Αγωνιστικες προετοιμασιες και συνεπειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Αγωνιστικες προετοιμασιες και συνεπειες

    Καλημερα παιδια!

    Εχει ασχοληθει καποιος αλλος με αγωνες κ προεετοιμασιες για αγωνες σωματικης διαπλασης?

    Εχω κατεβει σε αγωνες αρκετες φορες ως φυσικος αθλητης και με διακρισεις, αλλα θα ηθελα να μοιραστω καποιες σκεψεις και εμπειριες με αθλητες που εχουν περασει παρομοιες διαδικασιες , κυριως στο κομματι της διατροφης , διατροφικων διαταραχων και ορμονων την περιοδο της μεταβασης στην ''πραγματικοτητα''.

    Ευχαριστω!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Καλησπέρα φίλε μου!Δεν έχω κατέβει σε αγώνες bodybuilding/σωματικής διάπλασης.Δε με ενδιαφέρουν οι διακρίσεις,το κάνω για την πάρτη μου και σαν χόμπι.Εχω κάνει χρήση στεροειδών,αν εννοείς ορμόνες.Ξεκινησα τα βάρη το 2005 και συνεχίζω αλλα πλέον κάνω και calisthenics,μέσα σε αυτό το διάστημα έχω κάνει αρκετούς κύκλους.Αλλωτε για να βάλω μυϊκό ογκο,άλλωτε για γράμμωση.Αλλα πάντα με διατροφή,με προστασία μέσα στον κύκλο και με αποθεραπεία φυσικά.Εξετασεις,πριν,μέσα και κατά τη διάρκεια ενός κύκλου.Μπορω να πω ότι οι εξετάσεις και οι απωθεραπεια,μου κόστιζαν πιο πολύ,από έναν κύκλο.Ξερω όμως ότι η πρόληψη,είναι η καλύτερη θεραπεία!Εννοείται ότι όλα αυτά,επηρέασαν πολύ τον ψυχολογικό τομέα με προβλήματα,που αντιμετωπίζω και σήμερα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Καλησπέρα φίλε μου!Δεν έχω κατέβει σε αγώνες bodybuilding/σωματικής διάπλασης.Δε με ενδιαφέρουν οι διακρίσεις,το κάνω για την πάρτη μου και σαν χόμπι.Εχω κάνει χρήση στεροειδών,αν εννοείς ορμόνες.Ξεκινησα τα βάρη το 2005 και συνεχίζω αλλα πλέον κάνω και calisthenics,μέσα σε αυτό το διάστημα έχω κάνει αρκετούς κύκλους.Αλλωτε για να βάλω μυϊκό ογκο,άλλωτε για γράμμωση.Αλλα πάντα με διατροφή,με προστασία μέσα στον κύκλο και με αποθεραπεία φυσικά.Εξετασεις,πριν,μέσα και κατά τη διάρκεια ενός κύκλου.Μπορω να πω ότι οι εξετάσεις και οι απωθεραπεια,μου κόστιζαν πιο πολύ,από έναν κύκλο.Ξερω όμως ότι η πρόληψη,είναι η καλύτερη θεραπεία!Εννοείται ότι όλα αυτά,επηρέασαν πολύ τον ψυχολογικό τομέα με προβλήματα,που αντιμετωπίζω και σήμερα.
    Oταν εννοεις προβληματα, εμβαθυνε λιγο σε παρακαλω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Σε κάθε κύκλο που ήμουν μέσα,είχα πάρα πολλά νεύρα.Καποιες ουσίες όπως η τρενμπολόνη και η σιπιονική τεστοστερόνη,σε κάνουν να έχεις νεύρα συνεχώς.Νευριαζα εύκολα,τσακωνομουν ακόμα και με δικούς μου ανθρώπους.Αυτο μου κόστισε σε φιλίες και σχέσεις.Επίσης όταν έβγαινα από έναν κύκλο,έκανα την αποθεραπεία και πέρναγε λίγος καιρός.Εβλεπα τον εαυτό μου στον καθρέφτη,ότι από τους μύες που είχα βάλει,έμενε το 40% στην καλύτερη και με διατροφή αυστηρή.Τοτε έπεφτα ψυχολογικά.Ελεγα ποτέ να περάσει ο χρόνος να ξαναπαρω ουσίες.Απο εκεί προήλθε λοιπόν η κατάθλιψη,που παλεύω μαζί της πανω από 5 χρόνια.Επισης οι αυστηρές διαστροφές που έκανα,μου προκαλούσαν πολλά νεύρα γιατί στερουμουν πράγματα πχ γλυκά.Και πολλές φορές όταν έπρεπε να μειωσω υδατανθρακα,έπεφτα ψυχολογικά,δε μπορούσα να βγάλω την προπόνηση,είχα ζαλάδες και γενικά κακή διάθεση.Με το ζόρι έβγαζα την προπόνηση,νόμιζα ότι θα καταρευσω.Ολα αυτά στο ψυχολογικό κομμάτι.Στο κομμάτι το παθολογικό,ευτυχώς δεν έβγαλα ποτέ πρόβλημα.Ισως γιατί πάντα πλήρωνα παραπάνω για να βρίσκω,γνήσιες ουσίες και όχι από underground labs που δεν ξέρεις τι βάζεις μέσα σου.Οπως και η σωστή αποθεραπεία,και οι εξετάσεις που έκανα συνεχώς.

Similar Threads

  1. Συνεπειες των εμετων...
    By click in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-04-2013, 13:57
  2. οι συνέπειες της αγοραφοβίας...
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 25-11-2012, 23:48
  3. Συνέπειες της βουλιμίας: Τις γνωρίζεις;
    By Thomai in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 53
    Last Post: 15-11-2012, 04:09
  4. Χωρισμός-συνεπειες-αντιμετώπιση
    By ellinas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 64
    Last Post: 04-02-2012, 18:21
  5. φόβος ότι θα έχω συνέπειες...
    By ioannis2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 29-09-2010, 14:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •