Η οικογένειά μου - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 84
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Καλα, υπαρχουν πολλοι που βοηθουν κι ανθρωπους. Υπαρχουν κι αλλοι που βοηθουν κι ανθρωπους.και ζωα. Ε, ας υπαρχουν κι αυτοι που βοηθουν μονο ζωακια, εχουν κι αυτα ψυχη.
    Συμφωνώ μ' αυτό που λες αλλά θέλω να προσθέσω και κάτι απ' την δική μου εμπειρία... Από ανθρώπους έχω πληγωθεί πολλές φορές, απ' τα ζωάκια μου μόνο τη μέρα του θανάτου τους που δεν ήταν κι επιλογή τους... Κι έχουν περάσει πολλά από τα χέρια μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν εχω πληγωθει ποτε απο ανθρωπο, γιστι εχω το χαρισμα να κρινω εναν ανθρωπο εξ οψεως , μεσα στην πρωτη ωρα ....πρεπει ομως να παραδεχτω οτι τα πραματικα ζωα της φυσης ειμαστε εμεις οι ανθρωποι ..........παραυτα θα προηγειτε της βοηθειας μου ενας φτωχος ανθρωπος ................φυσικα δεν επιχειρω να σε πεισω , καθενας εχει την δικη του οπτικη γωνια ....

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αν τύχει να δω κάποιον άστεγο, βοηθάω. Αλλά στην περιοχή μου δεν έχει. Δεν κάνω διαχωρισμό προσωπικα. Βλέπω γύρω μου πλάσματα που χρειάζονται τη βοηθεια μου, για αυτό και το κάνω.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Μου θύμισες διαβαζωντας το ποστ, το πλούσιοι επτωχευσαν και επεινασαν οι δε εκ ζητούντες τον Κύριο ουκ ελατοθησονται παντως αγαθού!!!

    Τελικά το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι πως τίποτα δεν είναι δικό σου και όλα είναι δανεικά σε αυτόν τον κόσμο.

    Όταν βλέπω φιγούρες του τύπου Πόρσε και τα λοιπά λέω αυτος για να τα έχει, έχει κλέψει τον μισθό από κάποιους άλλους, και τελικά έτσι είναι. Πέρα από τον καρελια δεν έχω ακούσει άλλον εργοδότη να δίνει έξτρα και bonus στους υπαλλήλους του. Και μετά μου έρχεται στο νου το βίντεο που παίζεται στο τικ τοκ με την ατάκα δουλευω σκληρα για να χαρω να δω το αφεντικό με καινούργιο αμάξι

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Αν τύχει να δω κάποιον άστεγο, βοηθάω. Αλλά στην περιοχή μου δεν έχει. Δεν κάνω διαχωρισμό προσωπικα. Βλέπω γύρω μου πλάσματα που χρειάζονται τη βοηθεια μου, για αυτό και το κάνω.

    ευγε σκιουρε , τοξερα οτι εισαι καλο παιδι ......

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τώρα θα με πείτε ανώριμο, αλλά η κατάσταση έχει ως εξής: οι αδερφές μου παραγγέλνουν συνέχεια πράγματα για τα σπίτια τους από την κάρτα του ξενοδοχείου και εμένα πάντα με αποτρέπουν. Φέτος έχουν τη δικαιολογία ότι έφτιαξα τα διαμερίσματα μου (που έβαλε λεφτά και ο πατέρας μου απο το ξενοδοχείο γιατί μου τα χρωστούσε, όχι για άλλο λογο) και αυτές παραγγειλαν κλιματιστικά, η μια ξοδεψε 5000 σε καινουργιο θερμοσιφονο κλπ κλπ και γενικά άλλες χρονιές έχουν πάρει έπιπλα για τα σπίτια τους και εγώ δεν έχω πάρει σχεδόν τίποτα. Φέτος πήρα ένα λαπτοπ και ένα κινητό, αλλά ήταν ένα 300αρι όλα μαζί με την αποφορολογηση, δεν ήταν σημαντικό κόστος. Θέλω να πάρω και ένα πλυντήριο γιατι αυτό που εχω μου το μασησαν τα σκυλιά της αδερφής μου, ένα ipad για να διαβάζω και μερικά επιπλα για πάνω. Ουτε καν για μένα αλλα για τη μαμά μου που κοιμαται εκει. Αλλά ο πατέρας μου πάντα με ελέγχει στο τι αγοράζω δήθεν γιατι φοβάται ότι θα αγοράσω γατοτροφες. Η γυναίκα του πήρε πανάκριβο σύστημα καμερών. Εγώ είμαι το κορόιδο που κάνω οικονομία και τα ακούω κι από πάνω. Νιώθω τύψεις όμως να ξοδεύω. Πριν πήγα να παραγγείλω έναν καθρέφτη και το μετάνιωσα. Επίσης καποια πράγματα που υποτίθεται ότι ο πατέρας μου είχε πληρώσει από τα λεφτά μου ,όπως το κεφαλαρι του κρεβατιού μου,ο μαραγκός δεν το έβαλε ποτέ. Αλλά φυσικά αν πω κάτι λένε να πάω να το αγοράσω μόνος μου ενώ όλοι αυτοί τα πληρώνουν από το ταμείο της επιχείρησης.
    Last edited by Skiouros8; 08-08-2022 at 00:12.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κι εγώ ξαναλέω ότι όσο μένεις εκεί και δεν ξεκαθαρίζεις τα πράγματα τα ίδια και χειρότερα θα αντιμετωπίζεις. Είσαι γύρω στα 30 αν θυμάμαι καλά, θες να φτάσεις 60 και να γράφεις τα ίδια; Σε κάθε επιλογή κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις. Αλλά γράφεις και πιο πάνω ότι διχάζεσαι στο τι να κάνεις γενικότερα. Επειδή δεν είσαι έφηβος όμως, κατά την γνώμη μου τώρα είναι η κατάλληλη ηλικία να πάρεις κάποιες αποφάσεις για βασικούς τομείς της ζωής σου.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Κι εγώ ξαναλέω ότι όσο μένεις εκεί και δεν ξεκαθαρίζεις τα πράγματα τα ίδια και χειρότερα θα αντιμετωπίζεις. Είσαι γύρω στα 30 αν θυμάμαι καλά, θες να φτάσεις 60 και να γράφεις τα ίδια; Σε κάθε επιλογή κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις. Αλλά γράφεις και πιο πάνω ότι διχάζεσαι στο τι να κάνεις γενικότερα. Επειδή δεν είσαι έφηβος όμως, κατά την γνώμη μου τώρα είναι η κατάλληλη ηλικία να πάρεις κάποιες αποφάσεις για βασικούς τομείς της ζωής σου.
    Τι αποφάσεις να πάρω; Όπως έχω ξαναπεί δεν μπορώ να φύγω από το νησί λόγω των γατών και της μαμάς μου αλλά και επειδή δεν κάνω ευκολα γνωριμίες και αν πάω σε αλλη πολη απλως θα είμαι μόνος μου. Και γιατί να φύγω άλλωστε; Δεν έχω να πάρω εγώ αποφάσεις, έχω ένα μερίδιο το οποίο θα ήμουν χαζός να αφήσω, έστω κι αυτό, έχω φάει τη μισή μου ζωή εδώ μέσα,με ποια λογική να τα αφησω; Αλλά δεν εξαρτάται από μένα να ξεκαθαρίσω κάτι. Θα ξεκαθαρίσει ο πατέρας μου όταν η μικρή μου αδερφή βαρεθεί να κάνει διακοπές στο Λονδίνο. Το θέμα είναι ότι ο χαρακτήρας μου δεν μου επιτρέπει να είμαι το ίδιο αδίστακτος όπως οι γύρω μου. Ακόμα και για να παραγγείλω κάτι αισθάνομαι άσχημα. Αλλά θα το κάνω μόνο και μόνο για να καταλάβουν ότι δεν είμαι ο μαλακας της υπόθεσης.

    Όπως και για το δίπλωμα εδώ που τα λέμε. Όταν είχα πάει να βγάλω διπλωμα πρινμερικα χρόνια, ειχα δώσει μόνος μου μια προκαταβολή αλλά τότε ήταν διαφορετικά γιατι δουλεύαμε και τις άλλες επιχειρήσεις και έπαιρνα μεγαλύτερο μισθό. Τώρα με πιέζει ο πατέρας μου να βγάλω διπλωμα και σκέφτομαι,γιατι να το πληρώσω εγω; Ναι, οκ είμαι ολοκληρος γαιδαρος , αλλα στις αδερφές μου το πλήρωσε εκείνος. Οκ, επειδή το εβγαλαν στα φοιτητικά τους χρονια, αλλα και παλι. Εμενα ούτε δώρο για το πτυχίο μου πήραν.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άρα πρακτικά θες να εξαρτάσαι από την οικογένεια, που δεν την εμπιστεύεσαι, δεν την εκτιμάς και δεν έχεις εγγυήσεις αν αυτό το μερίδιο που λες όντως θα το πάρεις ή πότε θα το πάρεις. ΟΚ. Αν όπως υποψιάζεσαι ότι μπορεί να γίνει κιόλας, ο πατέρας τα πουλήσει όλα και δώσει τα λεφτά αλλού ή δεν τα πουλήσει αλλά τα δώσει αλλού έτσι κι αλλιώς ή λέει ότι θα τα ξεκαθαρίσει σύντομα και στο μεταξύ να κάθεσαι εκεί να δουλεύεις "γιατί και δικά σου είναι και δεν πετάς δουλειά και κόπο τόσψν χρόνων όπως λες" και είσαι στο περίμενε και περάσουν 30 χρόνια, μετά δεν θα λες τι μλκία έκανα που δεν έβαλα σε άλλη βάση τα οικονομικά μου/την καθημερινότητά μου/τη ζωή μου;

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μα πώς να το κάνω αυτό που λες; Είναι πρακτικά ανεφαρμοστο. Δουλειές δεν έχει, θα κοιτάξω και από το τέλος της σεζόν αλλά δεν βρίσκεις εύκολα εκτός τουρισμου.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το ποιο λέω ακριβώς; Εγώ λέω να σταθμίσεις τα πράγματα και να δεις τι έχει προτεραιότητα για εσένα και πως θες να χτίσεις τη ζωή και την καθημερινότητά σου. Ο καθένας μας τα σταθμίζει διαφορετικά τα πράγματα. Εγώ βλέπω έναν άνθρωπο που κατά κάποιο τρόπο θέλει και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Δεν σου αρέσει το περιβάλλον που ζεις, αλλά έχεις τις γάτες κι αλλού θα μείνεις μόνος και είσαι αρνητικός να αλλάξεις περιβάλλον. Δεν είσαι σίγουρος αν σου φάνε την περιουσία τα σόγια, αλλά δεν θες να αφήσεις το μερίδιο-που δεν έχεις στα σίγουρα. Προβληματίζεσαι τι θα γίνει αν πάνε στραβά τα πράγματα στο ξενοδοχείο, αλλά δεν έχεις γνώσεις ή θέληση να εκμεταλλευτείς κάποια ακίνητα που έχεις. Την δουλειά στην εφημερίδα την άφησες και είσαι στο ξενοδοχείο και σου αρέσει η κάποια ελαστικότητα ώστε να έχεις χρόνο για διάβασμα, κτλ και τα θες κι όπως τα θες. Ε, δεν βλέπεις κάποια αντίφαση σε όλα αυτά; Πάντως για ένα μέσο άνθρωπο χωρίς πολλές υποχρεώσεις, το να έχει 2-3 ακίνητα είναι μεγάλο ατού να κάνει κάτι δικό του ή να έχει ένα εισόδημα να βασιστεί ώστε ανάλογα με το τι θέλει να κάνει να βάλει μία σειρά στο πως θα πορευτεί. Δεν είναι ανάγκη να φύγεις από το νησί ή οτιδήποτε, απλά να χαράξεις έναν δικό σου δρόμο. Διάβασε από την αρχή αυτό το νήμα. Να αποφασίσεις τι θες είναι το βασικό. Περισσότερες ευθύνες ίσως και ίσως λιγότερα λεφτά, αρχικά τουλάχιστον πιο ζόρι στην καθημερινότητα, αλλά μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων και ανεξαρτησία, ή δυσφορία και μπερδέματα με τα σόγια, μεγάλη εξάρτηση πρακτικά από αυτούς αλλά κάποια μεγαλύτερη άνεση οικονομική σχετικά και ίσως πιο πολύ ελεύθερο χρόνο, χωρίς να είναι τίποτα εξασφαλισμένο έτσι κι αλλιώς;

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εκτός από έλλειψη χρόνου άφησα τη δουλειά στην εφημερίδα, όπως ήδη ανέφερα, επειδή αλλα λεφτά είχαμε συμφωνήσει και αλλα κατέληξαν να μου δίνουν. Και όχι μικρή διαφορά, χαώδης η διαφορά. Επί της ουσίας με κοροιδεψαν. Υποτίθεται ότι νόμιμα θα έπαιρνα τον βασικό και στο χέρι θα έπαιρνα αλλα λεφτα. Οχι μόνο με κοροιδεψαν λοιπόν, αλλά με έβαζαν να κάνω τριπλάσια δουλειά και στο τέλος προσέβαλαν και την προσωπικότητα μου (όταν ανακοίνωσα πως παραιτουμαι) Ο μόνος λόγος που δεν πήγα στην επιτροπή εργασίας είναι γιατί πρόκειται για επικινδυνους ανθρώπους που επειδη βγάζουν μια φυλλάδα θεωρούν ότι είναι κάποιοι. Συγκεκριμένα ο διευθυντής λέει ψέματα ακόμα και για τις σπουδές του όπως ανακάλυψα. Γενικά ειναι άτομα που διψάνε για προβολή χωρίς καμία ηθική αξία.
    Άλλες δουλειές δεν υπάρχουν. Σπάνια να βρεις κάτι, τύπου δουλειά γραφείου. Αλλά είναι χαμηλομισθες δουλειές συνήθως που επουδενι δεν σου προσφέρουν οικονομική ανεξαρτησία. Εκτός αυτού μένω Εκτός πόλης, έχω θέμα μετακίνησης, τα μεταφορικά μου έβγαιναν παραπάνω από το μισθό μου. Εμείς σαν καλά χαϊβάνια δίνουμε και για μεταφορικά στο προσωπικό γιατι μας απειλούν (ο πατέρας μου πολύ απλά δεν ξέρει να επιβληθεί στο προσωπικό)

    Σε κάθε περίπτωση, δεν έχω άλλες επιλογές. Κοιτάω και για δουλειές αλλα δεν είναι ότι μου προσφέρονται στα πόδια.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κοίτα, ότι και να σου λέμε γενικά έχεις έναν αντίλογο, δικιά σου είναι η ζωή ότι θέλεις κάνεις. Αλλά αν σε χαλάνε πράγματα, πρέπει να κάνεις προσπάθεια κάτι να αλλάξεις. Για παράδειγμα, προσωπικά θα εκμεταλλευόμουν καταρχήν τα διαμερίσματα που λες. AirB&B ή ενοίκια. Δεν είναι αμεληταίο αυτά που άλλοι βγάζουν με ένα μήνα εργασίας να τα έχεις από τα διαμερίσματα κι ίσως και πολύ παραπάνω. Λες έξοδα δεν έχεις τόσα πολλά, τα έχεις περιορίσει. Εξασφαλίζεις τα βασικά από τα διαμερίσματα και κοιτάς για άλλη δουλειά πιο άνετα μετά. Την τέλεια δουλειά δεν θα την βρεις, αλλά βρίσκεις κάτι που εξυπηρετεί έναν σκοπό που έχεις βάλει.
    Ή βλέπεις ότι ρε φίλε ζω και με πιο λίγα, βολεύομαι με την εκμετάλλευση των ακινήτων. Ας φάνε λιγότερο τα γατιά, ας στερηθώ εγώ κάτι, αλλά από την άλλη κερδίζω σε ηρεμία και χρόνο να ασχοληθώ με τα βιβλία και τα ενδιαφέροντά μου. Παράδειγμα λέω τώρα, δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι λέω.

    Όλοι γράφουν τον πόνο τους εδώ μέσα για το ένα και το άλλο, όμως μόλις πας να τους πεις κάτι πρακτικό είναι μες στην άρνηση. ΟΚ, μην αλλάζετε τίποτα. Αλλά μετά γιατί χαλιέστε;

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν χαλαστηκα με κάτι, ούτε κάνω μεθοδευμένα καποιον αντιλογο, απλώς σου απαντώ ότι δεν είναι εύκολο να κάνω κάτι άλλο στο συγκεκριμένο νησί και ότι δεν είναι μια λύση που δεν έχω σκεφτεί. Δεν υπάρχουν δουλειές. Αν δεν ήταν καραγκιοζηδες στην εφημερίδα και μου δίναν όσα συμφωνήσαμε (γιατί αλλιώς δεν επρόκειτο καν να δεχτώ τη δουλειά, ήταν 5ωρο αλλά πολύ απαιτητικό, έπρεπε να διορθώνω 35 σελίδες την ημέρα από τρεις φορες και παράλληλα να γράφω και άρθρα και να φτιάχνω το σαιτ, 6 μέρες την εβδομάδα) θα την κρατούσα και θα ήμουν σιγουρα πιο ήσυχος σχετικά με τα περιουσιακά, αλλά δεν μπορούσα να μείνω με αυτά τα λεφτά, έμπαινα μέσα κιόλας λόγω μετακινησεων. Το να εκμεταλλευτώ τα διαμερίσματα εννοείται ότι είναι στα άμεσα σχέδια μου, περιμένω να μου παραδώσει τα κλειδιά ο εργολάβος και να κανω τις συνδέσεις και μετά θα τα νοικιάσω.
    Και θα παραγγείλω πλυντήριο, ipad και έναν καθρέφτη δαπέδου.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    E, πως δεν χαλάστηκες; Αυτά με τη συμπεριφορά των άλλων στην οικογένεια και με τις αγορές κτλ που γράφεις πιο πάνω δεν σε χαλάνε; Το ότι κάποια στιγμή μπορεί να φύγει από τη ζωή ο πατέρας σου και χωρίς "το κύρος του" όπως γράφεις ίσως αισθανθείς ξεκρέμαστος δεν σε χαλάει; Να κάνεις κάτι που θα σε κάνει πιο ανεξάρτητο πρακτικά και μπορεί να δώσει και πίστη στον εαυτό σου, να στηριχτείς σε εσένα ατομικά και να μην επηρεάζεσαι τόσο πολύ από αυτά που αναφέρεις δεν σε αφορά;

    Τεσπα, όπως νομίζει πορεύεται ο καθένας .

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. οικογενεια
    By hlias1988 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 18-08-2020, 17:33
  2. Οικογένεια
    By giannhsb in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 21-04-2020, 15:45
  3. Οικογενεια και πάλι οικογένεια...
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 12-10-2012, 12:26
  4. Οικογένεια
    By nikiii in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 02-06-2012, 19:05
  5. Οικογένεια
    By Nik0L in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 03-08-2011, 10:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •