόντων.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    Με το σαγωνι σου τι προβλημα εχεισ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Με το σαγωνι σου τι προβλημα εχεισ
    Με τη γναθο εννοω, κάνει κρακ συχνα όταν μασαω.

Similar Threads

  1. Πόνος στα δόντια
    By ladybird12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 30-08-2022, 23:10
  2. Δοντια
    By TryToSurvive in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 09-09-2020, 17:11
  3. Δοντια
    By TryToSurvive in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 09-07-2020, 14:21
  4. χαλασμενα δοντια
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 29-12-2009, 12:45
  5. δόντια
    By claire in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 18-11-2009, 23:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •