Πιστεύετε στην εκδίκηση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    22

    Πιστεύετε στην εκδίκηση;

    Πάντα πίστευα ότι η εκδίκηση είναι κάτι ποταπό. Πως τα λάθη είναι για τους ανθρώπους και η συγχώρεση θεϊκή (δεν είναι δικό μου αυτό αλλά συμφωνώ). Επίσης πιστεύω ότι η εκδίκηση δεν σου δίνει αυτό που έχασες. Δεν μαρέσει να μισώ, δηλητηριάζει την ψυχή μου. Όταν είμαι κάπου δυσάρεστα προτιμώ να φεύγω. Αλλά όταν σε αδικούν και σε υποτιμούν πως πρέπει να αντιδράς; Να δουλεύεις σκληρά και να λάμψεις; Ή να θεωρήσεις ότι εφόσον δεν κατάλαβαν την αξία σου δεν θα το καταλάβουν ποτέ; Και τότε τι είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις; Να φύγεις και όλα αυτά που προσέφερες να λείψουν, να πέσουν να τους πλακώσουν; Μήπως η σκληρότερη εκδίκηση όταν σε υποτιμούν είναι απλά να φύγεις και να δουν την συνέπεια της απουσίας σου;

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Το καλύτερο είναι να φεύγεις και να τούς λείπεις αυτό θα πει εκδίκηση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,597
    Quote Originally Posted by istioploos View Post
    Πάντα πίστευα ότι η εκδίκηση είναι κάτι ποταπό. Πως τα λάθη είναι για τους ανθρώπους και η συγχώρεση θεϊκή (δεν είναι δικό μου αυτό αλλά συμφωνώ). Επίσης πιστεύω ότι η εκδίκηση δεν σου δίνει αυτό που έχασες. Δεν μαρέσει να μισώ, δηλητηριάζει την ψυχή μου. Όταν είμαι κάπου δυσάρεστα προτιμώ να φεύγω. Αλλά όταν σε αδικούν και σε υποτιμούν πως πρέπει να αντιδράς; Να δουλεύεις σκληρά και να λάμψεις; Ή να θεωρήσεις ότι εφόσον δεν κατάλαβαν την αξία σου δεν θα το καταλάβουν ποτέ; Και τότε τι είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις; Να φύγεις και όλα αυτά που προσέφερες να λείψουν, να πέσουν να τους πλακώσουν; Μήπως η σκληρότερη εκδίκηση όταν σε υποτιμούν είναι απλά να φύγεις και να δουν την συνέπεια της απουσίας σου;
    τα "λαθη" ειναι για τους ανθρωπους, οντως.
    οχι ο φθονος, η κακεντρεχια, η σκατοψυχια...
    αυτο που καλεισαι να συγχωρεσεις, δεν ειναι παντα ενα λαθος. μπορει να ειναι ενα εσκεμμενο αποτελεσμα σκατοψυχιας ενος σκατοψυχου. μια ηθελημενη προσπαθεια να σε βλαψει, χωρις να του εχεις κανει τιποτε. μονο λογω ανηκεστης βλαβης στην ψυχη του..
    η συγχωρεση ειναι οντως "θεικη", γιατι μονο ο θεος συγχωρει τις αμαρτιες και δεν ειμαστε παπαδες να δινουμε συγχωροχαρτια.
    η εκδικηση, αν ειναι επιτυχημενη και συντομη, σου δινει πολλες φορες αυτο που "εχασες" η προσπαθησαν να σου παρουν, αποκαθιστα την βλαβη που προσπαθησαν αν σου κανουν.
    ΟΜΩΣ, πρεπει να ειναι επιτυχημενη και γρηγορη.
    αν δεν υπαρχει τροπος να αποκαταστησεις συντομα τις κακες συμπεριφορες και να να τα αφησεις ολα πισω σου, τοτε αρχιζει να φθειρει εσενα η αισθηση του αδικου και η επιθυμια να εκδικηθεις και σε δηλητηριαζει.
    χτυπα γρηγορα και δυνατα και φυγε .
    ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΒΕΒΑΙΑ.
    γιατι οι περισσοτεροι "εκδικουνται" για πραγματα που μονο στο κεφαλι τους ισχυουν με τον τροπο που τα βλεπουν..

    αλλο να "εισαι καπου δυσαρεστα", κι αλλο να αντιμετωπιζεις εναν κακοβουλο που προσπαθει να σε βλαψει.
    σεαυτο που ρωτας, αναλογα το θεμα... αν για παραδειγμα "για να δειξεις τι αξιζεις και να τους λειψεις", εγκαταλειψεις μια καλη δουλεια οπου σε συκοφαντουν και σε υποδαβλιζουν πισω απ την πλατη σου, αν σηκωθεις και φυγεις για να "τους δειξεις", μονο αυτοι χανουν; εσυ δεν χανεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    κοιτώντας την τελευταία πρόταση του/της ρεμεντι, συμφωνώ πως η πράξη να κάνεις κάτι για να μπεις στο μάτι του άλλου, να το πω λαϊκά, είναι μια πράξη παρορμητική και δείχνει πως σε τελική ανάλυση αποδέχεσαι το να είναι ο κάθε ένας απότομος και εγωιστής στην συμπεριφορά του, εγώ έτσι το βλέπω. ότι ουσιαστικά τους μιμείσαι.
    αν σε υποτιμούν και σε αδικούν, επικοινωνείς το πρόβλημα, δεν ξαναμπλέκεις με τις ίδιες συνθήκες, είσαι πιο προσεκτικός, ή τους αντιμετωπίζεις κατα πρόσωπο και απαιτείς αναγνώριση.
    δεν μου έχει τύχει όπως το περιγράφεις. για μένα η καλύτερη εκδίκιση είναι να μη σου κάνει κακό ο άλλος στο τέλος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,597
    Quote Originally Posted by user View Post
    κοιτώντας την τελευταία πρόταση του/της ρεμεντι, συμφωνώ πως η πράξη να κάνεις κάτι για να μπεις στο μάτι του άλλου, να το πω λαϊκά, είναι μια πράξη παρορμητική και δείχνει πως σε τελική ανάλυση αποδέχεσαι το να είναι ο κάθε ένας απότομος και εγωιστής στην συμπεριφορά του, εγώ έτσι το βλέπω. ότι ουσιαστικά τους μιμείσαι.
    αν σε υποτιμούν και σε αδικούν, επικοινωνείς το πρόβλημα, δεν ξαναμπλέκεις με τις ίδιες συνθήκες, είσαι πιο προσεκτικός, ή τους αντιμετωπίζεις κατα πρόσωπο και απαιτείς αναγνώριση.
    δεν μου έχει τύχει όπως το περιγράφεις. για μένα η καλύτερη εκδίκιση είναι να μη σου κάνει κακό ο άλλος στο τέλος.
    αυτο δεν ειναι εκδικηση, ειναι θεια δικη...
    εκδικηση ειναι να κανεις ενεργειες για να αποκαταστησεις το κακο που πηγαν να σου κανουν η/και να τιμωρηθουν.

    εμενα παντως μου εχει συμβει αυτο που λες. να προσπαθησουν να με βλαψουν και εξαιτιας των ενεργειων τους να βρεθω στον εβδομο ουρανο....
    δηλαδη, απο μονοι τους εβγαλαν τα ματια τους. με τις ενεργειες τους, χωρις να το θελουν, μου εκαναν πολυ καλο..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    εγώ αυτό ονομάζω εξέλιξη, και χαίρομαι που το ακούω. κρίνω ότι έχεις δουλέψει πολύ με τον εαυτό σου γι αυτό είχες καλά αποτελέσματα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Οχι δεν πιστεύω στην εκδίκηση.Εχω σκεφτεί πολλες φορες να το κανω μετα ομως σκεφτομαι οτι ειναι τοξικο ακομα και σαν σκέψη πόσο μαλλον να το εκανα πράξη.Το να ειμαι εγω καλα με τις επιλογές μου ειναι η καλύτερη εκδίκηση που θα μπορούσα να πάρω απο όλους αυτούς που μου φερθηκαν σκαρτα.Κανε το ιδιο.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    "χτυπα γρηγορα και δυνατα και φυγε"

    μπραβο παιδαγωγος...



    αρε σιχαματα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,597
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    "χτυπα γρηγορα και δυνατα και φυγε"

    μπραβο παιδαγωγος...



    αρε σιχαματα
    αν εσυ, συνηθιζεις να επιτιθεσαι και να βλαπτεις ανθρωπους που δεν σε εχουν βλαψει και θελεις να σου λενε και συγχαρητηρια αντι να σε βαζουν στην θεση σου, ψαξε να τους βρεις.

    δενε χει παιδαγωγους εδω, γιατι δεν υπαρχουν παιδια...

Similar Threads

  1. Πιστεύετε ότι έχετε αποτύχει στην ζωή σας
    By loukoumaki887 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 3
    Last Post: 21-04-2020, 07:45
  2. πιστευετε στην θεια επεμβαση?
    By pavlina in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 48
    Last Post: 10-03-2016, 21:36
  3. πιστευετε στην κολαση, η τον παραδεισο?
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 23-12-2010, 11:45
  4. Πιστεύετε στην μετεμψύχωση;
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 85
    Last Post: 15-12-2010, 21:09
  5. Πιστεύετε στην θανατική ποινή;
    By whitecandle in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 231
    Last Post: 13-04-2010, 15:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •