Κόπωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Κόπωση

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26

    Κόπωση

    Καλημέρα σας. Νιώθει κανείς κόπωση που να έρχεται και να φεύγει; Εγώ το νιώθω σχεδόν καθημερινά και νιώθω πως δεν έχω καθόλου ενέργεια και όταν είμαι όρθια νιώθω σαν να αιωρουμαι. Επίσης νιώθω ότι δεν μπορώ να συγκεντρωθω από την υπνηλία όταν με πιάνει αυτό το πραγμα. Το θέμα είναι όμως ότι κοιμάμαι κανονικά 7-8 ώρες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Καλημέρα!
    Λαμβάνεις κάποια φαρμακευτική αγωγή;
    Έχεις κάποια διάγνωση ,βρίσκεσαι σε περίοδο άγχους;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Καλημέρα!
    Λαμβάνεις κάποια φαρμακευτική αγωγή;
    Έχεις κάποια διάγνωση ,βρίσκεσαι σε περίοδο άγχους;
    Όχι δεν λαμβάνω αγωγή. Έχω αγχωδη διαταραχή, πάθαινα κρίσεις πανικού, αλλα τις τελευταίες 2 εβδομαδες έχω ελαττώσει κατά πολύ το άγχος μου, δεν παθαίνω κρίσεις πανικού και γενικά είμαι πιο ήρεμη. Παρόλα αυτά συνεχίζω να νιώθω αυτήν την κόπωση και ένα άλλο περίεργο αίσθημα, νιώθω μία αστάθεια όταν είμαι όρθια ή περπατάω, λες και τα πόδια μου δεν με κρατάνε και παράλληλα νιώθω μία ελαφριά ζάλη. Δεν ξέρω τι άλλο να κανω, έχω κάνει τόσες εξετάσεις και δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται όλο αυτό. Αφού το άγχος το ελάττωσα σε πολύ μεγάλο βαθμό, γιατί συνεχίζω να νιώθω έτσι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Το νιώθω όταν είναι χαμηλό το ζάχαρο μου ή η πίεση μου. Επίσης το νιώθω όταν έχω ενοχλήσεις στα νεφρά και λόγω των αυτιων μου (την ασταθεια)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το νιώθω όταν είναι χαμηλό το ζάχαρο μου ή η πίεση μου. Επίσης το νιώθω όταν έχω ενοχλήσεις στα νεφρά και λόγω των αυτιων μου (την ασταθεια)
    Αυτό είναι το θέμα, ότι εγώ μέτραω τότε το ζάχαρο μου και δεν είναι χαμηλό, ούτε η πίεση, την μέτρησα προχθές που ένιωθα πάλι έτσι και ήταν καλή.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Kat12 View Post
    Αυτό είναι το θέμα, ότι εγώ μέτραω τότε το ζάχαρο μου και δεν είναι χαμηλό, ούτε η πίεση, την μέτρησα προχθές που ένιωθα πάλι έτσι και ήταν καλή.
    Τι μετρήσεις έχεις τη στιγμή που το νιώθεις; Γιατί εγώ αν δεν έχω φάει καλά και στο 90 χάλια νιώθω. Εχεις προδιαβητη;
    Μήπως είναι θέμα αυχενα. Ή και εντέρου, αν έχεις κάποιο θέμα. Μπορεί να επηρεάσει την ισορροπία μας όσο κι αν ακούγεται παράξενο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Μπορεί να σχετίζεται με τον λαβύρινθο στο αυτί αλλά και πάλι μπορεί απλά να είναι ψυχοσωματικό σύμπτωμα που εκδηλώνεται ανεξάρτητα αν νιώθεις ή όχι άγχος .
    Η αγχώδη διαταραχή έχει περιόδους ύφεσης και έξαρσης αλλά κάποια συμπτώματα μπορεί να παραμένουν εκεί ακόμη και αν βρίσκεται σε ύφεση.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Όχι δεν έχω προδιαβητη, ούτε έντερο. Στην ωμοπλάτη και στο αριστερό χέρι πονάω από τον αυχένα, ειδικά όταν σκύβω μπροστά το κεφάλι μου ή το γέρνω προς τα δεξιά... Το 90 μια χαρά ζάχαρο είναι άρα δεν έχεις χαμηλό.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Δεν ξέρω, δεν νιώθω κάτι από το αυτί μου και όλα αυτά ξεκίνησαν μετά την 1η κρίση πανικού. Αρχικά είχα για 6 μήνες μόνο ζαλάδα και μετά εμφανίστηκε αυτό με τα πόδια το οποίο δεν λέει να φύγει.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Kat12 View Post
    Δεν ξέρω, δεν νιώθω κάτι από το αυτί μου και όλα αυτά ξεκίνησαν μετά την 1η κρίση πανικού. Αρχικά είχα για 6 μήνες μόνο ζαλάδα και μετά εμφανίστηκε αυτό με τα πόδια το οποίο δεν λέει να φύγει.
    Ακριβώς τα ίδια έχω και εγώ...μόνο που έχω λαθυρινθο και κάνω και αγωγή....αλλά δεν νομίζω ότι έχει σημασία αυτό γιατί πριν δε το είχα... νομίζω ότι μου πέφτει η πίεση αλλά συνήθως είναι φυσιολογικο λόγο της ζέστης... πιθανότατα είναι ψυχοσωματικό.Ζαλαδες και βαρύ κεφάλι είχα για 8 μήνες... μέχρι που έκανα μαγνητική και ελλατωθηκε αισθητά... επίσης νιώθω και μυϊκή αδυναμία...αλλά όλα είναι Άγχος!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Giannis6011 View Post
    Ακριβώς τα ίδια έχω και εγώ...μόνο που έχω λαθυρινθο και κάνω και αγωγή....αλλά δεν νομίζω ότι έχει σημασία αυτό γιατί πριν δε το είχα... νομίζω ότι μου πέφτει η πίεση αλλά συνήθως είναι φυσιολογικο λόγο της ζέστης... πιθανότατα είναι ψυχοσωματικό.Ζαλαδες και βαρύ κεφάλι είχα για 8 μήνες... μέχρι που έκανα μαγνητική και ελλατωθηκε αισθητά... επίσης νιώθω και μυϊκή αδυναμία...αλλά όλα είναι Άγχος!
    Μέτρησα τώρα την πίεση μου και είναι 11,7 και 7 που δεν είναι χαμηλή. Και στον γιατρό που έχω πάει τόσες φορές πάντα τόσο μου την βρίσκει περίπου. Έχω κάνει και μαγνητική εγκεφάλου για να μου φύγουν οι ιδέες, έφυγαν αλλά έμεινε η αστάθεια δυστυχώς. Με ποια εξέταση βρίσκεις ότι έχεις λαβύρινθο;

  12. #12
    Quote Originally Posted by Kat12 View Post
    Μέτρησα τώρα την πίεση μου και είναι 11,7 και 7 που δεν είναι χαμηλή. Και στον γιατρό που έχω πάει τόσες φορές πάντα τόσο μου την βρίσκει περίπου. Έχω κάνει και μαγνητική εγκεφάλου για να μου φύγουν οι ιδέες, έφυγαν αλλά έμεινε η αστάθεια δυστυχώς. Με ποια εξέταση βρίσκεις ότι έχεις λαβύρινθο;
    Σε ωριλα θα πας...σου βάζει μια μάσκα και βλέπει που έχεις πρόβλημα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Εαν εχεις θεμα με τον αυχενα,κανε μια μαγνητικη μηπως εχεις στενωση.Εαν εχεις στενωση και πιεζεται το καναλι που περιεχει το νωτιαιο μυελο ολα αυτα που περιγραφεις ειναι συνηθη συμπτωματα.Εγω εχω σημαντικη στενωση στο α5-α6 και τα βιωνω αρκετα συχνα ιδιως οταν κουραζομαι.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Εαν εχεις θεμα με τον αυχενα,κανε μια μαγνητικη μηπως εχεις στενωση.Εαν εχεις στενωση και πιεζεται το καναλι που περιεχει το νωτιαιο μυελο ολα αυτα που περιγραφεις ειναι συνηθη συμπτωματα.Εγω εχω σημαντικη στενωση στο α5-α6 και τα βιωνω αρκετα συχνα ιδιως οταν κουραζομαι.
    Δεν νομίζω να είναι αυτό, έχω πάει σε νευρολόγο και μου είχε κάνει ηλεκτρομυογραφημα και μου είπε ότι είναι μια χαρά τα νευρα των ποδιών μου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    γεια σου.
    εγώ το έχω και δεν ξέρω αν είναι σαν εσένα. μια κόπωση συνεχή πλέον, σχεδόν από το μεσημέρι και μετά. οι αναλαμπές είναι η μη κόπωση. όμως εγώ έχω υποθυροειδισμό και εκεί το αποδίδω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κοπωση
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 21-07-2019, 14:26
  2. Χρονια κοπωση
    By iwannaaa in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 17
    Last Post: 15-07-2019, 14:20
  3. Αντιψυχωτικα και κοπωση
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 08-04-2019, 11:00
  4. Κόπωση
    By ge0rge in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 17-04-2017, 06:36
  5. Συνεχής κόπωση
    By Margaritta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 09-09-2010, 15:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •