Συγκεκριμενα μοτιβα σε σχεσεις- μοναξια- τρομερη δυσκολια - ισως ψυχοπαθης (? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    για μενα ειναι νο1 ο σεβασμος κ μετα ολα τα αλλα. θεωρω οτι υπηρχαν δειγματα ελλειψης σεβασμου απο την αλλη πλευρα για παραδειγμα ή υπερμετρου εγωισμου απο την αλλη πλευρα ( το παραδεχτηκε αυτο η κοπελα προς τιμην της στο χωρισμο οτι ηταν παρα πολυ εγωιστρια) ή καποιες στιγμες για παραδειγμα που ενιωθα πολυ κουραση απο το να τραβαω τοσες ευθυνες στη σχεση ( οικονομικες, περισσοτερη αναγκη για χωρο κ χρονο μονος μου, ληψη αποφασεων). ως αντρας απο την αρχη μ αρεσε να αναλαμβανα με χαρα μου πολλα πραγματα, απλα ισως το παραεκανα...

    κ επισης ισως να κακομαθε κι η αλλη πλευρα κ οταν ζητησα να γινει ενα μοιρασμα σε αυτα δεν εγιναν σεβαστα ή ξαφνικα εγινα ο '' φαινεται οτι μαλλον δεν εισαι για σχεση''. Δηλ καπως ξενερωσε η κοπελα . Καπου παιδια, ηθελα να κανω καποια πραγματα που ταιριαζαν περισσοτερο στα θελω μου κ ποιιος ειμαι κ ειχαν τεθει πολυ λαθος ( ισως απο αφελεια, αναγκη , ενδιαφερον για τον αλλον) απο την αρχη. Οποτε οταν καπως τα εκανα μανταρα. δηλ φανηκα ασταθης... κ μη σταθερος στις αποψεις κ θελω μου... αλλοπροσαλος...

    κατι που θεωρω οτι με αδικησε καθως ηταν ολοφανερο οτι γουσταρα κ το εδειχνα απλα ως ανθρωπος ηθελά κ καποια πραγματα για εμενα. Εγινε θεωρω οπως κ σε αλλες σχεσεις μου κ φιλιες ακομα, μια υπερμετρη απομυθοποιηση κ ανοιγμα. κ οταν ανθρωπινα, μαζευτεις , αυτο φαινεται περιεργο στον αλλο....

    ειναι προτιμοτερο να ειναι απο την αρχη πιο μοιρασμενα ολα και πιο ελευθερα...


    Εν τελει εγιναν πολλες κουβεντες κ αναλυσεις για πολλα πραγματα που τεθηκαν λαθος απο την αρχη ( κλασσικο λαθος μ σε ολες τις σχεσεις) κ αυτο φυσικα εφερε κουραση κ νευρα. εμενα με φθειρει λιγοτερο απο οτι φαινεται ...ισως κ λογω της οικογενειας μου που μια ζωη ειχαν εντασεις.......
    μιλας πολυ γενικολογα σε καποια σημεια. δεν καταλαβα απολυτως τιποτε απο αυτα που υπογραμμισα...
    μπορεις να δωσεις συγκεκριμενα παραδειγματα;
    σε τι φανηκες ασταθης και αλλοπροσαλος; τι ελεγες στην αρχη και τι ειπες μετα;
    τι εννοεις "καλυτερα απ την αρχη να ειναι πιο ελευθερα";

  2. #17
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μιλας πολυ γενικολογα σε καποια σημεια. δεν καταλαβα απολυτως τιποτε απο αυτα που υπογραμμισα...
    μπορεις να δωσεις συγκεκριμενα παραδειγματα;
    σε τι φανηκες ασταθης και αλλοπροσαλος; τι ελεγες στην αρχη και τι ειπες μετα;
    τι εννοεις "καλυτερα απ την αρχη να ειναι πιο ελευθερα";
    σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου, αλλα ειλικρινα δε μπορω να γινω πιο συγκεκριμενος απο ενα κειμενο. πιστευω ημουν ξεκαθαρος., σε ευχαριστω οπως κ να χει!!!

  3. #18
    καταλαβαινω τι λες. γιαυτο κ προσπαθω να τελειωνω μια ιστορια οταν βλεπω οτι δεν ταιριαζουμε. Οταν δεθω με τον αλλο, εκει δυστυχως το χανω. θελω να μ δειξει ο αλλος τον πραγματικο του εαυτρο κ αν μ κανει οκ προχωραμε, Ποτε δεν θα αλλαζα καποιον , για να ερθει στα δικα μ θελω, κ αν το εκανε απο μονος του, ειναιν δικο του προβλημα. ( που στη τελικη θα μ το χτυοησει στο τελος...)

    ενταξει , οπως κ εγω δεν πιεζω τον αλλο, ετσι δε θελω να περναω ασχημα η να καταπιεζομαι απο μια σχεση, ουτε να μου φερονται σαν παιδακι η σκυλακι.

    Πιστεψε με οι φορες που ακουσα μεσα στη τελευταια σχεση την φραση '' ααα δεν εισαι για σχεση τελικα'' '' εγω απο τη σχεση μου θελω αυτο κ αυτο ''', '' σε ξερω, κατι κρυβεις γιαυτο δε ακυρωσς την βολτα μας''.. ενω πολυ απλα ηθελα το χρονο κ χωρρο μου... ενω ημουν τρελαμενος για τον αλλο κ φαινοταν. Δεν ξερω αν ημουν εγω αυτος που ηθελε τον αλλο με τα δικα του μετρα κ ιδεες....

    αυτο που λες για την επικοινωνια μετα, προφανως δε περιμενω να γινουμαι κ κολλητοι ή φιλοι η να στελνουμε μυνηματα! αλλα το να βλεπεις καποιιον σε ενα κοινο χωρο κ οταν παει να σε χαιρετησει να του κανεις νοημα απαξιωτικα ''φυγε απο μπροστα μου'' ενω πριν 1 μηνα ησασταν μαζι κ ελεγες ''αφησε με να σου δειξω οτι θα ειμαστε για παντα μαζι κ ακομα κ αν χωρισουμε θα εισαι παντα στη ζωη μου κ ο πιο σημαντικος ανθρωπος κ οικογενεια μου κυλ'', αυτο μπορει να σε τρελανει. καθε λογικο ανθρωπο πιστευω. δε ξερω σαν βασικο σεβασμο στο τι ζησατε ξερεις .,...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Greek_mistis View Post
    σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου, αλλα ειλικρινα δε μπορω να γινω πιο συγκεκριμενος απο ενα κειμενο. πιστευω ημουν ξεκαθαρος., σε ευχαριστω οπως κ να χει!!!
    να σαι καλα, κι εσυ, αλλα ετσι κι εγω δεν βγαζω ακρη...
    στο αλλο που ρωτουσες παντως, πως ειναι δυνατον καποια που καποτε σου ειπε οτι θα ειστε για παντα μαζι κλπ κλπ , να μην θελει να σε χαιρεταει καν αν σε δει τυχαια, λεω οτι ειναι πολυ λογικο, αν χωρισεις ασχημα η μαλωμενος, να μην θελει τπτ μαζι σου, ουτε καν να χαιρετιεστε. και βεβαια, αυτο πιθανον να αλλαξει (αλλα μπορει και οχι), οταν περασει πολυς καιρος και ξεχαστουν οι εντασεις..

  5. #20
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    να σαι καλα, κι εσυ, αλλα ετσι κι εγω δεν βγαζω ακρη...
    στο αλλο που ρωτουσες παντως, πως ειναι δυνατον καποια που καποτε σου ειπε οτι θα ειστε για παντα μαζι κλπ κλπ , να μην θελει να σε χαιρεταει καν αν σε δει τυχαια, λεω οτι ειναι πολυ λογικο, αν χωρισεις ασχημα η μαλωμενος, να μην θελει τπτ μαζι σου, ουτε καν να χαιρετιεστε. και βεβαια, αυτο πιθανον να αλλαξει (αλλα μπορει και οχι), οταν περασει πολυς καιρος και ξεχαστουν οι εντασεις..
    καλα πλεον δε θελω ουτε εγω, οποτε να παει στα 10 καλα του θεου. εξαλου αν την γνωριζα οπως ειναι τωρα, σιγουρα δε θα την επαιρνα σοβαρα . ισως δε θα εβγαινα ΚΑΝ μαζι της, δε βγαινω με ξέκολα ουτε με ναρκισσους του τικ τοκ..

    εκεινη πλακωθηκε μαζι μ κ με εβριζε κ με προσεβαλλε με πολυ βαριες κουβεντες στο τελος, αλλος επρεπε να ηταν στη θεση μου κ θα σ ελεγα...

    τεσπα, το προβλημα δεν ειναι η πρωην ουτε καθε πρωην αλλα εγω τι κανω. αυτη οπως κ αλλες, μπηκε σε ενα ρολο, οκ, για να με καταφερει, πιεστηκε, καταπιεστηκε, συνειδητσ ασυνειδητα, με καλες η κακες προθεσεις δεν εχει σημασια. οπως κ να χει δεχομαι εγω ολα τα λαθη κ ολη την ευθυνη ( ειδικα αφου ειχα δει οτι το πραγμα επρεπε να τελειωσει νωριτερα παρα τα παρακαλετα ) , Επισης σεβαστη η αποψη σου αλλα αυτο δεν αλλαζει ομως οτι αν θες να σεβεσαι το παρελθον σου κ τα λογια κ τις πραξεις σου, οφειλεις να σεβεσαι κ τον ανθρωπο που προσεφερες ενα κομματι σου κ αυτος σε σενα. ειναι αλλο πραγμα να μη θες σχεσεις κ αλλο να του φερεσαι σα σκουπιδι. Αυτο το ειδαν κ αλλοι κ δεν αφησε καθολου καλη γευση σε πολυ κοσμο.

    Πλεον μετα απο τοσο καιρο απαξιωσης κ ξεφτιλας , δε θελω προφανως καμια σχεση κ εγω. ξαναλεω , ετσι κ αλλιως με ξέκολα, κ ναρκισσους του τικ τοκ που κραζουν τους αντρες ( γκομεναρες του 1.50) δεν βγαινω καν....

    αυτη ανηκει στο παρελθον,. στο μελλον να δουμε τι κανουμε κ τα πραγματα δειχνουν χλωμα...
    Last edited by Greek_mistis; 03-08-2022 at 19:11.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ολα καλα λοιπον! αφου δεν θελετε κι οι δυο, πατε παρακατω!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Υπάρχουν και οι άμυνες του άλλου που οδηγούν στο να σε απαξιώνει. Κάποιοι το χρειάζονται για να πάνε παρακάτω. Μπορεί να σε πληγώνει αλλά έτσι είναι. Αν θες το λες και ανωριμότητα, όπως και να έχει δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Και ξέρεις τι λένε για αυτά τα πράγματα για τα οποία δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι; Να μην σκαμε, να μην ασχολούμαστε καν. Δεν εξαρτάται από μας, τελεία και παύλα. Το είπαν πρώτοι οι αρχαίοι φιλόσοφοι (επικούρειοι και στωικοί). Και έχουν πολύ δίκιο. Είναι το σημερινό go with the flow.

  8. #23
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Υπάρχουν και οι άμυνες του άλλου που οδηγούν στο να σε απαξιώνει. Κάποιοι το χρειάζονται για να πάνε παρακάτω. Μπορεί να σε πληγώνει αλλά έτσι είναι. Αν θες το λες και ανωριμότητα, όπως και να έχει δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Και ξέρεις τι λένε για αυτά τα πράγματα για τα οποία δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι; Να μην σκαμε, να μην ασχολούμαστε καν. Δεν εξαρτάται από μας, τελεία και παύλα. Το είπαν πρώτοι οι αρχαίοι φιλόσοφοι (επικούρειοι και στωικοί). Και έχουν πολύ δίκιο. Είναι το σημερινό go with the flow.
    thanx! κοιτα το θετικο σε αυτες τις βλακειες ειναι οτι με βοηθησαν να ξεκολησω λιγο. Την ειχα πολυ ψηλα , κ ακομα ισως σε σχεση με τη τρελη σαβουρα που κυκλοφορει εκει εξω ( σιγουρα ενας λογος που δεν εχω προχωρησει σε κατι αλλο αλλα και δε θα προχωρησω ισως κ ποτε). Ωστοσο βλεποντας και πως χειριστηκε το χωρισμο και πως συμπεριφερθηκε και σε μενα αλλα και το προφιλ/ενδιαφεροντα/συνηθειες της πλεον ( εχει περασει πολυς καιρος για να ειναι απλα αντιδραση..), βοηθησαν να δω ΚΑΙ αυτη τη πλευρα αυτου του ανθρωπου και να μην μεινω μονο στα ''καλα''.

    Δεν ειναι ασημαντο το τελευταιο, ειναι τοσο μεγαλη κ ασχημη η αλλαγη που με επιασαν κοινοι γνωστοι μας κ σχεδον σοκαρισμενοι/αηδιασμενοι απο την αλλαγη, μ ζητησαν συγνωμη. Με τον καιρο καταλαβα οτι ενας ανθρωπος δεν ειναι μονο αυτος που ηταν μαζι σου, αλλα και αυτος ππυ ηταν πριν απο εσενα ( δε θα μαθεις ποτέ την αληθεια), κ αυτος που ειναι κ μετα απο εσενα...

    και δε θα βαρεθω να το λεω. Εγω με ξέκολα-*******κια του τικ τοκ κ του ινσταγραμ δεν θελω καμια σχεση....

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 16-11-2021, 18:52
  2. εμμονη με συγκεκριμενα κομματια?
    By dimitrisgr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 13-05-2020, 21:07
  3. Είμαι ψυχοπαθής;;;
    By Hyperion in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 248
    Last Post: 19-11-2019, 17:23
  4. Ψυχοπαθης
    By GeorgeGr1 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 1
    Last Post: 31-07-2017, 19:41
  5. Σχέσεις;;;...μοναξιά μάλλον
    By Cath in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 49
    Last Post: 30-11-2016, 19:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •