Ανηδονία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    28

    Ανηδονία

    Έχοντας περάσει από ψυχολόγο, ψυχίατρο, ψυχιατρικές,κέντρο απεξάρτησης, από δύσκολες καταστάσεις,το μόνο που μου απομένει είναι ένα δουλειά -σπιτι και το μόνο που (μέχρις στιγμής,μιας και ξεκίνησα δύο μήνες τώρα) που λίγο με βοηθάει είναι η βουπρενορφινη.Ας πούμε ότι την επιλέγω αντί το αλκοόλ,όταν θέλω να χαλαρώσω έξω.
    Είναι λίγες μέρες που μετακόμισα για ένα φθηνότερο νοίκι και το μόνο που απολαμβάνω προς το παρόν,είναι ταλαιπωρία.
    Αν κ δέκα χρόνια στο αλκοόλ, περισσότερο ψυχολογικής εξάρτησης, ένα χρόνο έμπλεξα με χάπια.Οι πρώτοι μήνες εντελώς αυτοκαταστροφικά,να με βρίσκουν,αναρροφίσεις ,να ξευτιλιζομαι ,να μπαίνω ψυχιατρική,να χάνω τη δουλειά μου κλπ. Δε με έβγαλε πουθενά αυτό,παρά μόνο στον εγκλεισμό σε ψυχιατρείο με ο,τι άθλιες συμπεριφορές συνεπάγεται.
    Δε ξέρω τι να κάνω,τι θέλω,τι με ευχαριστεί.Δε ξέρω πως θα περάσω τα επόμενα βραδια,αν αξίζει που κλαίω,αν αξίζει να σκέφτομαι,αν αξίζει να "χάσω" πάλι τον εαυτό μου και να βασανιστώ απτό μέσα μου σε μια κλινική.
    Δε ξέρω που να ζητήσω βοήθεια και τι βοήθεια θα είναι αυτή.
    Πήγα στην κοινωνική υπηρεσία πριν κάμποσο καιρό,σε μια φάση θετικής ενέργεια,για να ζητήσω γνώμη και βοήθεια κ επιλογές σχετικά με τη σχολή που σπούδαζα ή κάποια δραστηριότητα,έκανα το ραντεβού κ μ είπαν στην επόμενη εβδομάδα θα επικοινωνήσουν..δε με πήραν ποτέ, αλλά πια δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να "φτάσω" κάπου . Θέλω να νιώσω απλώς ηρεμία,είτε με το καλό,είτε με το κακό..και νιώθω πως δεν τα καταφέρνω σε κανένα απτά δύο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    Καλησπερα anv,

    εχεις καθολου ανθρωπους στη ζωη σου,που να σε ευχαριστει η παρουσια τους?
    Να πατε καμια εκδρομη στη φυση,στη θαλασσα,κατι χαλαρωτικο και οχι αυτοκαταστροφικο.για να ξεφυγεις λιγο απο τη μαυριλα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    28
    Όχι, από επιλογή κυρίως.εχω απομακρυνθεί και συνεχώς αποφεύγω.Δεν έχω τη διάθεση να αναπτύξω καμία σχέση.Μονο παρέα κάνω με κάποια άτομα που και που λόγω ουσιών,επιφανειακά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    ψυχοθεραπεια εχεις δοκιμασει καθολου,εκτος προγραμματων απεξαρτησης?και γω στην μαυριλα ειμαι και μπορω να αναγνωρισω καποια απ αυτα που λες σε μενα,αλλα αν συνεχισει ολο αυτο ειμαστε γι φουντο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    το προβλημα δεν ειναι οι εκαστοτε ουσιες,ειναι τι σε ωθει σ αυτες

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    ευχαριστηση σε τι θα μπορουσες να βρεις δυνητικα?

Similar Threads

  1. ΑΝΗΔΟΝΙΑ
    By MK.89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 01-04-2022, 13:52
  2. Ανηδονια.
    By Elrudinam in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 07-12-2020, 19:01
  3. Ανηδονία,που καταφευγω για να νιωσω ευχαριστηση
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 18-11-2015, 16:47
  4. AΛΕΞΙΘΥΜΙΑ - ΑΝΗΔΟΝΙΑ
    By pagani13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-09-2011, 22:20
  5. Ανηδονία
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 02-04-2010, 22:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •