Η οικογένειά μου - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 84
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το δεν χαλαστηκα πάει στην τελευταία φράση του κειμένου σου που λες ότι είμαι σε άρνηση και φέρνω αντίλογο σε κάτι πρακτικό που μου είπες. Σου απαντώ ότι δεν χαλαστηκα με την πρότασή σου απλώς σου λέω ότι ΔΕΝ είναι πρακτικά εφαρμόσιμη. Δεν έχω πουθενά αλλού να δουλέψω, προς το παρόν. Έκανα αίτηση για γραμματειακή υποστήριξη σε σχολείο παρόλο που δεν αντέχω τα παιδιά, δεν έλαβα απάντηση. Να διοριστω σε σχολείο ως καθηγητής δύσκολο, αλλά έστω είπα να κάνω αιτήσεις και για μεταπτυχιακά να μαζέψω μόρια για το μέλλον, περιμενω την έκβαση των αιτήσεων. Τι άλλο να κάνω πέρα από το να βλέπω για δουλειές; Φέτος βεβαια θα απαιτήσω να πληρώνομαι και τον χειμώνα όπως παλιά και θα πω στον πατέρα μου ότι θα κάνω τον συντηρητη στο ξενοδοχείο, όπως η αδερφή μου υποτίθεται ότι κάνει κρατήσεις.

    Τεσπα, όπως ανέφερα, δεν είπα ότι θα βρεθώ στο δρόμο, αυτό που με ενοχλεί είναι όσα έχασα. Με ενοχλεί αυτό που κατάντησε η οικογενεια μου ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ με αυτό που ήταν ενώ άλλοι κάνουν πράγματα ως οικογένεια (όπως πχ αυτός που είχε βοηθήσει ο παππούς μου οικονομικά με κεφάλαιο για να ανοίξει επιχείρηση και δεν του έδωσε ποτέ και τα λεφτά του πίσω), όπως με ενοχλεί η αμυδρή ρυτιδα που έκανα στο πρόσωπο μου ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ με το πώς ήταν το πρόσωπό μου πριν. Δεν μπορώ να δεχτώ ευκολα τις αλλαγές.


    Επίσης με ενοχλεί που ενδέχεται να μην είμαι άνετος οικονομικα. Οι γατες είναι το βασικό μου έξοδο. Προτιμώ να πεινασω εγώ πάρα εκείνες και δεν ξέρω πώς να τα διαχειριστώ όλα αυτά τα ζώα. Το ψαχνω να ανοίξω οργάνωση για να δέχομαι επίσημα δωρεές αλλά θέλει αρκετά άτομα για να υπογράψουν το καταστατικό.


    Εκτός αυτού,παρόλο που για μένα δεν ξοδεύω, μου αρέσει να φροντιζω τους άλλους. Πχ για την κοπέλα από το φόρουμ είχα ξοδέψει γύρω στα 2.000 σε δώρα, πακέτα, ανθοδέσμες κλπ,τώρα δεν θα είχα τη δυνατότητα να το κάνω αυτό. Και σε κανονικές μου σχέσεις μου αρέσει να ξοδεύω, να κερνάω πάντα εγώ, να κάνω ακριβά δώρα. Μπορεί λόγω ανασφάλειας. Άρα ίσως καλύτερα που θα πεθάνω μόνος.


    Γενικά δεν ξέρω για ποιο λόγο, ίσως γιατί για ένα χρόνο πριν το οριστικο διαζύγιο των γονιων μου εμενα μόνος με τη μαμά μου (ενώ οι αδερφές μου ειχαν μετακομίσει με τον μπαμπά μου επειδή πήγαιναν ήδη σχολείο ) και συνήθως ήταν άφραγκη γιατί ξόδευε όλα τα λεφτά της σε εξόδους κλπ, και μια μέρα που ήμασταν στο σούπερ μάρκετ της ζήτησα να μου αγοράσει ένα αυτοκινητάκι και δεν ξέρω γιατί, μαλλον δεν κρατούσε αρκετά λεφτά ή το έκανε επίτηδες, το έβαλε στην τσάντα της αντί να το πληρώσει και μας έπιασαν στην είσοδο και ένιωσα τρομερή ντροπή (ήμουν 5 ετων) και από τότε νιώθω την ανάγκη να αποδεικνύω πως έχω λεφτά.

    Τροφές για τις αδεσποτες γάτες συχνά αναγκάζομαι να πάρω από το μπακάλικο που τις έχουν πιο ακριβές. Αρχικά μου τις έδινε 5 ευρώ πιο ακριβές από την χοντρικη, πλέον, ανεξάρτητα από τις τιμές της χοντρικης, μου τις δίνει 13ευρω πάνω και αναρωτιέμαι αν είναι επειδή καθυστερώ να την πληρώσω κάποιες φορές (είχαμε συμφωνήσει να τις τα δίνω τέλη του μήνα γιατί δεν κατεβαίνω συνέχεια χωριό πλεον και δεν θέλει να της τα βάζω σε λογαριασμό, τα θέλει μαυρα) αλλά ντρέπομαι να θίξω το οποιοδήποτε οικονομικό θέμα μην σκεφτούν πως δεν έχω λεφτά.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    τι να πω ρε σκιουρε... για ατομο που ενδιαφερεται για την πνευματικοτητα εχεις ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ενασχοληση με τα χρηματα και το κουτσομπολιο...

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι να πω ρε σκιουρε... για ατομο που ενδιαφερεται για την πνευματικοτητα εχεις ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ενασχοληση με τα χρηματα και το κουτσομπολιο...
    Δεν βρίσκω κακό να ασχολείται κανείς με το πώς θα ζήσει. Ούτε το να αντιδρά στο κουτσομπολιο. Βεβαια δεν ανάφερα κάτι για κουτσομπολιο στο παραπανω. Είπα ότι φοβάμαι μην θεωρήσουν ότι δεν έχω λεφτά αν κάνω θέμα ότι μου πουλάνε πολύ ακριβότερα την τροφή, λόγω παιδικού τραύματος, ειναι κατι που μου βγαινει ασυνειδητα, δεν το ελεγχω. Αν ηταν βα ασχολουμαι πρακτικα με το κουτσομπολιο θα επρεπε να εχω πεσει σε καταθλιψη. Ξερω πχ οτι με σχολιαζουν για τιε γάτες και το πατινι. Δεκαρα δεν δινω χρονια τωρα. Αλλα οχι οτι θα μου δοθει η δυνατοτητα βα τους διαψευσω και δεν θα το κάνω. Το να λένε ότι δεν έχω λεφτά θα τους ικανοποιήσει πιο πολύ απο ολα. Δεν θέλω να συνεισφέρω σε καμία δοση ικανοποίησης που λαμβάνουν.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τι αποφάσεις να πάρω; Όπως έχω ξαναπεί δεν μπορώ να φύγω από το νησί λόγω των γατών και της μαμάς μου αλλά και επειδή δεν κάνω ευκολα γνωριμίες και αν πάω σε αλλη πολη απλως θα είμαι μόνος μου. Και γιατί να φύγω άλλωστε; Δεν έχω να πάρω εγώ αποφάσεις, έχω ένα μερίδιο το οποίο θα ήμουν χαζός να αφήσω, έστω κι αυτό, έχω φάει τη μισή μου ζωή εδώ μέσα,με ποια λογική να τα αφησω; Αλλά δεν εξαρτάται από μένα να ξεκαθαρίσω κάτι. Θα ξεκαθαρίσει ο πατέρας μου όταν η μικρή μου αδερφή βαρεθεί να κάνει διακοπές στο Λονδίνο. Το θέμα είναι ότι ο χαρακτήρας μου δεν μου επιτρέπει να είμαι το ίδιο αδίστακτος όπως οι γύρω μου. Ακόμα και για να παραγγείλω κάτι αισθάνομαι άσχημα. Αλλά θα το κάνω μόνο και μόνο για να καταλάβουν ότι δεν είμαι ο μαλακας της υπόθεσης.

    Όπως και για το δίπλωμα εδώ που τα λέμε. Όταν είχα πάει να βγάλω διπλωμα πρινμερικα χρόνια, ειχα δώσει μόνος μου μια προκαταβολή αλλά τότε ήταν διαφορετικά γιατι δουλεύαμε και τις άλλες επιχειρήσεις και έπαιρνα μεγαλύτερο μισθό. Τώρα με πιέζει ο πατέρας μου να βγάλω διπλωμα και σκέφτομαι,γιατι να το πληρώσω εγω; Ναι, οκ είμαι ολοκληρος γαιδαρος , αλλα στις αδερφές μου το πλήρωσε εκείνος. Οκ, επειδή το εβγαλαν στα φοιτητικά τους χρονια, αλλα και παλι. Εμενα ούτε δώρο για το πτυχίο μου πήραν.
    καταλαβαινω τα παραπονα σου οταν αδικεισαι, αλλα κολλας υπερβολικα σε αυτα, με αποτελεσμα να μην προχωρας πουθενα , αλλα και να μην αισθανεσαι ενηλικος...
    μιλας σαν παιδι.
    εισαι παιδι καποιων, αλλα δεν εισαι παιδι πλεον.
    δεξου οτι μπορει να αδικηθηκες και οτι μπορει να εξακολουθησεις να αδικεισαι ολο και περισσοτερο οσο μεγαλωνει η μικρη σου αδερφη.
    τι θα κανεις; θα κρατησεις την αναπνοη σου μεχρι να σκασεις, για να τους "δειξεις";;;

    οσα περιουσιακα δεν ειναι μοιρασμενα, ειναι του πατερα σου. παρολο που μπορει να ειναι αδικο ηθικα, μπορει να τα κανει ο,τι θελει και μπορει και να σε αδικησει, αμα γουσταρει. παρτο αποφαση. ειναι νομιμο.
    σταματα να κλαψουριζεις για τις αδικιες και δες τι θα κανεις με αυτα που οντως εχεις, οχι με αυτα που δεν σου δινουν γιατι τα δινουν αλλου...
    μπορει να ειναι αιδκο, αλλα ειναι δικαιωμα τους!

    αυτα που εχεις αρκουν για να ζεις (δυο ενοικια πχ), και μια δουλεια, ειτε ειναι οικογενειακη, ειτε καπου αλλου αν τελικα βρεις, ειναι υπεραρκετα για καποιον που λεει οτι ζει με λιγα...
    αν θες περισσοτερα, βρες τροπους να τα κανεις μονος σου κι αν δεν μπορεις, μην μπορεις.
    κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να σου δινει ο,τι θελεις, απλα επειδη το θελεις, ακομα κι αν αυτο ειναι το "δικαιο".
    ρποσπαθησε να παρεις πραγματα που θες, φιαχνοντας τις σχεσεις σου με τους ανθρωπους, που φαινονται προβληματικες.
    αντι να απαιτεις, προσπαθησε να πεισεις τον πατερα γι αυτα που θες.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν βρίσκω κακό να ασχολείται κανείς με το πώς θα ζήσει. Ούτε το να αντιδρά στο κουτσομπολιο. Βεβαια δεν ανάφερα κάτι για κουτσομπολιο στο παραπανω. Είπα ότι φοβάμαι μην θεωρήσουν ότι δεν έχω λεφτά αν κάνω θέμα ότι μου πουλάνε πολύ ακριβότερα την τροφή, λόγω παιδικού τραύματος, ειναι κατι που μου βγαινει ασυνειδητα, δεν το ελεγχω. Αν ηταν βα ασχολουμαι πρακτικα με το κουτσομπολιο θα επρεπε να εχω πεσει σε καταθλιψη. Ξερω πχ οτι με σχολιαζουν για τιε γάτες και το πατινι. Δεκαρα δεν δινω χρονια τωρα. Αλλα οχι οτι θα μου δοθει η δυνατοτητα βα τους διαψευσω και δεν θα το κάνω. Το να λένε ότι δεν έχω λεφτά θα τους ικανοποιήσει πιο πολύ απο ολα. Δεν θέλω να συνεισφέρω σε καμία δοση ικανοποίησης που λαμβάνουν.
    επιμενω στην αποψη μου.
    ασχολεισαι υπερβολικα με τα χρηματα και το κουτσομπολιο...

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μετακόμισε αλλού στο νησί αν σου είναι πιο εύκολο από άποψη δουλειάς και από άλλες απόψεις. Να μην έχεις και έξοδα μετακίνησης όπως λες. Δεν θέλω να ξεφύγουμε πολύ από το θέμα, αλλά για τα αδέσποτα θα βρεθούν λύσεις, δεν θα εξαρτούσα κεντρικές αποφάσειςμου από αυτό. Άνθρωπο βάζεις να ταϊζει τις γάτες λες, θα βρεθούν λύσεις κι εκεί. Άλλους φιλόζωους γνωρίζεις που μπορεί να αλληλοβοηθιέστε; Για πόσες γάτες μιλάμε; Κάθε πότε ταϊζονται και πόσο; Πριν αρχίσεις να τις ταϊζεις λιμοκτονούσαν και πεθαίνανε στο δρόμο από την πείνα; Θέλω να πω ότι σαν άτομο που ταϊζω τα αδέσποτα, τα τρέχω στους γιατρούς κτλ κάποιες φορές τα υποτιμάμε και φτάνουμε σε υπερβολές. Ίσως είναι πιο πρακτικό να δώσεις περισσότερη βάση σε στειρώσεις παρά σε τροφή και μακροχρόνια να μειωθούν κάπως και τα έξοδα.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μετακόμισε αλλού στο νησί αν σου είναι πιο εύκολο από άποψη δουλειάς και από άλλες απόψεις. Να μην έχεις και έξοδα μετακίνησης όπως λες. Δεν θέλω να ξεφύγουμε πολύ από το θέμα, αλλά για τα αδέσποτα θα βρεθούν λύσεις, δεν θα εξαρτούσα κεντρικές αποφάσειςμου από αυτό. Άνθρωπο βάζεις να ταϊζει τις γάτες λες, θα βρεθούν λύσεις κι εκεί. Άλλους φιλόζωους γνωρίζεις που μπορεί να αλληλοβοηθιέστε; Για πόσες γάτες μιλάμε; Κάθε πότε ταϊζονται και πόσο; Πριν αρχίσεις να τις ταϊζεις λιμοκτονούσαν και πεθαίνανε στο δρόμο από την πείνα; Θέλω να πω ότι σαν άτομο που ταϊζω τα αδέσποτα, τα τρέχω στους γιατρούς κτλ κάποιες φορές τα υποτιμάμε και φτάνουμε σε υπερβολές. Ίσως είναι πιο πρακτικό να δώσεις περισσότερη βάση σε στειρώσεις παρά σε τροφή και μακροχρόνια να μειωθούν κάπως και τα έξοδα.
    Aν μετακομίσω αλλού στο νησί θα πρέπει να πληρώνω και νοίκι εκτός των άλλων.
    Τα αδέσποτα είναι γύρω στα 40, έχουν στειρωθει πια. Στο χωριό υπάρχουν κακοποιησεις άρα αν δεν τα ταΐζω θα τα ξεπαστρέψουν όπως έχει γίνει και στο παρελθόν. Στον άνθρωπο δίνω πενήντα ευρώ το μήνα, μένει σχεδόν διπλα από τις ταιστρες,ώστε να μην έρχομαι κάθε μέρα εγώ στο χωριό. Στέλνω 5 κονσέρβες την ημέρα και περίπου ένα εικοσάκιλο τσουβάλι ανά 5ημερες. Εχω μιλήσει με το δήμο και είμαι εγγεγραμμένος εθελοντής, μου δίνουν μόνο ενα τσουβαλι το μήνα. Το ιδανικό θα ήταν να μεταφέρω κι άλλες στο σπιτι μου (εννοώ στον κήπο) όπως έκανα ήδη, ώστε να μείνουν λίγες κάτω και να μηνχρειαζεται να πληρώνω κάποιον (υπάρχει και μια γυναίκα που της δίνω τροφή κατά καιρούς και τα ταΐζει εθελοντικά αλλά όχι κάθε μέρα ασα αν μεινουν λιγες μπορεις να τις ταιζει)

    Οχι ,στο χωριό δεν υπάρχουν άλλοι οργανωμένοι φιλόζωοι,μόνο μερικοι ηλικιωμενοι που ζητανε συνήθως βοήθεια από μένα. Μια κοπέλα που έχουν οργάνωση με μια άλλη, δεν ασχολούνται παίρνουν μόνο δωρεές. Τους έχω βοηθήσει πολλές φορές και σχεδόν ποτέ δεν με βοηθάνε. Μόνο μία οργάνωση του εξωτερικού με βοηθάει κατά καιρούς αλλά δεν μπορώ να βασίζομαι συνέχεια σε αυτούς.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καταλαβαινω τα παραπονα σου οταν αδικεισαι, αλλα κολλας υπερβολικα σε αυτα, με αποτελεσμα να μην προχωρας πουθενα , αλλα και να μην αισθανεσαι ενηλικος...
    μιλας σαν παιδι.
    εισαι παιδι καποιων, αλλα δεν εισαι παιδι πλεον.
    δεξου οτι μπορει να αδικηθηκες και οτι μπορει να εξακολουθησεις να αδικεισαι ολο και περισσοτερο οσο μεγαλωνει η μικρη σου αδερφη.
    τι θα κανεις; θα κρατησεις την αναπνοη σου μεχρι να σκασεις, για να τους "δειξεις";;;

    οσα περιουσιακα δεν ειναι μοιρασμενα, ειναι του πατερα σου. παρολο που μπορει να ειναι αδικο ηθικα, μπορει να τα κανει ο,τι θελει και μπορει και να σε αδικησει, αμα γουσταρει. παρτο αποφαση. ειναι νομιμο.
    σταματα να κλαψουριζεις για τις αδικιες και δες τι θα κανεις με αυτα που οντως εχεις, οχι με αυτα που δεν σου δινουν γιατι τα δινουν αλλου...
    μπορει να ειναι αιδκο, αλλα ειναι δικαιωμα τους!

    αυτα που εχεις αρκουν για να ζεις (δυο ενοικια πχ), και μια δουλεια, ειτε ειναι οικογενειακη, ειτε καπου αλλου αν τελικα βρεις, ειναι υπεραρκετα για καποιον που λεει οτι ζει με λιγα...
    αν θες περισσοτερα, βρες τροπους να τα κανεις μονος σου κι αν δεν μπορεις, μην μπορεις.
    κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να σου δινει ο,τι θελεις, απλα επειδη το θελεις, ακομα κι αν αυτο ειναι το "δικαιο".
    ρποσπαθησε να παρεις πραγματα που θες, φιαχνοντας τις σχεσεις σου με τους ανθρωπους, που φαινονται προβληματικες.
    αντι να απαιτεις, προσπαθησε να πεισεις τον πατερα γι αυτα που θες.
    Ναι δεν λέω, αν έχω και το εισόδημα από τα σπίτια θα είμαι σχετικά άνετος ακόμα και με τις γάτες. Δεν κάνω ακριβή ζωή όπως είπα. Απλά κάτσε να δούμε πότε θα τελειώσουν. Εγώ από ανακαινίσεις δεν ξέρω, ο πατέρας μου μιλούσε με τους μαστορους ,μου είπε ότι είχαν μείνει ακόμα κάτι ψιλά μερεμετια,πρέπει να μπει θερμοσιφωνας κλπ και μετά είναι ετοιμα.

    Σε σχεση με το αν είναι νόμιμο, δεν είναι ακριβώς έτσι. Εχεις δικαίωμα στη νόμιμη μοίρα ως παιδί, ειδικά αν η περιουσία έγινε όσο ήταν παντρεμένος με τη μαμα μου.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ναι δεν λέω, αν έχω και το εισόδημα από τα σπίτια θα είμαι σχετικά άνετος ακόμα και με τις γάτες. Δεν κάνω ακριβή ζωή όπως είπα. Απλά κάτσε να δούμε πότε θα τελειώσουν. Εγώ από ανακαινίσεις δεν ξέρω, ο πατέρας μου μιλούσε με τους μαστορους ,μου είπε ότι είχαν μείνει ακόμα κάτι ψιλά μερεμετια,πρέπει να μπει θερμοσιφωνας κλπ και μετά είναι ετοιμα.

    Σε σχεση με το αν είναι νόμιμο, δεν είναι ακριβώς έτσι. Εχεις δικαίωμα στη νόμιμη μοίρα ως παιδί, ειδικά αν η περιουσία έγινε όσο ήταν παντρεμένος με τη μαμα μου.
    κανεις λαθος.
    "νομιμη μοιρα", ειναι να μην σε αποκλεισει απο την περιουσια. και δεν σε εχει αποκλεισει, εφοσον σου εδωσε και σου δινει πραγματα. το να σου δωσει λιγοτερα απ οσα σε αλλους, ειναι δικαιωμα του και ειναι και νομιμο.

    "δεν λες, δεν λες", αλλα ολο κλαψουριζεις. GROW UP.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κανείς δεν γεννήθηκε μαθημένος, όποιος ψάχνει βρίσκει κτλ κτλ. Γιατί αφήνεις σε άλλους τις πρωτοβουλίες για πράγματα δικά σου; Θέλει προσπάθεια, αλλά στο ξαναλέω, μάθε να σκέφτεσαι ανεξάρτητα, στο πρώτο ενικό κι όχι στο πρώτο πληθυντικό. Ασχολήσου και ανέλαβε ευθύνες για τα δικά σου πράγματα και μην αφήνεις να μπλέκονται οι δικοί σου.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κανεις λαθος.
    "νομιμη μοιρα", ειναι να μην σε αποκλεισει απο την περιουσια. και δεν σε εχει αποκλεισει, εφοσον σου εδωσε και σου δινει πραγματα. το να σου δωσει λιγοτερα απ οσα σε αλλους, ειναι δικαιωμα του και ειναι και νομιμο.

    "δεν λες, δεν λες", αλλα ολο κλαψουριζεις. GROW UP.
    Τι μου έδωσε; Ούτε καν το σπίτι μου δεν είναι πάνω μου ακόμα όπως είπα, ενώ ΔΕΝ έβαλε λεφτά εκείνος για να φτιαχτούν, έβαλε η γιαγιά μου. Αλώς το έγραψαν πάνω του γιατί ήμουν ανήλικος. Και τώρα όλο αποφεύγει τη μεταβίβαση γιατί λέει ότι είναι ακριβές. Δεν θα μου το φάει, αυτό που θέλει να κάνει όπως μου εξήγησε η αδερφή μου είναι να το συμπεριλάβει στη νόμιμη μοίρα λες και μου το έδωσε αυτός, ενώ δεν ισχύει. Τα μικροπράγματα που αγοράζω δεν τα κόβω στο όνομά μου, δεν μπορεί να αποδείξει κάτι η γυναίκα του μελλοντικά. Αλλά τέλος πάντων. Αν σας ακούγομαι εγώ ανώριμος, πού να ακούσετε την αδερφή μου που λέει ότι η μόνη λύση είναι να βγουν από τη μέση όλοι αυτοί (που δεν την αδικώ καθόλου βέβαια, είναι πολύ δύσκολο να τα περιγράψω όλα σε μερικές γραμμές, αλλά έχουμε φάει πολύ ψέμα, υποβιβασμό και καταπίεση και οι τρεις μας και περισσότερο εγώ και εκείνη)

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν δεν τα ταϊζεις δεν σημαίνει ότι δεν ασχολείσαι. Αν θεωρείς ότι η ενασχόλησή σου με τα αδέσποτα αποτρέπει το να τα ξεπαστρέψουν.
    Πάντως αν είναι να τα ξεπαστρέψουν θα τα ξεπαστρέψουν και τώρα. Εγώ ρώτησα αν θεωρείς πως τα αδέσποτα θα λιμοκτονήσουν αν δεν τα ταϊζεις κι αν πριν αρχίσεις να τα ταϊζεις λιμοκτονούσαν και πεθαίναν από την πείνα κυριολεκτικά.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Κανείς δεν γεννήθηκε μαθημένος, όποιος ψάχνει βρίσκει κτλ κτλ. Γιατί αφήνεις σε άλλους τις πρωτοβουλίες για πράγματα δικά σου; Θέλει προσπάθεια, αλλά στο ξαναλέω, μάθε να σκέφτεσαι ανεξάρτητα, στο πρώτο ενικό κι όχι στο πρώτο πληθυντικό. Ασχολήσου και ανέλαβε ευθύνες για τα δικά σου πράγματα και μην αφήνεις να μπλέκονται οι δικοί σου.
    Μου κάνει εντύπωση να λες ότι σκέφτομαι στον πρώτο πληθυντικό. Απλώς το θέμα αφορά και τις αδερφές μου και είμαστε χωρισμένοι σε πλευρές (αν και εντός αυτών των πλευρών υπάρχουν επίσης πλευρές)

    Για το θέμα των τροφών ποια είναι η γνώμη σας; Να πω κάτι στην μπακάλισσα ή είναι οκέι τα 13 ευρώ άνω της αρχικής τιμής;

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τι μου έδωσε; Ούτε καν το σπίτι μου δεν είναι πάνω μου ακόμα όπως είπα, ενώ ΔΕΝ έβαλε λεφτά εκείνος για να φτιαχτούν, έβαλε η γιαγιά μου. Αλώς το έγραψαν πάνω του γιατί ήμουν ανήλικος. Και τώρα όλο αποφεύγει τη μεταβίβαση γιατί λέει ότι είναι ακριβές. Δεν θα μου το φάει, αυτό που θέλει να κάνει όπως μου εξήγησε η αδερφή μου είναι να το συμπεριλάβει στη νόμιμη μοίρα λες και μου το έδωσε αυτός, ενώ δεν ισχύει. Τα μικροπράγματα που αγοράζω δεν τα κόβω στο όνομά μου, δεν μπορεί να αποδείξει κάτι η γυναίκα του μελλοντικά. Αλλά τέλος πάντων. Αν σας ακούγομαι εγώ ανώριμος, πού να ακούσετε την αδερφή μου που λέει ότι η μόνη λύση είναι να βγουν από τη μέση όλοι αυτοί (που δεν την αδικώ καθόλου βέβαια, είναι πολύ δύσκολο να τα περιγράψω όλα σε μερικές γραμμές, αλλά έχουμε φάει πολύ ψέμα, υποβιβασμό και καταπίεση και οι τρεις μας και περισσότερο εγώ και εκείνη)

    Εννοείς ότι τα διαμερίσματα που λες δικά σου δεν είναι στο όνομά σου, νομικά κατοχυρωμένα;;;

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τι μου έδωσε; Ούτε καν το σπίτι μου δεν είναι πάνω μου ακόμα όπως είπα, ενώ ΔΕΝ έβαλε λεφτά εκείνος για να φτιαχτούν, έβαλε η γιαγιά μου. Αλώς το έγραψαν πάνω του γιατί ήμουν ανήλικος. Και τώρα όλο αποφεύγει τη μεταβίβαση γιατί λέει ότι είναι ακριβές. Δεν θα μου το φάει, αυτό που θέλει να κάνει όπως μου εξήγησε η αδερφή μου είναι να το συμπεριλάβει στη νόμιμη μοίρα λες και μου το έδωσε αυτός, ενώ δεν ισχύει. Τα μικροπράγματα που αγοράζω δεν τα κόβω στο όνομά μου, δεν μπορεί να αποδείξει κάτι η γυναίκα του μελλοντικά. Αλλά τέλος πάντων. Αν σας ακούγομαι εγώ ανώριμος, πού να ακούσετε την αδερφή μου που λέει ότι η μόνη λύση είναι να βγουν από τη μέση όλοι αυτοί (που δεν την αδικώ καθόλου βέβαια, είναι πολύ δύσκολο να τα περιγράψω όλα σε μερικές γραμμές, αλλά έχουμε φάει πολύ ψέμα, υποβιβασμό και καταπίεση και οι τρεις μας και περισσότερο εγώ και εκείνη)
    ποιες ειναι ακριβες; οι γονικες παροχες, εχουν γινει δωρεαν εδω και 2 χρονια....
    ειπες οτι σουε χουν δωσει 2 διαμερισματα. ειτε τα εδωσαν ηδη, ειτε τα αφηνει για να συμπεριληφθουν στην νομιμη μοιρα οταν πεθανει, αποκληρωμενος δεν θεωρεισαι, επομενως δεν μπορεις να διεκδικησεις κατι αλλο, μονο επειδη θα δωσει καπου πιο πολλα.
    προφανως γι αυτο καθυστερει την μεταβιβαση. για να μην προσβαλεις την διαθηκη ως αδικημενος.
    οι μεταβιβασεις προς παιδια δεν φορολογουνται πλεον, ψεματα σου λενε..

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. οικογενεια
    By hlias1988 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 18-08-2020, 17:33
  2. Οικογένεια
    By giannhsb in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 21-04-2020, 15:45
  3. Οικογενεια και πάλι οικογένεια...
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 12-10-2012, 12:26
  4. Οικογένεια
    By nikiii in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 02-06-2012, 19:05
  5. Οικογένεια
    By Nik0L in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 03-08-2011, 10:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •