Η οικογένειά μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 84
  1. #31
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Παραιτήθηκα από την εφημερίδα γιατι δεν μου έμενε χρόνος παράλληλα με την εδώ επιχείρηση και ειχα εξαντληθεί. Δεν φταίω εγώ αν εχεις λειψες ικανότητες αναγνωσης, αν οπως λες διάβασες το κείμενο.
    Δεν ανέφερες ότι δούλευες παράλληλα με την επιχείρησή σου.μάλλον εσύ έχεις σύμπλεγμα συγγραφής των προτάσεών σου.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το ανέφερα εντός του θρεντ. Στη φούρια σου να γίνεις προκλητικός δεν διαβάζεις προσεκτικά.

  3. #33
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Το ανέφερα εντός του θρεντ. Στη φούρια σου να γίνεις προκλητικός δεν διαβάζεις προσεκτικά.
    Έχεις κάνει edit τα μισά σου post.στο 1ο έσβησες τελείως για τους μισθωτούς και μετά εγώ δεν διαβάζω προσεκτικά.οτι πεις...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,363
    Quote Originally Posted by volkar View Post
    Έχεις κάνει edit τα μισά σου post.στο 1ο έσβησες τελείως για τους μισθωτούς και μετά εγώ δεν διαβάζω προσεκτικά.οτι πεις...
    Δεν το έσβησε, ακόμα το γράφει... Για κοίτα καλύτερα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κάνω εντιτ ορθογραφικά λάθη ή λάθος λέξεις λόγω κινητού (πχ την από πάνω παράθεση ήθελα να την κάνω εντιτ γιατι η λεξη που ηθελα να γραψω ηταν προσβλητικος και οχι προκλητικός, αλλα δεν προλαβα) Δεν ήξερα ότι και για αυτό πρέπει να σου ζητάμε την άδεια ή ότι είναι κάτι μεμπτό. Δεν έχω σβήσει τίποτα από το αρχικό ποστ και ούτε έχω αυτή την πρόθεση καθώς δεν λέω τίποτα το προσβλητικο. Αν το εξέλαβες έτσι, είναι, όπως είπα ήδη, λάθος σου. Αν και δεν νομίζω ότι όλη η υπόλοιπη επίθεση σου είχε αφορμή αυτό, λογικά μπήκες απλώς να βγάλεις το άχτι σου.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Και φτάνοντας στο ζουμί: πρακτικά έχω πράγματα πάνω μου, είμαι σε πιο πλεονεκτική θέση από άλλους, δεν είπα ποτέ το αντιθετο αλλά αυτή η γενική πτώση της οικογενειας με έχει πλήξει και αυτός ο τόπος με πνίγει και δεν μπορω να φυγω. Καταρχας δεν ξέρω πια ποιον να εμπιστευτώ. Νιώθω πως έχω χάσει τους πάντες. Και τουλάχιστον το τελευταιο προπυργιο ,δλδ το ξενοδοχείο που δουλεύουμε τώρα, θέλω να το κρατήσουμε. Αλλά από ότι έχω καταλάβει, ο πατέρας μου θα μας αφήσει να το δουλέψουμε για καμιά 5ετια ακόμα, μέχρι να τελειώσει η αδερφή μου τις ακριβές σπουδές της και μετά θα αρχίσει να πουλάει. Και αν δεν ήταν η μητρια μου στη μέση δεν θα φοβόμουν, αλλά κι αυτή παλεύει να φαει ότι μπορεί. Υπηρξα αφελής. Όλους αυτούς τους ανθρωπους τους εμπιστευομουν. Δούλευα τόσα χρόνια πιστεύοντας ότι δουλεύω για την οικογένεια και για κάτι που θα γίνει μελλοντικα δικό μου. Αλλα όπως είπα, εμάς μας θεωρούν παιδιά κατώτερου Θεού. Πρώτα η θεία μου μετά η μητρια μου. Είμαστε τα παιδια που ο πατέρας μας μας έκανε χαρη που τα πήρε σπιτι του μετά το διαζύγιο. Μας σπούδασε αλλά μέχρι ενός σημείου. Εμείς δεν είχαμε άστρο για να γίνουμε δικηγόροι στο Λονδίνο. Εμείς ειμαστε τα προβληματικά που έχουμε αξιώσεις ενώ θα έπρεπε να πούμε και ευχαριστώ που μας έκαναν την τιμή να μας κλέψουν.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Σκίουρε, βγάζεις πολύ πίκρα και έχεις όλα τα δίκια του κόσμου τούτου!!

    Πώς να σε παρηγορήσω; Τί να σου πω;

    Τα λόγια του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού μου έρχονται στο μυαλό "μην θησαυρίζετε εκ του κόσμου τούτου"!

    Ίσως το μάθημά σου να είναι να μην θεωρήσεις σπουδαία τα εγκόσμια αγαθά, τα αμαρτωλά χρήματα που σταύρωσαν τον Θεό της Αγάπης, αλλά να επενδύεις στην πνευματική σου πρόοδο, κάτι που έχεις ήδη σαν Κεφάλαιο!

    Να είσαι ικανοποιημένος με την πνευματικότητά σου και τα υλικά αγαθά θα πάρουν τον δρόμο τους! Ίσως να πληρώνεις εσύ των προγόνων σου αμαρτίες!

    Να σκέφτεσαι ότι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να πεθάνεις πριν της ώρας σου και να μην φοβάσαι ούτε τον Θάνατο!

    Αν μπορέσεις να ξεπεράσεις τον φόβο του Θανάτου, τότε θα είσαι ένας ελεύθερος άνθρωπος! Τίποτε δεν θα μπορεί να σε αγγίξει!

    Ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που έχει επίγνωση του θανάτου του. Το μόνο ζώο που ξέρει ότι το μόνο σίγουρο στη ζωή είναι ότι θα πεθάνει και αυτή είναι η δύναμή του και η τιμωρία του που έφαγε από το δέντρο της γνώσης.

    Ξεπέρασε τον φόβο του θανάτου και θα φτάσεις σε πνευματική γαλήνη!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έχω καταλάβει γιατί ενώ σε πολλά πράγματα εμφανίζεσαι να έχεις καθαρή και προοδευτική σκέψη, πολλές φορές κολλάς σε πράγματα που δεν θα περίμενα να ακούσω από εσένα Σκίουρε. Μας θεωρούν έτσι και γιουβέτσι, πέσαμε σαν οικογένεια, το να τ' άλλο ξέρω 'γω. Το θέμα είναι εσύ σαν μονάδα τι κάνεις. Εδώ μας παρουσιάζεις ένα σκεπτικό ότι λίγο πολύ μια ζωή τα πάντα, από την καθημερινότητά σου, τη δουλειά σου, τα οικονομικά σου, τις αποφάσεις σου, θα είναι εξαρτημένα και θα επηρεάζονται από αδέρφια, γονείς, ξαδέρφια, θείες και πάει λέγοντας. Έχεις μία βάση οικονομική, λες σε πνίγει το μέρος που ζεις και παρόλα αυτά μία λες δεν μπορείς να αφήσεις τις γάτες, μία λες θα μείνεις εκεί να δουλεύεις κι ας υποψιάζεσαι ότι είναι χαμένος κόπος και το ξενοδοχείο θα πουληθεί, μοιρολατρείς και δεν θες να αλλάξεις κάτι προς το καλύτερο στην ζωή σου. Ε, τι να σου πούμε εμείς μετά;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    συμφωνω με την σονια, σκιουρε....
    μας εχεις πει σε τοσα μηνυματα ποσο απαξιωνεις τις κοινωνικες συμβασεις και ποσο αντισυμβατικος νοιωθεις και δεν κανεις αλλο απο το να μιλας για μια μικροαστικη ηθικη που καθεται στο παραθυρι να κουτσομπολευει τους γειτονες και ποσο σε νοιαζει η ματια ανθρωπων που υποτιθεται οτι απαξιωνεις...
    "πεσατε" στα ματια ποιανων;;;;
    οκ, καλο και βολικο να παραλαβεις μια μεγαλη περιουσια, αλλα τελικα σας κλεψανε, και παλι , στον δρομο δεν εισαι.
    ασε το τι ΘΑ επαιρνες ΑΝ τα πραγματα ηταν αλλιως. και κοιτα τι θα κανεις. τα πραγματα ΔΕΝ ειναι αλλιως, ειναι ετσι.
    ετσι και θα προχωρησεις.
    η ζωη δεν οφειλει σε κανεναν μια ευκολη συνεχεια. ουτε και σε σενα. καλα θα ηταν, αλλα δεν μας οφειλει τπτ.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αυτή η αντίφαση συμβαίνει επειδή και ο ίδιος νιώθω διχασμένος. Δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω στη ζωή μου. Από τη μία ναι, το να δίνω βάση στην πνευματική μου ζωή είναι κάτι που με ευχαριστεί και το βρίσκω ουσιώδες. Από την άλλη, μιλάει μέσα μου μια φωνή τεχνοκρατική που μου λέει πως είναι άχρηστο. Η πρόσληψη του κόσμου με ενοχλεί, ακόμα κι αν δεν την λαμβάνω υπόψη. Αν μου τα έλεγαν στα μούτρα μου και τους αποστόμωνα δεν θα με πείραζε. Αλλά τώρα το νιώθω σαν ενοχλητικό ψίθυρο που δεν μπορώ να ξεφορτωθώ.
    Το θέμα της περιουσίας που θα μπορούσα να έχω, δεν είναι τόσο υλικό. Περισσότερο με ενοχλεί που με κοροίδεψαν. Γιατί δούλευα τόσα χρόνια με το "θα είναι δικά σας σε λίγα χρόνια" (δεν πληρωνόμουν από πάντα όπως είπα), ενώ στην πραγματικότητα πλούτιζαν άλλοι στις πλάτες τις δικές μου και των δύο αδελφών μου (η μικρή ποτέ της δεν δούλεψε) Και όχι μόνο αυτό. Κι εγώ είχα ευκαιρίες να κάνω πράγματα εκτός του νησιού, κάποτε όταν σπούδαζα μου είχε δοθεί η ευκαιρία να πάρω μια υποτροφία στο εξωτερικό για ένα εξάμηνο. Δεν το έκανα γιατί με γέμιζαν με τύψεις: "είστε αχάριστοι αν δεν δουλέψετε στις επιχειρήσεις μας, για εσάς τα κάναμε".
    Τώρα βέβαια δεν μπορώ να κάνω κάτι. Ίσως μάλιστα καλύτερα να πουληθούν να πάρω ένα κάποιο κεφάλαιο και να δω αν μπορέσω να κάνω κάτι μόνος μου, αν και όπως είπα δεν έχω τις γνώσεις. Έχουμε επίσης ακόμα ένα μικρό ξενοδοχείο της μαμάς μου, αλλά είναι πολλά χρόνια άφτιαχτο, άρα πρέπει να φτιαχτεί για να το δουλέψουμε (και είναι μέσα και η αδερφή της άλλωστε) Αλλά από αυτή την πλευρά υπάρχει και η δική μου μεγάλη αδερφή που εχει παρόμοιο αδίστακτο χαρακτήρα με τη θεία μου και την προτρέπει και ο προικοθήρας που έμπλεξε. Τέλος πάντων. Δεν γίνεται να ξεπεράσω το τραύμα και την αδικία που νιώθω από τη μια στιγμή στην άλλη. Δεν είναι ότι κάθομαι και μοιρολογώ, απλώς είναι κάτι που με ενοχλεί. Και πρακτικά νιώθω ανέτοιμος να ανταπεξέλθω σε προκλήσεις της καθημερινότητας. Σε συνδυασμό με το ότι κάποτε ο πατέρας μου θα πεθάνει και νιώθω ότι θα είμαι απροστάτευτος στον κόσμο. Όχι τόσο από την οικονομική έννοια, αλλά λόγω κύρους. Εμείς θα απομείνουμε τα παιδιά της τρελής. Και είναι πολύ δύσκολο να νικήσεις τα κουτσομπολιά σε έναν μικρό τόπο. Δυστυχώς ακόμα και στο να βρεις δουλειά θα σταθούν εμπόδιο. Και δεν είμαι άλλωστε και ο πιο κοινωνικός άνθρωπος. Είμαι κοινωνικά αδέξιος σε ξένα περιβάλλοντα. Σας είπα ήδη ότι ο πρωην διευθυντής μου, ίσως από πίκα, όταν παραιτήθηκα μου είπε ότι είμαι αντικοινωνικός και να το κοιτάξω (επειδή όπως είπα δούλευα σε ξεχωριστό γραφείο και πολλές φορές μου φώναζε ο αρχισυντάκτης από άλλο δωμάτιο και δεν άκουγα λόγω του αυτιού μου) Ήταν αγενέστατος βέβαια, αλλά ίσως αυτή να είναι η εντύπωση που δίνω γενικά στους ανθρώπους. Το καλύτερο θα ήταν να βρω μια δουλειά γραφείου στο δημόσιο.Αλλά εκεί έρχονται οι αρχές μου. Νιώθω σαν να προδίδω τον χαρακτήρα μου και να μετατρέπομαι σε όσα απεχθάνομαι.Αυτο ένιωθα και όσο δούλευα στην εφημερίδα εν μέρει. Ηταν φιλονεοδημοκρατική και αηδίαζα με πολλά άρθρα αλλά και με αυτούς που την είχαν (ψωνισμένοι νεόπλουτοι) . Το να γίνω μέρος της διεφθαρμένης κοινωνίας, να δουλεύω το οκταωράκι μου, να μιλάω για διακοπές, όλα αυτά τα νιώθω σαν κάτι τρομερά απεχθές.
    Last edited by Skiouros8; 04-08-2022 at 13:49.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Για τις γάτες έχω περιορίσει τα έξοδα από όσα ξόδευα παλιά που ήθελα κανά χιλιάρικο το μήνα και τάιζα γύρω στα 150 αδέσποτα την ημέρα. Πλέον θέλω γύρω στα 300 το μήνα σε τροφές +άλλα 100 περίπου για τα δικά μου +50 τα λεφτά που πληρώνω σε αυτόν που τις ταίζει στο χωριό για να μην πηγαίνω εγώ. Με τις τραγικές αυξήσεις που έχουν κάνει στις τροφές θα μου φεύγει ο μισός μισθός αν δουλεύω αλλού. Σε γιατρούς έφαγα πολλά χιλιάδες ευρώ όταν με πρωτοέπιασε η ορθοστατική. Τώρα πια έχω περιορίσει πολύ τα έξοδά μου. Ακόμα και σε καρδιολόγο πρόσφατα πήγα στο δημοσιο νοσοκομείο.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φιλική συμβουλή επειδή χρησιμοποιείς συχνά το πρώτο πληθυντικό: Σταμάτα να σκέφτεσαι σαν ομάδες εσύ κι η μάνα σου, εσύ κι οι αδερφές σου, εσύ και ο ξάδερφος του μπατζανάκη της συνυφάδας του προπάππου σου και σκέψου σαν ΕΣΥ και μόνο εσύ. Τι υπάρχει χειροπιαστά με χαρτιά στην κατοχή σου. Άσε τι αν τυχόν κάποτε χωριστούν ή σου έχουν υποσχεθεί στα λόγια. Τα χειροπιαστά να κοιτάς. Ακόμα κι αν φαίνεσαι κάπου μέσα, το να έχεις θεωρητικά το ένα όγδοο μια επιχείρησης μαζί με τρια αδέρφια, δυο ξαδέρφια τον ένα γονιό σου και τον ένα θείο σου π.χ. δεν λέει κάτι.

    Και να έχεις πολύ στο νου σου ότι τα σόγια και ειδικά οι γονείς χτίζουν στα λόγια ανώγεια και κατώγια. Στην πράξη δες τι κάνουν. Δες τι θες εσύ και βάλε ένα πλάνο με βάση το τι θες εσύ, μην προσαρμόζεσαι στο τι σου λένε ή κάνουν αυτοί. Δες τα δεδομένα και πάρε δικές σου, ανεξάρτητες αποφάσεις.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το ίδιο ισχύει και στα κοινωνικά. Αν αισθάνεσαι σαν "ο γιός του τάδε" ή "ο Παπαδόπουλος της γνωστής οικογενείας" κτλ, μόνο κακό στον εαυτό σου κάνεις γιατί ετεροκαθορίζεσαι. Αν αντίθετα ο ίδιος κινείσαι σαν μονάδα, σαν ο Σκίουρος με τα καλά σου και τα κακά σου, κι οι άλλοι έτσι θα μάθουν να σε κρίνουν και να σε αντιμετωπίζουν. Αν κάποιος τρακτερομπαστουρνόβλαχος ή μια θείτσα ή κάποιοι που έχουν νοοτροπίες 100 χρόνια πίσω από τα γομάρια σκέφτονται αλλιώς, δεν σε αφορά. Με την ίδια την συμπεριφορά σου δεν θα τους αφήνεις περιθώρια.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Για τις γάτες έχω περιορίσει τα έξοδα από όσα ξόδευα παλιά που ήθελα κανά χιλιάρικο το μήνα και τάιζα γύρω στα 150 αδέσποτα την ημέρα. Πλέον θέλω γύρω στα 300 το μήνα σε τροφές +άλλα 100 περίπου για τα δικά μου +50 τα λεφτά που πληρώνω σε αυτόν που τις ταίζει στο χωριό για να μην πηγαίνω εγώ. Με τις τραγικές αυξήσεις που έχουν κάνει στις τροφές θα μου φεύγει ο μισός μισθός αν δουλεύω αλλού. Σε γιατρούς έφαγα πολλά χιλιάδες ευρώ όταν με πρωτοέπιασε η ορθοστατική. Τώρα πια έχω περιορίσει πολύ τα έξοδά μου. Ακόμα και σε καρδιολόγο πρόσφατα πήγα στο δημοσιο νοσοκομείο.
    σκιουρε , διαβαζω αυτο το τοπικ αρκετο καιρο, εισαι εμφανως καλο παιδι , καλη η φιλοζωια , αλλα υπερανω ολων ειναι ο ανθρωπος για μενα , προτιμω να βοηθησω εναν φτωχο, παρα ενα αδεσποτο .......

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    σκιουρε , διαβαζω αυτο το τοπικ αρκετο καιρο, εισαι εμφανως καλο παιδι , καλη η φιλοζωια , αλλα υπερανω ολων ειναι ο ανθρωπος για μενα , προτιμω να βοηθησω εναν φτωχο, παρα ενα αδεσποτο .......
    Καλα, υπαρχουν πολλοι που βοηθουν κι ανθρωπους. Υπαρχουν κι αλλοι που βοηθουν κι ανθρωπους.και ζωα. Ε, ας υπαρχουν κι αυτοι που βοηθουν μονο ζωακια, εχουν κι αυτα ψυχη.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. οικογενεια
    By hlias1988 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 18-08-2020, 17:33
  2. Οικογένεια
    By giannhsb in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 21-04-2020, 15:45
  3. Οικογενεια και πάλι οικογένεια...
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 12-10-2012, 12:26
  4. Οικογένεια
    By nikiii in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 02-06-2012, 19:05
  5. Οικογένεια
    By Nik0L in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 03-08-2011, 10:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •