Zoloft και σεξουαλική δυσλειτουργία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    2

    Zoloft και σεξουαλική δυσλειτουργία

    Καλημέρα

    Έχω ξεκινήσει αγωγή με Zoloft 100 mg καθημερινά εδώ και 4 μήνες και από την αρχή παρατήρησα μείωση στην σεξουαλική μου διάθεση και αδυναμία εκσπερμάτισης σε κάθε προσπάθεια, χωρίς να υπάρχει στυτική δυσλειτουργία. Υπάρχει κάποιος που να έχει ανάλογη παρενέργεια από το συγκεκριμένο φάρμακο και που να βρήκε κάποια αποδοτική λύση; Συμβαίνει και με άλλα φάρμακα της ίδιας κατηγορίας;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Όλα αυτά τα φάρμακα έχουν τέτοιου είδους παρενέργειες , στυτικη δυσλειτουργια , αδυναμία εκσπερματισης σε άλλους, χαμηλή ως ελλιπή επιθυμία για σεξ . Δυστυχώς σε ότι έχω δοκιμάσει από αντικαταθλιπτικα ( περίπου 5-6 διαφορετικά, ssri,snri κτλ). Σε κάποιους υποχωρεί αυτή η παρενέργεια σε άλλους όχι. Θυμάμαι όταν έπαιρνα σεροξατ τον πρώτο καιρό ήταν λες και μου το "έκοψαν" δε το ένιωθα. Υποχώρησε ευτυχώς σε κάνα μήνα.
    Εσύ στους 4 μήνες να έχεις ακόμη αυτή τη παρενέργεια δεν είναι καλή ένδειξη ότι θα υποχωρήσει. Ρώτα και το γιατρό σου να σου πει μια γνώση μήπως σου αλλάξει και την αγωγή με κάτι καλύτερο ως προς αυτή την παρενέργεια αν επηρεάζει πολύ τη ζωή σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Όλα αυτά τα φάρμακα έχουν τέτοιου είδους παρενέργειες , στυτικη δυσλειτουργια , αδυναμία εκσπερματισης σε άλλους, χαμηλή ως ελλιπή επιθυμία για σεξ . Δυστυχώς σε ότι έχω δοκιμάσει από αντικαταθλιπτικα ( περίπου 5-6 διαφορετικά, ssri,snri κτλ). Σε κάποιους υποχωρεί αυτή η παρενέργεια σε άλλους όχι. Θυμάμαι όταν έπαιρνα σεροξατ τον πρώτο καιρό ήταν λες και μου το "έκοψαν" δε το ένιωθα. Υποχώρησε ευτυχώς σε κάνα μήνα.
    Εσύ στους 4 μήνες να έχεις ακόμη αυτή τη παρενέργεια δεν είναι καλή ένδειξη ότι θα υποχωρήσει. Ρώτα και το γιατρό σου να σου πει μια γνώση μήπως σου αλλάξει και την αγωγή με κάτι καλύτερο ως προς αυτή την παρενέργεια αν επηρεάζει πολύ τη ζωή σου.
    Σε ευχαριστώ, αυτό θα κάνω γιατί δεν βλέπω να περνάει... Ελπίζω κάποιο άλλο φάρμακο να έχει τα κατάλληλα αποτελέσματα χωρίς σημαντικές παρενέργειες (ειδικά την συγκεκριμένη)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Εγώ είχα την ίδια παρενέργεια με ένα SSRI, το cipralex (εσιταλοπραμη). Η αδυναμία οργασμού πέρασε μετά από κάποιους μήνες, η λίμπιντο έτσι κι έτσι. Μετρημένα στα δάχτυλα είναι τα αντικαταθλιπτικά χωρίς αυτή τη παρενέργεια τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες. Αν αλλάξεις δηλαδή με ένα άλλο SSRI δεν νομίζω ότι έχει νόημα, μάλλον περισσότερο θα αργήσει να σου περάσει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by vagos1980 View Post
    Καλημέρα

    Έχω ξεκινήσει αγωγή με Zoloft 100 mg καθημερινά εδώ και 4 μήνες και από την αρχή παρατήρησα μείωση στην σεξουαλική μου διάθεση και αδυναμία εκσπερμάτισης σε κάθε προσπάθεια, χωρίς να υπάρχει στυτική δυσλειτουργία. Υπάρχει κάποιος που να έχει ανάλογη παρενέργεια από το συγκεκριμένο φάρμακο και που να βρήκε κάποια αποδοτική λύση; Συμβαίνει και με άλλα φάρμακα της ίδιας κατηγορίας;

    Ευχαριστώ
    Φίλε μου τα μόνα που δεν δημιουργούν πρόβληματα στο σεξουαλικό κομμάτι είναι το remeron και τα wellbutrin! δυστυχώς όλα τα ssri δημιουργούν πρόβληματα και ιδιαίτερα το seroxat!αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι τα καλύτερα φάρμακα που με έπιαναν (seroxat, effexor) δημιουργούσαν και μεγάλα σεξουαλικά προβλήματα και τα έκοψα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Και το brintellix είναι καλό για τέτοια θέματα
    Μια χαρά λειτουργούσα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Και το valdoxan αλλά θέλει συχνές αιματολογικές εξετάσεις για συκώτι. Επίσης δεν το προτείνουν πολλοί γιατροί.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εχω την παρενεργεια αυτη αυτη με ολα τα ssri s και ολα τα ssrni s , το brintelix οπως και το valdoxan ειναι σε αλλη κατηγορια , οπως και τα τρικυκλικα ...δεν εχω κοιταξει το σηκωτι ......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Αν δεν είχα τον φόβο για το συκώτι θα το ξαναπερνα το valdoxan. Αν και δεν θυμάμαι να κάνει δουλειά στο
    άγχος. Πέρασαν δέκα χρόνια βέβαια από τότε που το έπαιρνα, μπορεί να μην θυμάμαι. Τέλος πάντων...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αν δεν είχα τον φόβο για το συκώτι θα το ξαναπερνα το valdoxan. Αν και δεν θυμάμαι να κάνει δουλειά στο
    άγχος. Πέρασαν δέκα χρόνια βέβαια από τότε που το έπαιρνα, μπορεί να μην θυμάμαι. Τέλος πάντων...
    Το valdoxan δεν μου έκανε απολύτως τίποτα.σαν να μην το έπαιρνα, φυσικά και θεραπευτικά δεν έκανε τίποτα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Είναι ανάλογα τον οργανισμό. Αν και έχω ακούσει κι άλλους να το λένε. Εμένα με είχε βοηθήσει πολύ στη διάθεση και μάλιστα όταν μου είχε συμβεί κάτι πολύ δυσάρεστο και βίωνα πένθος. Βέβαια έκανα και ψυχοθεραπεία.

Similar Threads

  1. Serolux/Zoloft για αγχος - Στυτικη δυσλειτουργια
    By kostakos90 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-08-2020, 01:07
  2. Σεξουαλικη Δυσλειτουργια Απο Ψυχολογικα Αίτια
    By jimmy1979 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 82
    Last Post: 08-04-2017, 01:41
  3. Πρωτογενής Ψυχογενής Σεξουαλική Δυσλειτουργία
    By giannis88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 22-02-2011, 01:40
  4. paroxetine-citalopram και σεξουαλικη δυσλειτουργια
    By darko in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 06-02-2010, 21:21
  5. Ανδρική σεξουαλική δυσλειτουργία σε τρία στάδια...
    By Martin in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 05-02-2009, 11:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •