Ξανά στις αρρυθμίες… - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 78
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εμένα ευτυχως δεν μου είχαν βρει παύσεις σε όσα χολτερ έβαλα. Έχω 1.5 χρόνο να βάλω βεβαια, πρέπει να βάλω ένα αυτούς τους μήνες.
    Αλλα νιώθω κατά καιρούς πόνους. Αριστερά μόνο. Έχω ξεπεράσει σε σημαντικό βαθμό τη φοβία από τότε που πήρα το χαπι, μου έδωσε την αίσθηση ότι ελέγχω την καρδια μου. Αλλά δεν με βοηθάνε οι ειδήσεις για τους ξαφνικους θανάτους. Θέλω να κάνω και την αξονικη να ηρεμήσω. Βεβαια αυτό απλώς αποκλείει τα ενδοκαρδιακα αιτία. Υπάρχουν και εξωκαρδιακα αιτια (ανισσοροπια ηλεκτρολυτων, κάποια βαριά αναιμία, τοξινες κλπ)

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εμένα ευτυχως δεν μου είχαν βρει παύσεις σε όσα χολτερ έβαλα. Έχω 1.5 χρόνο να βάλω βεβαια, πρέπει να βάλω ένα αυτούς τους μήνες.
    Αλλα νιώθω κατά καιρούς πόνους. Αριστερά μόνο. Έχω ξεπεράσει σε σημαντικό βαθμό τη φοβία από τότε που πήρα το χαπι, μου έδωσε την αίσθηση ότι ελέγχω την καρδια μου. Αλλά δεν με βοηθάνε οι ειδήσεις για τους ξαφνικους θανάτους. Θέλω να κάνω και την αξονικη να ηρεμήσω. Βεβαια αυτό απλώς αποκλείει τα ενδοκαρδιακα αιτία. Υπάρχουν και εξωκαρδιακα αιτια (ανισσοροπια ηλεκτρολυτων, κάποια βαριά αναιμία, τοξινες κλπ)
    Εμένα και που μου της βρήκε στον ύπνο μου ότι βρήκε που μου λέει ότι όλοι κάνουνε και ότι είναι φυσιολογικό το θέμα είναι ότι εμένα αυτό μετά από ένα χρόνο μου ξανά κόλλησε στο κεφάλι και τώρα κάθε φορά που με πιάνει μια κρίση πανικού η τώρα μια βδομάδα πούμε έτσι χάλια αγχωμένος κάθε φορά που πάω να κοιμηθώ βάζω το χέρι μου στο Παλμό μου και το νιώθω σίγουρα το καταλαβαίνω έτσι πίστευώ τουλάχιστον άσε που λίγο πριν με πάρει ο ύπνος δευτερόλεπτα νιώθω μια ένταση στο κεφάλι μου νιώθω κάτι πολύ περίεργο νιώθω να μπαίνουν οι παλμοί μου δεν ξέρω πως να το περιγράψω και με το που ανοίγω τα μάτια όλα αυτά εξαφανίζονται

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Κι εγω ετσι ακριβως ειμαι..η καρδια μου κανει παυσεις..φοβαμαι κι εγω μην μου δημιουργησει αλλο προβλημα αργοτερα με τετοιες παυσεις αλλα απο την στιγμη που μας λενε δεν ειναι επικινδυνο τι να πω?εβαλα χολτερ επιασε αρκετες αλλα μου ειπαν παλι οτι δεν ειναι τιποτα κι εγω νιωθω οτι σβηνω..πως δεν ειναι τιποτα?ειλικρινα δεν ξερω..μια λυση στο προβλημα δεν υπαρχει..το μονο που λενε ζησε με αυτο..ε δεν μπορω

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Μην λες ετσι μωρε..δεν θα πεθανεις..ο φοβος μας ειναι πιο πολυ που αισθανομαστε ετσι

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Μην λες ετσι μωρε..δεν θα πεθανεις..ο φοβος μας ειναι πιο πολυ που αισθανομαστε ετσι
    Δεν ξέρω Νιώθω ότι χάνω το μυαλό μου θέλω να δοκιμάσω τώρα κάποιο αγχολυτικό ελαφρύ που να μη δημιουργεί ταχυκαρδίες ή βράδυ καρδιές έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Εχεις δικιο σε νιωθω αλλα καλο θα ηταν να ρωτησεις καποιον γιατρο για να σου δωσει τα καταλληλα αγχολυτικα

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Καλησπέρα και από εμένα. Δυστυχώς τελικά είμαστε πολλοι που αισθανόμαστε το ίδιο. Και εγώ έβαλα χολτερ και εγώ βρήκα παυσεις και εμένα μου είπε ο καρδιολογος ότι είναι φυσιολογικές και εγώ έχω έκτακτες πολλες συνεχείς κάθε μέρα. Έχω και προβλημα με το στομάχι και από τότε έχω τις πιο πολλες έκτακτες. Παιδιά το στομάχι παιζει πολυ μεγάλο ρόλο. Θέλει προσοχη. Επίσης όταν κοιμάμαι πεταγομαι στον υπνο μου με κομενη ανάσα και νιώθοντας μια έκτακτη τόσο δυνατή που ειλικρινά είναι λες και μου δίνεις κλωτσιά στον στήθος. Πάντα και εγώ εκεί που πάει να με παρει ο υπνος. Θυμάμαι ότι το παθαινα από φοιτήτρια να ξυπνάω με κομμενη ανάσα και να χρειάζεται να σηκωθώ όρθια για να συνέλθω και να παρω εν τέλει ανάσα. Είχα και τότε έκτακτες αλλά όχι τόσες. Παιδιά με λίγη υπομονή και πάνω απ ολα ηρεμια ηρεμει και ο υπνος και δεν το παθαινεις. Φοβάμαι ότι και το στομάχι παιζει ρόλο και σε αυτό στον υπνο. Όταν είχα διαγνωστεί με πανγαστριτιδα ξυπνουσα μες τον υπνο ανά 5λεπτα με το ίδιο αίσθημα πνιγμου. Την προηγουμενη βδομάδα έτρεχα νοσοκομείο δεν μου εδωσε κανείς σημασία γινόταν χαμός. Πήγα καρδιολογους παλι μου είπαν όλα καλά. Ξέρετε κάτι? Ας βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο και αφου αισθανόμαστε ακριβώς τα ίδια ας μη φοβόμαστε τόσο. Χάνουμε τη ζωή μας καθημερινά. Κρατήστε μέχρι και ημερολόγιο τι σας ενοχλεί και τι όχι. Προσπαθείτε να μην μπλέκετε σε στρεσογονες καταστάσεις. Εγώ το προσπαθω χωρίς επιτυχία τις πιο πολλες φορες αλλά προσπαθω. Ας μη φοβόμαστε. Όλα θα πανε καλα παιδιά

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Καλησπέρα και από εμένα. Δυστυχώς τελικά είμαστε πολλοι που αισθανόμαστε το ίδιο. Και εγώ έβαλα χολτερ και εγώ βρήκα παυσεις και εμένα μου είπε ο καρδιολογος ότι είναι φυσιολογικές και εγώ έχω έκτακτες πολλες συνεχείς κάθε μέρα. Έχω και προβλημα με το στομάχι και από τότε έχω τις πιο πολλες έκτακτες. Παιδιά το στομάχι παιζει πολυ μεγάλο ρόλο. Θέλει προσοχη. Επίσης όταν κοιμάμαι πεταγομαι στον υπνο μου με κομενη ανάσα και νιώθοντας μια έκτακτη τόσο δυνατή που ειλικρινά είναι λες και μου δίνεις κλωτσιά στον στήθος. Πάντα και εγώ εκεί που πάει να με παρει ο υπνος. Θυμάμαι ότι το παθαινα από φοιτήτρια να ξυπνάω με κομμενη ανάσα και να χρειάζεται να σηκωθώ όρθια για να συνέλθω και να παρω εν τέλει ανάσα. Είχα και τότε έκτακτες αλλά όχι τόσες. Παιδιά με λίγη υπομονή και πάνω απ ολα ηρεμια ηρεμει και ο υπνος και δεν το παθαινεις. Φοβάμαι ότι και το στομάχι παιζει ρόλο και σε αυτό στον υπνο. Όταν είχα διαγνωστεί με πανγαστριτιδα ξυπνουσα μες τον υπνο ανά 5λεπτα με το ίδιο αίσθημα πνιγμου. Την προηγουμενη βδομάδα έτρεχα νοσοκομείο δεν μου εδωσε κανείς σημασία γινόταν χαμός. Πήγα καρδιολογους παλι μου είπαν όλα καλά. Ξέρετε κάτι? Ας βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο και αφου αισθανόμαστε ακριβώς τα ίδια ας μη φοβόμαστε τόσο. Χάνουμε τη ζωή μας καθημερινά. Κρατήστε μέχρι και ημερολόγιο τι σας ενοχλεί και τι όχι. Προσπαθείτε να μην μπλέκετε σε στρεσογονες καταστάσεις. Εγώ το προσπαθω χωρίς επιτυχία τις πιο πολλες φορες αλλά προσπαθω. Ας μη φοβόμαστε. Όλα θα πανε καλα παιδιά


    Καλησπέρα Έλλη και εγώ υποφέρω από αυτά τα πράγματα από μικρή ηλικία φεύγουν και ξανά ερχόντουσαν μερικές φορές επιθετικά μερικές φορές όχι τόσο είμαι περίπου μια βδομάδα τώρα που έχω φοβηθεί τόσο πολύ που δεν ξέρω και το λόγο κιόλας που γίνεται αυτό βασικά τον ξέρω είναι ότι μερικά πρωινά όταν πάω να ξυπνήσω νιώθω κάτι πολύ περίεργο ίσως να νιώθω και την παύση που μάλιστα σήμερα ένας γιατρός που πήγα άλλος μου είπε ότι δεν θεωρείται παύση κάτω από 2 δευτερόλεπτα αλλά βραδυκαρδία Η βράδυ αρρυθμία που αυτό είναι φυσιολογικό άμα δεν είναι πάνω από δευτερόλεπτα το θέμα είναι ότι μετά νιώθω και κάποιες έκτακτες νιώθω δεν ξέρω και γω τι με πιάνει η μπορεί να είναι και βράδυ αρρυθμίες επίσης φοβάμαι ότι αυτή η παύση μπορεί πιο μετά να είναι 3 λεπτά 4 δευτερόλεπτα Τι θα γίνει θα βάλω βηματοδότη τα 30 μου για τα 27 μου δεν ξέρω αυτό με έχει πιάσει πάρα πολύ έντονα φοβάμαι συνέχεια ότι μπορεί να πάθω κοιλιακοί ταχυκαρδία υπερκοιλιακοί και χθες μάλιστα πήγα έκανα τεστ κοπώσεως και δεν παρουσίασε καμία αρρυθμίας τότες κοπώσεως μου είπε η καρδιολόγος ότι καρδιά μου είναι σαν εννιάχρονου αλλά άλλο η αρρυθμίες αλλά η καρδιά

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Κοίτα να δεις. Με το να σκεφτόμαστε τι μπορεί να παθουμε δεν βοηθάμε τον εαυτό μας. Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ έχω τις ίδιες φοβίες και παραπανω καμιά φορά και με πιανουν σκέψεις τρελές. Φόβος μην πεθανεις στον υπνο φόβο μη πεθανεις απο καρδιά σε κάποια φάση δεν ήθελα να πεφτω για υπνο. Μετά με χτυπησε παντου. Ψυχολογικά ράκος. Σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά ειλικρινά τουλάχιστον μην φοβάσαι τόσο. Πως? Κάνε όσο μπορείς πιο θετικές σκεψεις. Εγώ παντα κάθε μέρα έλεγα α οκ τώρα δεν αισθάνθηκα για τόση ώρα η προσπαθουσα να θυμηθώ τι έκανα και τι δεν εκανα μπας και βρω άκρη. Είμαστε ζωντανοί οργανισμοί. Εγώ το αποδέχομαι όσο μπορώ κάθε μέρα. Ναι θα αισθανθούμε θα πονεσουμε εγώ θα έχω έκτακτες ίσως για παντα και ουτω καθ εξής. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μας υπόσχεται κανεις ποσο θα ζήσουμε. Με το άγχος κάνουμε κακό και όχι καλό. Εγώ τουλάχιστον έτσι προσπαθω να πορευομαι γιατί με είχε πιασει κρισάρα και μου εκανα κακό με τόσο κακές σκεψεις και φόβους. Νιώθω συνέχεια έκτακτες και κενά και ότι μπορείς να φανταστείς. Λέω οκ. Πάμε στο επόμενο και ελπίζω απλά ότι θα είμαι καλά. Κανουμε τις εξετάσεις μας τι άλλο μπορουμε να κάνουμε?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Παιδια απο οτι βλεπω ημαστε πααααρα πολλα ατομα που βιωνουμε ακριβως τα ιδια..κι εγω χολτερ εβαλα ολα καλα..εχω παει τοσες φορες στον καρδιολογο μου λεει ολα καλα..κι αυτη την στιγμη που γραφω με εχουν ταραξει οι αρρυθμιες.τις εχω απο την Τεταρτη και δεν σταματησαν ουτε με τα χαπια..πριν 20 μερες ημουν στον καρδιολογο.μαλλον εχει δικιο η Ελλη.να μην αγχωνομαστε κι ολα θα πανε καλα.αυτο που ειπες Αλεξ οτι φοβασαι πιο μετα μην ειναι οι παυσεις πανω απο 2 με 3 δευτερολεπτα το ιδιο εχω σκεφτει κι εγω πολλες φορες αλλα δεν νομιζω να ειναι ετσι..ο φοβος μας τα προκαλει ολα και το αγχος μας.ειναι δυσκολο αλλα θα τα καταφερουμε ρε παιδια.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Ξέρετε είναι πάρα πολύ δύσκολο δηλαδή εγώ έτσι όπως κάθομαι τώρα μια βδομάδα συνέχεια με πιάνουν κρίσεις πανικού γιατί περιμένω να μου κάνει αρρυθμία και νομίζω ότι αυτή τη φορά οι αριθμοί είναι πιο άγριες θεωρώ ότι μπορεί ναναι κοιλιακές φοβάμαι προσπαθώ κοιλιακή μαρμαρυγή φοβάμαι μήπως χρειάστηκε βάλω βηματοδότη φοβάμαι 1000 πράγματα δεν ξέρω τι άλλο να πω πραγματικά

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Δεν χρειαζεται να πεις κατι αλλο..πραγματικα σε καταλαβαινω γιατι τα ιδια περναω κι εγω πιστεψε με.χθες ηθελα να παω σουπερ μαρκετ και δεν πηγαινα γιατι φοβομουν μην παθω τιποτα και μεινω..ε πηγα..μετα απο πολυ ωρα σκεψη αλλα πηγα.δεν επαθα κατι.κι εγω καθε μερα φοβαμαι μην παθω κατι.κανουμε μεγαλο λαθος.κανουμε τα πραγματα χειροτερα.οταν φοβασαι να κανεις κατι καντο.κι ας φοβασαι.εγω ετσι κανω και τις πιο πολλες φορες.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Δεν χρειαζεται να πεις κατι αλλο..πραγματικα σε καταλαβαινω γιατι τα ιδια περναω κι εγω πιστεψε με.χθες ηθελα να παω σουπερ μαρκετ και δεν πηγαινα γιατι φοβομουν μην παθω τιποτα και μεινω..ε πηγα..μετα απο πολυ ωρα σκεψη αλλα πηγα.δεν επαθα κατι.κι εγω καθε μερα φοβαμαι μην παθω κατι.κανουμε μεγαλο λαθος.κανουμε τα πραγματα χειροτερα.οταν φοβασαι να κανεις κατι καντο.κι ας φοβασαι.εγω ετσι κανω και τις πιο πολλες φορες.
    Δεν ξέρω εδώ και μία βδομάδα είμαι πάρα πολύ χάλια εντωμεταξύ πέρσι το καλοκαίρι θυμάμαι έκανα πάρα πολλές έκτακτες σε ένα Χόλντερ μόνο μου είχανε βρει 230 δηλαδή περίπου για κανά οκτάμηνο είχα κάθε μέρα έκτακτες πάρα πολλές περπατούσα έκτακτες δεν μπορούσα να κάνω τίποτα πήγαινε στον αριθμοίολόγο ότι σε έβρισκε εκείνη τη στιγμή και θυμάμαι μου έγραψε ένα Κονκόρντ και μου είπε ότι αυτό μπορώ να το πάρω αν με ενοχλούνε πολύ και ότι σοβαρό είναι Μετά από κάποιες χιλιάδες το θέμα είναι ότι τώρα πριν κανα δύο βδομάδα περίπου όπως είναι στη δουλειά ένιωσα κάποιες έκτακτες αλλά νομίζω ότι ήτανε πολύ πιο περίεργες αυτές για μένα δεν ξέρω μου δημιουργούν κάτι σαν δυσφορία μου δημιούργησαν βασικά κάτι σαν δυσφορία κάτι σαν όχι ακριβώς δύσπνοια δεν μπορώ να το περιγράψω αλλά τώρα πραγματικά δεν κάνω ούτε μία ούτε τότες κοπώσεως έκανα Απλά κάτι πρωινά λίγο πριν ξυπνήσω νιώθω αυτό το πράγμα νιώθω νιώθω ότι μουδιάζω ότι ότι νυστάζω πάρα πολύ και νιώθω την παύση και άμα ξυπνήσω μετά από λίγο αρχίζουν και κάποιες έκτακτες οι οποίες είναι πολύ περίεργη με δυσφορία δηλαδή αυτό με την δυσφορία με το με την περιέργεια ανάσα Και είμαι όλη την ώρα με το χέρι στο λαιμό για να δω πότε θα μου κάνει έκτακτη έχω πάθει ήδη 34 κρίσεις πανικού πάρα πολύ δυνατές φοβάμαι να βγω οδηγάω τη μηχανή και πνίγομαι νιώθω ότι δεν έχω αέρα ούτε οξυγόνο και πέρσι έκτακτες είχαν εξαφανιστεί μόνοι τους Όταν πήγα στον αριθμοίολόγο και μου διαβεβαίωσε ότι δεν θα έχω πρόβλημα το θέμα είναι ότι τώρα που είμαι έτσι μία βδομάδα φοβισμένος αγχωμένος δεν έχω το ίδιο πράγμα γι’ αυτό και ανησυχώ γιατί όταν το έχω είναι λίγο πιο περίεργο και φοβάμαι μήπως κινδυνεύω από αυτές συγκεκριμένες έκτακτες και μήπως πάθω καμιά επικίνδυνη ταχυκαρδία

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Οτι ακριβως λες το παθαινω εγω εδω και 8 χρονια..την περασμενη βδομαδα με επιασαν παλι αρρυθμιες και ακομα εχω λιγες τωρα..ηταν ομως διαφορετικες απο αλλες φορες.νομιζα οτι θα πεθανω.μουδιαζε το σωμα μου σταματαγε για λιγο η καρδια και μετα ξαναχτυπαγε λιγο πιο γρηγορα.ενιωθα μια δυσφορια εναν κομπο στον λαιμο ενιωθα οτι δεν εχω οξυγονο..μου κρατανε περιπου 10 μερες.ηρεμω οχι εντελως για κανα μηνα και μετα ξανα τα ιδια.κι οταν μου λενε οτι δεν ειναι επικινδυνο θυμωνω πιο πολυ..εχει χαλασει ολη μου η ζωη..σε καταλαβαινω και σε νιωθω απολυτα

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Οτι ακριβως λες το παθαινω εγω εδω και 8 χρονια..την περασμενη βδομαδα με επιασαν παλι αρρυθμιες και ακομα εχω λιγες τωρα..ηταν ομως διαφορετικες απο αλλες φορες.νομιζα οτι θα πεθανω.μουδιαζε το σωμα μου σταματαγε για λιγο η καρδια και μετα ξαναχτυπαγε λιγο πιο γρηγορα.ενιωθα μια δυσφορια εναν κομπο στον λαιμο ενιωθα οτι δεν εχω οξυγονο..μου κρατανε περιπου 10 μερες.ηρεμω οχι εντελως για κανα μηνα και μετα ξανα τα ιδια.κι οταν μου λενε οτι δεν ειναι επικινδυνο θυμωνω πιο πολυ..εχει χαλασει ολη μου η ζωη..σε καταλαβαινω και σε νιωθω απολυτα
    Τι είδους αρρυθμίες κάνεις σου έχουνε πει κάτι;Σου έχουν πει αν μπορούν να γίνουν πιο σοβαρές ή αν αυτές που κάνεις είναι σοβαρές ήδη; Εγώ ξεκίνησα και ψυχολόγο

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού ξανά και ξανά
    By Ψυχή in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 12-12-2021, 22:47
  2. ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ.........
    By Alex1312 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 26-02-2021, 12:07
  3. Αρρυθμίες;;
    By Xristina1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 18-08-2019, 21:55
  4. υπερφαγια, ξανα κ ξανα
    By vilma in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2016, 18:14
  5. ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ
    By mairh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 14-05-2009, 10:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •