Έρωτας, εργασία, ανταγωνισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    26

    Έρωτας, εργασία, ανταγωνισμός

    Καλησηπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο εξής: Αν τα οικονομικά σας ήταν ζόρικα και κάποια στιγμή εμφανιζόταν η προοπτική να εργαστείτε σε κάποιον ανταγωνιστή του/της συντρόφου σας, θα το κάνατε;Και μάλιστα στην αγορά μικρής πόλης; Ή από την άλλη πλευρά, πώς θα το βλέπατε αν ο/η σύντροφός σας σκεφτόταν να εργαστεί σε κάποιον ανταγωνιστή σας, δεδομένου ότι εσείς δε μπορείτε να τον/την απασχολήσετε στη δική σας επιχείρηση;
    Last edited by Vasiliquí; 03-08-2022 at 16:25.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εξαρτάται, αλλά γενικά ναι, θα πήγαινα για δουλειά και θα προέτρεπα τον σύντροφό μου να πάει αντίστοιχα αν δεν υπήρχε εναλλακτική.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Εκ πρωτης οψεως δεν ακουγεται καλο. Τα πραγματα ομως παντα τα ζυγιαζεις. Στην πρωτη περιπτωση, θα απαντουσα στα εξης: Δηλαδη, ποσο μεγαλη ειναι η οικονομικη αναγκη; Δεν υπαρχει στον οριζοντα αλλη επαγγελματικη ευκαιρια; εαν λοιπον η οικονομικη αναγκη ειναι μεγαλη και δεν υπαρχει και δεν θα υπαρξει ευκολα αλλη επαγγελματικη ευκαιρια, τοτε θα σταθμιζα αλλους παραγοντες, πώς ειναι η σχεση μου με τον συντροφο μου; ποια ειναι η αποψη του; (αυτο πολυ βασικο), ποσο ανταγωνιστικες ειναι οι επιχειρησεις μεταξυ τους; Θα μπορουσαμε να διαχωρισουμε το επαγγελματικο απο το προσωπικο; Αναλογα με τις απαντησεις σε αυτα τα ερωτηματα, κι αναλογα με τη βαρυνουσα σημασια που θα εδινα στα προβληματα που ενδεχεται να παρουσιαστουν, θα επαιρνα και την τελικη μου αποφαση.
    Στο δευτερο σκελος της ερωτησης μπορει να απαντησει μονο ο ιδιος ο ανθρωπος. Εννοω οτι ο καθενας θα εχει τη δικη
    του προσωπικη αποψη κι αντιδραση, δεν υπαρχει σωστο ή λαθος.Η μαλλον το σωστο και το λαθος κρινεται απο παραγοντες που στην ερωτηση σου δεν αναλυονται.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    26
    Αν βρίσκονταν εύκολα εναλλακτικές δε θα το σκεφτόμουν καν. Ο ίδιος, ενώ απάντησε αρνητικά στην ερώτησή μου αν θα τον πείραζε, προσπάθησε διακριτικά να με αποτρέψει. Αυτά σε μια σύντομη συνομιλία που είχαμε το πρωί. Το βραδάκι θα το συζητήσουμε πιο αναλυτικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Οκ, συζητηστε το, ναι. Εισαι εξαρτημενη οικονομικα.απο τον αυνρροφο σου; Μενετε.μαζι;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    26
    Προς το παρον μπορούν και με βοηθάνε οι γονείς μου αυτή την περίοδο που είμαι άνεργη, δεν τον επιβαρύνω οικονομικά και ούτε και συγκατοικούμε. Είναι σχετικά πρόσφατη η σχέση μας Αργότερα όμως; Από τη μια, ο ένας από τους πολλούς λόγους που αναζητώ δουλειά είναι για να μη γίνω βάρος αργότερα σε εκείνον (αν τελικά παραμείνουμε μαζί, που πολύ θα το ήθελα). Από την άλλο όμως, δουλεύοντας για ανταγωνιστική επιχείρηση, πάλι θα ζω εις βάρος του, αλλά με διαφορετικό τρόπο. Πάντως μου έδωσες αρκετές καλές ιδέες, και για να σκεφτώ μόνη μου και για να συζητήσω μαζί του!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,617
    Quote Originally Posted by Vasiliquí View Post
    Καλησηπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο εξής: Αν τα οικονομικά σας ήταν ζόρικα και κάποια στιγμή εμφανιζόταν η προοπτική να εργαστείτε σε κάποιον ανταγωνιστή του/της συντρόφου σας, θα το κάνατε;Και μάλιστα στην αγορά μικρής πόλης; Ή από την άλλη πλευρά, πώς θα το βλέπατε αν ο/η σύντροφός σας σκεφτόταν να εργαστεί σε κάποιον ανταγωνιστή σας, δεδομένου ότι εσείς δε μπορείτε να τον/την απασχολήσετε στη δική σας επιχείρηση;
    εξαρταται απο πολλα.
    το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα αποφασιζα μονη μου, αλλα θα το συζητουσα μαζι του και απο την συζητηση μας θα εκρινα τι θα κανω. εκεινος τι λεει; το συζητησατε;.
    ποιες επιχειρησεις ειναι ανταγωνιστικες δηλαδη, σε μια μικρη πολη;;
    αν εχουν και οι δυο ψιλικατζιδικο, ειναι ανταγωνιστικες επιχειρησεις;;;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    26
    Ανταγωνιστικές εννοώ να πουλάνε τα ίδια προίόντα ή να παρέχουν τις ίδιες υπηρεσίες και να απέχουν μεταξύ τους 2-3 λεπτά με τα πόδια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Vasiliquí View Post
    Προς το παρον μπορούν και με βοηθάνε οι γονείς μου αυτή την περίοδο που είμαι άνεργη, δεν τον επιβαρύνω οικονομικά και ούτε και συγκατοικούμε. Είναι σχετικά πρόσφατη η σχέση μας Αργότερα όμως; Από τη μια, ο ένας από τους πολλούς λόγους που αναζητώ δουλειά είναι για να μη γίνω βάρος αργότερα σε εκείνον (αν τελικά παραμείνουμε μαζί, που πολύ θα το ήθελα). Από την άλλο όμως, δουλεύοντας για ανταγωνιστική επιχείρηση, πάλι θα ζω εις βάρος του, αλλά με διαφορετικό τρόπο. Πάντως μου έδωσες αρκετές καλές ιδέες, και για να σκεφτώ μόνη μου και για να συζητήσω μαζί του!
    Εις βαρος του δεν θα ζεις σε καμια περιπτωση. Εσυ μια απλη υπαλληλος θα εισαι. Λαβε επισης υποψη σου πως οι σχεσεις πανε κι ερχονται, εσυ πρεπει πανω απο ολα να φροντισεις να βιοποριζεσαι. Ολα γινονται,εαν τα διαχειριστουμε σωστα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    . εκεινος τι λεει; το συζητησατε;.
    Σε μια πολύ σύντομη κουβέντα που προλάβαμε να κάνουμε το πρωί είπε ότι δε θα τον πείραζε, αλλά προσπάθησε να με αποτρέψει με άλλα επιχειρήματα. Απόψε θα το συζητήσουμε πιο διεξοδικά.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    26
    Έχεις δίκιο Ολίβια. Κι άλλωστε, μάλλον το να φτάσει μια στιγμή που θα εξαρτώμαι από εκείνον και θα τον επιβαρύνω, θα είναι χειρότερο για τη σχέση μας (και όχι μόνο για αυτήν) από το να δουλέψω στον ανταγωνιστή του

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Κυριως για σενα θα ναι χειροτερο να εξαρτασαι απο τη σχεση σου οικονομικα. Πρεπει να σαι ανεξαρτητη για να χεις αυριο μεθαυριο και την ευκαιρια των επιλογων.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    26
    Ακριβώς! Γι'αυτό λέω "όχι μόνο για αυτήν"...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,617
    Quote Originally Posted by Vasiliquí View Post
    Σε μια πολύ σύντομη κουβέντα που προλάβαμε να κάνουμε το πρωί είπε ότι δε θα τον πείραζε, αλλά προσπάθησε να με αποτρέψει με άλλα επιχειρήματα. Απόψε θα το συζητήσουμε πιο διεξοδικά.
    ναι, αλλα προσπαθησε να σε αποτρεψει γιατι θα εισαι σε ανταγωνιστη του, ή για αλλους λογους;
    και 2 σουπερμαρκετ ειναι ανταγωιστικες επιχειρησεις, αλλα αν πας ταμιας στο ανταγωνιστικο σουπερμαρκετ , δεν ειναι μια κινηση που ενισχυει τον ανταγωνιστη του! ειτε εσυ ησουν ειτε καποιος αλλος, καμια αλλαγη δεν θα ειχε η επιδοση του ανταγωνιστη..
    αν ηταν 2 μεσιτικες εταιριες κι εσυ αναλαβεις διευθυντρια στον ανταγωνιστη , τοτε ναι, θα ειστε ανταγωνιστες.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    26
    Για άλλους λόγους είπε, Remedy. Μπορεί και να το εννοούσε, γιατί δεν ήταν αβάσιμα αυτά που είπε, μπορεί όμως και να δίστασε να μου πει ότι του κακοφαίνεται και να επικαλέστηκε τα υπόλοιπα. Η θέση που συζητάμε έχει να κάνει με προώθηση, γι'αυτό μου φαίνεται ότι δεν είναι πολύ σωστό απέναντί του.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ψευτικη φιλια (ανταγωνισμος)
    By maria pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 25-06-2017, 19:01
  2. Φιλια ανταγωνισμος και ζηλεια
    By Etheros in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 10-08-2015, 15:17
  3. ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ Κ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 16-11-2012, 02:21
  4. ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
    By Gypsy Cello in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 21-06-2011, 16:47
  5. ανταγωνισμός
    By salin in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 25-01-2010, 21:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •