Αίσθημα λιποθυμίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176

    Αίσθημα λιποθυμίας

    Καλησπέρα. Σας έχει συμβεί να είστε έξω ή σε κάποιο μαγαζί και να νιώθετε ότι θα πέσετε κάτω; Να σας πιάνει άγχος και μετά ιδρώτας; Αλλά να μην πέφτετε; Και να έχετε ανεβασμένους παλμούς;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Συνέχεια. Έχεις αγοραφοβία?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καθε φορα που ειμαι σε μαγαζι νομιζω οτι ζαλιζομαι και οτι θα πεσω κατω.στο ξαφνικο με πιανει ομως..δεν ξερω τι ειναι..αγοραφοβια λεγετε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Συνέχεια. Έχεις αγοραφοβία?
    Αλήθεια; Κι εσύ; Ναι έχω, δεν είχα, αλλά την απέκτησα. Τι συμπτώματα σε πιάνουν;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Ana_ View Post
    Αλήθεια; Κι εσύ; Ναι έχω, δεν είχα, αλλά την απέκτησα. Τι συμπτώματα σε πιάνουν;
    Κι εγώ έτσι νιώθω όταν είμαι μέσα σε μαγαζιά ή όταν περπατάω στην αγορά με κόσμο. Δεν ξέρω τι αίσθημα είναι αυτό, πάντως νιώθω ότι αιωρουμαι στον χώρο, νιώθω ένα κενό στο κεφάλι και τα πόδια μου είναι σαν να μην με κρατάνε, σαν να είναι από ζελέ ένα πράγμα. Για να σιγουρευτώ όμως ότι δεν μου είχε πέσει η πίεση, όταν γύρισα σπίτι, αμέσως μετά την επίσκεψη μου σε ένα μαγαζί όπου ένιωσα αυτό το πράγμα, μέτρησα την πίεση μου και ήταν 12 και 8,5, άρα δεν είναι ότι ζαλιζομουν λόγω υπότασης ή κάτι τέτοιο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Άγχος. Πριν την αγωγή με το που εμοαινα κάπου ή στεκόμουν σε ουρές με έπιαναν τρελές έκτακτες και αίσθημα λιποθυμίας. Με το που έβγαινα σταματούσαν. Ειδικά μια φορά μέχρι να βγω έξω πι έκτακτες ήταν συνεχόμενες ενιωθα ότι θα μείνω συο τόπο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Ούτε εγώ είχα. Αλλά από το στρες και την Κλεισούρα ίσως του κοβιντ την απέκτησα. Βασικά εμένα μου ήρθε μετά το εμβόλιο όσο παράξενο κ αν ακούγεται. Επίσης όσο κάνω μέρες να βγω μου δυναμώνει. Προσπαθώ να πηγαίνω κάθε μέρα κάπου ώστε να το αντιμετωπισω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Να μαζευτούμε όλες μαζί να πάμε να ψωνίσουμε σε κάνα μεγάλο εμπορικό κέντρο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ναι κ εμένα με πιάνει κ οταν κάθομαι στο καναπέ που δουλεύω τηλεργασία ξαφνικά σα να πάει το αίμα στα πόδια ξαφνικά επίσης πριν κάτι μέρες ήμουν στο κέντρο για ώρες κ ξαφνικά ζάλη ίδρωσα και μου μαύρισαν όλα φοβήθηκα πολύ δεν με είχε ξαναπιάσει τόσο πολύ...επίσης έχω γενικά κ χαμηλή πίεση δεν ξέρω τι είναι τι...επειδή έχω αγχωδη διαταραχή κ αρρωστοφοβία μ το που με πιάνουν αυτά αρχίζω να λέω μήπως πρέπει να πάω σε νοσοκομείο έχω κουραστεί εσείς είστε σε αγωγή η όχι;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Quote Originally Posted by Ana_ View Post
    Καλησπέρα. Σας έχει συμβεί να είστε έξω ή σε κάποιο μαγαζί και να νιώθετε ότι θα πέσετε κάτω; Να σας πιάνει άγχος και μετά ιδρώτας; Αλλά να μην πέφτετε; Και να έχετε ανεβασμένους παλμούς;
    Συμβαίνει συχνά σε ανθρώπους με αγχώδη διαταραχή.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Ναι κ εμένα με πιάνει κ οταν κάθομαι στο καναπέ που δουλεύω τηλεργασία ξαφνικά σα να πάει το αίμα στα πόδια ξαφνικά επίσης πριν κάτι μέρες ήμουν στο κέντρο για ώρες κ ξαφνικά ζάλη ίδρωσα και μου μαύρισαν όλα φοβήθηκα πολύ δεν με είχε ξαναπιάσει τόσο πολύ...επίσης έχω γενικά κ χαμηλή πίεση δεν ξέρω τι είναι τι...επειδή έχω αγχωδη διαταραχή κ αρρωστοφοβία μ το που με πιάνουν αυτά αρχίζω να λέω μήπως πρέπει να πάω σε νοσοκομείο έχω κουραστεί εσείς είστε σε αγωγή η όχι;
    Εγώ όχι. Πρέπει να ξεκινήσω συνεδρίες σύντομα γιατί όλο το αφήνω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Πριν λίγο συνέβη το εξής,κάθομαι καναπέ γιατί δουλεύω τηλεργασία σηκώνομαι να πάω στη κουζίνα πίνω νερό γυρίζω κάθομαι και αισθάνομαι στιγμιαία το αίμα να μαζεύται προς τα πόδια κ εκεί πίσω απ τη μύτη να πέφτει το αίμα κ να αλλάζεικάπως η όσφριση κάτι αλλόκοτο κ φοβάμαι δεν μπορώ να δουλέψω,ήταν κάτι στιγμιαίο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Επανέρχομαι! Το έπαθα και σήμερα. Μπήκα στο κρεοπωλείο, και όσο περίμενα την παραγγελία μου να ετοιμαστεί, είχα ταχυκαρδία έντονη, φόβος μην λιποθυμήσω, και μετά ιδρώτας.
    Σας έχει βοηθήσει κάτι;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Αναπνοές.. το σκέφτεσαι από πριν μπεις ότι θα το πάθεις?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Αναπνοές.. το σκέφτεσαι από πριν μπεις ότι θα το πάθεις?
    Ναι. Και εκείνη την ώρα σκέφτομαι τι θα γίνει αν πέσω, μήπως να κάτσω κάτω, μήπως να τους πω τι έχω, κτλ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΑΣΗ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑΣ
    By Medussa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 30-07-2022, 11:44
  2. φόβος λιποθυμίας
    By makisdim in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 18-12-2019, 16:48
  3. Φοβία λιποθυμίας
    By Maria26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 01-11-2019, 10:03
  4. Αισθημα λιποθυμίας στον ύπνο?
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 20-02-2019, 03:51
  5. Κόπωση και αίσθημα λιποθυμίας
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2014, 02:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •