Άγχος και απορία μαζί σχετικά με καρδιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258

    Άγχος και απορία μαζί σχετικά με καρδιά

    Καλησπέρα παιδιά ελπίζω να είστε όλοι καλά και να περνάτε όμορφα το καλοκαίρι σας!
    Σήμερα έκανα καθαρισμό δοντιών,μετά διαβάζοντας ένα φυλλάδιο που είχε εκει είδα ότι αν έχεις διαφυγή στην καρδιά κτλ πρέπει να πίνεις αντιβίωση κάτι που δεν έκανα εγώ διότι δεν το γνώριζα,πριν κάτι χρόνια έκανα τριπλεξ καρδιάς όπου βρέθηκε διαφυγή αορτής και τριχωλνιδας κάπως έτσι από ότι θυμάμαι λέγεται,Υπρζει περίπτωση να πάθω κάποια ζημιά στην καρδιά και πεθάνω λόγω ότι δεν ήπια αντιβίωση; Ευχαριστώ επίσης κάτι άλλο ο καρδιολόγος τότε μου ειπε ότι είναι κάτι φυσιολογικό οι διαφυγές και δεν πρέπει να με ανησυχούν,βέβαια έχω ξανά κάνει καθαρισμό χωρίς να πιω αντιβίωση πριν

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Εγω που εχω καποιο προβλημα μου ειπε ο καρδιολογος μου να παιρνω αντιβιωση πριν απο εξαγωγη και καθαρισμο..οχι σε σφραγισμα..εχω βαλει "ομπρελα"ετσι λεγεται για να κλεισω μια τρυπα στην καρδια που ειχα.εγω παιρνω αντιβιωση για να μην μολυνθει το μοσχευμα.δεν παιρνουν ολοι αντιβιωση.τι σου εχει πει ο καρδιολογος σου σχετικα με τις επισκεψεις σου στον οδοντιατρο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Εγω που εχω καποιο προβλημα μου ειπε ο καρδιολογος μου να παιρνω αντιβιωση πριν απο εξαγωγη και καθαρισμο..οχι σε σφραγισμα..εχω βαλει "ομπρελα"ετσι λεγεται για να κλεισω μια τρυπα στην καρδια που ειχα.εγω παιρνω αντιβιωση για να μην μολυνθει το μοσχευμα.δεν παιρνουν ολοι αντιβιωση.τι σου εχει πει ο καρδιολογος σου σχετικα με τις επισκεψεις σου στον οδοντιατρο?
    Καλησπέρα σας,δεν μου έχει αναφέρει κάτι σχετικά με οδοντίατρο
    Απλά εγώ τώρα σαν αρρωστοφοβικός που είμαι έχω βάλει στο μυαλό μου ότι θα πεθάνω και ότι θα πάθω μυοκαρδίτιδα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ενδοκαρδιτιδα, όχι μυοκαρδιτιδα.

    Μπορείς να πάρεις και την αντιβίωση μετά τον οδοντικο καθαρισμό, μια δόση εφαπαξ. Θεωρητικά ναι, το λένε για ασφάλεια, εμένα ο καρδιολόγος μου που έχω δύο μικρές διαφυγες μου έχει πει να παιρνω. Υπάρχει η πιθανότητα να πάθεις κάτι, δεν σημαίνει πως θα το πάθεις βεβαια. Αν θες πάρε μια δόση τώρα να είσαι ήρεμος. Αν δεις ότι εχεις πυρετο, τότε να ανησυχήσεις για λοίμωξη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ενδοκαρδιτιδα, όχι μυοκαρδιτιδα.

    Μπορείς να πάρεις και την αντιβίωση μετά τον οδοντικο καθαρισμό, μια δόση εφαπαξ. Θεωρητικά ναι, το λένε για ασφάλεια, εμένα ο καρδιολόγος μου που έχω δύο μικρές διαφυγες μου έχει πει να παιρνω. Υπάρχει η πιθανότητα να πάθεις κάτι, δεν σημαίνει πως θα το πάθεις βεβαια. Αν θες πάρε μια δόση τώρα να είσαι ήρεμος. Αν δεις ότι εχεις πυρετο, τότε να ανησυχήσεις για λοίμωξη.
    Καλησπέρα σας,τι αντιβίωση πρέπει να πάρω; Αν γνωρίζετε βέβαια
    Αγχώθηκα πολυ τώρα,αν σε πιάσει η λοίμωξη σε πιάνει απευθείας η μετά από μέρες;
    Εννοώ όταν γίνει ο καθαρισμος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Καλυτερα να συμβουλευτείς τον οδοντιατρο σου. Εμενα μου ειχαν πει να παρω μια που αρχιζει με αλφα και εχει πενικιλινη, δεν θυμαμαι το ονομα. Η αντιβίωση βεβαια θέλει συνταγογραφηση. Κι εγω θέλω να πάω για έναν καθαρισμό αυτό το διάστημα και ψιλοφοβαμαι αλλά θα πάρω κι εγώ αντιβίωση.

    Η ενδοκαρδιτιδα μπορεί να εκδηλωθει μετα απο μερες, έχει όμως έντονα συμπτώματα συνήθως και πυρετο. Δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας εκτός κι αν υπάρχει κάποιο ανοιχτό τραύμα στα ούλα. Είναι απλώς μια πιθανότητα και το μέτρο λαμβανεται προληπτικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Ναι ισχύει ότι θέλει συνταγή γιατρού το είχα ξεχάσει κάτι το οποίο δεν μπορεί να γίνει τώρα διότι μένω και εργάζομαι σε επαρχία,όποτε μου φαίνεται ότι θα μείνω με την φοβία και το άγχος ελπίζοντας ότι δεν θα πάθω τίποτα! Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας πάντως

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Μην φοβασαι βρε..δεν λενε οτι ντε και καλα θα παθεις κατι.για παν ενδεχομενο το λενε.απλα ρωτα τον καρδιολογο σου.μην πανικοβαλεσαι.εμενα μου ειπε ποια να παιρνω παω 1 μιση χρονο στον οδοντιατρο και εχω κανει και καθαρισμους και εξαγωγες δοντιων και ολα καλα..απλα ρωτα την επομενη φορα που θα πας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Καλησπέρα σας
    Mακαρι να πάνε όλα καλά και να μην συμβεί κάτι τέτοιο απλά…Είμαι μέσα στο άγχος
    Αν υπάρξει επόμενη φορά σίγουρα θα ρωτήσω χαχα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nikosnilouuu View Post
    Καλησπέρα σας
    Mακαρι να πάνε όλα καλά και να μην συμβεί κάτι τέτοιο απλά…Είμαι μέσα στο άγχος
    Αν υπάρξει επόμενη φορά σίγουρα θα ρωτήσω χαχα
    Αντιβίωση δεν μπορείς να αγοράσεις μόνος σου αναγκαστικά στη γράφει ο οδοντίατρος που πας.συνηθως για τα δοντια δίνουν ή αμοξιλ ή ουγκμεντιν.Μη φοβάσαι και εγώ έχω διαφυγή και δε παιρνω αντιβίωση για καθαρισμο.μονο για εξαγωγές.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Similar Threads

  1. Απορία σχετικά με μεταπτυχιακό.
    By ilias_ in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 0
    Last Post: 20-01-2021, 21:37
  2. απορία σχετικά με ladose
    By akis1 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 27-09-2018, 14:48
  3. απορια σχετικα με θεραπεια
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 20-08-2017, 17:26
  4. Απορία σχετικά με βίαιες τασεις (συγγενικό πρόσωπο)
    By Natalia_sups in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 76
    Last Post: 02-07-2016, 23:56
  5. Απορία σχετικά με τον δακτύλιο και παρόμοιες εγχειρίσεις
    By stellou1989_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 14
    Last Post: 07-02-2013, 10:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •