Ξανά στις αρρυθμίες… - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 78
  1. #16
    Γενικά τζάμπα τρως τον εαυτό σου...έχω κάνει σε λίγους μήνες 7 φορές καρδιολογικό έλεγχο...δεν έχεις κάτι...και ούτε παύσης κάνει η καρδιά σου ..απλά από το στρες αποσυντονίζεται
    Last edited by Giannis6011; 30-07-2022 at 18:52.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Όχι πραγματικά μου το είπε και το έγραψε κιόλας το είδα ότι έκανα παύσεις και μου είπε ότι ότι είναι φυσιολογικές επίσης έχω ένα άλλο πρόβλημα εδώ και δύο μέρες κάθε φορά που κοιμάμαι και ξυπνάω βέβαια τελευταία δεν πολυ τρώω κιόλας καλά αλλά κάθε φορά που Ξυπνάω μετά από λίγο ή ακόμα και όταν δεν κοιμάμαι νιώθω το στομάχι μου είναι πάρα πολύ πρησμένο έχω καούρες ρεύομαι χωρίς λόγο και γενικά έχω φούσκωμα στο στομάχι βέβαια αυτό ξεκίνησε τώρα που είμαι έτσι οπότε θεωρώ ότι είναι από το άγχος

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Παύσεις έχω και εγώ και αρκετές θα έλεγα. Τις νιώθω. Ξερω ότι δεν είναι έκτακτες. Επίσης το άγχος τις προκαλεί όπως και πολλά άλλα, ωστόσο οχι παιδιά ακίνδυνες τελείως δεν είναι. Η βιβλιογραφία δεν είναι επαρκής για να δώσει εξηγήσεις. Δεν θέλω να αγχωσω άλλα οι πολλές έκτακτες μπορούν να οδηγήσουν σε αλλού είδους αρρυθμίες όπως κολπικη μαρμάριγη, υπερκοιλιακες ταχυκαρδιεςς κτλ. Οι δε κοιλιακες είναι τεκμηριωμένα πλέον, σε αντίθεση με παλαιότερα που θεωρούνταν επίσης άνευ σημασίας, ότι αλλοιώνουν την καρδιά και μπορεί να οδηγήσουν σε πολύ επικίνδυνες καταστάσεις. Ότι και να λέμε εδώ μέσα για να νιώσουμε καλύτερα το άγχος σκοτώνει. Δεν είναι στο μυαλό μας πο ζαλάδες, οι σρρυθμιες, οι πόνοι, η παλινδομηση κτλ είναι υπαρκτα πρόβλημα.

  4. #19
    Quote Originally Posted by Alex1312 View Post
    Όχι πραγματικά μου το είπε και το έγραψε κιόλας το είδα ότι έκανα παύσεις και μου είπε ότι ότι είναι φυσιολογικές επίσης έχω ένα άλλο πρόβλημα εδώ και δύο μέρες κάθε φορά που κοιμάμαι και ξυπνάω βέβαια τελευταία δεν πολυ τρώω κιόλας καλά αλλά κάθε φορά που Ξυπνάω μετά από λίγο ή ακόμα και όταν δεν κοιμάμαι νιώθω το στομάχι μου είναι πάρα πολύ πρησμένο έχω καούρες ρεύομαι χωρίς λόγο και γενικά έχω φούσκωμα στο στομάχι βέβαια αυτό ξεκίνησε τώρα που είμαι έτσι οπότε θεωρώ ότι είναι από το άγχος
    1 χρόνο είναι έτσι το στομάχι μου...να πας να κάνεις θεραπείας για το άγχος σου και μέρα με την μέρα θα νιώθεις καλύτερα...αν και ξέρω ότι δεν σταματάει εύκολα αυτό

  5. #20
    Είναι υπαρκτά προβλήματα σίγουρα...αλλά αντί να τρέχουμε σε 100 γιατρούς θα πρέπει να πηγαίνουμε σε έναν που θα θεραπεύσει το μυαλό μας...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Παύσεις έχω και εγώ και αρκετές θα έλεγα. Τις νιώθω. Ξερω ότι δεν είναι έκτακτες. Επίσης το άγχος τις προκαλεί όπως και πολλά άλλα, ωστόσο οχι παιδιά ακίνδυνες τελείως δεν είναι. Η βιβλιογραφία δεν είναι επαρκής για να δώσει εξηγήσεις. Δεν θέλω να αγχωσω άλλα οι πολλές έκτακτες μπορούν να οδηγήσουν σε αλλού είδους αρρυθμίες όπως κολπικη μαρμάριγη, υπερκοιλιακες ταχυκαρδιεςς κτλ. Οι δε κοιλιακες είναι τεκμηριωμένα πλέον, σε αντίθεση με παλαιότερα που θεωρούνταν επίσης άνευ σημασίας, ότι αλλοιώνουν την καρδιά και μπορεί να οδηγήσουν σε πολύ επικίνδυνες καταστάσεις. Ότι και να λέμε εδώ μέσα για να νιώσουμε καλύτερα το άγχος σκοτώνει. Δεν είναι στο μυαλό μας πο ζαλάδες, οι σρρυθμιες, οι πόνοι, η παλινδομηση κτλ είναι υπαρκτα πρόβλημα.
    Τι εννοείς δηλαδή νιώθεις τις παύσεις σου και που ξέρεις αν είναι φυσιολογικές ή όχι έχεις πάει σε κάποιο καρδιολόγο; Επίσης εμένα αριθμοί ο λόγος μου είχε πει ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι κάνουν 5 και 10.000 έκτακτες Και δεν σου προκαλεί τίποτα αυτό άμα είναι καλοήθης οι έκτακτες δεν σου προκαλούν καμία απολύτως ζημιά απλά κάνει πολύ δύσκολη τη ζωή σου και σου χαλάει πάρα πολύ την ψυχολογία εγώ επίσης τώρα δεν έχω έκτακτες απλά δεν έχω φάει δύο μέρες ξύπνησα πριν και νιώθω οτι όταν πήρα το στομάχι μου πνιγόμουν από τον οισοφάγο ή και όταν οδηγούσα την ώρα που οδηγούσα νιώθω ότι πνίγομαι

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Δεν εχω παει σε καποιο καρδιολογο. Εχω παει σε παρα πολλους και αυτο που μου εχουν πει ειναι οτι οσο αυξανεται ο αριθμος τους αυξανεται και ο κινδυνος για αλλες αρρυθμιες. Εξσλλου και εγω ξεκινησα απο μια δυο μεμονωμενες κολπικες την ημερα και εχω φτασει σε σημειο να εχω συνεχομενες χωρις κανονικη παυση στο ενδιαμεσο και καποιες μερες καθε κινηση μου να ακολουθειται απο εκτακτη. Εχω περασει μηνες ολοκληρους κλεισμενη μεσα να μην μπορω να κανω ουτε τα βασικα. Τις παυσεις τις κανω στον υπονο και την στιγμη κυριως που με παιρνει ο υπνος. Νιωθω ενα κενο μου κοβεται η ανασα και πεταγομαι πανω. Ειναι λες και φευγει η ζωη απο μεσα μου δεν μπορω να το περιγραψω. Και εγω νιωθω φουσκωματα και χαλια τον οισοφαγο και ολα. Και παιρνω αντικαταθλιπτικα για να μαι λειτουργικη γιατι αλλιως γινομαι ενα με το κρεβατι

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Δεν εχω παει σε καποιο καρδιολογο. Εχω παει σε παρα πολλους και αυτο που μου εχουν πει ειναι οτι οσο αυξανεται ο αριθμος τους αυξανεται και ο κινδυνος για αλλες αρρυθμιες. Εξσλλου και εγω ξεκινησα απο μια δυο μεμονωμενες κολπικες την ημερα και εχω φτασει σε σημειο να εχω συνεχομενες χωρις κανονικη παυση στο ενδιαμεσο και καποιες μερες καθε κινηση μου να ακολουθειται απο εκτακτη. Εχω περασει μηνες ολοκληρους κλεισμενη μεσα να μην μπορω να κανω ουτε τα βασικα. Τις παυσεις τις κανω στον υπονο και την στιγμη κυριως που με παιρνει ο υπνος. Νιωθω ενα κενο μου κοβεται η ανασα και πεταγομαι πανω. Ειναι λες και φευγει η ζωη απο μεσα μου δεν μπορω να το περιγραψω. Και εγω νιωθω φουσκωματα και χαλια τον οισοφαγο και ολα. Και παιρνω αντικαταθλιπτικα για να μαι λειτουργικη γιατι αλλιως γινομαι ενα με το κρεβατι
    Και εγώ έτσι ακριβός εκεί που Πάει να με πάρει ο ύπνος αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν μου κόβετε ι ανάσα , και επισης δεν νομίζω να είναι επικινδινο όταν αυτό συμβαίνει μόνο στον ύπνο

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Παιδιά σας έχω ζαλίσει όλους το ξέρω με τα Ποστ μου τα συνεχόμενα πραγματικά δεν ξέρω τι μου συμβαίνει πήγα πριν δύο μέρες τον καρδιολόγο δε νιώθω ότι κάνω έκτακτες δεν κάνω βασικά έκτακτες αυτή τη φορά Κι αν κάνω είναι πάρα πολύ λίγες έχω συνέχεια αίσθημα ότι θέλω να βάλω τα κλάματα δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο κάθε φορά που πάω να κοιμηθώ με πιάνει μια σύγχυση με το που πάω να κλείσω τα μάτια νιώθω ένα κενό κενό δυνατό γκρουπ σαν να γίνεται παύση που δεν ξέρω πραγματικά πως να το εξηγήσω φοβάμαι μην πεθάνω και μήπως χρειαστεί στα 27 μου να βάλω βηματοδότη η φοβάμαι μήπως από το φόβο μου και από το άγχος μου προκαλέσω ζημιά στο φυσιολογικό βηματοδότη της καρδιάς και παθαίνω και κάνω παύσεις Ακόμα και στον ξύπνιο μου
    Εδώ και μια βδομάδα που με έχει πιάσει αυτή η κρίση φόβου άγχους δεν ξέρω πως να το πω δεν τρώω τίποτα το στομάχι μου είναι χάλια νιώθω συνέχεια ζαλάδες νιώθω συνέχεια ότι πνίγομαι δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω να πάω να κάνω ένα τεστ κοπώσεως και να βάλω και ένα Χόλντερ δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι το σωστό φοβάμαι ότι μήπως έχει αλλάξει κάτι από το περσινό Χόλντερ

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Κι εγω παθαινω παυσεις, αν κι εχω καιρο.να τις παθω, κι αλλα.παθαινω στην καρδια που δεν ξερω τι ειναι. Εγω δεν πηγα καρδιολογογ ιατι ειχα και νευρολογικαωσυμπρωματα κι.εμενα ο φοβος.μου επικεντρωθηκε εκει.Ξερεις απο ποτε ειμαι.χειροτερα; Απο.τοτε.που με διαβεβαιωσαν οτι δεν εχω νευρολογικο προβλημα. Δεν.ανακουφιστηκα καθολου και απο τοτε φοβαμαι για την καρδια, για το στομαχι, ποναω εδω κι εκει και παθαινω πανικο. Και ξερεις τι καταλαβα; Πως δεν νομιζω οτι ειμαι αρρωστη, ειμαι ηδη αρρωστη γιατι τα ψυχοσωματικα ειναι αρρωστια. Νοσει η ψυχη και αντιδρα το σωμα. Και το κυριοτερο εχεις συμπτωματα οπως θα ειχες εαν υπηρχε οργανικο αιτιο. Δεν ξερω τι να σε συμβουλευσω αλλα δεν νομιζω πως περαιτερω εξετασεις θα σου κανουν καλο, μαλλον το αντιθετο. Κι αν σταματησει να σε απασχολει η καρδια, πιθανον θα αρχισουν ενοχλησεις αλλου και παλι απο την αρχη.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Κι εγω παθαινω παυσεις, αν κι εχω καιρο.να τις παθω, κι αλλα.παθαινω στην καρδια που δεν ξερω τι ειναι. Εγω δεν πηγα καρδιολογογ ιατι ειχα και νευρολογικαωσυμπρωματα κι.εμενα ο φοβος.μου επικεντρωθηκε εκει.Ξερεις απο ποτε ειμαι.χειροτερα; Απο.τοτε.που με διαβεβαιωσαν οτι δεν εχω νευρολογικο προβλημα. Δεν.ανακουφιστηκα καθολου και απο τοτε φοβαμαι για την καρδια, για το στομαχι, ποναω εδω κι εκει και παθαινω πανικο. Και ξερεις τι καταλαβα; Πως δεν νομιζω οτι ειμαι αρρωστη, ειμαι ηδη αρρωστη γιατι τα ψυχοσωματικα ειναι αρρωστια. Νοσει η ψυχη και αντιδρα το σωμα. Και το κυριοτερο εχεις συμπτωματα οπως θα ειχες εαν υπηρχε οργανικο αιτιο. Δεν ξερω τι να σε συμβουλευσω αλλα δεν νομιζω πως περαιτερω εξετασεις θα σου κανουν καλο, μαλλον το αντιθετο. Κι αν σταματησει να σε απασχολει η καρδια, πιθανον θα αρχισουν ενοχλησεις αλλου και παλι απο την αρχη.
    Θεωρώ ότι κάνω παύσεις και το καρδιολόγος δε μου τα ‘χει βρει αυτός παύσεις και γενικά δε μου ‘χει βρει κάποια αρρυθμία αν έχω έχω μια αμφιβολία μόνιμα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πραγματικά σκεφτόμουν πάθω υπέρ κοιλιακοί ταχυκαρδία και μείνω σκέφτομαι μην πάθω κοιλιακοί ταχυκαρδία και μείνω σκέφτομαι τα πάντα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Εαν ειχες κατι παθολογικο θα το χαν βρει. Εγω δεν ειχα ποτε μου ψυχοσωματικα, ακουγα που λεγανε για ψυχοσωματικα και.δεν καταλαβαινα καν τι ειναι, δεν πιστευα οτι αν δεν εχεις κατι οργανικο, μπορεις να βγαλεις υπαρκτα συμπτωματα. Οταν εφθασα το σωμα μου στα ακρα για το τιποτα, εμαθα για τα καλα. Μονος σου κανεις κακο στον εαυτο σου. Ζεις σαν αρρωστος, αναρρωτησου, εαν ειχες οντως προβλημα με την καρδια σου, ποσο χειροτερη θα 'ταν αραγε η ζωη σου απο ο,τι ειναι τωρα;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Εαν ειχες κατι παθολογικο θα το χαν βρει. Εγω δεν ειχα ποτε μου ψυχοσωματικα, ακουγα που λεγανε για ψυχοσωματικα και.δεν καταλαβαινα καν τι ειναι, δεν πιστευα οτι αν δεν εχεις κατι οργανικο, μπορεις να βγαλεις υπαρκτα συμπτωματα. Οταν εφθασα το σωμα μου στα ακρα για το τιποτα, εμαθα για τα καλα. Μονος σου κανεις κακο στον εαυτο σου. Ζεις σαν αρρωστος, αναρρωτησου, εαν ειχες οντως προβλημα με την καρδια σου, ποσο χειροτερη θα 'ταν αραγε η ζωη σου απο ο,τι ειναι τωρα;
    Έχεις πάρα πολύ δίκιο σ’αυτό που λες και μερικές φορές που το σκέφτομαι δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω δυστυχώς δε μ’ αφήνει καθόλου η δύναμη που έχω μέσα μου γιατί γενικά δεν είμαι και πολύ δυνατός άνθρωπος εσύ τις παύσεις πως καταλαβαίνεις έχει σπάσει κάποιο καρδιολόγο σου είπα ότι είναι επικίνδυνες;
    Με το που βγαίνω απ’ το σπίτι και πάω κάπου είπε είμαι άλλος κοντά με πιάνει δύσπνοια σφίγγεται το στομάχι μου σφίγγεται νιώθω ότι νιώθω ότι δεν ξέρω και εγώ τι νιώθω στο στήθος μου κάτι πάρα πολύ περίεργο νιώθω ότι πνίγομαι νιώθω ότι κάνω αρρυθμία σπάνια πολύ καινούργια και δεν ξέρω πραγματικά ακόμα και Ακόμα τεστ κοπώσεως να κάνω δεν ξέρω αν δείχνει αυτό το τεστ εάν υπάρχει κάποια κακοήθh αριθμεία

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλησπερα σε ολους παιδια..και εγω εδω και μια βδομαδα βασανιζομαι απο εκτακτες σε σημειο που θελω να χτυπησω το κεφαλι μου στον τοιχο..χθες το βραδυ εκει που με επαιρνε ο υπνος ξυπναγα αποτομα λες και πεθαινω..και ζω με αυτο 8 χρονια μπορει και παραπανω..εχω παει σε καρδιολογο απειρες φορες σε σημειο που εχει βαρεθει να με βλεπει και μου λεει οτι ειναι ακινδυνες και να μαθω να ζω με αυτο..μου εχει δωσει lopressor να παιρνω αλλα δεν κανουν τιποτα.εχω αγανακτησει πια..εχει χαλασει ολη η ζωη μου δεν παω πουθενα γιατι απλα ΦΟΒΑΜΑΙ

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Καλησπερα σε ολους παιδια..και εγω εδω και μια βδομαδα βασανιζομαι απο εκτακτες σε σημειο που θελω να χτυπησω το κεφαλι μου στον τοιχο..χθες το βραδυ εκει που με επαιρνε ο υπνος ξυπναγα αποτομα λες και πεθαινω..και ζω με αυτο 8 χρονια μπορει και παραπανω..εχω παει σε καρδιολογο απειρες φορες σε σημειο που εχει βαρεθει να με βλεπει και μου λεει οτι ειναι ακινδυνες και να μαθω να ζω με αυτο..μου εχει δωσει lopressor να παιρνω αλλα δεν κανουν τιποτα.εχω αγανακτησει πια..εχει χαλασει ολη η ζωη μου δεν παω πουθενα γιατι απλα ΦΟΒΑΜΑΙ
    Οι έκτακτες δεν είναι κάτι το μυαλό τις προκαλεί και ο φόβος , έχω περάσει δύσκολα από τις έκτακτες αλλά τις ξεπέρασα αρκετά θέλω να πιστεύω , το θέμα είναι οι παύσεις , που πλέον τις νιώθω δευτερόλεπτα πριν με πάρει ο ύπνος , το ξέρω ότι θα πεθάνω δεν είναι φυσιολογικό να έχω τέτοια καρδιά που να κάνει παύσεις .. το ξέρω ..

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού ξανά και ξανά
    By Ψυχή in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 12-12-2021, 22:47
  2. ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ.........
    By Alex1312 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 26-02-2021, 12:07
  3. Αρρυθμίες;;
    By Xristina1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 18-08-2019, 21:55
  4. υπερφαγια, ξανα κ ξανα
    By vilma in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2016, 18:14
  5. ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ
    By mairh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 14-05-2009, 10:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •