2η ημέρα πόνοι κοιλιά, στομάχι με κάψιμο που χάνονται ξαφνικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    9

    2η ημέρα πόνοι κοιλιά, στομάχι με κάψιμο που χάνονται ξαφνικά

    Ψυχοσωματικό που είχε να με επισκεφτεί 3 χρόνια. Σιγά σιγά σφίξιμο στο στομάχι και μετά και το έντερο. Έρχεται και φεύγει μέσα στην ημέρα και μερικές φορές είναι αρκετά οδυνηρό. Είχα πάει κάποτε στο νοσοκομείο και μουτ έιχαν πεί (μετά τις εξετάσεις) ότι είναι αγχωτική διαταραχή. Έπερνα seropran 3 χρόνια και κάτι γινόταν αλλά και πάλι υπήρχαν περιστατικά. Τα έιχα κόψει εδώ και δυό μήνες αλλά μάλλον κακώς, τα ξεκίνησα πάλι.
    Το αστείο είναι το πρωί που πήγα θάλασσα μέχρι να φτάσω ήμουν μέσα στον πόνο και όταν βούτηξα εξαφανίστηκαν όλα!!! Δυστυχώς επανήλθαν πριν λίγο. Και δεν ξέρω πως να τα μετριάσω...
    Τουλάχιστον δεν το αφήνω να εξελιχθεί σε κρίση πανικού (ακόμα)

  2. #2
    Quote Originally Posted by Pogolinos View Post
    Ψυχοσωματικό που είχε να με επισκεφτεί 3 χρόνια. Σιγά σιγά σφίξιμο στο στομάχι και μετά και το έντερο. Έρχεται και φεύγει μέσα στην ημέρα και μερικές φορές είναι αρκετά οδυνηρό. Είχα πάει κάποτε στο νοσοκομείο και μουτ έιχαν πεί (μετά τις εξετάσεις) ότι είναι αγχωτική διαταραχή. Έπερνα seropran 3 χρόνια και κάτι γινόταν αλλά και πάλι υπήρχαν περιστατικά. Τα έιχα κόψει εδώ και δυό μήνες αλλά μάλλον κακώς, τα ξεκίνησα πάλι.
    Το αστείο είναι το πρωί που πήγα θάλασσα μέχρι να φτάσω ήμουν μέσα στον πόνο και όταν βούτηξα εξαφανίστηκαν όλα!!! Δυστυχώς επανήλθαν πριν λίγο. Και δεν ξέρω πως να τα μετριάσω...
    Τουλάχιστον δεν το αφήνω να εξελιχθεί σε κρίση πανικού (ακόμα)
    Αυτο που περιγραφεις το παθαινα εγώ πριν 6 μήνες... Το κάψιμο και τον στιγμιαίο πονο... Σε καταλαβαίνω απόλυτα.. Εμένα μου έφυγε αυτό και πολυ σπάνια με επισκέπτεται και δεν του δίνω σημασία. Όμως τώρα βέβαια έχω άλλου είδους ενοχλήσεις... Προσπάθησε να συνεχίζεις να ζεις κανονικά να πηγαινεις όπου θες χωρίς να σε σταματάει αυτό το αίσθημα στο στομάχι και θα δεις ότι σιγά σιγά θα παψεις να δίνεις σημασία.. Ευχομαι υπομονή και δυναμη

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    9
    4η μέρα με συνέχεια και συνέπεια. Δεν θα έλεγα ότι είναι πιο έντονο αλλά έχει αρχίζει και κουράζει. Μείωσα το φαΐ στα απλύτως απαραίτητα και πολλά νερά, Τω΄ρα φοβάμαι μην κλείσει το στομάχι μου. Έχω χάσει ήδή 2,5 κιλά από την προηγούμενη εβδομάδα... Άντε να δούμε πότε θα πιάσουν τα seropran

  4. #4
    Quote Originally Posted by Pogolinos View Post
    4η μέρα με συνέχεια και συνέπεια. Δεν θα έλεγα ότι είναι πιο έντονο αλλά έχει αρχίζει και κουράζει. Μείωσα το φαΐ στα απλύτως απαραίτητα και πολλά νερά, Τω΄ρα φοβάμαι μην κλείσει το στομάχι μου. Έχω χάσει ήδή 2,5 κιλά από την προηγούμενη εβδομάδα... Άντε να δούμε πότε θα πιάσουν τα seropran
    Καλήσπερα!! Είχα περίπου το ίδιο μαζί με άλλα ψυχοσωματικα. Έκανα γαστροσκόπηση που ήταν όλα τα καλά. Μόνο ευερεθιστο έντερο μου είπε. Παίρνω προβιοτοκα και μαστίχα σε αναβράζοντα δισκία για τους στομάχι κ. Βελπω διαφορά. Σιμαστε πολλοί... Όσο τα σκεφτόμαστε τόσο μεγαλώνουν.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    9
    5η ημέρα, ο πόνος έχει αραιώσει αλλά δεν έχει σταματήσει.
    Η συχνότητα παραμένει λίγο πολύ η ίδια.
    Μου έχει κοπεί και η όρεξη, δεν έχω καμία διάθεση να φάω τίποτα. Και σαν συνέπεια αυτού, δεύτερη μέρα χωρίς κενώσεις, για κάποιον που πήγαινε 1-2 φορές τη μέρα το λες και καψόνι.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    9
    6η ημέρα σήμερα καλύτερα..,
    Όμως... Κατάφερα σήμερα να πάω τουαλέτα μετά από 3 ημέρες και έκανα και μερικά μαύρα περριτώματα μέσα στα υπόλοιπα. Τα περισσότερα ήταν καφέ... Έχω αρχίσει και τα παίζω....
    Το τρίπλεξ ήταν άψογο, σήμερα πάω για ανω κατω κοιλία.
    Ελπίζω τα μαύρα να είναι απο τη δυσκοιλιότητα τι να πώ. Δεν μου έχει ξανατύχει δυσκοιλιότητα και δεν ξέρω. Αρχίζω να αγχώνομαι πάλι

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    9
    7η ημέρα. Ελάχιστες ενοχλήσεις όμως...
    Δεν έχω όρεξη καθόλου -΄'εφαγα εχθές λίγο- , και πάλι στην τουαλέτα πράσινα σκούρα προς μαύρα κόπρανα. -1 κιλό (δεν τρώω σωστά)
    Έκανα γενικές αίματος, ανω κάτω κοιλία και αορτή υπέρηχο όλες βγήκαν καλές Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι χτες ήμουν νηστικός σχεδόν όλη μέρα και ήπια 5-6 λίτρα νερό για τους υπέρηχους....
    Θα τρελλαθώ από το άγχος. Σχεδόν πάντα πριν τις διακοπές γίνεται έτσι αλλά πρώτη φορά με τις αφοδεύσεις
    Το seropran συνεχίζεται αλλά δεν το βλέπω να πιάνει επίπεδο εγκαίρως. Με κόβω να κλείνομαι σε καμιά κλινικη το Σ/Κ. Και η γυναίκα να με κράζει Τ_Τ...
    Τα έχω κάψει.....

Similar Threads

  1. Ενοχλήσεις στο στομάχι και στη κοιλιά.
    By Agapi38 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-01-2022, 23:14
  2. Πόνοι στο στομάχι
    By κατερ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 31-07-2020, 23:22
  3. Πονοι στο στηθος και στο στομαχι απ το αγχος.
    By sakis78 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2020, 04:05
  4. πόνος στο στομάχι και χαμηλά δεξιά στη κοιλια
    By anestef in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 18-08-2019, 09:06
  5. κάψιμο σε χέρια κ πόδια μουδιασματα κ πόνοι...άλλος κανείς???
    By missmary2012 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 25-02-2018, 22:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •